Šta je novo?

Ruteri sa vise antena

titus12

Poštovan
Učlanjen(a)
12.08.2017
Poruke
188
Poena
70
Da li ruteri koji poseduju vise antena pored bolje pokrivenosti i stabilnosti signala koji emituju isto tako imaju i poboljsan prijem signala u recimo repeater funkciji, u odnosu na rutere sa 1 antenom.
 
Zavisi kakve su antene, kakav je cip, softver....

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
Ok al generalno recimo izmedju 740n i 840n na primer?
 
Ruter sa dve antene 2dBi je slabiji od rutera sa jednom antenom od 5dBi primera radi , gledaj samo da je 5dBi antena 2x kao recimo TP-Link TL-WR841ND.
 
Koja bi alternativa bila ovom TP-Link TL-WR841ND ruteru?

Nega bi trebalo sutra da uzmem u jednoj od većih prodavnica za 2390 din. On mi treba za ponedeljak, pa ako to ipak ne stigne (jer su ga poručili iz magacina ili druge prodavnice), šta bi bilo dobro da uzmem u tom cenovnom rangu (do 3000 din)?

Planiram da ga stavim u WDS Bridge mod da pojača Wi-Fi signal od SBB rutera tako da korisnici imaju bolji i stabilniji signal koji je trenutno veoma loš i brzine mu dosta variraju. Klijenti će biti jedan laptop u učionici i možda par telefona, ne verujem da deca imaju pristup školskom ruteru, mada je sve moguće. Kabl nije moguće sprovoditi tako da ostaje samo ova mogućnost. Na stranu to ko se sve kači na školski Wi-Fi i koliko ih ima.

Ja ne radim u toj školi, u pitanju je donacija i dobra volja roditelja da poboljšaju svojoj deci uslove za učenje. Pre toga smo im ugradili jedan projektor i obezbedili jedan laptop, a učionicu neće da menjaju do 8. razreda. Sad im internet veoma "kilavo" radi.
 
Poslednja izmena:
Na 841ND, WDS mod radi prilično krš. Random ispadanja iz mreže, tj. izbirljiv je sa kojim ruterom može da radi stabilno. Probao na više 841ND rutera.

Dobar i stabilan signal u WDS modu na koji će više korisnika da se kači, neretko ne radi kako treba sa jeftinijim ruterima. Preveliko je opterećenje za njih i skoro uvek počnu da se tripuju.
 
Mislim da imas prevelika ocekivanja od rutera koji kosta 20tak eura.
realno za skolu treba daleko ozbiljniji ruter, jer ti kucni ruteri pocnu da zabadaju vec sa vise od desetak korisnika.

Ja bi preporucio tu neki mikrotik ruter board i kablom da ga spojis sa bilo kojim obicnim WIFI ruterom (moze i taj koji vec imate) tako da mikrotik radi rutiranje a jeftini ruter sluzi samo za WIFI deo, to prakticno nikad nece da zablokira, a prilicno ti je jeftino resenje a mozes da zakacis veliki broj korisnika sa naprednim podesavanjima.
Jedina mana je sto zahteva dva uredjaja i nekoga ko ce to da podesi da radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Mislim da imas prevelika ocekivanja od rutera koji kosta 20tak eura.
realno za skolu treba daleko ozbiljniji ruter, jer ti kucni ruteri pocnu da zabadaju vec sa vise od desetak korisnika.

Ja bi preporucio tu neki mikrotik ruter board i kablom da ga spojis sa bilo kojim obicnim WIFI ruterom (moze i taj koji vec imate) tako da mikrotik radi rutiranje a jeftini ruter sluzi samo za WIFI deo, to prakticno nikad nece da zablokira, a prilicno ti je jeftino resenje a mozes da zakacis veliki broj korisnika sa naprednim podesavanjima.
Jedina mana je sto zahteva dva uredjaja i nekoga ko ce to da podesi da radi kako treba.
Ja hteo da preporucim takvo resenje ali se ne uklapa u 3000

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
Nema tu mnogo korisnika, kada pričam o TL-WR841ND ruteru. Jedan laptop, možda učitelj s njegovim telefonom + nastavnik iz druge smene, i to je sve (bar se nadam, to ne mogu da znam niti da zabranim njima da dele password od Wi-Fi mreže). To mi radimo za naše odeljenje, našu decu, ne za celu školu. Škola već ima nekakav SBB ugovor (ne znam koji i kakav je ugovor u pitanju).

Ni oni ne očekuju previše. Kao što rekoh, makar da im konekcija (koja sada varira od 4 - 8 Mbps sa sasvim solidnim pingom) bude stabilna.

Video sam i sam da u tom cenovnom rangu TL-WR841ND izgleda kao OK kupovina, ali sam takođe i svestan njegovih mana, pa sam zbog toga i pitao ima li on nekakvu alternativu. :)

Ne može kabal da se koristi, već sam to napomenuo. Ne verujem da bi mi i to dozvolili da radim (kanalete i kabl nisu problem, a snašli bi se i za bušilicu, iako to znatno prevazilazi budžet).
 
Poslednja izmena:
U javnoj ustanovi da bude par korisnika?
Mislim da to nije realno, jednostavno nema teorije da bude tako.
Tako ni kod mene kuci nije a ne u nekoj školi ;)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Očigledno se ne razumemo ili ne čitaš šta ja pišem. :)

Trebalo bi da bude par korisnika, e sad, ako oni "zeznu" stvar šta ja tu mogu. Edit: Kapiram na šta si aludirao. ;)

Da li ovo može da "završi" posao: Bežični AP/Range extender D-Link DAP-1320
 
Poslednja izmena:
WDS bridge nije bas najsjajnije i najstabilnije resenje niti je ovo ruter koji moze da trpi veliki broj klijenata. Ukoliko ce na njega biti povezan samo taj laptop i jos telefon-dva nece biti problema ali ako ga uzjasu gomila njih onda dzaba. Mene vise brine sam WDS mod i njegova stabilnost i kompatibilnost sa tim SBB ruterom.
Mislim da ce neki ruter koji ima range extender mod biti bolje resenje, na pamet mi pada Asus RT-N12+ ili Asus RT-N12 D1, cenovno su tu negde oko 3000din. Naravno bez velikog broja klijenata :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio Asus RP-N12 u repeater modu i radio je solidno osim ako se iz nekog razloga prekine konekcija sa glavnim ruterom, onda asus nece automatski da se konektuje ponovo, vec mora da se ugasi i upali da bi se konektovao na glavni ruter. Al to je pretpostavljam problem sa vecinom ovih jeftinih repeater-a/extendera.
 
Ja ne mogu da utičem na to kako će oni opremu da koriste. Mogu da im napomenem da ako se "svi" nakače da to neće da radi.

Šifra za školski Wi-Fi je ... (jednostavna), tako da je verovatno opterećenje mreže poprilično. :D

Pogledaću šta ima od tih Asusa u lokalnim prodavnicama.

Edit: Proverio sam upravo, u ponedeljak može da stigne ASUS RT-N12 Plus, tako da sam poručio njega. 3k din, knap. :) Naravno, uz napomenu "bez puno" korisnika.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam komsi namestio Tendu N301 da radi u repeater modu i super mu zavrsava posao. Tendu je dobio na koriscenje od svog provajdera a PPPoE i ostalo sam podesio na njegovom ruteru koji je kupio u Sloveniji, firma Sitecom nikad pre cuo ali radi ubija. Ali ja zbog loseg iskustva s tim budget verzijama Tendi savetujem da se siroko zaobilaze.

@old_bookmaker Dobar izbor :)
 
Poslednja izmena:
Ti asusi su takva sranja da je i tplink 740n za njih babaroga , a 840 radi sasvim ok sa manjim brojem korisnika
 
@milos85: Hvala!

@Phoenix257
Hahahaha, krastavac. 100 ljudi 100 ćudi. :)

Ovaj Asus makar ima Range extender mode. Za taj novac ne mogu ni da očekujem čuda.
 
Ja sam siguran da će tu svaki ruter od 3k da zabode [emoji41]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
obzirom da se verovatno vec velik broj korisnika bezicno kaci na taj glavni sbb ruter, sigurno je i etar zagusen a pitanje je i kako se sbb ruter snalazi sa vecim brojem korisnika koji se stalno konektuju i diskonektuju..

obzirom da na taj deo ne mozete da uticete niti imate budzet, moja preporuka je svakako razvlacenje kabla od glavnog rutera do vase ucionice, jer u repeater modu to ce jako slabo da radi. to je vise za neke kucne uslove.

sta mislis, ako taj vas novi ruter ima svoj SSID i password, za koliko vremena ce da se sazna taj password i onda ce da se kace na njega svi kojima je on blizi od glavnog rutera..



Sent from Galaxy S8
 
Za to postoji MAC filtriranje i nista im ne vredi i ako saznaju password.
 
Poslednja izmena:
Nije to moje, samo da kažem. Ja sam samo jedan od roditelja. :D
 
Skoro sam komsi namestio Tendu N301 da radi u repeater modu i super mu zavrsava posao. Tendu je dobio na koriscenje od svog provajdera a PPPoE i ostalo sam podesio na njegovom ruteru koji je kupio u Sloveniji, firma Sitecom nikad pre cuo ali radi ubija. Ali ja zbog loseg iskustva s tim budget verzijama Tendi savetujem da se siroko zaobilaze.

@old_bookmaker Dobar izbor :)

@milos85
Inace Sitecom je ozbiljna firma je Holandska daje 10 godina garanciju na svoje uredjaje.Pravi odlicne gejmerske rutere i Powerline adaptere.
 
Poslednja izmena:
Za to postoji MAC filtriranje i nista im ne vredi i ako saznaju password.

Razmišljam nešto i mislim da si u pravu. Omogući ću uči i laptopu da se konektuju, pa čak i da se uča "izlane" za password neće moći niko drugi da se kači.

Ne verujem da deca u osnovnoj školi znaju da klonijaju MAC adrese, mada ko zna. Nadam se da im je lakše da "napadaju" na školski ili neki drugi Wi-Fi.
 
@milos85
Inace Sitecom je ozbiljna firma je Holandska daje 10 godina garanciju na svoje uredjaje.Pravi odlicne gejmerske rutere i Powerline adaptere.

Ruter radi strava, pomislis ovo neka igracka a ono kida.

@old_bookmaker Ne verujem ni ja da bi se neko mlatio sa tim ali ko zna...
 
Razmišljam nešto i mislim da si u pravu. Omogući ću uči i laptopu da se konektuju, pa čak i da se uča "izlane" za password neće moći niko drugi da se kači.

Ne verujem da deca u osnovnoj školi znaju da klonijaju MAC adrese, mada ko zna. Nadam se da im je lakše da "napadaju" na školski ili neki drugi Wi-Fi.
I treba da kloniraju, da nauče, škola je to ;-)
 
Povezali su se ruteri uspešno, videćemo kako će da se ponaša sutra kad bude full opterećenje.
 
Nazad
Vrh Dno