Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Ja sam oduvek bio za to da se poštuje ljudsko telo, i Circadian rhythm, ili ti biološki sat čoveka. Ako ćemo da pomeramo sat, onda treba da pomeramo i obaveze. Ako smo pomerili sat u napred, onda posao treba da krene do sledećeg pomeranja sat vremena kasnije. Tj. sa 7,8, 9 na 8, 9 i 10.
 
Ja sam za vise dana kad se ne spava.
Kojih crnih 3-4 ujutru da mi sunce zarudi, moze poceti oko 5 (i nesto) leti, odlicno kad svane u 6 a od svetla (sunca, sijalice i sl.) ja spavati ne mogu, budi me...
Bolje da sunce zalazi sto kasnije, znaci menjamo vremnesku zonu i krecemo se ka istocnoj evropi. ;)
Hoce li nas madjari pratiti, kako je kod njih, oni su dobrim delom dosta zapadnije?
Rumuni, Bugari i Grci su vec +1 sat u odnosu na nas, sto znaci da ce mo imati isto vreme na moru ali ce mo ga mozda menjati 2x na putu do mora (Grcke)...

Eto sad je reseno i tako ima da bude. :d
 
Na mene je i definitivno ostavila posledice ova promena vremena, još uvek sam u starom bioritmu, nikako da se prebacim na novi.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Takodje, sve mi se poremetilo nesto, bioritam... bas izrazeno ove godine


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Je li ostalo da je proleće 2021. godine poslednje pomeranje sata?

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Naše nativno vreme je zimsko vreme. Tako da bi poslednje pomeranje trebalo biti na neku jesen.
Ali ostajanje u nativnoj zoni, a na tzv. zimskom vremenu je pomalo bzvz. jer bi nam leti svitalo pre 4 ujutru, a smrkavalo bi se već posle 19h.

Predpostavljam da će naši zakonodavci navrat nanos, u poslednjem momentu, da donose neke "ključne/stručne" odluke. :(
 
Mislim da će zakonodavci gledati da usklade vreme sa centralnoevropskom vremenskom zonom, iako generalno pripadamo istočnoevropskoj vremenskoj zoni.
 
Нахебасмо у сваком случају, као што је неко раније у теми писао, зар неко очекује од наших да ће да ураде нешто паметно по овом питању.
Читао сам тему од почетка јер ме помјерање сата изузетно интересуе... али видим calexx се баш потрудио... :d
Прича са сељаком и копањем и како млади не раде ништа и спавају до 4 поподне у сваком другом посту.
А успут све вријеме прича како сељаку није битно када устаје, јер устаје према сунцу... али ипак нормално је и треба да нам свиће љети у 03 а смркава се у 7, све је то супер и тако треба. Не могу никако ту причу да схватим.

Искрено се надам да нећемо 'укриво' отићи, али слаба је нада стварно.
 
Mislim da će zakonodavci gledati da usklade vreme sa centralnoevropskom vremenskom zonom, iako generalno pripadamo istočnoevropskoj vremenskoj zoni.
I ja bih više voleo EET zbog duže obdanice uveče, ali joj geografski ne pripadamo.

Vremenske zone su široke 15° (360/24), što znači da CET počinje na 7°30' i završava na 22°30'.

Samo mali deo Srbije uz BG I RO granicu je van te oblasti.

54c2e83442ae95bd6fd2ca70e708241e.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
U pravu si. Ja se sećam predavanja iz osnovne škole, kada je nastavnica geografije pričala na smo u CET zoni zbog veličine Jugoslavije, a da Srbija i Niš pripadaju EET zoni. Naravno, tu informaciju već više 30 godina uzimam kao tačnu, bez ikakve provere. Moja greška.
 
U stvari se većina rasprave u ovoj temi odnosi na probleme koji će nastati kada budemo zakucani za jedan tip računanja vremena bilo da je to letnje ili zimsko.

Da bi se izbegli ti problemi rešenje se samo nudi-neophodno je da zadržimo pomeranje sata, odnosno da računanje vremena prilagodimo prvo letnjoj, a onda i zimskoj obdanici.

Konzervativna rešenja obično stvaraju najmanje problema.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ja bi ako bi vec nastavili da pomeramo sat, da se pomera suprotno u odnosu na sada, pa da dan traje uvek najduze moguce ... A nadam se sa ce da se zadrze na letnjem vremenu, jer bez obzira kojoj zoni pripadamo, najvise smara sto po zimskom vrmenu dan previse kratak, tj onaj mrak u 4 je nesto najogavnije i treba to izbeci ...
 
Nekada se radilo većinski od 7-15, čak i od 6-14, pa je ranija jutarnja obdanica imala smisla.

Sada, kada se sve pomerilo na kasnije, više bi nam prijalo duža večernja obdanica.

Ja sam za letnje EET vreme cele godine.
Pre 8 ujutru mi nikad ne treba dan.

Ali to je samo moj, vrlo subjektivan, stav.
Mada ne bi bilo da nije već primenjeno.

Francuska, Holandija, Belgija bi trebalo da su GMT, ali su odlučili da budu CET zbog ostatka kontinentalne Evrope

Da ne pričamo o Španiji koja je CET, a zadnje je od UK. Njima je leti bukvalno u pola 12 još dan.

Uzgred, to u Španiji je odluka još iz Frankovog vremena. On je odlučio da budu ista vremenska zona sa Nemačkom, pa je nekako to ostalo i dan danas.

c1c6e582c0fe44c2d23c5b471ff3c35b.jpg



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
I danas je dosta nas koji za posao ustajemo u 6. Spremanje za posao po mraku je nešto najogavnije, ako se ja pitam.
 
Ljudske aktivnosti su svakako duže nego obdanica, zimi pogotovo. Dal' da ustajemo po mraku, ili da nam se smrkne dok smo još na poslu, šta ti je gore?!?
 
Meni lično je gore i teže ustajanje po mraku.
 
А "шифтовање" траје свега пар дана и то у најгорем случаку, а бенефити су баш велики, тј не видим коме одговарају кратки дани љети и смркавање у 7 сати већ од августа.
Зими је дан кратак па је кратак, ту се ништа добити не може.
 
Poslednja izmena:
Samo je stvar pogleda. Niko nam ne brani da radno vreme pomerimo da bolje odgovara. Možemo ranije da ustajemo i ranije da ležemo.
 
Rumunija i Grčka su na +2 a njihovi delovi su zapadnije od Beograda, skoro pa i Novog Sada. Dok je Belorusija +3 a graniči se sa Poljskom koja je +1. Više sam za to da odemo na +2 nego da ostanemo na +1. Trebali bi da se dogovorimo sa Makedonijom, pa da uradimo istu stvar pošto smo, po tom pitanju, u vrlo sličnoj situaciji.
 
^^ Tačno je sve to, ali nije baš tako jednostavno. Zemljina osa je nagnuta, zemljina površina je lopta, pa samim tim, granica dan/noć nije linija koja se kreće paralelno meridijanima, da bi odluka bila donošena čisto po istok/zapad principu.

Evo kako to izgleda u letnjem solsticiju (ima ista ova mapa negde na početku teme):
JZf8yfS.jpg


Nema idealnog rešenja. Mi ćemo verovatno pratiti CET, i odustati od pomeranja vremena što nekome odgovara, nekome ne.
Meni ne odgovara, ali očigledno odlučuje glasnija grupa.
 
Poslednja izmena:
Eh, nema više kod nas kolektivnog odlučivanja. Zna se ko je ekspert za sve, i ko jedini odlučuje. A pošto on radi 25 sati na dan, izabraće zonu +13 ;)
Pozdrav
 
Nema idealnog rešenja. Mi ćemo verovatno pratiti CET, i odustati od pomeranja vremena što nekome odgovara, nekome ne.
Meni ne odgovara, ali očigledno odlučuje glasnija grupa.

Јако добро и политички коректно речено, буквално ће то бити "гласнија група", не већинска, него она са јачим грлом. :)
 
Nema idealnog rešenja. Mi ćemo verovatno pratiti CET, i odustati od pomeranja vremena što nekome odgovara, nekome ne.
Meni ne odgovara, ali očigledno odlučuje glasnija grupa.

Meni isto ne odgovara zato sto i radim i imam registrovano poljoprivredno gazdinstvo. Em mi je pomereno radno vreme sa 6:30 na 7:30 i sad jos kad se skrati letnji dan, radnim danom tesko da cu ista moci uraditi.
 
Ustaneš u tri ujutro, taman kad bude svitalo [emoji1787]
 
Cekajte,na kraju koje racunanje ostaje kod nas,letnje ili zimsko?

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока
 
Samo je odlučeno, da više nema promene vremena.

Evropa tek treba da odluči, koje će vreme ostati, iako svako može da odluči za sebe.
 
Umesto da je lepo ostalo pomeranje vremena, sada ce svaka zemlja da ima svoju vremensku zonu. :)
 
Cekajte,na kraju koje racunanje ostaje kod nas,letnje ili zimsko?

Ostaje zimsko. Ali, to se ne zove tako.

Naša vremenka zona je CET (Central Europe Time, dakle Grinič Time +1h). Nativno vreme je zimsko vreme. Letnje je "usluga" zvana Daylight Saving Time (DST) ili po srpski, pomeranje vremena.
Odluka o nepomeranju, mislim da nije zvanična. Ali ako se donese, mi ostajemo na zimskom vremenu, u našoj vremenskoj zoni, bez pomeranja.
Leti će na dan dugodnevnice da sviće oko 03:50 ujutru, a smrkava se oko 19:30h.

Može i da se donese odluka o promeni vremenske zone, te da postanemo EET (East Europe Time, dakle GMT +2h). Kao što su Grčka, Bugarska, Rumunija...
Dakle, kao da ozvaničimo letnje vreme (ali to se ne zove tako, već će se zvati EET, bez DST). Ali to je malo verovatno.

Ni jedna od ovih odluka još uvek nije zvanična, i nije prošla kroz službeni glasnik, bez obzira šta naklapaju u medijima. I u EU, konačne odluke su na pojedinačnim državama da odluče kako im odgovara.
Naši će verovatno da prate većinu u EU, da se usklade sa zemljama sa kojima imamo najveću poslovnu saradnju. Najveći deo EU je CET.

Dakle, mi možemo da ostanemo CET bez pomeranja (dakle, cele godine "zimsko" vreme), ili da postanemo EET bez pomeranja (dakle, cele godine "letnje" vreme), ili da zadržimo CET plus pomeranje (kao i do sada).
I za jedno i za drugo, pogledajte tablice svitanja i smrkavanja, pa da razmislite šta vam se više dopada. Ali ne zavisi od vas. :p :D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno