Šta je novo?

Leagoo M9 - prvi budžet fullscreen telefon sa 4 kamere

blue

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poruke
2,873
Poena
785
Moja oprema  
Laptop
HP 250 G7
Tablet
Realme Pad
Mobilni telefon
Huawei P30 Pro 6/128
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Dobrodošli na opis Leagoo M9 uređaja kojeg istoimeni proizvođač reklamira kao prvi budžet fullscreen telefon sa 4 kamere.

LEAGOO-M9-3G-Smartphone-5-5-18-9-Full-Screen-Four-Cams-Android-7-0-MT6580A.jpeg

Nešto pred novogodišnje praznike naleteo sam reklamu kompanije Leagoo vezanu za model M9. U tom trenutku nije se pojavio još na tržištu i išla je pre sale akcija za dotičan model preko sajta aliexpress.com odnosno preko zvanične prodavnice kompanije Leagoo na samom sajtu. Pažnju mi je, pored već navedene reklame, privukla i cena od neverovatnih 56 dolara odnosno oko 48 eura. Suma se otprilike slagala sa iznosom koji sam bio opredelio da i mlađem detetu uzmem telefon jer je starije već imalo Huawei Honor 8 2017 Lite.

Postojalo je par stvari zbog kojih sam bio skeptičan prema kupovini ovog telefona i koje sam postavio kao pitanje na samom forumu:
1. Ekran jeste odnosa 18:9 ali sa rezolucijom 1280x640. Najviše me je zanimalo kako ta nestandardna rezolucija utiče na igre, youtube i sl. Odgovor na ovo u daljem tekstu.
2 Sumnja u korisnost (a i postojanje) 4 kamere

Pošto mi niko nije odgovorio, a vreme akcije se završavalo, poručio sam telefon vodeći se logikom da 50eu nije neka suma zbog koje vredi žaliti, i da ću fon eventualno prodati za isti novac, a i vukla me je želja da isprobam isti.

Elem, fon je naručen 29.12.2017. a stigao je 05.02.2018. - malo jače od mesec dana po naručivanju. Ono što me je iznenadilo je da mi nije naplaćen nikakav dodatni trošak. Ni carina ni pdv. Prodavac je doduše naglasio vrednost pošiljke, ali mi to nije pomoglo u izbegavanju plaćanja pdv-a (samo carine) do sada.

Sad, utisci. Kretali su se od oduševljenja do razočarenja i tako u krug.

Prvo, unboxing. Lepo upakovan za transport, kutija na oko lepa. Sadržaj - pa recimo da e po mojo meri. Prvo sam primetio da fale sluške koje su obično u ovom rangu telefona nikakvog kvaliteta. Tako da je i bolje što i nisu stavili. Više me je obradovalo prisustvo silikonske futrole i već fabrički zalepljenje folije. Pored ovoga tu je kratko uputstvo, garancija, punjač i USB kablić. Sadržaj paketa na fotografiji ispod.

sadrzaj.jpg

Pre paljenja telefona morao sam skinuti zaštitu sa baterije. Setup telefona je standardan za android. Oduševili me je prisustvo našeg jezika (mada obično stavljam english). Sistem telefona je Andorid 7.0 odnosno njegova inkarnacija u vidu Leagoo OS 3.0. Generalno, dovoljno bliska stock verziji Androida bez gluposti kakve imaju TouchWiz, Sense i sl. Najbitnija stavka je odsustvo bilo kakvog bloatware-a.

Sam sistem me je u startu razočarao. Brzina samog sistema je bila solidna (s obzirom na čipset i količinu rama), ali bilo je prissutno par problema. Prvog dana korišćenja dobio poruku o isticanja registracije za Google servise, igre čak i one slabije su seckale, a youtube nije hteo da prikaže veću rezoluciju od 480p. I dok su se prve dve stavke uklonile po nadogradnji firmware-a, treća stavka je ostala. Ona verovatno neće ni biti sređena, jer je vezana za rezoluciju fona koje sam se ja i pribojavao. 720p je 1366*768 dok ovaj telefon ima 1280x640. Youtube aplikacija detektuje rezoluciju i pušta u max raspoloživoj rezoluciji po visini i širini. U ovom slučaju onih 640 ne dozvoljava 768 odnosno 720p prikaz slike. Posle samog updejta, sistem radi stavrno fluidno a igre lete. Naravno, na fluidnost rada igara utiče relativno mala rezolucija tako da ni zastareli čipset ne predstavlja usko grlo. Naravno, ne očekujte čuda i naslovi AAA klase neće raditi u punom sjaju na ovom telefonu. Da napomenem da i split screen funkcija radi odlično a ovo napominjem jer nju nisam ni probao pre updejta a video sam po forumima da je znala da zeza. Ugrađeni WiFI je odličan (GPS nisam probao, dodaću ovih dana) i jači je nego na mom S7. Od bitnijih stavki vezanih za sistem moram napomenuti 16GB skladištenog prostora od kojih je 11GB dosupno po paljenju, kao i prisustvo slota za proširenje memorije putem kartica u vidu combo MicroSD/Sim slota jer je tefon Dual Sim.

Dizajn telefona je oprečan u najbolju ruku. Dok sa jedne strane oduševljava svojom veličinom - istih je dimenzija kao moj S7 a ima veći ekran 5.5 vs 5.1 inča, sa druge strane razočarava debljina samog telefona. Sam telefon je izrađen od kvalitetne plastike, ali ono što najviše iznenađuje je prisustvo Corning Gorilla Glass 3 zaštite ekrana. Prosto neverovatno za uređaj ove cenovne kategorije. Pozadi ima i sasvim solidan čitač otisaka prstiju, koji nije šampion brzine ali je precizan i radi svoj posao. Sam fon poseduje i standardni izlaz za slušalice koji dobro dođe s obzirom na slabašan ugrađen zvučnik (u donjem delu telefona). Telefon se puni preko standardnog micro usb konektora.

Najbolja stavka kod ovog telefona je ekran. Veličine 5.5" ali sa trenutno popularnim 18:9 odnosom strana. To znači da bolje leži u ruci nego većina telefona iste veličine ekrana ali drugačijeg odnosa strana. Sam ekran je IPS tipa i slika na njemu je melem za oči. U pitanju je neverovatno kvalitetan ekran za ovu cenovnu kategoriju. Ekran je stvarno svetao, vidljiv na dnevnom svetlu, i nema da izrazito vuče u neku nijansu bele kao kod nekih modela.

Baterija je kapaciteta 2850mAh. Izgura ceo dan kombinovanog korišćenja. Izmenljivog je tipa tako je to prednost samo po sebi.

Kamere koje su selling point ovog telefona uz ekran su očaj živi. Ne mogu da potvrdim da li su dodatne kamere fake ili ne, ali sigurno ne utiču preterano na kvalitet slika. I dok slike preko dana mogu da prođu, u uslovima slabog osvetljenja nisu uopšte upotrebljive. Ispod se nalazi par semplova u dnevnim i sobnim uslovima, dok slike u uslovima vrlo slabog osvetljenja nije bilo poente ni da okačim.

IMG_20170205_145853.jpg
IMG_20170205_153810.jpg
IMG_20170205_150432.jpg


Pro
Ekran
Gorilla Glass zaštita
Izmenljiva baterija
MicroSD Slot

Contra
Debljina
Zastareli čipset
Bezkorisne kamere

Za kraj, isplati li se kupovina ovog uređaja. Za nezahtivne korisnike da. S obzirom na trenutnu cenu (oko 60 dolara) i eventualnu naplatu pdv/carine, može da izađe na oko 80 dolara što je malo jače od 8000 dinara. U toj kategoriji kod nas nema telefona koji i približno nude. Tu je odličan i veliki ekran sa Gorilla zaštitom, 2GB memorije i 16GB skladištenog prostora. Ni konkurencija nema kvalitetne kamere u tom cenovnom rangu te to ni ne možemo uzeti kao manu.
 
Poslednja izmena:
Specifikacija telefona

MREŽE
GSM: 850, 900, 1800, 1900
WCDMA: 900, 2100
GPRS: YES
EDGE: YES
EV-DO: NO
HSPA Brzina: Do 21 Mbps Do 5.76 Mbps

EKRAN
IPS LCD 5.5" 1280 x 640 pixels 16M colors 260 ppi, Corning Gorilla Glass 3

KAMERA
Zadnja: 8 MP + 2 MP 3264 x 2448 pixels Dual-LED flash Sensor type: CMOS, Continuous shooting, Digital zoom, Geotagging, Panorama, HDR, Face detection, White balance settings, ISO settings, Exposure compensation, Self-timer, Scene mode
Video: 1280 x 720 pixels 720p@30fps
Prednja: 5 MP + 2 MP 2592 x 1944 pixels LED flash 480p@30fps, F/2.4 aperture

PROCESOR
Čipset: MediaTek MT6580A
Brzina procesora: 1.3 GHz
Grafički procesor: ARM Mali-400 MP2

MEMORIJA
RAM: 2 GB
Interna: 16 GB
Memorijska kartica: MicroSD,

OPERATIVNI SISTEM (OS)
Sistem: Leagoo OS 3.0 Lite, Based on Android 7.0 Nougat

OSNOVNO
SIM: Micro-SIM and Nano-SIM, Dual-SIM
Dimenzije: 148 x 71.2 x 9.5 mm
Težina: 153 g
Objavljen: 12.2017
Najavljen: 2017
Boje: blue
POVEZIVANJE
USB: Micro-USB 2.0 Mass storage
WIFI: 802.11 b/g/n 1
Infracrveno: NO
NFC: NO
Hotknot: NO
HDMI: NO
GPS: A-GPS
Bluetooth: 4.0 A2DP
DODATNE MOGUĆNOSTI
Sensors: Proximity, Light, Accelerometer, Fingerprint
Vodootporan: NO
ZVUK
Slušalice: 3.5mm
BATERIJA
Kapacitet: 2850 mAh Li-Ion promenjiva
 
Primeri selfie kamere - na otvorenom preko dana i u sobi

IMG_20170205_145914.jpg
IMG_20170205_150414.jpg
 
Čitam baš po nekim EX YU gadget sajtovima "utiske" koje pišu napamet (nisu telefon uživo ni videli) i uglavnom su im negativni, ovo što si ti napisao itekako ima smisla. Kod nas za takve novce nema ništa ni približno ovome. Tesla da ga rebranduje tražili bi 200€. Super si prošao i za carinu. Eh da sam ja te sreće, meni na miš od 3$ naplate 150din :D.
 
staviti arm a7 u telefon 2018 godine, je kriminal. trebao si odmah da znaš da ne naručujueš ovo đubre.
 
Ne mogu da se slozim sa ovim iznad. Ako m9 radi kao sto je radio m8 za te pare to je telefon bez greske ...
 
Za 56 dolara odnosno 48 eu kod nas nemaš da kupiš nov smart fon. Pogotovo ne sa približnim specifikacijama. Pazi, jeste čipset zastareo, ali 2GB mem, 16GB storage (11 dostupno), 5.5" 18:9 IPS (i to dobar ekran) i gorilla glass. Kod nas sličan fon nemaš za ispod 10-12.000. Jedini problem kod ovog fona je bio softver u startu dok nije stigao updejt za isti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno