Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koja cena se očekuje za RTX3060 i da li verujete glasinama koje kažu da bi mogla imati performanse između RTX2080ti i RTX2080? Planiram da kupim RTX3060 čim se pojavi na tržištu jer mi se čini da napajanje koje imam neće moći da podrži ATI pandana zbog uvećane potrošnje struje a i voleo bih CUDA podršku zbog programa koji podržavaju akceleraciju preko CUDA.
3070 je vidjen da bude izmedju 2080 i 2080ti,ne 3060

Moja procena je
3080ti 1200e
3080 850e
3070 600e
3060 450e

Ali,zavisi i od konkurencije i od performansi,ako 3070 recimo bude kao 2080 ili malo losija,bice i jeftinija

Ovo je naravno samo moje misljenje,uopste ne mora da bude tacno.
 
Poslednja izmena:
Dok ce sa uljucenim ray tracing efektima 3060 verovatno biti tu negde, a 3070 primetno bolja od 2080/Ti.
 
Da,raytracing na seriji 2 je smesan, tek ce na 3. generaciji biti ono sto treba da bude. Pricao sam o performansama bez RT,sa ce nove karte biti verovatno par puta brze
 


Gde si njega našao, jedan od najneobjektivnijih Youtube-era :) Poseduje AMD akcije i koristi svaku priliku da diskredituje Intel i nVidia-u a veliča AMD. Pri tom, lupeta na sve strane i izmišlja.

Što se tiče Ampere serije, mislim da će nVidia nastojati da zadrži cenu od preko 1000 € za najjaču kartu (non-Titan). To je dobro i loše. Loše jer je skupo a dobro jer ukoliko se ispotavi da big Navi bude veliki skok, ova karta će morati da bude još brža pa se očekuje veliki skok u odnosu na RTX 2080 Ti. Takođe se priča se da bi potencijalni RTX 3080 da koristi x102 čip umesto x104 kao što je do sada bio slučaj, te da će najjače karte da vuku 320w tj. 350w. Može sve to da bude ali ne mora da znači :)
 
Gde si njega našao, jedan od najneobjektivnijih Youtube-era :) Poseduje AMD akcije i koristi svaku priliku da diskredituje Intel i nVidia-u a veliča AMD. Pri tom, lupeta na sve strane i izmišlja.

Što se tiče Ampere serije, mislim da će nVidia nastojati da zadrži cenu od preko 1000 € za najjaču kartu (non-Titan). To je dobro i loše. Loše jer je skupo a dobro jer ukoliko se ispotavi da big Navi bude veliki skok, ova karta će morati da bude još brža pa se očekuje veliki skok u odnosu na RTX 2080 Ti. Takođe se priča se da bi potencijalni RTX 3080 da koristi x102 čip umesto x104 kao što je do sada bio slučaj, te da će najjače karte da vuku 320w tj. 350w. Može sve to da bude ali ne mora da znači :)

Odavno ne pratim ko je objektivan a ko nije. Random sam naisao pa sam okacio.
Znam za tu pricu vezano za chip-ove. Takodje je pomenuto da ce Ampere imati bolji perf/wat ratio, tj. poredeci po klasama npr. RTX 3080 bi trebao da bude manji potrosac od RTX 2080/Super bez obzira na pomenuti GA102.
Moguc je i taj scenario ali mi probijanje njihovog standarda od 250w-260w za HI-End nekako nije u skladu sa dosadasnjim serijama.
Takodje sam misljenja da je previse podignut hype oko "Big Navi". Tesko da bilo sta moze da sustigne nVidia-u u bilo kom scenariju ali da vidimo o kakvim je to performansama rec.

A da, cena, i tu su najavili da ce biti niza nego prethodna serija, sta znam, ako bi 3080 upao u rang od oko 600 evra bila bi ok kupovina, performansama ce da prebaci RTX 2080 Ti za oko 20-30% verovatno.
Nomenklatura je sad malo cudna, ako je istina kako se prica, ubacuje se 90. To bi bila top karta 3090 Ti. To ce biti monstrum.
 
Poslednja izmena:
3070 je vidjen da bude izmedju 2080 i 2080ti,ne 3060

Moja procena je
3080ti 1200e
3080 850e
3070 600e
3060 450e

Ali,zavisi i od konkurencije i od performansi,ako 3070 recimo bude kao 2080 ili malo losija,bice i jeftinija

Ovo je naravno samo moje misljenje,uopste ne mora da bude tacno.

Ako 3070 stvarno bude kao 2080 ili malo lošije (ne računajuću raytracing), to će biti major letdown i loš razvoj situacije za koristinke. Ako gledamo istoriju, svaka naredna generacija nVidia kartica je poboljšavala performanse više od jedne stepenice (2060 je primetno brži od 1070, 1070 je primetno brži čak i od 980 Ti itd...).
Po meni minimum šta možemo očekivati su 2080 Super performanse za 3070 bez RTX-a. Mnogo bitnije od naziva kartice je cena, a to će zavisiti od performansi big Navi-ja i RDNA2 arhitekture. Gledajući istoriju "Lisin AMD" nije previše zainteresovan za rat cenama ni sa Intelom ni sa Nvidijom.
 
Da,ali zaboravljas da ce biti par puta brza u RT, i onda ce se naravno reklamirati u takvim scenarijima da bi se predstavila kao mnogo bolja varijanta. 3070 ista kao 2080s bez RT, 2-3x brza sa RT i par stotina evra jeftinija ce vecina trzista videti kao veliko poboljsanje.

Ne znam otkud ti da amd nije zainteresovan za rat cenama,pa on je i spustio cene ali ga konkurenti nisu pratili na dole,dakle pre ce biti da njegovi konkurenti nizu za to zainteresovani. Buduci da je amd pokrio solodan deo trzista grafika i ogroman procesora, dodatno obarati cene bi bilo glupo.
 
Poslednja izmena:
Da,ali zaboravljas da ce biti par puta brza u RT, i onda ce se naravno reklamirati u takvim scenarijima da bi se predstavila kao mnogo bolja varijanta. 3070 ista kao 2080s bez RT, 2-3x brza sa RT i par stotina evra jeftinija ce vecina trzista videti kao veliko poboljsanje.

Ne znam otkud ti da amd nije zainteresovan za rat cenama,pa on je i spustio cene ali ga konkurenti nisu pratili na dole,dakle pre ce biti da njegovi konkurenti nizu za to zainteresovani. Buduci da je amd pokrio solodan deo trzista grafika i ogroman procesora, dodatno obarati cene bi bilo glupo.

Nekome ko ima 1080p monitor, to ubrzanje RTX prefromansi će nešto i značiti ako bude primene u igrama. Za one sa monitorima više rezolucije, i dalje nedovoljno. Za većinu koristnika je mnogo značajnije pitanje kada će se besprekorne 1440p i 4K performanse spustiti u domen kartica ispod 400e gde su i bile "almost top of the line" kartice pre rudarskih ludorija.

Što se tiče cena, nisam primetio da su Navi kartice značajno uticale na spuštanje istih. Vegu ne vredi ni pominjati.
 
Šta se očekuje od AAA igara da opravda ampere upgrade, za turing je išao novi Metro, Doom, Lara Croft?
 
Cyberpunk 2077, Assassin's Creed Valhalla, Resident Evil 8, Far Cry 6,...
 
uhh, nema sanse da diram napajanje zbog grafike.
 
Биће гарант 8+6 адаптер у 12 пин
 
8+8

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
...imam utisak da ce Nvidia da predje i na napajanja,.....Nvidia 850W Gold ... :eyebrows: :D
 
Poslednja izmena:
Лако ли је данас препаковати Сисоник...
 
https://www.guru3d.com/news-story/g...rce-ampere-rtx-300-series-launch-details.html

Ampere-based NVIDIA RTX 3080 Ti and RTX 3080 graphics cards would officially be released on September 17, the RTX 3070 and RTX 3060 series will follow up in October and November.

https://www.guru3d.com/news-story/n...-release-in-september-flagship-50-faster.html

The specs Ampere lineup are as follows (preliminary):

RTX 3090 (Titan): 5248 shaders|24GB GDDR6X VRAM| 350W TDP
RTX 3080: 4352 shaders|10GB GDDR6X VRAM| 320W TDP
RTX 3070 Ti: 3072 shaders|8GB GDDR6X VRAM| 250W TDP
RTX 3070: 2944 shaders|8GB GDDR6 VRAM|220W TDP
 
Trebaće mi novo napajanje a komp sam kupio pre dva meseca.
 
Jako cudna raspodela po klasama chipova. Ovaj put xx80 nije dobio naslednika x04 vec je za novu 3080 izabran GA102.
Takodje mi se TDP uopste ne svidja niti razvoj situacije. Turing je imao vecu potrosnju od Pascal-a. Prethodno za flagship su se drzali na 250w-260w dok su karte sa chip-om
srednje klase x04/xx80 imale jos nizi TDP okvirno od 180w do 220w ako me secanje sluzi. Da li je do dizajna ili nm procesa ili zbog jos jednog chip-a koji je dodat za RT verovatno od svega po malo,
mada mi nekako stvara los utisak. Ipak je to prevelika potrosnja za jednu kartu, konkretno 3080 cemu ja naginjem.

Sto se tice konektora, tu je bitan samo adapter, nema ni govora da je potrebno novo napajanje. nVidia treba da isporuci sa svojim karticama adaptere.
 
Poslednja izmena:
Nisam ispratio, hoće li biti 3060?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nece, logicno. Nema potrebe da npr. ove sto budu trosile ispod 250W imaju te konektore.
 
Jedva čekam da vidim koliko će cene da nabiju.
S obzirom da sam na 1080p za mene i nije jača od 3060.
 
Poslednja izmena:
Prema Gamers Nexusu, RTX 3000 announcement 9. septembra, cene se još ne znaju:

 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno