Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na videocardz.com 29.08. su prikazali Gainward Phoenix RTX 30 Ampere seriju kartica. Znaci potvrdjen je 7 nm proces za celu novu liniju, HDMI 2.1, ali ipak potrosnja je veca nego sto su je najavljivali jos zimus. 3090 ce da vuce oko 350 W, 3080 oko 320 W a 3070 oko 220 W.
 
Poslednja izmena:
https://www.youtube.com/watch?v=PEEQzIdboaI&feature=emb_logo

Nesto mi ovaj F1 2019 ne stima, koliko se secam ja sam sa ovom 1080Ti imao 60fps konstantno.

Oko 50% poboljšanja ugrubo, nije loše ali ni neverovatno obzirom na to kakav je monstrum od karte 3090. Doduše sa prvim drajverima, biće tu još poboljšanja.

Edit: Fanboji na jutjubu viču fejk i nadam se da jeste fejk. Ako nije to objašnjava razlog za postojanje 3090. Nisu mogli da usavrše tehnologoji da sa normalnom top kartom dobiju ove rezultate pa su izbacili monstruma da bi njime rekli, hoćete performanse evo vam, cena samo 350W potrošnje i kartica od 40 cm. Tako ovo izgleda.
 
Poslednja izmena:
Mali izlaz iz teme ali poredjenja radi da istaknem. Naime dobro se sećam kad sam krajem jula 2016. god.kupio MSI GTX 1070 Gaming. Bila je trenutno treca najača kartica na svetu. Od nje je bila brza 1080 iz iste generacije i Titan iz prethodne generacije. Sa tadašnjih 510 evra veoma pristojna i lepo izvedena grafička karta. A i Pascal je bio dosta energetski efikasan u 16 nm. Da su TSMC ili Samsung jos zimus uhodali 5 nm bilo bi znatno povoljnija potrosnja struje za Ampere. Tako i za BiH Navi takodje. Ipak su to veliki cipovi. Apple SoC za jesenji iPhone ceka TSMC da mu isporuo najnovije cipove.
Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Na videocardz.com 29.08. su prikazali Gainward Phoenix RTX 30 Ampere seriju kartica. Znaci potvrdjen je 7 nm proces za celu novu liniju, HDMI 2.1, ali ipak potrosnja je veca nego sto su je najavljivali jos zimus. 3090 ce da vuce oko 350 W, 3080 oko 320 W a 3070 oko 220 W.

3090 sa 12 memorijskih GDRR6X čipova na PCB i ne može manje da vuče.

2x8pin je 300w, plus pci-e slot 75w, znači 375w teorijski max. Ovaj novi 12pin priključak može 600w max, plus pcie dolazimo do 675w teorijski max.
A onda sam video da Zotacu 3090 (ako nije slika lažnjak naravno) ima 3x8pin što mu dođe 525w.
Jaka potrošnja u svakom slučaju.
 
Poslednja izmena:
Ako budu ovakve cene bice i dobro.
bfcd1f661cdeda410cae10469c58b7f5.jpg


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Kazu da je 3080, 10GB malo za buduce generacije igara jer ove stare vec mogu u 4K i max. grafika da povuku 8GB i vise. Tako da ko namerava da kupuje, ipak mislim da treba cekati do kraja godine da se iskrilstalise situacija.
 
Mogu da povuku jer se dosta toga kesira (mozes u FS developer da vidis koliko gpu stvarno koristi, a koliko kesira), sto ne znaci da 10gb nece biti dovoljno.
 
Poslednja izmena:
AC odyssey je meni punio svih 11GB na 1080ti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Може тетрис да се напише да вуче 20гб мем
 
Bas to.
Sa druge strane, nove konzole ce imati 16gb memorije (od cega na OS ode 2.5).
To im je doduse celokupna memorija tako da ne bi trebalo da bude problema sa portovima, ali i meni ce biti cudno kada budem radio upgrade sa 1080ti na 3080.
 
Uzmite u obzir da su sve ove "procurele" cene bez poreza, pa kad se uzme u obzir konverzija $ u EUR i još naši uvoznici...
 
Пао је долар 15%, ценим да ће на конто тога цене бити толерантне
 
U svakom slucaju dok mi komentarisemo svi veliki proizvodjaci kartica stancuju u svojim proizvodnim pogonima novu Ampere seriju i spremaju za prevoz brodom za Evropu i Severnu Ameriku. Ove godine ce referetni modeli kao i ostali proizvodjaci istovremeno lansirati svoje modele pa ko voli nek izvoli. Bice skuplje to je ocigledno ali ici ce i to ko alva. Jednostavno dok se ne pojavi Intel sa bar snagom sadasnje RTX 3070 a manjom cenom od bar 20% u maloprodaji Nvidia nece da spusti cene jer AMD joj je slab konkurent jos za sada. \Videcemo tek sledec leta/jeseni sta ce konacno da izbaci Intel. AMD zelim da ima jak srednji i visi segment tipa 3070 i 3080 i da bude naravno bar 10-15 % jeftiniji. KOnkurent 3080 Ti i 3090 nece biti jos dugo jer jednostavno namaju kartice u premijum visokoj klasi.
 
Poslednja izmena:
Otkud znas da nemaju konkurenta za 3090? i kakav intel spominjete :d ....
 
Ni plavi ni crveni neće moći da se približe ovim specifikacijama. Zeleni znaju šta rade.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Kazu da je 3080, 10GB malo za buduce generacije igara

Da, svih 2% ljudi koji imaju grafičke karte i igraju u 4K će da polude... /s

Drugo, ljudi zaboravljaju da igre i sistem pune VRAM dinamički, tj. koliko i kad zatreba i može da se isporuči. Jedna ista igra će na karti sa 4GB da zauzima 3-4 a na karti sa 8GB da puni 6-7...sama igra vidi koliko je kad raspoloživo i shodno tome koristi VRAM. Pod uslovom da je optimizovana kako treba, je li...
 
Poslednja izmena:
Da, svih 2% ljudi koji imaju grafičke karte i igraju u 4K će da polude... /s

Drugo, ljudi zaboravljaju da igre i sistem pune VRAM dinamički, tj. koliko i kad zatreba i može da se isporuči. Jedna ista igra će na karti sa 4GB da zauzima 3-4 a na karti sa 8GB da puni 6-7...sama igra vidi koliko je kad raspoloživo i shodno tome koristi VRAM. Pod uslovom da je optimizovana kako treba, je li...

Da znam za to, puni se u zavisnosti od raspolozive kolicine.

Pa recimo meni znaci taj podatak ako hocu da kupim 3080 i planiram da uzmem. I, ako uzimam za sledecih 2 godine i vise, onda ne zelim da imam problema u buducnosti sa kolicinom VRAMA na kartici.

Ne znam ni koja je poenta 3080, 10GB kada vec u oktobru ide sa 20GB. To mi deluje samo kao stelovanje cena, da 3080,20GB ne bude 800$, nego oko 1000$, zato sto je ova 3080, 10GB sada 800$.

Tja, ova Nvidia ce nam uzme poslednji dinar iz djepa...... :smackbum: :bottle: :D
 
Ako su glasine o potrošnji tačne, očekujem minimum 40-50% bolje performanse u rasterskim a 60-70% u ray tracing testovima.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako su glasine o potrošnji tačne, očekujem minimum 40-50% bolje performanse u rasterskim a 60-70% u ray tracing testovima.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Ja ipak mislim da ce bolje performanse biti od 30-50% zavisno od igre do igre gledano po karti iz iste klase tima 2070-3070, 2080-3080, 2080Ti-3090. Naravno ovo samo pretpostavljam videcemo uskoro kako sve to izgleda u praksi. Definitivno je solidan napredak ali nisu uspeli da smanje potrosnju energije. Kad bude TSMC presao na 5 nm to bi bilo idealno. Ali vec tada ce nvidia da ima Cooper generaciju i sve tako do otprilike 2 nm kad posle toga se bude odbacio silikon i preslo na neki drugi materijal.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
U koliko sati je veceras stream ?
 
Poslednja izmena:
Kada mozemo da ocekujemo recenzije, ove prezentacije su za one sa celicnim zivcima:)
 
Verujem od veceras ce odmah krenuti na guru3d, yt, techpower... svi su dobili ranije kartice i kad prodje event pocu sa izbacivanjem.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Asus u zvanicnom press saopstenju pominje "up to 1.9x performance per watt better than the previous generation". Kako stoje stvari, ovo se verovatno odnosi samo na RT rezultate.
 
Ipak Samsung 8nm
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno