Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako je konacno predstavljena nova generacija grafičkog čipa pod imenom Turing za potrosacko (gejmersko) tržište, smatram da ova tema može pod lock.
Time su okončana nagađanja povodom imena nove generacije. Čekamo 20.09.2018. da vidimo i prva prave testove u praksi, 3D Markovi, FPS u igrama i dr.
Pozdrav i vidimo se u temi namenjenoj nVidia Turing seriji.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
pocelo nagadjanje, sad ce tako narednih 7 meseci :D

Ne verujem da će toliko proći... Ako je verovati glasinama, očekuje se da nVidia predstavi 3000 seriju na predstojećem GTC-u krajem marta. (GPU Technology Conference, 22nd of March.)
 
Oba tabora praktički imaju papirna lansiranja u martu (5.03. i 22.03.), tako da nas čeka vruće ljeto, ako ne i proljeće :D.
 
Poslednja izmena:
Sve o Ampere (G)A100:

https://devblogs.nvidia.com/nvidia-ampere-architecture-in-depth/

Svašta tu piše ali ono što je mene najviše iznenadilo je to što su upakovali 54 milijardi sastavnih delova u "samo" 826 mm2...Kako ?! GPU je zanemarljivo veći a preko 2,5 puta više tranzistora.

U pitanju je TSMC 7nm N7 ali izgleda debelo kastomizovan za potrebe nVidia-e.

Na primeru Radeon 7 i Navi čipova, umanjenje čipa u odnosu na prethodni proces je bilo za oko 35%, malo više za Navi. Kod Ampere ispada da je umanjenje oko 60%. Ovo znači da bi se teoretski jedan RTX 2080 Ti prebacivanjem u N7 smanjio sa 754 mm2 na oko 300 mm2. Ili gledano drugačije - u 754mm2 mogu sada da upakuju 46 milijardi tranzistora umesto 18,6.

Od ostalih vesti, kažu da će i gaming čipovi biti bazirani na ovoj tehnologiji. Trenutno od poboljšanja koja bi mogla da se osete u igrama tu je mnogo veći i brži L2 keš.

Prezentacije:

https://www.youtube.com/user/nvidia/videos
 
Poslednja izmena:
Koja ti je to metrika :) Valjda se uvek gleda broj tranzistora po mm^2. Amper je na ~65 miliona, Navi na ~42, a Apple A13 je ~86 miliona, čisto da imamo uvid u razlike

Ono što može biti problem sa tom gustinom jeste zagrevanje. GV100s ima TDP od 250W, a GA100 400W. Čip iste veličine, 20% veći TFLOPS, a 60% veći TDP. Doduše, ima i promena u arhitekturi (INT8 i ko zna šta još), tako da treba sačekati celu seriju i detaljno rasklapanje (AT deep dive :D)
 
Poslednja izmena:
Može i tako :) mada ne znam šta nije jasno u primerima koje sam gore naveo, lepo se vidi šta može da se očekuje prelaskom na 7nm.

Inače, V100 je 300W (250W je quadro volta a ta ima manje klokove) a TFLOPS koji si naveo je FP32 (i nije 20 nego 25%) a on je kod A100 očigledno bio najmanji fokus:

tn2BEgF.jpg


Može da se kaže i da je TDP povećan za 33% a broj tranzistora ~2,6x
 
zna li se nešto za prateći NVENC? mene zanima da li će njegov H.264 slow biti na nivou x.264 slow(er)
 
Gejmerske karte kada se budu pojavile septembra imace podrsku za HDMI 2.1 i DP 2.0 izlazne portove, sto ih cini prvim na trzistu. Konacno 120 FPS i 120 Hz na televizorima, recimo LG B9 od 55-65".
 
Mislis, konacno 120Hz na 4k :)
120fps na 4k...mozda nesto bas slabo zahtevno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Meni bi bio dovoljan i desktop u 4k120. Nadam se nasledniku GT1030 :D
 
Mislis, konacno 120Hz na 4k :)
120fps na 4k...mozda nesto bas slabo zahtevno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Da, da, nisam se precizno izrazio. Znači konačno podrška 120 i 144 MHz na 4K preko HDMI. Znaci miran sam jedno 10-15 god. Sad samo sto veci i stabilniji FPS na isto min. 120 - 144 FPS. Mislim da je dosta cak i za VR.
 
nešto mi je čudno ovde. novi dizajn i po jedan ventilator gore i dole?
 
Referentni dizajn - jedan ventilator umesto turbine.
 
Poslednja izmena:
A gde je tu onda pcb, ako bi tako bili raspoređeni ventilatori? Taj zaluđenik što je pravio ovaj render baš i nije razmišljao o praktičnoj primeni tog dizajna.
 
Moze to da se izvede,2 pcb-a spojena fletovima,ali nije prakticno to raditi radi gimmicka kao sto je hladjenje sa obe strane

Kratak pcb je mnogo veca verovatnoca,kao na slici gore
 
Poslednja izmena:
Ja sam permutovao koji ventilator duva s koje strane. Kad sam bolje pogledao vidim da je verovatno kratak pcb. Samo na onim fotkama ne vidim gde su konektori za napajanje grafike.
A sad i njih vidim, tamo u ćošku na onom crtežu.
 
Poslednja izmena:
Koja cena se očekuje za RTX3060 i da li verujete glasinama koje kažu da bi mogla imati performanse između RTX2080ti i RTX2080? Planiram da kupim RTX3060 čim se pojavi na tržištu jer mi se čini da napajanje koje imam neće moći da podrži ATI pandana zbog uvećane potrošnje struje a i voleo bih CUDA podršku zbog programa koji podržavaju akceleraciju preko CUDA.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno