Šta je novo?

Povezivanje 5.1 zvucnika na kompjuter

LazarZ1

Poznat
Učlanjen(a)
13.02.2018
Poruke
6
Poena
41
Pozdrav! Imam jedan mali problem oko povezivanja zvucnika sa kompjuterom. Cuju se samo dva zvucnika od 5(ispravni su 100%). Sta mi je potrebno od kabli i sta treba da se odradi ako je uopste moguce? Ovo su fotografije kucnog bioskopa i ulaza na kompjuteru. Hvala unapred :)

:wall::wall::wall::crash::crash::crash:
 

Prilozi

  • 20180213_223632.jpg
    20180213_223632.jpg
    983.5 KB · Pregleda: 269
  • 20180213_223739.jpg
    20180213_223739.jpg
    1,011.7 KB · Pregleda: 448
  • 20180213_223709.jpg
    20180213_223709.jpg
    1,020.4 KB · Pregleda: 316
  • 20180213_223715.jpg
    20180213_223715.jpg
    987.6 KB · Pregleda: 360
Izgleda da je to jedan od onih kucnih bioskopa koji nemaju ulaze za spoljne izvore. To imaju samo skuplji kuci bioskopi, nazalost taj tvoj moze da radi samo sa prednjim zvucnicima, osim ako nema neku opciju u softveru da se isti signal emituje na svim zvucnicima.
 
imaš optički ulaz na lg risiveru za native 5.1 izvore.
u tom slučaju sa kompjutera ide Digital Optical Out kao izlazni uređaj, preset 5.1ch

ako povezuješ preko cinch AV-in, u tom slučaju sa kompjutera izvlačiš kabl stereo 3.5mm minidžek -> 2x RCA L i R cinch, i podešavanja realtek kartice stavljaš na "speakers 2 channels"

u opcijama kućnog bioskopa uključi dolby pro logic II music mode i imaćeš 5.1 zvuk sa 2 kanalnih izvora.
 
Poslednja izmena:
da
 
Ti je i dalje stereo zvuk, ne postoji zvucna kojoj opticki radi 5.1, samo kada ima dts, ac-3 i slicno, imace 5.1, a ovako je pro logic da mu stereo svira na svim zvucnicima.
Za 5.1 moras da imas zvucnike ili risiver koji ima analogna 3 ulaza za direct 5.1, kao na zvucnoj.
Meni je ukljuceno 5.1 analogno i imam opticki digitalni, na koji pustam preko playera dts, ac3 i slicno kroz karticu, da dekodira sam risiver(passthrough).

Zbog 5.1 u igrama sam osudjen na zvucnike za komp, pa i ako hocu da zamenim moje, mogu samo Teufel E450 digital superior da uzmem, da poboljsam malo zvuk, a hteo sam nesto ozbiljije kroz par godina.


Ovako je kod mene:
80a5b8007d7a6b9e96e21769cb482e63.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Xeroju, ne unosi nepotrebnu konfuziju. Optical digital out itekako prenosi 5.1. Za to i služi.

Optički ulaz prenosi višekanalni zvuk (ukoliko je na tonskom zapisu višekanalni, film ili igra npr.) ukoliko je stereo, prenosi stereo. (muzika)
Činč ulaz koji postoji na njegovom uređaju je stereo in.

Pitanje je samo kojim kablom će da poveže lg pojačalo i izlazni uređaj.

U oba slučaja, njegov uređaj poseduje dolby prologic 2, i svi 2kanalni tonski zapisi (youtube pesme, mp3 muzika) će se čuti sa svih zvučnika.
(uređaj radi upmix)
S tim što je bolje ako je konekcija optička, jer će tad višekanalni izvori moći da se čuju nativno. (5.1), a upmix će se raditi samo kod 2kanalnih zapisa.
 
Poslednja izmena:
Koristim opticki i direct 5.1 preko 15 godina, od izlaska Z680 zvucnika,, pa onda odmah na z5500, govorim iz iskustva, ne napamet.
Igre ne moze da pusti na 5.1 preko optickog, jer je opticki izlaz na zvucnoj stereo u Windowsu. Uvek ce imati samo stereo pusten na sve kanale, a pro logic je los, jer ni tada ne moze da pusti sve jednako, nego ima neke modove koji su odvratni, ali opet samo mixuje stereo kanal.
Samo 5.1 passthrough ce imati 5.1.
Dakle, filmove koje njegov dekoder podrzava ce slusati u 5.1. Moj dekoder na zvucnicima ne podrzava eac3 recimo i to mi pusta u stereo na optickom, pa ga Pro Logic skarabudzi u vestacki 5.1. Na analognim imam 5.1 imam i tada.

Ac3 mi podrzava preko optickog i to mi prikaze na dekoderu kao dolby digital, a dts kao DTS digital. True HD ne podrzava, pa mi pusti stereo na opticki ili 5.1 analog na speakers izlaz.
Sama zvucna ima opciju i da mi pusta stereo na svih 5 zvucnika analogno, ali to nije 5.1 zvuk, vec i dalje stereo.

Mozda ce ti slike vise reci, jer recima nije lagano opisati, ali je sustina da na kompu moraju postojati kodeci koji ce raditi nativni passthrough za odredjene formate, tako da ce samo filmove moci da gleda preko optickog u pravom 5.1 i to samo u formatima koje njegov dekoder na zvucnicima podrzava. Izuzetak je DTS HD, koji kod mene vidi lao DTS, tako da je dovoljno da podrzava dts.


3834abd08013af5b87cc60e8687a3760.jpg
0d433ecc4c593c3c8aaf90ece62a8666.jpg
69ce00233fdd71ddd4f927462eabeeff.jpg
b81ecda8f6ef51dc59561d45945cbcad.jpg
ecc326f05e8c219a1e740f5f22b325e7.jpg


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
optički digitalni toslink služi da prenese višekanalni digitalni signal do dekodera

https://en.wikipedia.org/wiki/TOSLINK

tvoje audio iskustvo je malo, (ac3 i dolby digital su isto, za početak) i bolje je da ne deliš savete dok se ne utvrdiš u materiji.
 
Poslednja izmena:
A gde sam ja rekao da su razlicito? Bolje je da pazljivije citas i da se ipak ti malo bolje informises.

Dzaba pricas sta je opticki(kao da vec nisam rekao da salje visekanalni zvuk), kada ocigledno ne znas kako to funkcionise na kompjuteru.
Dakle, Windows ga vidi kao stereo i nista osim onoga sto Windows ne dekodira, nego program u originalnoj formi posalje na risiver(passthrough), nece imati 5.1 zvuk.
Lepo sam ti slikao sta pise za opticki izlaz koji koristim na Z5500 dts, dolby digital, prologic II zvucnicima, ali dzaba izgleda.

Evo, ja se kladim da ne moze imati 5.1 ni u jednoj igri, vec ce imati stereo zvuk provucen kroz pro logic, posto imam funkcionalno maltene identican setup njegovom.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
vidi prijatelju, niti je tvoja zvučna kartica za kompjuter jedina koja postoji

niti su logitech zvučnici , jedini uređaj koji ima optički ulaz.

dakle, ne brukaj se dalje opkladama i sličnim "prvi razred oš" fazonima.
 
Znam da nije, promenio sam 4 zvucne do sada, od k9jih je ova Z daleko najjeftinija, jer sam se ranije tripovao da dobikam nesto specijalno zvucnom od 300e.
Na isti nacin rade integrisana na Z170 pro gaming asus ploci i na z270 Gigabyte Gaming K5, na kojima imam opticki izlaz.
Dakle, osim passthrough odredjenih formata koje podrzava dekoder, opticki nema 5.1 na kompu, a ti kako hoces.

Niti je bitna moja zvucna, niti moji zvucnici, sve to funkcionise na isti nacin, toliko se barem razumes valjda.
Dakle, dts na Marantzu ne radi po drugacijem principu od dtsa na Denonu, pa tako ne radi ni drugacije na Logitechu od Sonyja.

Dakle, kao neko ko je hteo da spoji ozbiljan sistem na komp, posle nekog vremena sam skontao da tu nema pomoci i da opet moram uzeti krljave zvucnike za komp, zbog analognog 5.1 povezivanja.

Evo, kada bude pobezao, neka pusti neku seriju sa E-AC3 snimkom, ja sam siguran(da ne kazem da se kladim, jer je to izgleda klinacki, i ako je figurativno receno) da ce da mu pusti Pro Logic 2, a ne Dolby Digital na dekoderu, jer to ne podrzava dekoder i ne prepoznaje ga kao 5.1, za razliku od starijeg AC3.

Sledeci put, ako se ne slazes sa nekim, pokusaj biti kulturniji, pa ga ispraviti i to naravno potkrepiti dokazima, poput mene, a ne da udaris po prozivanju, jer je jako nekulturno napasti nekoga samo zato sto se ne slaze sa tobom.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
druže, ne razumeš najosnovnije. šta je upmix, downmix, codec, bitstream, pass through... prosto čovek ne zna da počne odakle da ti objašnjava.

najbolje bi bilo da se uopšte nisi javljao i komplikovao stvar. apsolutno ničim nisi doprineo temi, i samo si demonstrirao neobaveštenost.

zbog broja postova, ili čega već...
 
Poslednja izmena:
Druze, poradi na osnovnoj kulturi.

Ni jedan jedini kontra argument nisi dao, nego da opticki kabl moze da da surround sound...jos da si izneo otkrovenje da je opticki izlaz digitalni, pa da podignemo diskusiju na taj visok tehnoloski nivo.

Sta dobijam brojem postova, kako to nekome uopste i padne na pamet da da kao iole relevantan komentar?

Sada cekam da mi ti objasnis kako ce igra da mu radi preko optickog u 5.1 iz Windowsa.

Ajde barem nesto konkretno napisi, umesto tih slabasnih pokusaja mene da isprozivas.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Momci daj bez rasprave bolje se udruzite da mi pomognete da skapiram ovo jer sam nov skroz u ovome tsko da se ne razumem nista.

Kako sam razumeo jedan od vas tvrdi da povezem preko tog AC3 a drugi preko optickog kabla?

Kako da pronadjem sve te modove da bi se culo?

Nakon svega toga sta mi je jos potrebno i kako?

Hvala unapred! ☺
 
Au majko...

AC3 je dolby digital, lossy višekanalni kodek
https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital

To nije kabl ni način povezivanja. Ti treba da povežeš komp optičkim kablom, ukoliko poseduješ optički izlaz na ploči.

If not- treba da ga povežeš stereo činč kablom, koji na jednoj strani ima 3.5mm minidžek (vokmen bananicu), a na drugoj dva činča, levi i desni, gde je desni obično crvene boje.
U opcijama LG kućnog bioskopa uključi dolby prologic II i odaberi music mode.

Na taj način će muzika (koja je u 99posto slučajeva 2kanalna, stereo), da se čuje sa svih zvučnika.
(u tom slučaju je to Upmix sa 2 na 5.1 , gde se određenim algoritmima određenom zvučniku dodeljuje određeni deo spektra. recimo glas centralnom).

ako na zadnjem delu kućišta kompjutera poseduješ optički izlaz (izgleda isto kao optical-in na tvom kućnom bioskopu), treba da povežeš optičkim kablom (zove se još i toslink, optical spdif)
tada ćeš moći da slušaš i nativno snimljene 5.1 tonske zapise, kojih ima na nekim filmovima, igrama i muzičkim numerama.

Da bi imao 5.1 zvuk preko optičkog kabela (za mladog Xeroja) potrebno je da tvoja zvučna podržava dolby digital live, ili dts connect
https://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital#Dolby_Digital_Live

Inače veoma prostim modom svaka integrisana zvučna može da dobije te kerefeke.
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?272129-X-Fi-MB-na-Realtek-HDA-lepe-novosti-)
 
Poslednja izmena:
Haha, lepo je sto vremesni Kokan zna da koristi Google, pa sazna sta da doda u pricu, ali mladjani Xepoj to ima vec duze vreme i ovom prilikom bi cak i ponudio vremesnom Kokanu da dodje i namesti to da radi kako on kaze(platicu), jer je mladjani Xepoj potrosio jedno 50 sati ne bi li namestio 5.1 zvuk na opticki bez kodeka i da radi na bilo cemu van dolby i dts snimaka(dakle igra), koji preko kodeka idu na pass through do dekodera, posto od svega, najvise zeli da ne bude ogranicen pc zvucnicima, a da ima 5.1 u igrama, sto tvrdim da je nemoguce.

Sudeci po tim recima, format je za opticki nebitan, vazno da izvorno bude 5.1, sto bi znacilo da ce nasi zvucnici pustati 5.1 i sa true hd 5.1 snimka, sto nema veze sa realnoscu.

Ako nista drugo, voleo bih da oprobas kako predivno u praksi rade Dolby live i dts connect, koje sam iskljucio posle sat vremena :D

Vremesnom Kokanu izgleda fali malo prakse.
A Boga mi i teorije, kada ne zna da nekompresovani 5.1 digitalni signal ne moze da prodje kroz opticku konekciju jer je preveliki, pa mora da se kompresuje putem Dolby Digitala, DTSa i slicnih formata.

0bbad3ed7f4b517d3ed00fb5621eff82.jpg





Lazare, povezi preko optickog kabla(moras i u zvucnoj imati opticki) i ici ce svi zvukovi na sve zvucnike, ali ce sve sem ac3 i dts formata, biti stereo koji ce tvoj dekoder da pretvori u nelo satro suntavo izmisljeni 5.1, nemoj ocekivati da bude na svim zvucnicima jednak zvuk.
I za ac3 i dts da bi imao 5.1, moras podesiti kodeke da ne dekodira Windows(posto ke stereo), nego da kada kodeci prepoznaju te formate, salju gotov signal ka dekoderu tvojih zvucnika(pass through-vidi sliku), ali onda nemas nikakvu kontrolu zvuka u Windowsu(jer on vise ne kontrolise zvuk), dakle mozes da mutiras u playeru, zvuk ce ici na 100% glasnoce na zvucnike, te tada samo preko zvucnika mozes da kontrolises jacinu.
U suprotnom, nezavisno od izvora, Windows salje zvucnicima stereo signal i opet se pali neki od Pro Logic modova da izmislja 5.1 od sterea ili stereo i stereox2, zavisi sta izaberes.
Kada je pravi 5.1 format detektovan(ac 3 i dts ili dts hd-koji ce ti citati kao dts), ne mozes da biras mod, jer nema upmixovanja.

Na slici su podesavanja Pot Playera, ako se dobro secam, isto je i na GOM Playeru.
Dakle, stiklirano ovo desno.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
2dd177d900a25b8e2f86b211e436ff69.jpg
 
Poslednja izmena:
Momci daj bez rasprave bolje se udruzite da mi pomognete da skapiram ovo jer sam nov skroz u ovome tsko da se ne razumem nista.

Kako sam razumeo jedan od vas tvrdi da povezem preko tog AC3 a drugi preko optickog kabla?

Kako da pronadjem sve te modove da bi se culo?

Nakon svega toga sta mi je jos potrebno i kako?

Hvala unapred! ☺

Prvo napiši koji je model tog kućnog bioskopa, da bi videli uputstvo i detaljne svecifikacije, ako ima negde na netu.

Zatim ne vidim da ti imaš na muzičkoj kartici bilo takav optički izlaz, pa bi ti trebala i muzička, a nije ni sigurno da je ulaz u kućnom bioskopu ulaz 5.1, nego stereo kao i analogni. Tu se priča o optici a čovek nema ni 5.1 izlaz na kompu već samo stereo.

Jedino što možeš trenutno je da sa ovakvim kabelom povežeš:
untitled.png

...zatim u podešavanjima kućnog bioskopa podesiš, ako imaš ta podešavanja, da ti stereo ulaz raspodeli na svih 5 zvučnika, kao što ti je napisano ranije u temi.
 
Poslednja izmena:
Da, sve vreme pricamo o dts i dolby, a pitanje je i da li dekoder podrzava, kao i da li ima neku upmix opciju, poput Pro Logic-a.
Ako ima, onda bi i taj kompozitni analogni mogao da upmixuje, aa samo mu za 5.1 treba opticki.
Zvucne sa optickim izlazom su dzabe, ima ih i za 20e, a sam kvalitet zvuka je dosta bolji od analognog sterea.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Umesto sto se prepucavate,dajte coveku link sa drajverima da otkljuca te enkodere i resi problem.

DTS/DOLBY unlock drivers
 
Bzvz da to instalira, opet ce stereo da mu ide preko kompozitnog, a za opticki mu treba druga zvucna.

Nema on pozadi na zvucnicima 3 3.5mm jacka da prikljuci 5.1, nego moze samo 1 i da salje stereo.
Onda to moze na zvucnicima da stavi da mu svira na 5 zvucnika, ako ima pro logic da izabere kao mod.

Opticki u ovoj prici sluzi da bude bolji kvalitet i da ima 5.1 u filmovima, na formatu koji njegovi zvucnici podrzavaju, a lepo je Rick rekao, bez modela ni ne znamo da li ista podrzavaju, ja sam automatski pretpostavio da podrzavaju dolby digital i dts, sto je neki standard za zvucnike sa optickim povezivanjem u poslednjih 10 godina.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Troluj, boli tebe uvo.
 
Jedini koji ovde otpocetka troluje usled manjka znanja i iskustva, a ujedno otpocetka krajnje bezobrazan i nekulturan, si ti.

u tom slučaju sa kompjutera ide Digital Optical Out kao izlazni uređaj, preset 5.1ch

U prvom postu preporucujes coveku da uradi nesto sto ne postoji, niti je ikada postojalo, preset 5.1 na optical digital out.

Vec sam ti objasnio, ali nemas zelju da naucis ista, nego samo da pametujes, 5.1 neobradjen digitalni signal ne moze da prodje kroz kabl, preveliki je, pa mora da se provuce kroz neki filter, kao sto je dolby, dts i ostali.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zapravo, Kokan je u pravu.

Soundblaster Z/ZX - za 5.1 preko optike:
Koristi se dekoder (Dolby ili DTS) u Cinematic delu u Sound Studio Pro kartici softvera. Default uredjaj treba biti Speakers umesto SPDIF, vrlo cudno su to namestili, ali sljaka. I onda visekanalni audio prolazi kroz SPDIF u risiver. Naravno, risiver ako ne prepozna sam Dolby/DTS, mora se rucno namestiti. Bilo koji "efekat", Crystalizer, EQ i ostalo ne funkcionise kroz SPDIF.
Ako se ostavi na "no Decoder" u SBZ/ZX, onda tada samo prolazi RAW signal koji je 2.0.

Optika je samo vrsta kabla za prenos podataka.

Skoro svaka kartica to sad moze uz pomoc Dolby/DTS enkodera i dekodera sa druge strane. I kao sto je napisano, potreban je info o njegovom kucnom bioskopu, da se vidi da li dekoder u njemu je sposoban da odradi Dolby i 5.1 kroz optiku.
 
Poslednja izmena:
Zapravo, Kokan je u pravu.

Soundblaster Z/ZX - za 5.1 preko optike:
Koristi se dekoder (Dolby ili DTS) u Cinematic delu u Sound Studio Pro kartici softvera. Default uredjaj treba biti Speakers umesto SPDIF, vrlo cudno su to namestili, ali sljaka. I onda visekanalni audio prolazi kroz SPDIF u risiver. Naravno, risiver ako ne prepozna sam Dolby/DTS, mora se rucno namestiti. Bilo koji "efekat", Crystalizer, EQ i ostalo ne funkcionise kroz SPDIF.
Ako se ostavi na "no Decoder" u SBZ/ZX, onda tada samo prolazi RAW signal koji je 2.0.

Optika je samo vrsta kabla za prenos podataka.

Skoro svaka kartica to sad moze uz pomoc Dolby/DTS enkodera i dekodera sa druge strane. I kao sto je napisano, potreban je info o njegovom kucnom bioskopu, da se vidi da li dekoder u njemu je sposoban da odradi Dolby i 5.1 kroz optiku.

Prvo je on rekao pogresno, pa je posle izguglao live i connect.

Dakle, tebi to tako radi, SB Z ti salje iz igre 5.1 zvuk kroz opticki i vidis ga na dekoderu kao DTS ili Dolby?

Hoces da dodjes i kod mene da namestis, spreman sam i da platim, jer onda napokon mogu da se otarasim PC zvucnika i predjem na ozbiljan home theater?

A do tada, evo malo prakse sa svim tim od mene:
 
Poslednja izmena:
Sve radi kako treba. Ono sto vidim na snimku, a to mozes da radis, a ne na taj nacin, je menjanje dekodera, tokom pustanja zvuka.
Kratko objasnjeno je, a to vazi cak i kada menjas izmedju speakers i headphones, da moras da pauziras izvor zvuka, pa da ga pustis ponovo. Kod igara je to vec malo zeznuto, jer prakticno moras da iskljucis i ponovo pokrenes igru. Znaci, ne mozes da saltas opcije za izvor zvuka, a da pre toga ne pauziras ili iskljucis pa ukljucis sam izvor zvuka (film, igra, muzika).

Pa da razresimo i tu dilemu kod tebe.

Koraci:

1. Raskaci analogne kablove za zvuk iz kompa.
2. Udji u playback devices, klikni desno dugme na SPDIF i idi na properties.
3. Pod Supported formats - Encoded Formats pogledaj da li ti je stiklirano DTS Audio i Dolby Digital. Pod sample rates 44.1 i 48.0 KHz. Ako nije stikliraj i zatvori na OK/Apply.

Ono sto moze da te zeza su SB servisi. Pa time nastavljamo:
4. Deinstaliraj sve vezano za SBZ, ako mozes koristi Revo Uninstaller. Kada se izvrsi deinstaliranje skeniraj pod medium i ocisti sve pod registry (stikliranjem) i pod fajlovima sve vezano za Sound Blaster. Ako se ne snalazis sa time, mozes i obicnu deinstalaciju.
5. Restartuj komp.
6. Instaliraj ponovo drajvere (ceo paket).
7. Proveri tacke 2 sa 3
8. Idi na speaker properties / Advanced i proveri da li stoji stiklirano: Allow applications to take exclusive.... i Give exclusive...... i moze zadnja stavka Enable Audio enhancements.
9. U SB Control Panel, stavi zvucnike na 5.1 i pod Cinematic ukljuci samo Dolby Digital Live. Kod DTS Connect / Neo se koristi samo Cinematic. Trebalo bi Z 5500 da podrzava i Neo PC.
10. Pogledaj pod Mixer u SB CP, da ti slajderi nisu utisani za SPDIF out i Digital In. Pomeri slajdere da nije utisano.
11. Na zvucnicima prebaci na optical.

Pa onda probaj nesto sto sadrzi 5.1, npr. film ili igru.

Primera radi, jes da mulja na koreanskom, ali:


Inace, sva ta Dolby cudesa sluze da bi mogao da provuce visekanalni audio enkodiranjem i dekodiranjem. Imas na netu sta i kako radi, da sad ne pisem esej o tome.
 
Poslednja izmena:
E pa, odmah da ti kazem, svaka ti cast!
6 puta sam stavljao razne verzije Windowsa 10 da bi to radilo, nasao na dosta mesta da ne radi na Windows 10, nista nije htelo da radi i na kraju prosto odustanem.
Da bih ovde dokazao da opet niste u pravu, potrosim opet dosta vremena i izguglam malo i nadjem media feature pack za Windows i namestim da radi.
Ne bi ni htelo, da nisam namerno iz inata pratio bas tvoj redosled instalacije [emoji16]
Dakle, hvala ti kao bratu, sada napokon mogu da predjem na ozbiljan sistem [emoji16]

Daj paypal user na pm, da castim [emoji4]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Moze i PostNet uplata na telefon... :D
 
Ne, nego imam para na paypalu, to je najlakse, pa zato :D
Realno, da ne bi njega, nema sanse da bih ikada probao opet da namestim i samo bih kupio malo bolje zvucnike i bacio 700e na maltene istu stvar.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno