Šta je novo?

Laptop adapter zuji

hedgehog

Slavan
Učlanjen(a)
10.01.2011
Poruke
1,003
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD FX 4300 [email protected] + Noctua NH-C12P SE14
Matična ploča
ASRock 970 Pro3 R2.0
RAM
HyperX Fury 2x8GB 1866MHz CL10
GPU
Radeon 5750 512Mb GDDR5
Storage
Samsung 850EVO 500GB, WD Blue WD5000AAKS 500GB 7200RPM
PSU
Corsair VX450 450W
Kućište
Cooler Master Elite 334 @CM fan 120mm + Arctic Cooling 92mm PWM
Monitor
ASUS VA24DQSB
Miš & tastatura
Gigabyte GM-6880 & Keychron K10 Pro
Laptop
HP Elitebook 845 G8 Win10 Pro
Mobilni telefon
Moto G72
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
U pitanju je punjac 90W od starijeg ASUS laptopa, mislim da nije njegov originalni, 19V-4.74A, mada mu po specifikacijama odgovara. Uglavnom primetim prilikom posete stricu da mu nesto zuji i vidim ono adapter.
Pitam od kad je ovo ovako, on rece da se pre par dana pojavilo. Ajd reko da vidim malo to i izmerim napon na izlazu (bananici) sa multimetrom 19.78V.
Znaci dosta odstupa. Inace kako raste opterecenje pistanje/zujanje se povecava.
Iz iskustva, da li vredi otvarati i popravljati ovo?
 
Verovatno otkazuju kondenzatori. Nije teško ni skupo zameniti ih (par stotina dinara), ali je problem otvoriti adapter bez oštećenja kutije/plastike.
 
E izgleda da ni to nece biti veliki problem. Ima ova dobra fora sa benzinom :-devil-:
Nego to su verovatno kondenzatori na izlazu?
 
Nema mnogo elektrolitičkih kondenzatra u takvim adapterima (jedan glavni i nekoliko pomoćnih), pa ih je dobro preventivno sve zameniti nekim kvalitetnijim LOW ESR ekvivalentima.

Pištanje verovatno dolazi zbog oscilacija u trafou, što je posledica većih oscilacija napona zbog neispravnih kondenzatora. Ali to je samo moja pretpostavka, možda je još i nešto drugo u pitanju. Ako želiš pravo objašnjenje, bolje je svakako da pitaš u nekom servisu.
 
Gledam bas sad glavni kondenzator je nabubrio. On je 100uf/450V, a ja imam trenutno 120uf/420V. Ne znam da li bih mogao sa njim da zamenim ili da nadjem (kupim) tacno takav.
 
Moj savet je isti takav. Voltaža je ovde bitna ako se koristi "double voltage circuit", tako da je 220*2 =440V (450V je najbliži veći), a vrednost istu, od 100uF. I to isključivo LOW ili bolje ULTRA LOW ESR. Ja ti mogu poslati u PP prodavnicu gde ih prodaju, ako želiš.

Izmeri obavezno i fizičku veličinu kondenzatora.
 
Zamenio sa istim, a jos jedan sam zamenio od 680uF/25V na izlazu (isto malcice nabubrio). Interesantno koliko je ovo "zamensko" napajanje siromasnije u odnosu na original napajanje (igrom slucaja posedujem pokvareni original), a takodje sam ponovo merio napon sa multimetrom i pokazuje 19.78V (ne znam koliko je pouzdano merenje).

Inace glavni kondenzator (nabubreni, cak je malo procureo na izlazu minus nozice) je bio Nichicon koji važi za kvalitenog proizvođača koliko znam. Evo i slike bas kad se uporede original i zamenski.
Uglavnom više ništa ne pišti, ali ne mogu se oteti utisku da je originalno Asus napajanje sigurno dosta kvalitetnije uradjeno. Verovatno je taj zamenski punjac i bateriju sahranio.

PS: Pošalji naziv prodavnice, mada mislim da sam bas tamo kupio.;)

qoyfth.jpg
 
Poslednja izmena:
PS: Pošalji naziv prodavnice, mada mislim da sam bas tamo kupio.;)

Vrlo moguće, ali svejedno poslato u PP.

Da li je Nichicon, Panasonic, United/Nippon Chemi-con ili Rubycon nije od neke velike važnosti, bitna je serija: ESR vrednost, brzina filtiranja i pouzdan broj radnih časova u deklarisanim uslovima.

Uzgred, zameni preventivno i ostale ako nemaš neki ESR metar ili neki jeftin koji meri impedansu - za kondenzatore preko 1uF prikazuje približno istu tu vrednost. Bez obzira što se ne vidi promena, elektroliti se vremenom isuše, naročito u toj ispravljačkoj grupi i ESR vrednost može da bude ogromna bez vidljive promene.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno