Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu


Moram da priznam, uopšte nije jasno, odakle ovo? Ne postoji nigde da ostaje zimsko.

Prvo je bila incijativa za ukidanje pomeranje vremena, koja je prihvaćena.

Drugo, nakon što je prihvaćena, postavilo se pitanje, koje vreme da ostane.

Koliko vidim, većina (koja je CET u vremenskoj zoni) je za letnje vreme tokom cele godine, što znači CET +1.

Što znači dalje, CET +1 nije zimsko vreme.
 
Poslednja izmena:
Da li si pročitao ceo post iz kojeg si izvukao samo prve dve reči?!? :trust:

...

Ovo dalje što pišeš je samo naklapanje po medijima, uglavnom onih koji ne kontaju pravilnu terminologiju (najčešći slučaj u medijima, bez obzira na temu).

Inicijativa nije prihvaćena dok se ne provuče kroz službeni glasnik, dok se ne promeni Zakon o računanju vremena (da, tamo i dalje piše SCG :p ), i dok sve to ne ozvaniči Direkcija za mere i dragocene metale, Grupa za vreme, frekvenciju i distribuciju vremena.
 
Poslednja izmena:
Izmenio si post već.

Pritom, i dalje je nejasno, zbog čega si započeo, barem meni tako zvuči, ne zameri, izričito sa zimskim vremenom, kao gotovo sigurnim? Da bi na kraju, završio sa nečim što uopšte nije zimsko vreme, a to je CET +1 (u kontekstu cele centralne evrope, ne u kontekstu EET). To je ono što će zbuniti nekog.

Mi imamo izbor. CET (zimsko vreme), CET +1 (letnje vreme i što je to EET sam po sebi :p) ili EET (ako centralna evropa prihvati CET). Dok istovremeno same EET zemlje biraju, da li će ostati EET ili će biti EET +1, što opet dosta zavisi šta će se dešavati u CET.

Dakle, od CET će započeti lančana reakcija, kad do nje dođe.

Ne bi išao toliko daleko, da izjašnjavanje ljudi u CET, kakvo god ono bilo, nazovem "naklapanjem", kada znamo da će odatle sve početi. Sami mediji kao mediji, pisaće svašta.

Kad sam pisao, ni na kraj pameti mi nisu ovi "naši", pa tako ni sada. Dao si lep primer zašto. (SCG) Doduše, u americi, za naše košarkaše ponekad pišu da su iz YUG, kad se već šalimo sa birokratskom mukom. :D
 
Nije u redu ni sunce u tri ujutru leti, ako ostanemo na CET, niti je u redu mrak u tri popodne zimi ako ostanemo na CET+1.

Za rešenje ovih problema konsultovati moj prethodni post u ovoj temi.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Pritom, i dalje je nejasno, zbog čega si započeo, barem meni tako zvuči, ne zameri, izričito sa zimskim vremenom, kao gotovo sigurnim...
Pojam zimsko i letnje vreme postoji samo kod nas. Zvanično, međunarodno gledano, onako kako se izjašnjavaš zvanično, postoji vremenska zona kojoj si se izjasnio da pripadaš, i postoji Daylight Saving Time, tj. pomeranje vremena.

Dakle, mi smo vremenska zona GMT +1 (koja se još zove i CET). Ako samo ukinemo pomeranje vremena, ostajemo CET, jer smo se odavno izjasnili da smo CET.
Ako hoćemo da imamo takozvano letnje vreme cele godine, treba da ukinemo DST, i da se izjasnimo da pripadamo GMT +2 vremenskoj zoni (tzv. EET).

Ok, mediji mogu preneti tipa, Tram! Tram!! Tram!!! UKIDA SE POMERANJE VREMENA!!! ostajemo na zimskom vremenu, ili ostajemo na letnjem vremenu...
Ali u dokumentima će se ubrisati DST pomeranje, i ostati da je naša vremenska zona GMT +1, ili uneti izmena da smo GMT +2.
Na uređajima koji to ne rade automatski (a ja ih imam jedno 150 komada :wall: ), moraćemo da dečekiramo DST, i vremenku zonu da promenimo u GMT +2 (ako idemo na letnje), ili da ostane sadašnje GMT +1.



Nije u redu ni sunce u tri ujutru leti, ako ostanemo na CET, niti je u redu mrak u tri popodne zimi ako ostanemo na CET+1.

Slažem se sa N3n0, pomeranje bi trebalo da ostane. Ima smisla.



edit: Sorry na izmenama posta, kuvam neki ručak, pa ovo pišem usput, sa 1/3 pažnje...
 
Poslednja izmena:
Ok, razumem, tvoje razmišljanje o zimskom vremenu.

Jeste, to bi u principu značilo, da bi cela centralna evropa, morala biti u GMT +2, ako bi prihvatila letnje, što pomalo smešno.

Tako da u tom slučaju, recimo centralnoj evropi ostaje CET, što je zimsko vreme.

E sad zamislimo, mi donosimo odluku, da idemo u EET, što je opet jelte zimsko vreme (za tu zonu).

Ali i dalje ostavljam prostora, za CET +1, na nivou cele centralne evrope, jer je to jedna od mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
Zapetljavamo za medalju, svi zajedno ... :d :D :p
Pogotovo što pričamo CET +1, GMT +2, CET +DST...

Cela Evropa, tj. najveći centralni deo će ostati na GMT +1, pošto to ima najviše smisla. Italija, Nemačka, Francuska su zapadnije od nas, i njima CET više odgovara, i ukidanje DST će manje da osete. Da im nativno zona bude GMT +2 (makar to zvali CET +1), nema šanse, ne odgovara im.

Da ne spominjemo Španiju kojoj će ukidanje DST čak i dobro da dođe. Iako su svakom logikom Španci trebalo da su GMT, iz političko ekonomskih razloga, oni su GMT +1 (tj. CET).

Mi smo na krajnjoj istočnoj granici GMT +1 zone. Podsetimo se još i toga da se granica svetla i tame NE kreće paraleno sa meridijanima (pogledati opet mapu u postu br.232), i mi smo baš neki budžak, od cele Evrope, nama je najranije mrak, čak i leti. Ne mogu sada da nađem sličnu mapu za zimsku kratkodnevnicu, ili za ravnodnevnice, bilo bi zanimljivo i to videti. :trust:

Mi ćemo iz ekonomskih i političkih razloga, najverovatnije izabrati isto što i većina Evrope, dakle GMT +1, bez pomeranja vremena, što je novinarski rečeno, zimsko vreme cele godine. Dakle, leti, dan oko 4 ujutru, a mrak već u 19:30. :(
 
Poslednja izmena:
A po kom scenariju bi imali mrak zimi u 3 popodne?

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
^^
Po scenariju tzv. letnjeg vremena cele godine. Od 03. do 15.decembra bi se smrkavalo u 14:57.

A ako ostane "zimsko" vreme cele godine, 12. juna bi svitalo u 03:50.
 
Poslednja izmena:
Po scenariju letnjeg vremena (CET+DST, GMT+2, EET, kako god ga zvali) bi imali zimi sunce 08:10-17:00...
 
Poslednja izmena:
Ostoja je u pravu. Ja brzam.
Zimska kratkodnevnica po "letnjem" računanju bi bila 08-17h.
 
Jeste, slažem se i ja...ali ko nas pita.
 
Zato pitam, zbunio me n3n0.
Kakav bre mrak u 3 :)

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Evo prvi dan posle pomeranja kazaljki i vec je depresivno u 16:58, tezak sumrak...
 
Vala baš, izlazim iz firme u 5, napolju kao da je 9..

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Treba radno vreme da skrate i da ga pomere što više prema jutru.
7:30-14:30 bi zimi bila neka prava mera.
 
Bolje nego da bude mrak ujutru kada ideš na posao :)

Kako kome. Posle posla je moje slobodno vreme, i više mi odgovara poslepodne duži dan, nego ujutru ranije svitanje. Tada se mogu i sa decom do parka prošetati.
Zimi je obdanica kratka pa je kratka. Jedan deo aktivnosti nam mora biti po mraku. Jutarnji ili poslepodnevni, tešk ćemo se usaglasiti.
 
Lozi ljude da im bije sunce u oci kada idu na posao :D


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Samo da ne ostanemo na zimskom, ali koliko smo kontra nasađeni već znam da će biti tako...
 
Zimsko je prirodno.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Na zimskom smo i bili do 80 i neke, valjda do 1983 g., pa kako su onda naši funkcionisali i država i sve ostalo, e sad druga je stvar što mi nismo na to navikli, mislim na to da nam u leto bude mrak u 8 kad je najlepše i kad treba da se vidi do 9. Onako kako odluči EU tako će i nama biti, jedino da se prešaltujemo na vreme kakvo imaju naši istočni susedi, nisam pametan ali teško je udovoljiti svima, odnosno da se sve poklopi, da bude fino i leti i zimi.
 
Ukidanje pomeranja sata nema smisla, prihvatljivo je jedino ako se uvede obavezno klizno radno vreme
 
U SFRJ je standardno radno vreme bilo 06-14h, tu se priča o SFRJ završava :)
 
To je vec prerano, morao si u proseku da ustajes u 5h i kreces na posao, a neki i malo ranije koji su bili udaljeni od fabrike vise.

8-16h je po mom misljenju sasvim ok.
I kam problem?Od 19te ustajem za posao u pola 4-4 i nisam jedini,e sad sto bi neko spavao do podne i onda na posao,to je vec za diskusiju[emoji16]

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno