Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^ nadamo se da ce cene biti kao sto si rekao, posto po ovome nece biti normalne.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
d31864f620406d8511dc79d1611e3f29.jpg
 
Poslednja izmena:
Auuu, bolesne cene.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako budu ovakve cene bolje uzeti 2080ti posto ce biti egal sa 3080. Svake godine sve skuplje, ako se ovako nastavi bolje je uzeti xbox ili PS.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Nemoj tako, od RTX 3xxx se ocekuje dosta poboljsanja u odnosu na RTX 2xxx kada su ray tracing performanse u pitanju.

A svi znamo da od sledece godine pocinje masovno guranje ray tracinga u igre, prvenstveno zbog novih konzola.
 
Ne hvala, doviđenja, odjavljujem se...
 
Ništa, čekamo AMD. [emoji23][emoji23][emoji23]
 
Čemu služi 24GB memorije na 3090?
Jel to karta za profi upotrebu?

Tako je. Ne postoji scenario da je gejmeru treba 24GB video memorije, ali za profi upotrebu ove karte će biti vrlo rado prihvaćene.
Naravno određen broj ljudi će je kupovati za gejming čisto zbog većeg broja CUDA jezgara u odnosu na 3080.


Potrošnja mi je mnogo nešto visoka, pogotovo za 3080 - 320W.
To je skoro 30% više od RTX 2080 Ti pa ako ne bude toliko i brža imaće lošiji perf/watt.
A da li će biti 30% brža ? Karta će izgleda imati isti broj CUDA jezgara i nešto veću frekvenciju. Pretpostavimo da je nešto poboljšana arhitektura kao i dosta veći bandwidth, ja bih rekao ~15% brža od RTX 2080 Ti.

I konačno, gde se tu uklapa big Navi..po meni to je neki nivo baš kao RTX 3080, dakle ~15% brži od RTX 2080 Ti a cena verovatno oko do 50-100 $/€ niža od 3080.

Kao što si napisao oko 15% brža od 2080ti sve ostalo je preterivanje.
Što se tiče potrošnje to nikad nije 100% sigurno power limit je drugačiji kod različitih proizvođača (nereferentni modeli). Imaće lošiji perf/wat bez sumnje.

Big Navi će se uklopiti ko Vega što se uklopila u high end segment, odnosno nikako. Za profi upotrebu nemaju dobru softversku podršku, za gejmere nemaju DLSS (za šta je nVidia-a trebalo godine), a ni drajveri nisu neku pohvalu.
Zaostaju i hardverski i softverski za segment preko 500Eur. To je sada tako, a ubuduće možda naprave neki grafički Ryzen pa se stanje popravi.
 
Poslednja izmena:
Neki Kinez je još pre desetak dana rekao da će cene biti takve, ne znam čemu ste se nadali.

 
Ја и даље не верујем у те цене, делују сулудо
 
Pa nije baš ni da AMD deli svoje kartice besplatno, a NVIDIA je obećala totalnu dominaciju u odnosu na AMD i normalno je da tu dominaciju naplati.
 
Fora je sto AMD ni nema potrebu da izbacuje jacu kartu od RTX 3070~3080.
 
Nerealne su cene ili će ostaviti ogromnu rupu između 3070 i 3080. Cirka 600€ rupa za neki 3070Ti. Malo je ostalo pa ćemo videti za par dana šta su smislili.
 
Nemoj tako, od RTX 3xxx se ocekuje dosta poboljsanja u odnosu na RTX 2xxx kada su ray tracing performanse u pitanju.

A svi znamo da od sledece godine pocinje masovno guranje ray tracinga u igre, prvenstveno zbog novih konzola.
Sve je u redu za ray tracing, ali razlika izmedju 2080ti i 3090 koja je po svemu sudeci njen naslednik bice skuplja po ovoj slici sto sam objavio izmedju 800-1000€. Da li ce toliku cenu opravdati i u praksi vidicemo.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Jedno je sigurno, ovo će da se kupuje još manje nego 1st Gen RTX.

A da li će izbaciti opet modele sa RTX-off, ostaje da se vidi.

Sve u svemu, trenutno imam nula entuzijazma za graficke karte, ovo su cene van svake pameti.
 
Spreman sam! [emoji23]
06789f8465fe23b5218bd39f209b2244.jpg
 
Ja cu ladno da prodam komp i kupim lepo ps5 , ove cene odlaze u nebesa. Po ovome i 3060 ako izadje ima da kosta vise od ps5.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Јбг, нико вас не тера да будете еарлу адоптерси, сачекајте понуду конкуренције и резање цена...

И пѕ5 ће са 5 оригиналних игара да буде 1000е, већ су најавили поскупљење игара за пѕ5, 70е ће бити стартна цена
 
Poslednja izmena:
Nisam primetio osetni pad cena prošle generacije a nemaju niti razloga, konkurencije nema.
 
Ако не буде конкуренције, неће ни бити појефтињења, дакле навијајте да буде

Мада лично не бих никад дао више пара за графику него конзолу, тако да до 400-500е за мене има конкуренције, ситуација је одлична.
 
One cene sa češkog sajta su kao cene od 1000 evra za Playstation 5. Svašta piše na internet prodavnicama pre konačnog objavljivanja cena. Ali ako se ispostavi da je 3080 800 dolara a 3070 600 dolara to znači da će za nas biti dobavljive (domaće cene ili Mađari) za nekih 1000-1100 evra i 700-800 evra što je meni iskreno previše. Cenim da će kod Mađara biti PS5 za oko 500 evra da se nabavi po predstavljanju. 3060 možda bude oko 500 evra ali će verovatno i ona pre biti oko 550 evra a to neće biti 4K60 karta.

3090 ne pominjem jer me ne interesuje.
 
Nisam primetio osetni pad cena prošle generacije a nemaju niti razloga, konkurencije nema.
Konkurenciju se takodje dopadaju ovakve cene, pa i kada su bili blizu po performansama, takve su i cene bile. Izuzetak je samo ovaj Navi 5700 jer ne umeju drajvere da napišu.

Ova 3090 treba da košta 600EUR a koštaće 2000+, kupiš PS5 I brdo igara od 70EUR pa i plus PSNow itd.

Verujem da većina nas i ne planira takve karte nego nešto za 1080/60 ali džaba kada I to sada košta 500EUR.
 
Rec je o 7nm svakako.

https://www.tweaktown.com/news/7482...tx-3090-3080-3070-7nm-node-not-8nm/index.html

Koliko sam mogao da se raspitam, ovo ce biti slican skok kao sto smo dobili sa 10xx generacijom cak i preko toga.
3090 izgleda nema full chip vec ce biti Titan ili ce je ostaviti za refresh ako se bude ubacivala Super verzija, ovo sve zavisi od razvoja na trzistu tj.
najvise od konkurencije. Potrosnja sa ovih slajdova je upitna jer je Ampere efikasniji od Turing-a za oko 50% - perf/wat. Jedino ne znam koliko povlaci traversal coprocessor?
 
Nesto gadno ne stima u raznim leakovima, brojke se jednostavno ne slazu. Ocekuje se da bude skoro dva puta vise tranzistora u Ampere 102 cipu - na sta je to potroseno? Video sam i ja podatak negde da ocekuju 50% skok perf/watt, a trenutno nismo ni blizu toga (navodno). 2080 Ti je ~250w, 3090 je 350w (mada ddr6x izvesno trosi nesto vise), a skok performansi se ocekuje da bude oko 60%.

Potrosnja je manje vise potvrdjena, pa nam ostaje nekoliko mogucnosti - ili performanse koje "znamo" nisu tacne, ili imaju nekog "velikog" keca u rukavu (na konto ovoliko veceg broja tranzistora), ili imaju veliki problem u arhitekturi (pa su morali da cede suvu drenovinu) ili imaju problem sa proizvodnim procesom (najmanje verovatno ukoliko su kod TSMCa, nesto vise verovatno ukoliko su kod Samsunga koji nema iskustva sa toliko velikim cipovima).

Ne znam sta je od ovoga tacno (moze naravno biti i kombinacija vise stvari), ali trenutno se brojke ne uklapaju.
 
Zbog potrosnje i lansiraju karte sad u jesen, prosle vrucine :d ....
 
čisto sumnjam da je lako uočljivo na samoj kartici
 
Pipni pa ces da uocis :d.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno