Šta je novo?

extra/xorgproto

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Update Manjara pita da zameni jedno 10 fajlova sa extra/xorgproto, ja stigao do 10 i ubio update, nesto mi se to ne dopada sve zivo kreno i redja da zameni sa extra/xorgproto

:: Покрећем пуну надоградњу система...
:: Заменити compositeproto са extra/xorgproto? [Д/н]
 
Nasao link https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234361
Uradio ovo:
Kod:
pacman -Rs libxfont
pacman -Syu" answering Yes to the proto replacements

Lik je preporucio ovo kao dobitnu kombinaciju ali posto sam ja corav ono prvo NO nisam video ali sa Yes sve je odradio sto je bilo u ponudi. Y sam kucao >10x

Kod:
This fixed the problem for me.

1) "pacman -Rns libxfont" to remove libxfont
2) "pacman -Syu" answering No to all the proto replacements - lots of packages updated
3) "pacman -Syu" answering Yes to the proto replacements. - several packages removed, only a few added/updated
 
Nisam siguran da ovo zavredjuje posebnu temu ali samo treba da stiskas da sve dok te pita i uradis apdejt. Nista se bitno nije promenilo samo su odredjeni paketi iz Xorg grupe grupisani a ranije su bili odvojeni.
 
Nisam siguran da ovo zavredjuje posebnu temu ali samo treba da stiskas da sve dok te pita i uradis apdejt. Nista se bitno nije promenilo samo su odredjeni paketi iz Xorg grupe grupisani a ranije su bili odvojeni.

Kad pocne da nudi jedno te isto za razlicite fajlove da zameni meni je sumljivo. Dobro je sto skoro uvek se nadje resenje. Sad grupisu a pre koliko vremena sve je bilo razbucano, npr xorg.conf je razbucan na desetine fajlova i neki su mi bili bas nerazumljivi. Mislim da se neko ipak malo zeza pa nesto razbuca pa onda mu padne na pamet da opet grupise, nije to jedino sto je razbucano u delove. Nije mi palo na pamet da to guram u neku otvorenu temu jer sam krenuo update i ono brdo pitanja Y/N isti fajl. Prijavi moderatoru pa nek obrise, ja i dalje ne mogu sebe da nateram da prestanem da pisem i da pisem resenja, navikao...
 
Lega99, otvorio posebnu temu tipa "Manjaro, problemi, savjeti i slicno" i tu trpaj sve sto ide uz temu, ima materijala za to.
 
Kad pocne da nudi jedno te isto za razlicite fajlove da zameni meni je sumljivo. Dobro je sto skoro uvek se nadje resenje. Sad grupisu a pre koliko vremena sve je bilo razbucano, npr xorg.conf je razbucan na desetine fajlova i neki su mi bili bas nerazumljivi. Mislim da se neko ipak malo zeza pa nesto razbuca pa onda mu padne na pamet da opet grupise, nije to jedino sto je razbucano u delove. Nije mi palo na pamet da to guram u neku otvorenu temu jer sam krenuo update i ono brdo pitanja Y/N isti fajl. Prijavi moderatoru pa nek obrise, ja i dalje ne mogu sebe da nateram da prestanem da pisem i da pisem resenja, navikao...

Nisam siguran ali mislim da paketi o kojima se ovde radi sadrze headere koji su bitni samo za kompajliranje X servera a vecina nas kako na Archu tako i Manjaru koristimo prekompajlirane pakete kad god mozemo. Ja pomenute pakete imam instalirane jer sam povukao kompletnu xorg grupu paketa pri instalaciji distroa sto vecina ne cini. Izgleda da i Manjaro ekipa ima filozofiju od viska glava ne boli.
 
Nasao link https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=234361
Uradio ovo:
Kod:
pacman -Rs libxfont
pacman -Syu" answering Yes to the proto replacements

Lik je preporucio ovo kao dobitnu kombinaciju ali posto sam ja corav ono prvo NO nisam video ali sa Yes sve je odradio sto je bilo u ponudi. Y sam kucao >10x

Kod:
This fixed the problem for me.

1) "pacman -Rns libxfont" to remove libxfont
2) "pacman -Syu" answering No to all the proto replacements - lots of packages updated
3) "pacman -Syu" answering Yes to the proto replacements. - several packages removed, only a few added/updated

Pošto se radi o nečemu što dolazi od developera a ne iz AUR-a, što bi sumnjičio potrebu za apdejtom a verovao "liku sa bbsa"? Neki sledeći apdejt bi mogao da se oslanja na ovaj pa ne prođe , zato što si tamo nečemu sada rekao "N", jer je "lik napisao dobitnu kombinaciju". To ti je kao ona prethodna muka sa Infinality patchom. Radi se o malom broju paketa pa može lako da se vrati sve na prethodno stanje čak i ako se ispolji problem.


Ako misliš da su developeri ******i koji nemaju pojma šta rade, bolje menjaj distro...:wave:
 
Poslednja izmena:
Obicno ne treba verovati nekome na rec ko ne zna sta tacno radi a zasniva svoje tvrdnje na neznanju. Lots of packages updated vs several packages removed, only a few added/updated govori da covek nema pojma o kakvim se paketima radi nego donosi neke odokativne odluke na osnovu metode "ovde neceg ima vise, mora da je bolje...". Ako vec nisi siguran veruj onima koji znaju a to su u ovom slucaju Archlinux maintaineri, kao sto @dolmen kaze. Podseti me na ljude koji odu u dom zdravlja i vrate se znanjem pokupljenim iz cekaonice od drugih pacijenata a ono sto lekar kaze potpuno ignorisu...
 
Da ne bi bilo shvaćeno kao kritika "generala" posle bitke, i meni se desilo da posumnjam u sistemski apdejt, i što je još mnogo gore, ne gledajući nečiji savet već bio mnogo pametan, i tad sam "uspeo" bespovratno da skrljam OpenSuse koji je do tada besprekorno radio. Od tada, samo hranim svinje i puštam apdejte.:d

:wave:
 
Poslednja izmena:
Ja vas stvarno ne razumem, ako je sad bljak i nesto sto izbaci google medju prvim linkovima kao odgovor na moju nedoumicu i jos link https://bbs.archlinux.org. Koji savet sad dajete? svi linkovi koje izbaci google su bljak, bezpogovorno potvrdi sve kucajuci Y, znaci pitalica y/n i ne treba. Znaci treba svi da sednu i da po ceo dan citaju biltene ili sta vec koji se negde objavljuju da bi znali da je sad to tako promenjeno, zasto bi mene interesovao svaki pojedinacni fajl u Archu i Manjaru, pa nije svrha mog zivljenja sedenje za kompom po ceo dan i ucenje svakog bozijeg fajla napamet sta je i sta radi i cemu sluzi u bozanskom Arch-u. Meni OS treba da odradi ono sta ja zelim a to je malo vise od prosecnog korisnika kome treba za FB i surfovanje, meni ne treba FB i drustvene mreze; ako je tako bespogovorno kucati Y onda treba ukinuti pitalice a i mogu uvek nazad u windows tamo sve znaju sta meni treba a i ovde u linuxu pocelo tako. Linux diskusije na forumima su polu-mrtve, ako je svrha diskusije o linuxu objaljivanje screenshotova desktopa onda samo napred, a 2% ce ostati za vjeke vjekova na PC racunarima. :wave:
ps. Imam Calculate linux i ako mi bas nije nesto jasno pitam Ruje koji odgovore ili ako je problem rese ga u roku dva-tri dana.
 
Update paranoja
Stalno imas zlobne komentare, ko si ti? Clan sekte? Zasto ja moram bespogovorno da verujem da je taj update ok i da ko majmum pritiskam Y, sta ce mi onda pitalica Y/N, po cemu se onda to razlikuje od windows update? Nema razlike... Samo ostrasceni i clanovi sekte ne preispituju i nikad se ne zapitaju da li to bas mora tako. Nemoj sad da mi potezes argument mobilnih sa Android OS koji isto radi sto i winows, ako oces da koristis moras da pristanes na sve. Taj Android linux moj zeni je ponudio da se prijatelji sa svojom mrvom majkom i brojevima koji su izbrisani iz imenika, fiksni i mobilni broj...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam zbog čega mešaš sad Gugl, poenta je da bi opet da uradiš nešto što bi moglo da ti ovaj put izazove mnogo veće nevolje nego Infinality. Ko je na kraju i taj lik sa bbs kojeg je nepogrešivi Gugl izbacio u vrh pretrage? Jel u tvojim očima veći autoritet i od samih kreatora distribucije koji smatraju da su izmene potrebne pa poslali takav apdejt? Ako misliš da su slepci kao oni sa Miuia, onda si u pravu i najbolje da Manjaro apdejtuješ na drugi distro.

To što ti traži Y/N potvrdu je zbog podešavanje. Možeš da podesiš i da te ne pita.

Ako je tema bila čisto retorička i ne interesuje te šta ko drugi misli mimo vrha Gugl pretrage, koja joj je svrha? Onda radi kako ti volja, nije Windows pa da se ne može.

:wave:
 
Ne znam zbog čega mešaš sad Gugl, poenta je da bi opet da uradiš nešto što bi moglo da ti ovaj put izazove mnogo veće nevolje nego Infinality. Ko je na kraju i taj lik sa bbs kojeg je nepogrešivi Gugl izbacio u vrh pretrage? Jel u tvojim očima veći autoritet i od samih kreatora distribucije koji smatraju da su izmene potrebne pa poslali takav apdejt? Ako misliš da su slepci kao oni sa Miuia, onda si u pravu i najbolje da Manjaro apdejtuješ na drugi distro.

To što ti traži Y/N potvrdu je zbog podešavanje. Možeš da podesiš i da te ne pita.

Ako je tema bila čisto retorička i ne interesuje te šta ko drugi misli mimo vrha Gugl pretrage, koja joj je svrha? Onda radi kako ti volja, nije Windows pa da se ne može.

:wave:

Nemam nameru da se raspravljam, potezem google jer je to ipak neki Arch bbs. Zasto meni kao korisniku ne sme da bude cudno takvo podesavanje nego treba bas bespogovorno da klikem Y. Proguglao sam i to je izbacilo, znaci nije neka greska a i nisam se samo ja zapitao zasto je to tako. To je poenta jer ja nikome i nikad ne verujem 100%, da sam verovao ostao bi bez posla jedno 100x jer sam radio na intervencijama i chif kaze uzmi ovu traku to je prava traka, e pa prvo sam proverio tu traku i nije bila prava a tolika se frka digla da bi ostao bez posla zbog pogresnih kursnih razlika. Isto tako potureno mi je da sam zahebo neki posao, papirna konzola nestala, nadjem ja konzolu u trezoru i lepo vidim da taj posao nije radjen uopste u mojoj smeni...Pa dva coveka ovde imaju razlicito misljenje, jedan ovde pise oko onih fontova da je to p*kin dim a drugi pise menjaj distro mnogo zeznuto. Mnogo nelogicnih poteza nagledao sam se u linuxu tako da nemam nameru da vise pisem...:wave:
 
Poslednja izmena od urednika:
Posto ponovo pominjes fontove imas bas na tom Arch forumu super mini vodic kako da popravis fontove, bez da instaliras infinality. Citiracu i ostaviti link ka poruci na forumu:

I would recommend this method. It coutd fix your problem permanently: -
(credit to https://gist.github.com/cryzed/e002e705 … 9e748c5671

1.Just install freetype2 , fontconfig and cairo from official arch repo.

2.Open terminal to create fonts.conf file in ~/.config/fontconfig directory.

$ mkdir ~/.config/fontconfig
$ cd ~/.config/fontconfig
$ gedit fonts.conf

paste this config in new created fonts.conf

Kod:
<?xml version='1.0'?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM 'fonts.dtd'>
<!-- ~/.config/fontconfig/fonts.conf file to configure user font access -->

<fontconfig>
    <match target="font">
        <edit mode="assign" name="rgba">
            <const>rgb</const>
        </edit>
        <!-- Should be enabled by default -->
        <edit mode="assign" name="hinting">
            <bool>true</bool>
        </edit>
        <!-- Should be disabled by default
    <edit name="autohint" mode="assign">
      <bool>false</bool>
    </edit>-->
        <!-- Should be enabled by default -->
        <edit mode="assign" name="antialias">
            <bool>true</bool>
        </edit>
        <edit mode="assign" name="hintstyle">
            <const>hintslight</const>
        </edit>
        <edit mode="assign" name="lcdfilter">
            <const>lcddefault</const>
        </edit>
    </match>


<!--use ubuntu fonts as default. -->

<alias>
    <family>sans-serif</family>
    <prefer>
        <family>Ubuntu</family>
    </prefer>
</alias>

<alias>
    <family>serif</family>
    <prefer>
        <family>Ubuntu</family>
    </prefer>
</alias>

<alias>
    <family>monospace</family>
    <prefer>
        <family>Ubuntu Mono</family>
    </prefer>
</alias>

</fontconfig>

3.Save fonts.conf.

4.Log out & Log in again or restart. You should see the result.

F.Y.I
Replace whatever fonts you like instead of Ubuntu or Ubuntu Mono.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=221915

Ovako podesen fontconfig pali antialiasing, hinting podesava na slight i ukljucuje lcdfilter sto je zapravo subpixel rendering aka microsoft cleartype. Pise na wikiju da ti treba posebna verzija freetype2 iz aur sa cleartype compilation flagom ali mislim da je patent istekao pre par meseci i da je sada i default paket sa cleartype ukljucenim. Kod mene su fontovi jako ostri, kao na Windowsu. Ne volim Mac debele i mrljave fontove, oni insistiraju na obliku fontova a manje na ostrini. Koristim Google Noto Sans i Serif a monospace je Iosevka.


Arch forum kao i svaki internet forum ima raznih korisnika, ovaj sto je ostavio upustvo za fontove zna sta radi a onaj kojeg si ti ctirao nema pojma i bitno je uociti razliku izmedju njih pre nego sto poslusas njihove savete.
 
Poslednja izmena:
Ni Arch ni Manjaro nisu za zentare koje unapred zaziru od sistemskih apdejta - suštinu RR distribucija - uvek sve najnovije. Retki problemi su rešivi retroaktivno. Unapred razmišljati šta bi moglo da bude, nema smisla.
 
Straha nema kada se covek naoruza znanjem. Btrfs + snapper i nema problema oko apdejta jer uvek mozes da vratis snapshot koji radi. Postoji pacman hook koji automatski pravi dodatne snapshote pre i posle svake instalacije, brisanja ili apdejta.
 
Nazad
Vrh Dno