Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-3090-flagship-graphics-card-rumored-cost-1399-us/

Kinezi kazu :

RTX 3090 - $1399
RTX 3080 - $799
RTX 3070 - $499

Ako su custom modeli 3090 oko 1500, onda bi bolji custom modeli 3080 mogli da bude izmedju 900 - 1000E.

Untitled 1.png

Ovo mi deluje dosta realno, 3080 ima Bandwidth 760.0 GB/s - 2080Ti Bandwidth 616.0 GB/s, i logicno je da na vecim rezolucijama ima i vecu prednost zbog boljeg memorijskog protoka koji je bitan za vise rezolucije.

Ah, kad bi AMD odradio posao kao i za procesore, ali teska rabota. :test:
 
https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-3090-flagship-graphics-card-rumored-cost-1399-us/

Kinezi kazu :

RTX 3090 - $1399
RTX 3080 - $799
RTX 3070 - $499

Ako su custom modeli 3090 oko 1500, onda bi bolji custom modeli 3080 mogli da bude izmedju 900 - 1000E.

Pogledajte prilog 288914

Ovo mi deluje dosta realno, 3080 ima Bandwidth 760.0 GB/s - 2080Ti Bandwidth 616.0 GB/s, i logicno je da na vecim rezolucijama ima i vecu prednost zbog boljeg memorijskog protoka koji je bitan za vise rezolucije.

Ah, kad bi AMD odradio posao kao i za procesore, ali teska rabota. :test:

Ovo su odlične cene ako budu, mada će se znati tek kad Jensen Huang izađe na pozornicu.
 
Volim I zelim da imam jaku graficku Ali defitivno ko hoce Samo da se igra ispaltivije ce biti konzole koje izlaze krajem ove godine. Nivo tekstura I brzina ucitavanja ce biti na 4K kao na skupim PC konfiguracijama od minimum 1500 evra pa na vise.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Нема ми логике да 3070 буде толико јефтинија. Ценим да ће она и 3080 бити по 100е скупље
 
Gledajući cene aktuelne generacije očekujem 3060 za oko 450€, 3070 oko 650€ i 3080 za 900+€.
MSRP i cene u americi bez poreza su sve samo ne nešto što ima veze sa nama.
 
Плус што је нВидија клошарска компанија, њихове најављене цене се односе на туђе моделе, а не њихове који су скупљи.

И наравно, и нереферентни су скупљи, плус порез, иде то горе иха ха
 
Micron i NV imaju dil oko gddr6x specifijacije koja vise lici na novu generaciju posto se po prvi put primenjuje PAM4 signaling u odnosu na klasican binarni koji cita/kodira podatke duplo vise od klasicnog binary (2 stanja) verovatno je tu potrebno jos dosta optimizacije ali tehnika moze povecati propusnost oko 50% u odnosu na klasican gddr6 i za sad ce ga samo NV koristiti
https://www.anandtech.com/show/1597...g-for-higher-rates-coming-to-nvidias-rtx-3090
 
Katastrofa koliko su otisle cene... sve racunajuci inflaciju, high end GPU je na predstavljanju makar 2 puta skuplji nego pre 10-15 godina godina (8800 GTX je kostao 599, GTX 280 649 itd.). OK, daleko mocniji, nove tehnologije, RTX, DLSS itd. itd. ... ali i dalje ih ogromna vecina koristi da iscrta piksele po ekranu dok se igra.

To na stranu, jer danas je 2020. godina - 3070 bi mogao da bude OK kupovina za ~500 EUR, posebno ukoliko DLSS 3.0 bude radio na svim naslovima (kao sto se pricalo).
 
Misliš svim budućim? Nije mi jasno kako ga mogu omogućiti za igre u kojima nije podržana ta tehnologija.
 
U odnosu na konzole su preterali, sve je to prenaduvano pogotovo sto je vise monopol nego duopol....
na primer evo dizali su cene flash i memorije pa im je sve puklo i skljokalo se dole a pasce ista bar 40% do kraja godine, zasto?, jer nemaju monopol i dilovi pucaju koje dogovaraju
 
Misliš svim budućim? Nije mi jasno kako ga mogu omogućiti za igre u kojima nije podržana ta tehnologija.

Pominjalo se da ce implementacija sa strane developera biti znatno manja nego do sada, ali ne znam da li je to realno ili je bilo nagadjanje/lepe zelje. Videcemo uskoro.
 
Katastrofa koliko su otisle cene... sve racunajuci inflaciju, high end GPU je na predstavljanju makar 2 puta skuplji nego pre 10-15 godina godina (8800 GTX je kostao 599, GTX 280 649 itd.). ...
To na stranu, jer danas je 2020. godina - 3070 bi mogao da bude OK kupovina za ~500 EUR, posebno ukoliko DLSS 3.0 bude radio na svim naslovima (kao sto se pricalo).

E moj druže... kad se samo setim:
starije serije xxx i xxxx pa
295 450e
590 550e
780ti 600e
980ti 800e

E bome više od toga ni dinar ne dam. Alavosti mora da se stane na put. Sad sam na 1080ti ali polovnoj i tako će i da se nastavi.
 
Katastrofa koliko su otisle cene... sve racunajuci inflaciju, high end GPU je na predstavljanju makar 2 puta skuplji nego pre 10-15 godina godina (8800 GTX je kostao 599, GTX 280 649 itd.). OK, daleko mocniji, nove tehnologije, RTX, DLSS itd. itd. ... ali i dalje ih ogromna vecina koristi da iscrta piksele po ekranu dok se igra.

To na stranu, jer danas je 2020. godina - 3070 bi mogao da bude OK kupovina za ~500 EUR, posebno ukoliko DLSS 3.0 bude radio na svim naslovima (kao sto se pricalo).

Ništa nije katastrofa, niti se nVidia kartice koriste samo za crtanje piksela po ekranu.

3d dizajn i animacija, renderovanje, post produkcija, VR sve su to aktulelne stvari za 2020. godinu pa samim tim je i cena veća. AMD ovde nema šta da traži i tako je već godinama, stoga se i obraćaju isključivo gejmerima. Ali zato ima bolju cenu:). Međutim ni cena nije dovoljan argument jer nVidia drajveri i DLSS (iza kojeg isto stoji ozbiljna tehnologija) jesu isto tako dobar razlog za kupovinu nove grafike za one koji se samo igraju.
 
Hm, mozda da procitas pazljivo sta sam napisao. :) Nigde nisam napisao da su samo za gejming, vec da ce ih ogromna vecina koristiti samo za to.

Ako neko koristi hardver za posao, sjajno - znam ljude koji ove "troskove" pokriju iz jednog uradjenog projekta (i ostane im poprilicno sa strane ;) ), ali znatan broj od njih nikada ne pokrene ni jednu igru.

Vraticu se na 8800 GTX, tj G80 cip - CUDA podrska (prva Tesla kartica), (za to vreme veoma ozbiljna) Quadro 5600, a uz to brza u gejmingu od 7900GTX SLI iz prethodne generacije. I sve to po MSRP od 599 USD. Danas ce toliko maltene kostati treci cip po snazi.

Meni to apsolutno nije normalno, ali opet kazem, u 2020. godini ce mi biti OK da platim taj treci cip po snazi 500 eur jer je to realnost.
 
Sad sam na 1080ti ali polovnoj i tako će i da se nastavi

Takođe. Za moje potrebe apsolutni overkill ali hteo bih nekad da pređen na 1440p 100+ Hz...
Rado bih je zamenio za 2070S/3060/3070, doduše, samo zato što vuče manje struje. 270-280W samo na grafici nije malo...
 
Takođe. Za moje potrebe apsolutni overkill ali hteo bih nekad da pređen na 1440p 100+ Hz...
Rado bih je zamenio za 2070S/3060/3070, doduše, samo zato što vuče manje struje. 270-280W samo na grafici nije malo...

Ja i jesam sa njom na 144hz 1440p monitoru. Ne može svuda da se dobije konstantnih 144 fps-a, naravno, ali toliko je blizu i toliko malo mora da se isključi u pojedinim igrama da je čak i za mene koji sam deceniju celu jurio sve na max sasvim dobar deal.
 
"Nvidia GeForce RTX 3080: 10Gb GDDR6X on Founders, 10/20Gb on custom."

Zanimljivo...
 
Gluposti. Nece 3070 i 3080 biti toliko blizu jedna drugoj da razlika u ceni bude samo 200 dolara.
 
Ova fotka ne deluje da je dobro skalirana, 2080 je deformisana.
 
Zavisno od cene ili 3090 ili 3080 samo sto je pitanje da li ce se upste tako zvati.
Nece valjati ako podignu prag za sledecu seriju a to rade redovno. Svaka sledeca je bila sve skuplja.
 
12-Pin Micro-Fit 3.0 Stecker für Ampere-GeForce-Karten bestätigt

Seasonic-MicroFit-Adapter-00005_2FBA5D1EA6EC4E47A95EB3B9788B9572.jpg
 
Preporuka na nV sajtu za će onda biti 850 Platinum ili bolji PSU za 3090. Ludilo.
 
Hm, mozda da procitas pazljivo sta sam napisao. :) Nigde nisam napisao da su samo za gejming, vec da ce ih ogromna vecina koristiti samo za to.

Ako neko koristi hardver za posao, sjajno - znam ljude koji ove "troskove" pokriju iz jednog uradjenog projekta (i ostane im poprilicno sa strane ;) ), ali znatan broj od njih nikada ne pokrene ni jednu igru.

Vraticu se na 8800 GTX, tj G80 cip - CUDA podrska (prva Tesla kartica), (za to vreme veoma ozbiljna) Quadro 5600, a uz to brza u gejmingu od 7900GTX SLI iz prethodne generacije. I sve to po MSRP od 599 USD. Danas ce toliko maltene kostati treci cip po snazi.

Meni to apsolutno nije normalno, ali opet kazem, u 2020. godini ce mi biti OK da platim taj treci cip po snazi 500 eur jer je to realnost.

Bese to proslost ali slatka. Lepo je videti da se neko seca svih detalja.
Nazalost nije isti osecaj danasnjice :(

Realnost je prihvatanje neceg sto dozivljavamo na individualnom nivou kao realitet.
Ova realnost nam je nametnuta sto ne znaci da je to prava realnost ali ne kazim da gresis sa tog aspekta.

Sve je to otislo predaleko, na nama je samo bilo da prihvatimo ili ne, da uskocimo u voz i da dodjemo do destinacije, nakon toga cekajuci na kartu (dvostrano) za sledecu godinu za novi put i nove izazove.

Koliko su danas periferije? Tastutare po ceni jedne dobre graficke karte? Samo to je dovoljno kao primer, o cemu vise pricati..
 
Poslednja izmena:
Koliko su danas periferije? Tastutare po ceni jedne dobre graficke karte? Samo to je dovoljno kao primer, o cemu vise pricati..

Babe i žabe.

Tastatura iz 2013. me je koštala ~18k din. Radi prefektno i danas, samo sam stavio nove tipke umesto onih koje sam polomio ili izgrebao. (30e).

Od 2013. do sada sam promenio 4(5 ako računamo SLI) grafičke kartice ukupne vrednosti preko 3k evra.

Tako da nema poređenja.
 
Poslednja izmena:
Jel uz 3090 samo ide dodatni nastavak 12-pin?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Jel uz 3090 samo ide dodatni nastavak 12-pin?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Najverovatnije da ce samo model RTX 3090 imati 12 pinski konektor. Slabije kartice po potrosnji pretpostavljam da ce imati vec ustaljene konektore 8+8 pinske i manje. Videcemo vec za desetak dana.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Babe i žabe.

Tastatura iz 2013. me je koštala ~18k din. Radi prefektno i danas, samo sam stavio nove tipke umesto onih koje sam polomio ili izgrebao. (30e).

Od 2013. do sada sam promenio 4(5 ako računamo SLI) grafičke kartice ukupne vrednosti preko 3k evra.

Tako da nema poređenja.

Promasio si kompletno poentu. Ja sam govorio o vrednovanju. Po tebi, tastatura treba da bude 200 + evra?
Jel se ti uopste secas koliko su nekad kostale perfierije? 50 evra kada das za tastaturu to je bilo premium.

Ja govorim o cenovnoj evoluciji koja se progresivno nastavlja za sav hardver. Sve je odavno izgubilo realnu vrednost.

I kuciste moze da te sluzi vise godina ali ne radi se o tome. Nekad 200 evra za premium kuciste danas i po 500-600 evra a jednog dana mozda dodje i do 1000 evra ko to zna.
Mislim generalno za ove konvencionalnije brendove.

Mis sluzi isto pa danas kosta skoro pa 300$, 250 evra. Nekad je maximum bio do 100 evra recimo za visoku klasu. Itd. Da ne duzim..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno