Šta je novo?

COOL S1 changer

veljkoka

Slavan
Učlanjen(a)
15.07.2009
Poruke
2,558
Poena
275
Pozzz svima

Uzeo sam ovaj telefon pre nedelju dana pa rekoh da otvorim temu posto je nema za ovaj model i da ispisem neke svoje utiske posle nekoliko dana upotrebe ovog telefona.

https://www.gsmarena.com/coolpad_cool_s1-8481.php

Ajde da pocnem od generalnog utiska, nista drugo necu reci vec da telefon generalno nema ni jednu slabu tacku ili izrazenu manu. Jednostavno uredjaj je jako dobro izbalansiran. Telefon sa narucio sa aliexpress-a i stigao je jako brzo, za 7 dana je stigao na carinu i na moje zadovoljstvo uredjaj je prosao bez dodatnih davanja. Za 170EUR koliko sam ga platio u Srbiji ne moze da se uzme nista ni priblizno slicno, doduse napominjem da je to zbob toga sto nista nisam platio drzavi.
Ajde da krenem redom, stavku po stavku:

SOFTVER- Uredjaj koji ja imam je dosao sa EUI androidom baziranim na 6.0 verziji, ociscenim od kineskih aplikacija i mogu reci da je "out of box", tj moze da se koristi bez dodatnih peripetija oko instaliranja novog softvera i sl, svi google servisi su vec tu, treba se samo ulogovati. Posle nedelju dana uredjaj radi podjednako brzo i fluidno kao i prvog dana, svakako ima i do jakog procesora i 4GB RAM DDR4 na 1866Ghz, ali moram napomenuti za one koji su skepticni prema EUI da je ovaj korisnicki interfejs jako dobar, da ima korisnih stvari i da radi fluidno i brzo. Ja sam resio da ga ostavim neko vreme i koristim telefon sa fabrickim softverom. Sam telefon je dobro podrzan od strane zajednice i ima gomila custom ROM-ova za njega. IMa i AICP na 8.1 androidu, tako da sa te strane nema zime. JA sam mu stavio nova launcher, navikao sam na njega. Znaci sa softverske strane telefon je dobro podrzan.

KVALITET IZRADE- Jedna od vrlina telefona po meni, doduse ovo je subjektivan utisak, telefon je izradjen od metala i crne je boje. Mat pozadina daje neki prijatan osecaj i ponekada imas utisak da nije rec o metalu. Debljina uredjaja od samo 7.5mm i materijal koji ne kliza daju meni dobru ergonomiju jer telefon ne kliza iz ruku i nije pretezak. Zavrsna obrada je jako dobra , svidja mi se i sto je tel malo zaobljen, vidi se da je ovo premium uredjaj coolpad-a. Zvucnici su mu fantasticni, ajde sto su stvarno glasni ali kvalitet zvuka je odlican, bas sam ih testirao i skinuo kvalitetnu numeru u audio formatu, a jacinu podesio na maksimumu. Cak i na maksimalnoj jacini zvuk ne gubi na kvalitetu, basovi se jasno cuje kao i detalji, mislim nije to na nivou nekog dobrog ozvucenja, ali za telefon je jako dobro. Ovo je jako zgodno kada se tel nosi po gradu jer zaista je tesko ne cuti kada telefon zvoni.

EKRAN- Ekran je solidan, nije na nivou premium uredjaja, postoje i podesavanja nivoa zasicenosti boja, pa ko sta voli. Ja sam podesio na automatik rezim, a kada se stavi svetlina na maksimumu bude cak i neprijatno za oko, tako da vidljivost na suncu nije mala i sa tim nema problema. Ostrina i kontrast su jako dobri, sigurno je da mogu da se kalibracijom mogu postici i bolji rezultati, pozabavicu se time kada budem imao vremena. Odziv ekrana je dobar, sve u svemu sa ekranom nema problema, da napomenem da je IPS tip matrice i da shodno tome boje nisu zasicene kao kod AMOLED ekrana, meni to odgovara, mozda nekome nece.

BATERIJA- Ovo je po meni najveca vrlina ovog telefona, fantastican SOT. JA sam konstantno na netu, telefon dosta cackam tokom dana, a izdrzi mi dva dana normalnog koristenja. Otprilike oko 10-11h SOT-a izvlaci. DA napomenem da nemam instagram i facebook, ali zato tapatalk dosta koristim, kao i whatsapp i viber. Pozivi i poruke, surf internetom. Coolpad f1 koji sam imao pre jedva je izdrzavao do veceri recimo. Druga jako dobra stvar je brzina punjenja, nisam merio precizno, ali za sat vremena telefon bez problema napuni bateriju 60-70%. Naravno ima QC 3.0, jako dobra stvar, meni su baterije najveca mana pametnih telefona, i svakako je ovaj telefon pozitivan izuzetak sto se toga tice. I kada se puni telefon se uopste ne greje, kao i prilikom koristenja. Ne znam kako stoje stvari kod igrica, ali kod normalnog koristenja telefon je hladan kao spricer, ne znam da li to ima veze sa klokom procesora koji nije na 2.35Ghz nego na 1.9Ghz, inace u pitanju je snapdragon 821.

KAMERA- Kamera je dobra, sony 298 senzor ne moze a da ne valja, nisam se nesto mnogo bavio time, slike koje sam pravio su meni odlicne, svakako da tu sa dodatnim softverom i podesavanjima mogu da se izvuku jos kvalitetniji rezultati. Nisam siguran da li moze da se instalira google kamera, ako moze onda kamera postaje bolja za 20-30%sigurno. Meni je i ova fabricka aplikacija dobra, malo mi se cini da su slike presvetle, ali moze pre okidanja da se bira filter i da se to nivelise, ili da se mozda rucno podesi ISO, ali kamera mi nije toliko primarna pa se time nisam toliko bavio. Smem da kazem da su slike preko dana odlicne, kada je osvetljenje losije onda ima poprilicno suma.

Kvalitet zvuka prilikom poziva je dobar, jacina zuka je solidna i sagovornik se dobro cuje, nisam primetio da telefon gubi signal i da ima poblema sa time, kao i sa wifi signalom. Telefon podrzava 4G, ali nisam siguran da li ima LTE B20 ili na 800Mhz. Negde pise da ima negde da nema, mozda to zavisi i od verzije telefona tj za koje trziste je namenjen. Eto neka me neko uputi sa kojom aplikacijom to da proverim?
Sa telefonom sa dobio punjac, silikonsku futrolu, jednu zastitnu foliju za ekran i adapter za slusalice.

Evo i recenzije koju je objavio benchmark:
https://www.benchmark.rs/artikal/test_coolpad_cool_s1_video-4308

Evo to su neki moji utisci, mozda sam ponesto i zaboravio da napisem, ako nekoga nesto zanima neka pita slobodno.
 
Ex koleza (F1), cim ima Snapdragon 821 mislim da mora da moze Gcam, jer je to valjda preduslov... Cestitam na ostanak u Coolpad klubu, gledao sam i ja sta imaju sad ali nisam nesto bog zna sta nasao, njega ne znam jesam li i video...

OnePlus 3 A3000
 
Hehe, znam, secam se sa teme, Loznica je bila rekorder pp broju narucenih F1. Doduse lepo si se upgrad-ovao :).
Ja sam slucajno naleteo, stavio sam da mi kimovil isortira telefone do 200€ po isplativosti i spazim cool, bukvalno nisam znao da telefon postoji.

Sent from my cool S1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jagodina bila second best, ja, Rista, par njegovih ortaka... Nije lose, zvuk razvaljuje, ekran dosta dobar, zgodan odnos za lezanje u ruci, SOT 7+h lagano uz neispustanje iz ruku evo nedelju dana, ali OxygenOS mi nekako nit smrdi nit mirise, na zalost ROM-ovanje nije ni upola lako kao na F1 koliko vidim...

OnePlus 3 A3000
 
Kada si ga dobio? Ja sam ovaj moj pre 10-tak dana. Sta si uzeo posle F1?

Sent from my cool S1 using Tapatalk
 
E kad bi svi mogli da prodjemo bez carine...

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
krastavac, desi se ponekada. Ja sam imao srece , mada nisam jedini, znam nekoliko ljudi sa foruma kojima je prolazila skuplja roba bez carine.Nego niko da odgovori, ja sam malo pretrazivao, moze li ovom telefonu da se instalira gcam? Neko na telekinezi rece da moze da se instalira ROM za x727 od google pixela. Pretpostavljam da taj ROM ima gcam.

Sent from my cool S1 using Tapatalk
 
Kada si ga dobio? Ja sam ovaj moj pre 10-tak dana. Sta si uzeo posle F1?

Sent from my cool S1 using Tapatalk
Pre par nedelja sad vec, jurio sam Mi A1 64/4GB Red ali cena bila 30-40€ jaca od Black, i taman furam po Xiaomi sekciji a ono OP 3 tamo i to za 50€ ispod proseka, pustim poruku, zena me okrene, kaze iz US je (odmah 20-30€ manje zbog band 20, bi mi logicnije tad zasto jeftin), i delovalo mi OK sve pa sam narucio.

Presao sam bio posle F1 na S5 Galaxy, iznudjeno resenje koje mi se nije svidelo, prezasicen ekran, baterija 3 i po-4h SOT plafon, home taster tvrd u p.m. a mrezu slabije drzi od F1, ali posto mu se nadula baterija za par dana toliko da bi izbila touchscreen is kucista nisam smeo vise da ga koristim i...

OnePlus 3 A3000
 
Meni je taj S5 jedan od najvwcih promasaja samsunga, pocev od izgleda pa do softvera., Kada se setim onih ledja...

Nisam video crveno a1, sigurno zanimljivo izgleda hhehe. Doduse uzeo si bolji telefon, ne znam sta su ti preokupacije, ali ekran je sigurno bolji, softver nije, ali je tu negde, kvalitet izrade, baterija, procesor, sve su to prednosti OP3. Ja sam merkao uvek te OP, ali oni jednostavno drze cenu i uvek su preko 300€, valjda brzo prelaze na sledeci model i ne stvaraju zalihe, to je ta fora sa rezervacijama, otprilikw znaju koliko da nastancaju i zato tetko kada padne osetno cena nekom modelu, ali mi se svidja koncept, stvarno su osvezenje u android svetu, ali krastavac, cenovno su van mog domasaja :).

Sent from my C105-8 using Tapatalk
 
Od skora za cool S1 odradjeni novi oreo ROM-ovi.

Lineage je izgleda portovani ROM od X720.
85d588d0894e0a053396d4bc80c0b364.jpg


Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Da nema neko ovaj telefon. Hocu da stavim neki custom ROM, a ima par stvari koje me bune. Mozda neko od vlasnika le pro 3 moze da pomogne.
Moj telefon je model C105-8 sa klokom procesora od 1.9MHz. Na temi XDA koliko razumem ide prvo instalacija TWRP, pa onda neki prelazni ROM, pa onda tek zeljeni ROM. Da li sam u pravu?
Nw znam da li ponudjeni softver odgovara ovom modelu jer koliko vidim ovo je namenjeno telefonima sa 2.15MHz klokom procesora. Evo link ka XDA, pa ako nekoga ne mrzi da pogleda,da mi ovo razjasni?

https://forum.xda-developers.com/general/general/complete-guide-cool-changer-s1-to-lepro-t3741020

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nw znam da li ponudjeni softver odgovara ovom modelu jer koliko vidim ovo je namenjeno telefonima sa 2.15MHz klokom procesora.

Sent from my Cool S1 using Tapatalk

To je samo overklokovan kernel na 2.15 i 2.35, to mozes i da preskocis jer lineage os svakako ima vec svoj kernel sa stock klokom...



Sent from my Vivax Point X551 using Tapatalk
 
Ovo.oko ubacivanja twrp mi je jasno, radio sam preko ADB to vec jednom, ali mi nije jasno ovo oko prelaznog ROM-a. Da li je to obavezan korak. Cini mi se da pre instalacije odabranog ROM-a mora da se transformise s1 u x720. Ja bih neko ROM gde mogu da instaliram gcam i gde rade sve opcije telefona. Ne znam iskreno koji bih odabrao, ne mora nuzno lieanage. Iskreno ne znam ni koje su prednosti i mane ovih ROM-ova osim AOSP za kojeg znam da jw baziran na cistom androidu. Imaju dve verzije ovog cool s1, ovaj moj 4/64 i verzija 6/64. Nisam.siguran da svi ROM-ovi odgovaraju mom telefonu, konkretno ovo oko kloka. Koji ti telefon imas?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Za prelazni rom jeste obavezno, jer neces moci da ubacis rom za x720. AICP ili Lineage za gcam, najbolja bi trebala da radi Arnova8G2 gcam verzija. Za aosp, dovoljno je i sto je cist android :d naravno trazis oficijalni rom kako bi imao ota update. Ram nije bitan, bitan je chipset, rezolucija....itd zato nisu ni na 4pda navedeni romovi posebno za 6gb, a posebno za 4gb, procesor je isti i na s1 i na x720, samo sto je klok malo spusten na s1, a to nema veze sa tim koji rom odgovara. Imam Vivax, ali to nije bitno, flesovao sam na desetine telefona, jos uvek nisam ni jedan zeznuo :D
 
Poslednja izmena:
Dobro, dobro, to mi je bilo bitno ds znam, vidim pominju kernele za 2.15Ghz, pa sam pomislio da klok moze da pravi problem. Ako dobro shvatam, ovaj prelazni ROM menja klok mog procesora tj kernel? Mozes li mi reci na kojem androidu je zasnovan aicp a na kom lienage? Znam da su 8.1 nego me zanima sta su prednosti i mane tih sistema?
Cini mi se da su nahvalili ovaj aosp extended 5.4.

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam nigde video da se pominje klok procesora kod prelaznog rom-a, navodi se samo u step 4 i to je naglaseno da je opciono. Vecina njih je zasnovano na lineage os, tj.aosp, samo sto oni dodaju neke svoje opcije i podesavanja u njihov rom... Mozes i aosp extended, ima nova verzija 5.5, mada bi ja pre izabrao AICP.
Bitno je samo da pazljivo pratis uputstvo i ne bi trebalo da bude problema :)
 
Poslednja izmena:
Da da, imao sam neke nedoumice, ja sam mislio da moram da menjam kernel, ali ako to nema veze onda ok.
E da, bekap sadasnjeg sistema pravim kroz tvrp, je li tako? Zanima me i prilikom instalacije ROM-a, da li moram da povezem telefon sa kompom preko twrp-a ili mogu da kopiram ROM na memoriji telefona pa da instaliram odatle?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Kopiras ROM na interny memoriju telefona, i onda iz twrp instaliras, isto kao i gaaps. bar je uvek tako bilo
 
Znam, tako sam i radio, nego citam na ovom upustvu na XDA da povezuje telefon preko recovery-ja sa kompom pa instalira sa memorije kompa, rekoh da li to ima ikakve veze.
Recite mi jos nesto, da li moze da se menja kernel nezavisno od ROM-a, posto su ovde ostavljeni neki linkovi za kernele, malo sam dosadan, znam, ali nisam jos nacisto kako ovo sve funkcionise..

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Koliko sam svatio, povezuje preko kompa da bi prvo otkljucao bootloader, instalirao TWRP preko fastboota . Nadam se da telefon ima SD karticu, pa onda na nju stavis novu TWRP ona koja je za taj prelazni rom, i novi aosp rom. i onda kad si instalirao prelazni rom i twrp , iz twrp instaliras aosp rom. Kasnije se moze menjati kernel nezavisno od roma, ali mora biti kompatabilan, ne mozes bilo koji.
 
Imam otg kabal i mogu nakaciti usb flash, telefon nema sd slot. Cekaj ovo oko bootloadera me.zanima, na koji nacin se otkljucava, da li se to obavi prilikom instalacije recovery-ja?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Pise na početku uputstva, da moraš aktivirati developer opcije na telefonu, pa čekirati usb debuging i oem unlock. Pa ona piše da se uđe u fastboot mod i onda preko terminala i fastboot komande otključaš bootloader, i instalirap twrp recovery

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Ne možeš uflešovati custom recovery dok ne otključaš bootloader. To je generalno pravilo.

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Pise na početku uputstva, da moraš aktivirati developer opcije na telefonu, pa čekirati usb debuging i oem unlock. Pa ona piše da se uđe u fastboot mod i onda preko terminala i fastboot komande otključaš bootloader, i instalirap twrp recovery

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Ahaa ok sada mi je jasno. Najvazniji korak je zamena recovery-ja ako to prodje dobro, ostaje samo da se instalira ROM dva puta. Koliko ew secam drugarici sam na X600 instalirao direktno sa memorije telefona, u svakom slucaju mogu i preko usb flasha. Bas cu sutra probati, kopka me kako radi fon sa nekim drugim ROM-om.
Pre nego sto ista budem cackao, moze li mi neko reci kako da sacuvam IMEI? Eto u slucaju da se nesto zezne...


Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Sto se recoverya tice, mislim da moras dva puta instalirat twrp recovery, drugi put posle instalacije prelaznog ROMa. Backap IMEIa pise da uradis kad prvi put instaliras twrp a pre instalacije prelaznog roma.
 
Video s ovo za IMEI. Ima opcija u TWRP-u? Nije objasnjeno kako se radi, pretpostavljam da se radi iz TWRP?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Kako ja razumem da se backup odradi kroz TWRP, i sacuva na PCu. Backup se nalazi u folderu TWRP.
 
Mislio sam kako se radi backup IMEI-ja?
Odlucio sam da stavim AOSP extended V5.5. Lik na XDA koji je napisao ovo upustvo koristi ovaj ROM, e sada, on je izgleda zamenio karnel. Stavio je ovaj od 2.15Ghz, da li je kernel toliko bitan, meni je procesor na 1.9, ako zamenim kernel da li ce.se automatski i provesor klokovati na 2.15?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Ne znam kako uraditi backup IMEI-a, valjda to ide sa backup-om. Nikad to nisam radio dok sam flash-ovao druge ROMove. U vezi kernela, trebalo bi da poveca clock, ali ti ne moras flashovati kernel, samo rom a u njemu ima vec kernel.
 
Sta predstavlja projekat "treble"?
Vidim da je od skora ovaj telefon podrzan, da li je to podrska za automatski update?

Sent from my Cool S1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno