Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I kad su ta cuvena predstavljanja oba tima,kapiram da ce Nvidia prva biti
 
I kad su ta cuvena predstavljanja oba tima,kapiram da ce Nvidia prva biti
Nvidia predstavlja 01.09.2020.
AMD ce najverovatnije oktobra, nema nista zvanično od njih ali bice tokom rane jeseni.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Promasio si kompletno poentu. Ja sam govorio o vrednovanju. Po tebi, tastatura treba da bude 200 + evra?
Jel se ti uopste secas koliko su nekad kostale perfierije? 50 evra kada das za tastaturu to je bilo premium.

Ja govorim o cenovnoj evoluciji koja se progresivno nastavlja za sav hardver. Sve je odavno izgubilo realnu vrednost.

I kuciste moze da te sluzi vise godina ali ne radi se o tome. Nekad 200 evra za premium kuciste danas i po 500-600 evra a jednog dana mozda dodje i do 1000 evra ko to zna.
Mislim generalno za ove konvencionalnije brendove.

Mis sluzi isto pa danas kosta skoro pa 300$, 250 evra. Nekad je maximum bio do 100 evra recimo za visoku klasu. Itd. Da ne duzim..

Pazi, što se tiče tastatura, to ti je loš primer, jer mehaničke zaista vrede tih 100-200+ evra, jer traju godinama, mogu i decenijama uz trigerov sistem, uz izmenu switcheva i kapica. :D

To što si nekada od tastatura kupovao za 50e, možeš i danas. Fino je da su se mehaničke tastature vratile u modu, ništa loše u tome.

Ko se seća onih starih IBM-ovih tastatura od pre tri decenije, zna da i dan danas možeš da naletiš na njih u uspravnom stanju. Jer je praviljeno da traje, a toliko su i koštale :)
 
Pa i najobicnije tastature od 10-20 evra mogu da traju 10-20 godina... :smoke:
 
Nvidia predstavlja 01.09.2020.
AMD ce najverovatnije oktobra, nema nista zvanično od njih ali bice tokom rane jeseni.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Ako ovako nastave teško da će biti i tokom rane zime, jer nema nikakvih informacija niti nagoveštaja snage Big Navi.
Jasno mi je da žele spreče Polaris fijasko, ali do kraja septembra moraju nešto da guknu.
 
Поларис фијаско???

Занимљива фантазмагорија
 
Big Navi predstavljanje zajedno sa konzolama.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Biće uzaludno to AMD predstavljanje. Nije Nvidia Intel pa da samoinicijativno siđe sa trona.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Biće uzaludno to AMD predstavljanje. Nije Nvidia Intel pa da samoinicijativno siđe sa trona.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Sto, nije im se desilo do sada nikada da promase sa arhitekturom i/ili tehnologijom?
 
Uče ljudi i na svojim i na tuđim greškama.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Sto, nije im se desilo do sada nikada da promase sa arhitekturom i/ili tehnologijom?

Koja bese promasena arhitetura? Aludiras na Fermi? Pa cak i da je promasena opet su bili iznad konkurencije.

A sad cu reci nesto sto sam govorio i pre desetak godina sigurno. nVidia ima problem sa nm procesom u smislu da razvoj njene arhitekture ide ispred, pa je gotovo uvek uskracen potencijal.
To smo videli na mnogim primerima kasnije. Sofisticiranija tehnologija im je potrebna kako bi napravili znacajniji skok.
Cak i sa Ampere je isti slucaj, zaboli su na 7nm ili 8nm ne znam sada zvanicno u kom procesu idu tacno.
Evo mogu da se kladim da je 5nm aktuelan prilagodili bi Ampere daleko bolje, dajem samo primer.

Naravno, sam napredak tj. doziranje zavisi od konkurenta a siguran sam da u bilo kojoj prici nece prestici nVidia-u gotovo nikad.
Stoga podrzavam da ce taj tron biti sigurno obezbedjen. Uostalom, videcemo, nije to nesto mnogo daleko od predstavljanja..

Pozdrav.
 
Ja govorim o cenovnoj evoluciji koja se progresivno nastavlja za sav hardver. Sve je odavno izgubilo realnu vrednost.

Realnu vrednost nečega ja računam tek kada prestanem da tu stvar koristim iz bilo kog razloga.

Ako grafičku od 800e moram da zamenim sa novom od 1000e, prodam staru za 400e i dodam 600e, posle 2-3 godine to je oko 300e za godinu dana. Ako mehaničku tastaturu od 18k din. koristim 7 godina njena vrednost je 2500 din. godišnje, što je već jako mala cena, a tek će da bude kad prođe 10 godina.

Jedan ipad koristim od 2010. god. plaćen 650e. Njegova godišnja vrednost je sada 65e. Jedan ipod koristim 9 godina, plaćen 400e, njegova vrednost je blizu 40e godišnje. TV od 1000e koristim 11 godina njegova godišnja vrednost je sada manja od 100e.

I to ne može da se poredi sa grafičkom čija vrednost bude 300e godišnje.

Kada možeš da koristiš vrhunsku tehnologiju, tj. napravu, za nisku godišnju cenu onda je to dobar deal, best buy i vredna stvar. Vredna stvar nije nešto što platiš 1000e i menjaš za sledeću za dve godine sa cenom od 1200e, to je skupocena stvar i ta reč nikako ne sme da uđe u stvari koje su potrošačkog karaktera.
 
Obezbedice tron sigurno, zato i zure toliko. Mozda ce tamo na tronu da vuku 400w, al *mjau**mjau**mjau*, tron je tron.
A konkurenciji zahvalite sto cemo za jednu generaciju imati ovoliki skok kroz celu seriju.
Za nas korisnike extra. Jedino cene ali videcemo.
 
Poslednja izmena:
Koja bese promasena arhitetura? Aludiras na Fermi? Pa cak i da je promasena opet su bili iznad konkurencije.

Pre će biti FX serija ali to je posledica sukoba sa Microsoft-om. Tad se ATI podigao i nikad više.

Mislim da je Fermi aka Furuna bio neka prekretnica, posle njega je došlo do većeg razdvajanja čipova za profi upotrebu i igranje.
Čipovi za igranje su postali "gluplji" za neke stvari ali mnogo efikasniji za ono što im je primarna namena.
 
Pre će biti FX serija ali to je posledica sukoba sa Microsoft-om. Tad se ATI podigao i nikad više.

Mislim da je Fermi aka Furuna bio neka prekretnica, posle njega je došlo do većeg razdvajanja čipova za profi upotrebu i igranje.
Čipovi za igranje su postali "gluplji" za neke stvari ali mnogo efikasniji za ono što im je primarna namena.

Pa i tu su imali problem sa nm procesom. Tek u GTX 5xx su to ispeglali bolje.
Od nVidia-e i nismo nesto posebno naucili da im chip-ovi previse trose. 7970 tj. Tahiti nije nista manje trosio od Fermi a opet nije bio toliko wat/perf efikasan u to vreme i ako je doziveo
poprilicno duboku starost ( sad trenutno koristim R9 280X).

Fermi je bio odlicna zamisao i prekretnica kako kazes ali opet tvrdim, nm proces im nije isao na ruku.

Inace realno gledano, GTX280 naspram GTX580, koliki je bio skok? Poprilican tako da nisu podbacili ni najmanje.

Generalno, mene zanima najvise ova 3080 jer ce biti slabija verzija 3080 Ti ili 3090 kako god da je nazovu. Za ove dve karte se prica da ce imati
zaseban chip za rt sto ce znatno podici performanse pored samog unapredjenja.
 
Poslednja izmena:
Koja bese promasena arhitetura? Aludiras na Fermi? Pa cak i da je promasena opet su bili iznad konkurencije.

Fermi nije bio promasena arhitektura (dokazali su to sa 5xx generacijom), ali je bila previse optimisticna - sprega sa u tom trenutku dostupnom tehnologijom donela je proizvod koji je bio apsolutna katastrofa po svakom pitanju (iako jesu nategli da imaju najjacu kartu). U pravu si potpuno, dizajnirali su nesto sto nisu mogli da proizvedu u tom trenutku, ali apsolutno su sami krivi za to. Btw, ako nisi znao, imali su i jacu kartu od 480-ke, ali to nije moglo nikome da se proda ;)

Primer promasene arhitekture za mene je bio (jos stariji) NV30 cip - tu su maltene sve ispromasivali - od konfiguracije cipa, preko magistrale, do izbora proizvodnog procesa.

Naravno, sve to nema previse veze sa 2020. godinom, vec je samo osvrtanje na ono da se njima ne moze desiti promasaj ;) Ubedjen sam da ce NVidia imati najjaci consumer GPU ove godine, samo da vidimo sta ce ici uz to (visoka cena sigurno, ogromna potrosnja izvesno, ostalo cemo videti).
 
Da nije bilo Jensenove blamaže sa čuvenom rečenicom: "This puppy if Fermi", verovatno Fermi ne bi smo spominjali u ovom kontekstu uprkos kašnjenju, termalnim performansama i sl.
Kad se konačno pojavila bila je najbrža, koštaja je poštenih 500e/$, blago harvestovana GTX 470 čak vrlo razumnih 350e/$.
 
 
@illidan, dobar video. saznali smo otkud 12-pinski za struju :D (umesto 2x8pin stavljen je 1x12pin, to je dovelo do uštede u prostoru i do mogućnosti da se troši više struje - valjda sam dobro sročio)

@perafilozof, primeri su ti dosta subjektivni. recimo, televizori su znatno napredovali tokom poslednjih 11 godina (objektni zvuk u vidu Dolby Atmox i DTS:X, milijardu i kusur nijansi, 4K postao standard a pojavio se 8K, FreeSync, HDMI 2.1, HDR svakakvi, 50" postalo standard takoreći...).
mogli bismo da otvorimo posebnu temu o trendovima rasta cena pojedinih/svih tipova komponenti a globalno tržište računara (uključujuči i komponente) je uglavnom u padu (smanjuje se tražnja. mada ovo ne važi za gejmerski deo, tu je došlo do povećanja tražnje)
 
Ponavljam godinama da ne kazem decenijama. Svima nama kojeg god proizvodjaca grafičkih cipova odlučili da kupimo u tom trenutku moramo iskreno da zelimo da onaj drugi prizvodjac bude isto tako svakom generacijom bolji, jeftiniji, efikasniji. Zbog zdrave konkurencije i pada cena. Jedva čekam narednu jesen da se ponovo Intel vrati na trziste diskretne grafike. Ali stvarno da bude dobar i konkurentan tipa da za oko 450-500 evra sledeće jeseni izbaci kartu u rangu kao sto ce biti ove jeseni 3070-3070 Ti. A narednih godina jos bolju i da spusti u rang cena 400-450 evra odnosno dolara. Namerno sam izabrao ovaj cenovnik rang jer ce i cena konzola biti otprilike tolika. Trend visoke srednje klase je davno presao 500-550 evra sto je po meni i meni licno gornja granica platezne moci za novu grafičku naravno.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Intel nije baš kompanija koja je poznata po tome da uspešno ulazi na zrela tržišta, uzurpira ih visokim kvalitetom po niskoj ceni i osvaja. Pokušali su jednom da tom taktikom uđu na grafičko tržište pre više od 20 godina (i740), spektakularno propali i brzo odustali.
Ni u skorijim pokušajima diversifikacije nisu se baš proslavili tako da sam vrlo oprezan u očekivanjima od novog Intel GPU-a.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Druga stvar što oni neće još barem dve godine zbog veoma neuspešnog prelaska na nove proizvodne procese.
 
Ne. Mislim da GPU može eventualno (ako se nađe višak wafer-a) da ide kod TSMC, ali ne i CPU.

Za CPU segment je malo "ispod časti" da ga ne prave u svojoj radinosti.

Jedino, ako misle da jednog dana postanu fabless, što je malo verovatno.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu nvidiji ni AMD ni intel ništa. Ove nove kartice deluju grozno (velike, veliki potrošači) ali je nvidia toliko softverski ispred svih da im se može da plasiraju TA peć kao grafičku i da je rasprodaju za pola sata. Ljudi žive u nekom fentezi svetu gde AMD izlazi sa raytracingom i AI skaliranjem u prvoj reviziji i sve radi savršeno. A nvidia potrošila godine na AI istraživanja i raytracing pa to još uvek nije usavršila. Konkurencija jednostavno ne postoji niti će postojati na zimu jer je nv softver mnogo pobegao AMDu.
 
Polako, sto se mene tice dovoljno je da ih stignu, i ponude konkurentne proizvode.
Ne moraju da ih prestignu, ali barem da budu sposobni da izbace vrhunske karte koje ce se takmiciti sa 2080/3080.

Mislim da bi i to bilo dovoljno da cene odu 150e na dole.
 
Isto je mislio i Intel za AMD i procesore pa vidimo sta se desilo. Ja mislim da ce AMD i na polju grafika da prestigne Nvidiju samo je pitanje vremena.
nVidia nije napravila istu grešku kao Intel pa prodavala jedno isto +-5% sedam godina. Plus svi security patcheve zbog koje Intel mora da pravi novu arhitekturu.
 
Ne mogu nvidiji ni AMD ni intel ništa. Ove nove kartice deluju grozno (velike, veliki potrošači) ali je nvidia toliko softverski ispred svih da im se može da plasiraju TA peć kao grafičku i da je rasprodaju za pola sata. Ljudi žive u nekom fentezi svetu gde AMD izlazi sa raytracingom i AI skaliranjem u prvoj reviziji i sve radi savršeno. A nvidia potrošila godine na AI istraživanja i raytracing pa to još uvek nije usavršila. Konkurencija jednostavno ne postoji niti će postojati na zimu jer je nv softver mnogo pobegao AMDu.
Ne treba AMD da se takmiči sa 3090. Big Navi treba da bude brži od 3070 što će biti dovoljno da se cene unormale. Raytracing i dalje nije ključni feature, a Navi arhitektura je u obe nove konzole, tako da će nove igrice sigurno biti optimizovane za nju.
Stoga misli da AMD može da odigra svoju ulogu ali ne vidim šta Intel može da uradi polazeći od nule.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Rejtrejsing je itekako ključni feature, pogledaj samo kako izgleda Metro Exodus ili Wolfenstein sa i bez rejtrejsinga. Osvetljenje bez rejtresinga je smešno, ili je totalni mrak ili je kao u prodavnici tehnike, nema finih prelaza, nema bounce lightninga. Igre izgledaju mnogo bolje sa RTX ON, kao da je druga igra u pitanju. Čak i fake raytracing (SSR) preko ENB izgleda fantastično u kombinaciji sa Reshade. GTAV, Witcher 3, Watch Dogs, Skyrim, izgledaju kao druge igre kada se izmoduju. Jedva čekam da uzmem grafičku pa da opletem po tim igrama. Ako je tačno da su ubacili rejtrejsing na konzole to znači da će sve AAA konzolne igre koristiti rejtrejsing. Ja se najviše radujem rejtrejsingu i DLSS koji će mi omogućiti 4K igranje. Ne razumem klince što pucaju lovu na monitore od 27 incha, sad kada sam video kako izgleda slika na 55 incha u 4K rezoluciji nema šanse da bi se zadovoljio bilo kakvim monitorom pa makar radio na 1000 Hz.

Ja konzole ne volim ali oni ljudi znaju šta valja. HDR + Raytracing + AI upscale je budućnost gejminga a ne 500 Hz monitori od 27 incha i bezvezne battle royale igrice.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno