Šta je novo?

Sporo podizanje sistema

X-calibar

Poštovan
Učlanjen(a)
30.12.2014
Poruke
427
Poena
80
Kao sto i naslov kaze sporo mi se dize windows. Ovo mi se vec desava duzi period i nakon instaliranja svezeg windowsa ista prica. Da budem precizniji, racunar se zadrzi 70-80 sekundi na onom ekranu gde je plavi windows logo i beli isprekidani krug za ucitavanje, nakon toga na sledecem ekranu 5-6 sekundi i udje u windows. Komponente su u moj racunar. Podeseno je da butuje sa SSD-a i u biosu namesteno na AHCI. Cisto da dodam da istu verziju windowsa koristim na drugom racunaru gde imam patriot blast ssd i taj se upali redovnom brzinom. Svaki vid pomoci ili predloga bi mi znacio. [emoji4]


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Probaj Clear Cmos. Ako je W10 ugasi fast boot: Power Options/Choose what the power buttons do/ugasi Turn on fast start-up.

Promeni kabel od diska, proveri zdravlje diska sa HDTune i sl.
 
Probaj Clear Cmos. Ako je W10 ugasi fast boot: Power Options/Choose what the power buttons do/ugasi Turn on fast start-up.

Promeni kabel od diska, proveri zdravlje diska sa HDTune i sl.

Probao sam bio vec sa fast boot i nikakav efekat. Provereni su SSD i HDD i oba su 100% health. Probacu sa drugim kabelom, ali cisto sumnjam da je do toga. Citao sam da su neki ljudi imali problema sa prikljucenim HDD, pa cu i njega iskljuciti i ostaviti samo SSD.
 
Kad si instalirao os da li je hdd bio prikopcan?

Moze i na ssd-u biti malo duzi boot ako je vise hdd i raznih usb uredjaja prikopcano (kao sto je kod mene) ali da ga dize 1,5minut mi je malo mnogo...
Da li je ssd prikopcan na prvi sata konektor (obelezen sa sata_0 ili sata_1), onaj pod kontrolom cipseta ploce, a ne na bilo kojem dodatnom sata3 konektoru pod nekim drugim kontrolerom?
 
Kad si instalirao os da li je hdd bio prikopcan?

Moze i na ssd-u biti malo duzi boot ako je vise hdd i raznih usb uredjaja prikopcano (kao sto je kod mene) ali da ga dize 1,5minut mi je malo mnogo...
Da li je ssd prikopcan na prvi sata konektor (obelezen sa sata_0 ili sata_1), onaj pod kontrolom cipseta ploce, a ne na bilo kojem dodatnom sata3 konektoru pod nekim drugim kontrolerom?

Nije bio prikljucen HDD. SSD je ukljucen na sata_0. Probao sam i sa drugim Sata kabelom, iskljucio HDD i ista prica od 1.5 do 2 minuta mu treba da digne. Najvise se zadrzi na tom prvom ekranu, a na ploci stoji A2 oznaka sto je "Detected and install all currently connected IDE devices" ako to uopste igra ulogu.
 
Proveri koji se procesi pokreću sa Windowsom oni mogu da koče učitavanje?
 
probaj sa nekim liveboot-om,linuksom sa flesa,bilo sta i uporedi.ovako ces iskljuciti (ili potvrditi) maticnu iz price.ako imas dodatne sata/ide kontrolere na ploci probaj da ih pogasis,naravno ako ih ne koristis.
 
DA li bi ti bio problem da samo zamenis ssd-ove u kompovima i da vidis samo kako ce se tada dici os?
Najobicnija zamena ssd-ova u oba kompa pa ako se digne os da vidis za koliko, ostalo uopste nije bitno.
 
zar ne bi onda krenulo da instalira drajvere za graficku i tako to?
ja bih proverio dal je ukljucen ahci i trim
 
U biosu je ukljucen ahci, takodje samsung magician pokazuje da je AHCI i Trim ukljucen. Sto se tice da zamenim dva SSD-a nije mi problem ali kao sto kaze orange nisam siguran da li ce krenuti da instalira drajvere pa da na kraju moram dva racunara da sredjujem :D
 
Ma zbog takvih stvari sam i napisao "da li bi bio problem"...

..........
Duboki zenski glas, malo promukao, manlo zanosi... :"Ma to ti je neko dečko bacio ČINI na taj uredžaj. Dodži kod teta Zuhre da ti pogleda u šoljicu, da razbacim pasulj, a onda ču da ti skidam tu crnu magiju što ti neko omadžijao te mašine..."
..........
 
Proveri da li imaš sve najnovije drajvere, možda neki zabode kod učitavanja. Baci pogled i na event viewer, možda piše nešto pametno
 
Ma zbog takvih stvari sam i napisao "da li bi bio problem"...

..........
Duboki zenski glas, malo promukao, manlo zanosi... :"Ma to ti je neko dečko bacio ČINI na taj uredžaj. Dodži kod teta Zuhre da ti pogleda u šoljicu, da razbacim pasulj, a onda ču da ti skidam tu crnu magiju što ti neko omadžijao te mašine..."
..........

Da li bi taj test bio onda merodavan uopste ? Posto ako bi se javilo i na drugom racunaru sporo dizanje sistema, ne bih znao da li je to isti problem kao i na prvom racunaru ili su se drajveri pomesali pa sporo dize.

@DjoleMC Danas sam instalirao nove drajvere za graficku i cipset. Sto se tice event viewer okacicu sliku. event.jpg
 
Poslednja izmena:
da nije neki virus? ja bih pustio jednom combofix da "protrci" kroz sistem. znam, kazu kao islljycivo "profesionalci" bi trebalo da ga koriste ali nikad do sad nisam imao problema sa njim.
 
Odradio sam svezu instalaciju, dosadilo mi bilo vise da cackam. Brze se sad naravno dize sistem ali jos namestam.
 
Namestas?!
Sta namestas?
Ne radis valdja neka "podesavanja" i "optimizacije" za ssd po ko zna kakvim preporukama ili samo jos uvek stavljas programe na komp?
 
Meni se sistem presporo dize posle restrta na SSD ne znam sto, a iz prvog ide brzo ono bas brzo, ali na restart mu treba 5 min da se reseta vrti ono plavo na win 10 ubi boze ne znam zasto pre nije bilo tako, mozda je do nekih programa....
 
Nazad
Vrh Dno