Šta je novo?

problem

djceda

Čuven
Učlanjen(a)
07.04.2004
Poruke
10
Poena
604
konfiguracija:
barton 2500+
abit nf-7
radeon 8500se
256ddr twinmos
problem:

Uspori se kada radi vise aplikacija odjednom
(Rezanje i muzika ili bilo sta drugo u isto vreme).Samo je jedan modul memorije
i ne znam da li to ima nekakve veze?Dogadja mi se kao da kasni mis, ili nece da otvori my comp. kad npr. snimam film na hard.Kako da namestim da radi?
 
Stavi Cd rom u Dma mod.
Ovako- Desni klik na My computer> manage>Device manager> pa vidi da li ti je u delu gde pise ATA/ATAPI devices cekirano Dma if available. Ako nije overi ga.
Ovo moze biti al` ne mora da znaci.
Za te stvari koje si nabrojao ni ne treba ti vise memorije.
Poz
 
Poslednja izmena:
pa hvala,ali ja uopste nemam ata\atapi device?ima ata\atapi controlers,nvidia nforce mco2 ide controler,Primary ide channel,secondary ide chanel?
 
Pa to...
Upravo u Primary ide channel ili u secondary ide chanel ( u zavisnosti na kojoj ti je cdrw ) treba da ukljucis gorespomenuti DMA .
Poz
 
Mala dopuna: ako je XP u pitanju i ako uvek vrati na PIO mode, obrisi tu granu i resetuj masinu.
 
da nije do harda koji se vrti na 5400?(maxtor 40gb)
 
djceda je napisao(la):
da nije do harda koji se vrti na 5400?(maxtor 40gb)

Zakljucak: Masina radi bas kao sto treba :d

Moze to malo bolje uz dosta podesavanja svega i svacega.
 
rado cu poslusati bilo koji tvoj savet u vezi malih podesavanja!
 
djceda je napisao(la):
rado cu poslusati bilo koji tvoj savet u vezi malih podesavanja!

Imas jedno lepo programce za jednostavnu optimizaciju nekih stvari, zove se CacheMan i ima fino uputstvo u njemu, a mozes da podesis rad sa diskom, memorijom i jos par korisnih stvari.
Mogo bi i malo da probas da izmenjas drajvere i vidis koji bolje rade. Ako si stavio IDE SW drajvere i jos uvek ti rade :d probaj da ih skines i vidis bez njih kako ide.
Probaj i neki program za tweak-ovanje, al pazi da ne utepas skroz Windozu ;)
 
Rezanje i par aplikacija vrlo lako pojede svih 256MB RAM-a.Samo na Nero ti ode 50-60MB i ako su svi default servisi na XP-u ukljuceni+par Explorer stranica fizickoj memoriji je kraj.Ne verujem da se masina presaltovala u PIO mode,ukoliko skorije u BIOS-u nisi ucitao Fail-safe default-s.

Poz!
 
mihailo je napisao(la):
Rezanje i par aplikacija vrlo lako pojede svih 256MB RAM-a.Samo na Nero ti ode 50-60MB i ako su svi default servisi na XP-u ukljuceni+par Explorer stranica fizickoj memoriji je kraj.Ne verujem da se masina presaltovala u PIO mode,ukoliko skorije u BIOS-u nisi ucitao Fail-safe default-s.

Poz!

Netačno. I meni se dešavalo da se prešalta u PIO mod, kada se muči da pročita neki CD. Valjda je tako podešeno u XP-u, kada nešto ne moze da čita, da proba u drugom modu. Onda se izbriše IDE grana, restartuje i ponovo se postavi u UDMA 2.
 
Poslednja izmena:
e pazi ovako:u sec. ide chanel gde mi je cdrw stoji sledece u advanced settings:

device type:auto detection(zasivljeno)

Transfer mode:dma if available

Current transfer mode: PIO MODE i to ne moze da se promeni

ako moze negde drugde da se promeni u biosu ili bilo gde kazite?
 
Ajd pogledaj sta je napisao Notax odmah iznad tvog pitanja.
Da se ne mucis:
"Onda se izbriše IDE grana, restartuje i ponovo se postavi u UDMA 2."

@Notax, meni je winxp obarao DMA i za HDD (primary master),
tada sam koristio satelitski net, a XP izgleda kontrolise upis
fajlova i posle nekoliko gresaka automatski spusta dma mod.
 
djceda je napisao(la):
rado cu poslusati bilo koji tvoj savet u vezi malih podesavanja!
Pozajmi od nekoga 256MB memorije i ubodi u masinu i vidi da li ce se isto ponasati. Sada mozes vizuelno proveriti da li dioda od HDDa stalno gori kada se komp uspori, a u task manageru vidi trenutnu zauzetost memorije. Popunis memoriju sa programima i ona onda mora da koristi virtuelnu memoriju koja je kreirana na HDDu, ta komunikacija je drasticno sporija i ceo sistem ceka podatke sa sporog HDDa. Nadam se da sam bio dovoljno jasan sa objasnjenjem. Lek je dodati jos 256MB rama sto je "minimum" za komforno koriscenje kompa pod XP-om.
 
Kada se obrise ta problematicna grana, posle resratovanja, Windows prijavi problem sa dva HDC uredjaja (!?).

Milan
 
Nazad
Vrh Dno