Šta je novo?

SSD ili HDD ili oba

master2

Cenjen
Učlanjen(a)
02.01.2011
Poruke
15
Poena
154
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?
 
3. Taj procesor već imaš ili tek planiraš da ga kupiš? Za njega je potrebna X299 ploča koje koštaju 200+ evra i ta platforma se generalno nije nešto proslavila pouzdanošću i stabilnošću koliko sam ispratio dešavanja.

2. Uzmi 1x8GB koju nađeš po OK ceni jer je situacija trenutno haos.

1. Uzmi ili SSD od ~500GB (ne bilo koji, može npr. Samsung 850 ili 860 EVO) ili HDD+SSD, nikako nemoj da ostaneš samo na hardu.

A najpametnije je da prodaš taj i7 ako ga imaš i uzmeš i7-8700 bez K sa nekom jeftinijom Z370 pločom like a boss. Ili AMD R7 1700(X) i B350 ploču.
 
Poslednja izmena:
Kupujem novi računar za izradu 3D modela, renderovanje i sl, za rad u programima 3D studio MAX, Photo Shop, REVIT, AutoCAD 3D ...
Konfiguracija:imtel i7-7740x, 4 core; NVIDIA Ge FORCE GTX 1050, 4 GB; 8 GB DDR4.
Dileme su: 1. HDD 2 TB ili SSD 500 GB ili HDD 1 TB + SSD 240 GB
Ideja ugradnje oba diska je da mi SSD 240 GB bude za startovanje OS i programa, ali nisam siguran da li je dovoljno za to 240 GB? HDD od 2 TB je najjeftinije rešenje. Ili bolje da uzmem samo SSD od 500 GB koje je, po ceni, skoro isto kao i data kombinacija HDD+SSD.
2. RAM 2X4 GB ili 1X8 GB, neko mi reče da je bolje 2x4 GB, jer ploče rade u dualnom režimu. Naravno, za godinu-dve ću verovatno imati nadogradnju za još 2X4 ili 1X8 GB.
3. koju ploču mi preporučujete (da ne prelazi mnogo 10.000 din)?

uzmi ssd od 500 i sve stavi na njega - neces pogresiti, ako ti zafali mesta vremenom uzmi nesto za podatke tipa externi disk ili interni svejedno, na njega pakuj samo velike fajlove ( video, 10k slika u tiff-u backup itd.. )
 
Kakav crni 7740x pored Coffee Lake i Ryzena..
 
Hvala svima na odgovorima i dobrim savetima. Ne, nemam i7-7740x, i sada ga ni ne nameravam kupiti.
A disk, znači oba, lomim se za SSD, da li je dovoljan od 240 GB (10-12.000 din) ili zbog mojih programa
moram od 500 GB (20-25.000 din)?
 
Uradi kao sto sam ja uradio, dva SSD-a po 240GB, pa onda ih vezi u RAID 0, dobijas ekstra performanse za istu cenu.

Ja sam se isto dvoumio, i na kraju uzeo interni hard od 4TB, medjutim to je bila greska, jer mu jako retko pristupam, pa dosta vremena zvrji bez aktivnosti u kucistu. Externi je mnogo bolje resenje.
 
Hvala svima na odgovorima i dobrim savetima. Ne, nemam i7-7740x, i sada ga ni ne nameravam kupiti.
A disk, znači oba, lomim se za SSD, da li je dovoljan od 240 GB (10-12.000 din) ili zbog mojih programa
moram od 500 GB (20-25.000 din)?

Ако ти се уклапа у буџет онда размотри следеће.
Што се тиче процесора, најбоље је да узмеш Рајзен 1700 (3-3.7 гигахерца радни такт, фабрички хладњак у паковању) уз добру плочу као што је Асрок Таичи, Асус Херој или Орус К7 (све су око 200 евра на КП). А за ССД можеш Самсунг Ево 960 М2 512 ГБ који је око 300 евра на КП. Овај диск има изузетне брзине писања и читања.
 
Off - na sta lici kada se imena i oznake sa engleskog govornog podrucja pisu cirilicom, blago receno odvratno. Da se razumemo, nemam nista protiv cirilice, ali hajde da ne preterujemo.
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe za Taichi ili C6H, Asus Prime X370 Pro je sasvim dovoljna, eventualno i AsRock Killer X370 Sli.

C6H i Taichi su bas high-end.
 
Off - na sta lici kada se imena i oznake sa engleskog govornog podrucja pisu cirilicom, blago receno odvratno. Da se razumemo, nemam nista protiv cirilice, ali hajde da ne preterujemo.

Питао бих те на шта личи када се енглеске речи користе у свакодневном говору или пишу у изворном облику иако можемо да користимо одговарајућу нашу реч? Примера има свуда око нас, узећу прву твоју реч из поруке коју си написао.
 
Ако ти се уклапа у буџет онда размотри следеће.
Што се тиче процесора, најбоље је да узмеш Рајзен 1700 (3-3.7 гигахерца радни такт, фабрички хладњак у паковању) уз добру плочу као што је Асрок Таичи, Асус Херој или Орус К7 (све су око 200 евра на КП). А за ССД можеш Самсунг Ево 960 М2 512 ГБ који је око 300 евра на КП. Овај диск има изузетне брзине писања и читања.

Uf uf uf, covek lepo pita veci hdd ili veci ssd ili manji ssd i manji hdd. Ja bi mu licno predlozio da uzme veci ssd i manji hdd.
Ima 850EVO 500GB ssd za 18.890rsd sa 5g garancije ili Crucial MX300 525GB 18.790 sa 3g garancije.
Hdd neki 1-2TB, proveren pa nek je i koji dinar skuplji...
To sve ako se uklapas sa cenom, obzirom da ces ustedeti na cpu i mb.

Sve sto uzmes na KP racunaj da imas napola garanciju 3-6m a onda ko zna...
 
Kad se štedi može da prođe i neka B350 ploča (12000-15000 din)
 
Ma previše mi je da dam oko 20.000din. za SDD od 500 GB.
Posle provere potrebnog resursa na disku za moje buduće programe ...
windows 10 ................... 20 GB
revit 2018 ..................... 5
3dstudio MAX 2018 ......... 6
AutoCAD 2018 .............. 10
Photoshoop cc ............. 3
SolidWORKS .................. 10
MS Office ................. ?

... to je, minimalno, 54 GB (bez ofisa, i bez nekih drugih, ali manjih aplikacija),
pa čak i kada to dupliram zbog optimalnog rada, dakle oko 100 GB, trebalo bi
da je SSD od 240 ili 256 GB sasvim dovoljan. Da li negde grešim?
 
ako ti je previse onda nemoj, kupi manji
 
Samsung 850 Evo 250GB i 2TB WD Blue ili neki slicnog kvaliteta i to je to.

250GB SSD je u 90%(ako ne i vise) slucajeva optimalna kupovina.
Licno imam dva, po jedan u obe masine(jedna za gaming, jedna za fax na kojoj je visual studio, netbeans, eclipse, cak i nekoliko igara) i u oba slucaja mi je 250GB taman, 120 bi bilo knap.
 
Poslednja izmena:
Ој Србине, спаваш ли мирно! Самсунг Иво (није Андрић) се пише и каже!

У праву си, грешке се понекад дешавају када мењам тастатуру са писање. Само нема потребе да се јављаш јер то није у вези са темом.


Ma previše mi je da dam oko 20.000din. za SDD od 500 GB.
Posle provere potrebnog resursa na disku za moje buduće programe ...
windows 10 ................... 20 GB
revit 2018 ..................... 5
3dstudio MAX 2018 ......... 6
AutoCAD 2018 .............. 10
Photoshoop cc ............. 3
SolidWORKS .................. 10
MS Office ................. ?

... to je, minimalno, 54 GB (bez ofisa, i bez nekih drugih, ali manjih aplikacija),
pa čak i kada to dupliram zbog optimalnog rada, dakle oko 100 GB, trebalo bi
da je SSD od 240 ili 256 GB sasvim dovoljan. Da li negde grešim?
Ако се одлучиш за куповину већег диска онда погледај Тошибу П300, није скуп и има добре перформансе.
 
I ima običaj da se čuje u jeftinim kućištima.
 
I ima običaj da se čuje u jeftinim kućištima.
На основу неких тестова које сам гледао поменути диск ствара буку од око 34 db при активном раду и око 29 db у режиму кад је слободан што је слично плавом а мање од црног WD-a.
 
Problem je u rezonansi sa kućištem, konkretno vlasnici MS Industrial-a su se žalili na to.
 
Nazad
Vrh Dno