Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jedva čekam da vidim koliko će cene da nabiju.
S obzirom da sam na 1080p za mene i nije jača od 3060.

Ja se nadam 4k dlss2 tj. 1440p ai upscaled u 60 fps sa tom kartom. Ukoliko je zacene 400 evra što svakim novim danom ima sve manje smisla jer sve manje ljudi ima posao. Kome će to da prodaju po aktuelnim cenama za 1200 dolara za flagship i 400 dolara za nižu srednju klasu? Konzola mi deluje jako neudobno i ograničavajuće ali ako bude 400 evra za 4k upscaled 60 fps a nvidia/AMD to ne ponude, zašto kupiti grafičku umesto konzole?
 
Jako cudna raspodela po klasama chipova. Ovaj put xx80 nije dobio naslednika x04 vec je za novu 3080 izabran GA102.
Takodje mi se TDP uopste ne svidja niti razvoj situacije. Turing je imao vecu potrosnju od Pascal-a. Prethodno za flagship su se drzali na 250w-260w dok su karte sa chip-om
srednje klase x04/xx80 imale jos nizi TDP okvirno od 180w do 220w ako me secanje sluzi. Da li je do dizajna ili nm procesa ili zbog jos jednog chip-a koji je dodat za RT verovatno od svega po malo,
mada mi nekako stvara los utisak. Ipak je to prevelika potrosnja za jednu kartu, konkretno 3080 cemu ja naginjem.

Sto se tice konektora, tu je bitan samo adapter, nema ni govora da je potrebno novo napajanje. nVidia treba da isporuci sa svojim karticama adaptere.

Za sva ova pitanja postoji jedan logican i veoma jednostavan odgovor - insajderske info koje sasvim sigurno imaju kazu da im ovaj put x04 cip nije dovoljan da budu ispred konkurencije, pa su svaki cip morali da spuste u klasu kartica ispod. Ovako je vec bilo do Keplera, ako se dobro secam, gde je x70 karta bila GK104, a x80 jaci cip (valjda GK104 i GK110, davno je bilo, a ne pratim bas kao nekada). Vec za Maxwell su te dve karte bile zasnovane na x04 cipu, a samo 980 ti na jacem.
 
Za sva ova pitanja postoji jedan logican i veoma jednostavan odgovor - insajderske info koje sasvim sigurno imaju kazu da im ovaj put x04 cip nije dovoljan da budu ispred konkurencije, pa su svaki cip morali da spuste u klasu kartica ispod. Ovako je vec bilo do Keplera, ako se dobro secam, gde je x70 karta bila GK104, a x80 jaci cip (valjda GK104 i GK110, davno je bilo, a ne pratim bas kao nekada). Vec za Maxwell su te dve karte bile zasnovane na x04 cipu, a samo 980 ti na jacem.

Nisi pogresio, posle Fermi-ja se pojavio GK104 Kepler, dobro se secas.. Ni ja ne pratim kao nekad tako da su mi procene malo opale mada ih i dalje poznajem jako dobro. Ima logike u svemu ovom sto govoris, a znam za sigurno da su im insajderske informacije dostupne jer su uvek znali koliki je domet
AMD-a pa su se po tome i "stelovali". To je tacno. Ipak to bi onda znacilo da, ili sa Ampere ne postizu toliki skok u performansama jer su do sada sa x04 mogli da prevazidju x02 chip mada sa Turingom se sve to malo poremetilo. Misljenja sam da su na ustrb RT-a izgubili odredjeni procenat na sirovim performansama.
Na to sve izgleda da ce AMD napraviti malo veci skok posle duzeg vremena.

Ja se secam doba kada se pojavila 5870 a imao sam je mnogo pre isteka NDA, nosila se sa 4870 CF a negde i bolja. Ako ovo bude nesto slicno tome, ekvivalent 5700 XT (CF) , bice ovo zaista jedna zanimljiva godina. Sada vec ima dosta kvalitetnog hardvera i odlicnan izbor..
 
A na par meseci do lansiranja i ne treba im ne znam kakav insajder, i jedni i drugi odavno imaju sve relevantne informacije. Ja mogu da se setim jednog velikog iznenadjenja (GTX 260, GTX 280 i HD4870), gde je NV morala znacajno da "reze" cene oba modela i izbacuje "pojacanu" verziju slabije karte u velikoj zurbi.

Sta ce biti sa performansama, ne znam, ali ako budu tu negde, bice to najbolji ishod za sve kupce. Meni taman dolazi vreme da menjam 1070ti :)
 
@Kimins, ima glasina da će biti niže cene nego što su bile za 20x0

Video sam te glasine i preporučene cene možda i budu niže ali u realnosti biće to 400+€ za 3060.
RTX 2060 najavljen sa cenom od 349$.
 
Ipak to bi onda znacilo da, ili sa Ampere ne postizu toliki skok u performansama jer su do sada sa x04 mogli da prevazidju x02 chip mada sa Turingom se sve to malo poremetilo. Misljenja sam da su na ustrb RT-a izgubili odredjeni procenat na sirovim performansama.
ne bi me čudilo da u stvari nisu mogli da postignu traženo povećanje performansi pa su ubacili RT. s druge strane, sa Pascal-om su duže vreme bili mirni jer su postigli dosta dobre performanse.
 
Krenulo...
e01b7abfc792cff36fbde64f1eb89f53.jpg
 
Ja merkam 3070 :D ....
 
Ugrabi me MegaSkot za koju sekundu. Izgleda najverovatnije da ce predstavljanje nove Ampere generacije biti 31.08. tacno u dan 21 godinu nakon predstavljanja prvog GeForca. Kartice u prodaju krecu 09. ili 17. septembra.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Pauzirao sam sklapanje kompa klincu zbog novih RTX i Ryzena.
 
Ugrabi me MegaSkot za koju sekundu. Izgleda najverovatnije da ce predstavljanje nove Ampere generacije biti 31.08. tacno u dan 21 godinu nakon predstavljanja prvog GeForca. Kartice u prodaju krecu 09. ili 17. septembra.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Teško da će prodaja ići tako brzo, više deluje na objavu. A za dostupnost na lagerima,hmm, možda novembar (tada očekujem i nereferentne modele), kod nas tek u decembru.
 
Na osnovu čega misliš da će biti dostupne tek u novembru?
 
Oni koji prate detaljnije na validnim sajtovima a i iz iskustva unazad par godina ne objavljuju se svi modeli istog dana vec jaci modeli prvo a narednih meseci slabiji modeli. Posto trziste za top kartice je izuzetno malo kolega sa ovog foruma je sigurno mislio na pristupačnije modele kao sto ce biti tipa 3070 ili 3080. 3090 i 3080Ti prvo izlaze ali su uzasno skupi. Preko 1000 evra i vise.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Na osnovu čega misliš da će biti dostupne tek u novembru?

Mislim da distribucija 8nm od Samsunga, neće ići tako glatko kao da je TSMC u pitanju.
Naravno, potpuno je moguće da grešim i da su distributerski kanali u šestoj brzini, ali bio bih iznenađen da to bude pre druge polovine oktobra.

@djalex Zapravo mislio sam prevashodno na skuplje modele, jer ovi slabiji od 2080ti izlaze tek naredne godine.
 
Poslednja izmena:
Većina čeka 3080 modele.
 
realno, 3060
 
Cekam tu 3080, ovo ako je delic istine za 390, pa onda ce i ova 3080 da bude preko 1000E za bolje custom modele.

Ma, ne nameravam da dajem preko 900E, nek idu u persun, :mad: sve prodajem i zavrsavam sa svaki gaming.
 
Ja ih čekam već dva meseca, mentalno sam krenuo sa 300-350 evra budžetom i sada sam na 450-500 evra. Nadam se da će 3070 biti oko tih 500 evra. Ova 3090 karta je zapravo Titan i ako tako gledamo jeftinija je 500 dolara u odnosu na aktuelni Titan. Meni treba 4k60fps karta za nešto starije igre a nove će valjda podržavati DLSS 2.0 i u tom slučaju je dosta i 4K preko DLSS 2.0 quality preset (malo zahtevnije nego 1440p60fps). Nikada u životu nisam dao 500 evra za grafičku kartu ali takva vremena su došla. Ako 3060 bude 500 evra a 3070 preko 750 evra i za ono što meni treba je minimum 3070 onda ću kupiti next gen konzolu i najjeftniju grafičku koja može izbaciti 4K sliku. Na internetu piše da je 2070 Super bio 499 dolara na predstavljanju.

Sve ispod 40% poboljšanja u sirovim performansama u odnosu na prethodnu generaciju u svim klasama je po meni fejl.
 
Sve ispod 40% poboljšanja u sirovim performansama u odnosu na prethodnu generaciju u svim klasama je po meni fejl.

Ne verujem, ako konkukrencija nema ništa čime bi pripretila (a nVidia sigurno ima svoje insajdere šta AMD sprema sa Big Navi) nekih 15 do 20% je dosta realnije.
Naravno ovo ne opravdava ove bezobrazne cene ako se ispostavi da su tačne.
 
Cene premium mobilnih telefona i grafickih kartica u zadnjih par godina su otisle u nebesa. Ali izgleda da uvek imaju kriticnu masu ljudi koja ce da kupi po takvim cenama. Vecina kupuje srednji segment.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ja ih čekam već dva meseca, mentalno sam krenuo sa 300-350 evra budžetom i sada sam na 450-500 evra. Nadam se da će 3070 biti oko tih 500 evra. Ova 3090 karta je zapravo Titan i ako tako gledamo jeftinija je 500 dolara u odnosu na aktuelni Titan. Meni treba 4k60fps karta za nešto starije igre a nove će valjda podržavati DLSS 2.0 i u tom slučaju je dosta i 4K preko DLSS 2.0 quality preset (malo zahtevnije nego 1440p60fps). Nikada u životu nisam dao 500 evra za grafičku kartu ali takva vremena su došla. Ako 3060 bude 500 evra a 3070 preko 750 evra i za ono što meni treba je minimum 3070 onda ću kupiti next gen konzolu i najjeftniju grafičku koja može izbaciti 4K sliku. Na internetu piše da je 2070 Super bio 499 dolara na predstavljanju.

Sve ispod 40% poboljšanja u sirovim performansama u odnosu na prethodnu generaciju u svim klasama je po meni fejl.

To za 40% neki mininimum.

Evo ova moja 1080Ti gura mnoge starije naslove na 4K60fps i to grafika u samoj igri na maximum. Imas tamo na Screenshot temi, postavio sam mnoge igre u 4K60fps, pa pogledaj.

Tako da ti u principu ne treba nesto mnogo jace od 1080Ti. Mislim da ce 3070 biti dobro jaca od 1080Ti (plus DLSS 2.0). Onda bi trebalo da 3060 bude tu negde u rangu 1080Ti (plus DLSS 2.0)

E, sad samo da vidimo te cene, nisam nesto optimista.:party: Ako po predvidjanjima 3080 bude jaca od 2080Ti oko 20% i za RTX verovatno ce jos biti jaca, onda stvarno ne znam kako moze da bude cena te 3080 ispod 950 - 1000E. I, na to dodati jos za dobre custom modele.

I, na kraju, ce da bude.....:crash: :beat:
 
Poslednja izmena:
Sve ispod 40% poboljšanja u sirovim performansama u odnosu na prethodnu generaciju u svim klasama je po meni fejl.

Ne mora da znači. Dovoljno je da budu jače od Navi, ljudi će ih svejedno kupovati. Plus, mnoge oči su uprte u RT, DLSS i 4K performanse, i ako tu bude poboljšanja (a biće, značajnog) Ampere neće biti fail. Možda neće biti revolucionaran ali neće biti ni fail...
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno