Šta je novo?

Ubuntu postaje Windows 10

Kakav populistički naslov, kao da je Informer u pitanju, a ne Benchmark.
 
Zašto vredjate čoveka, naslov teme je vrhunski? . :)

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока
 
Na stranu sada zasto bi neko zeleo da koristi operativni sistem kod kog ne moze da se izvrsi podesavanje setovanja za dual ili tri monitora a da ta podesavanja zaista i ostanu zapamcena. Bez cackanja po conf fajlovima xsession i slicnim. Lepo u GUI kao sto i treba u 21. veku pa izmenjas kao na KDE tj XFCE, MATE distroima. GNOME je jedan nezavrseni krs gde Cinnamon donosi tek malo poboljsanje.
 
Kako mislis "ne moze da izvrsi podesavanja, a da ostanu zapamcena"? Nisam nikad to podesavao, niti koristio ikad Ubuntu, ali mozda moze to da se zaobidje nekom startup skriptom/cron-om?

Sto se tice Gnome3, koliko god da nam se ne svidja, on je native okruzenje na RedHat-u v.8.2 trenutno, tako da ne bih bas rekao da je krs.
 
Poslednja izmena:
Kako mislis "ne moze da izvrsi podesavanja, a da ostanu zapamcena"?

Potrebno je pisanje xrandr conf fajla, nešto slično kao sa nekim window manager-ima, ako ne grešim?
Uglavnom, jednom kad se odradi - ostaje tako zauvek. :)

Sto se tice Gnome3, koliko god da nam se ne svidja, on je native okruzenje na RedHat-u v.8.2 trenutno, tako da ne bih bas rekao da je krs.

To i meni nikad nije bilo jasno ali kad pogledaš ima nekoliko uslova za tako nešto:
  • Canonical ipak pruža neku podršku Gnome timu tako da ispada da Gnome ima podrđku od 2 velike kompanije
  • Trebalo bi da je prost za korišćenje za krajnje korisnike (po nečijim kriterijumima)
  • Proizvod je koliko-toliko "finalni" i bez previše bagova za serversko okruženje
  • ^ kako su RH / CentOS / Oracle uglavnom "serverske" distribucije - verujem da nikoga nije preterano briga za desktop okruženje
Uostalom, kome su uopšte namenjene RH distribucije? Iz mog uskog ugla gledano, ja ne vidim ni poentu CentOS-a i Oracle-a pored živog Debian-a ali ajde...
 
Poslednja izmena:
Potrebno je pisanje xrandr conf fajla, nešto slično kao sa nekim window manager-ima, ako ne grešim?
Uglavnom, jednom kad se odradi - ostaje tako zauvek. :)
U tom slucaju stavi se u startup i pokrece, ne vidim problem ovde.

Uostalom, kome su uopšte namenjene RH distribucije? Iz mog uskog ugla gledano, ja ne vidim ni poentu CentOS-a i Oracle-a pored živog Debian-a ali ajde...


CentOS i RH su namenjeni enterprise okruzenjima. Tako je, koristi se iskljucivo samo CLI bez okruzenja, jer nema potrebe za istim.

PS ne znam cemu ovaj Win10 clone, pored Windows-a 10 :D
 
Poslednja izmena:
Kako mislis "ne moze da izvrsi podesavanja, a da ostanu zapamcena"? Nisam nikad to podesavao, niti koristio ikad Ubuntu, ali mozda moze to da se zaobidje nekom startup skriptom/cron-om?

Sto se tice Gnome3, koliko god da nam se ne svidja, on je native okruzenje na RedHat-u v.8.2 trenutno, tako da ne bih bas rekao da je krs.
Ima vise nacina za to ali ni jedan jedini nije iz
GUI-ja. To u 21.veku prosto ne treba da je tako. Sta god da uradis kada se npr izlogujes popale se opet svi monitori iako to ne zelis. Kada se logujes aktivira se skripta i bude opet kako zelis. Dakle, lepog i elegantnog resenja nema. To je dovoljno da za mene GNOME bude neprihvatljiv i stoga kazem "krs". Nikad nisu ni pomislili da to srede. Sa druge strane, XFCE u novim verzijama kuburi sa menjanjem velicine prozora...osnovna stvar baguje. KDE i MATE kanda rade kako treba s tim sto je kwin uzasno osetljiv na drajvere i zna da pravi probleme u vidu treperenja slike i sl u pojedinim situacijama. Power management na linuxu je prica za sebe. Pusti playlistu tj muziku u bilo kom playeru osim Amaroka i komp ode u standby ako ne radis nista drugo. Ah da, skriptu koristi? Stap i kanap u 2020 godini. To je radilo jos na win 95 pre 30 god...
Jedino okruzenje koje prihvatljivo radi i ima punu GUI podrsku za maltene sve sto treba je MATE tj matori GNOME 2. Tada je linux bio na vrhuncu. To je vreme wina XP kada je i MS bio u zenitu. Posle Gnome2 i XPa kola i za linux i za win krecu nizbrdo.
 
Nazad
Vrh Dno