Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Ma ja se i sećam da sam na Dojranskom jezeru gledao izlazak sunca negde oko 3 ujutru.
 
Zasto nisi samo pomerio sat i resio problem, kako predlazes ostalima, umesto sto si se maltretirao da ceo jedan dan budes nenaspavan? ;-)
Не жалим се ја да ми је сунце сметало ујутру и да је мрак рано падао, само кажем да сам померио свој ритам у правцу како га користи омладина, мада они спавају до 18ч па устану, доручкују, око поноћи изађу у град па у 6ч легну да спавају. Вероватно би њима одговарало да дан што дуже траје и да се кући враћају по мраку да лакше спавају ујутру. Ја сам устајао у 10-11 и због тога нисам могао да се успавам до пред зору и сметало ми је. Искористио сам ваљда прву прилику када сам из неког разлога морао да устанем рано и вратио се у нормалан распоред. Нема лепшег спавања него када се легне пре поноћи и устане у 6-7, чак и када се нема нека обавеза. А ако ме лети сунце пробуди, никакав проблем да устанем и пре 6.

Друга прича су они којима смета то што им је почетак посла кад сунце припече јер имају неку обавезу. Ја нисам а иначе мислим да је много боље да радно време почне раније него што се практикује у последње време. Мој први посао (много давно) је почињао у 6:15 а ја бих чекао локални воз у 5:35 и никада нисам мислио да је то лош распоред.
 
jel neko gledao kada se neka zemlja odlucuje u koju ce zonu sama sebe da svrsta (koliko sam shvatio da svaka suverana drzava ima slobodu da sama sebi odredi u kojoj ce zoni biti), da li to donosi vlada ili neko 'odozgo' ili je obicaj da se pravi nesto tipa referendum. Ja mislim da bi bilo odlicno da nam ovo daju na referendum (ne razumem se u politiku), pa da kome je stalo moze da se izjavi, pa da bude kako vecini vise odgovara.

moj licni stav, tj preferenca bi bila letnje vreme preko cele godine, jer tako nam mrak pada kasnije cele godine, sto zimi dosta znaci (da bar do 5 bude svetla) a leti do 9 nije prekasno kada smrkne. Zorenje ionako vecini nije bitno, jer sto rece neko - ko kopa zorom kopa bez obzira bilo 3-4, a ko mora na posao u neko fiksno vreme, to jutro ionako brzo prodje i ako bude malo mrak kad ustanes.
 
jel neko gledao kada se neka zemlja odlucuje u koju ce zonu sama sebe da svrsta (koliko sam shvatio da svaka suverana drzava ima slobodu da sama sebi odredi u kojoj ce zoni biti), da li to donosi vlada ili neko 'odozgo' ili je obicaj da se pravi nesto tipa referendum. Ja mislim da bi bilo odlicno da nam ovo daju na referendum (ne razumem se u politiku), pa da kome je stalo moze da se izjavi, pa da bude kako vecini vise odgovara.

moj licni stav, tj preferenca bi bila letnje vreme preko cele godine, jer tako nam mrak pada kasnije cele godine, sto zimi dosta znaci (da bar do 5 bude svetla) a leti do 9 nije prekasno kada smrkne. Zorenje ionako vecini nije bitno, jer sto rece neko - ko kopa zorom kopa bez obzira bilo 3-4, a ko mora na posao u neko fiksno vreme, to jutro ionako brzo prodje i ako bude malo mrak kad ustanes.

Kakav bre referendum, ljudi nisu u stanju da shvate za koga treba i ne treba da glasaju, a kamo li da odluce koje racunanje vremena zele.
 
Pomeranje vremena se i ukida pod pritiskom javnosti. :trust:
 
Јавност је веома широк појам подложан манипулацијама.
 
Kakav bre referendum, ljudi nisu u stanju da shvate za koga treba i ne treba da glasaju, a kamo li da odluce koje racunanje vremena zele.

Slatko sam se nasmejao... :D

Apropo potpisa "U svakoj laži ima pola istine. Što znači da se laž sastoji od jedne polovine, koja je istina, i druge polovine, koja je laž. E sada, ako na ovu drugu polovinu ponovo primenimo aksiomu da u svakoj laži ima pola istine, zaključujemo da u prvobitnoj laži ima 3/4 istine, a 1/4 laži. Matematičkom indukcijom dalje lako dolazimo do rezultata da je limes istinitosti svake laži = 1, tj. da je u pitanju sušta i neokaljana istina. "

Pa neka mi neko kaze da je matematika precizna i nepogresiva nauka... :d
 
Jao, sada mi pade na pamet?!?

Pa mi imamo gomiletinu uređaja koji satove sinhoronišu na GPS vreme. Sada moramo sve njih da setujemo da nema više DST.
A da ne pričam da je nekima valjda već u firmwer uneto, da obzirom na lokaciju, DST ima ili nema.
Mislim da je i ovim malim navigacijama, DST negde u firmweru.

Sada treba sve to pretresti. Gunđ! :mad:

Sećam se priče iz Turske koja je nedavno ukinula DST, bilo je dosta zbrke. Mnogo, ali baš mnogo sistema radi automatski DST promene. Sada svakome treba reći da toga više nema. Bilo je zbrke na aerodromima npr. Pričao već neko nešto o tome ovde negde na forumu. DST je ukinut, ali lokalni operateri mobline telefonije nisu to odmah implamentirali u mrežu telefonije, te su telefoni tu i tamo pokazivali različita vremena. Ono, zavisilo i od vas kako ste podesili auto update sata u telefonu, i vremenske zone.

A meni baš skoro žena kupila ručni sat što aVtomaCki menja vrema leti i zimi. :(

I šta će Novak da radi sada sa njegovim Astronima? :p
 
Da si ziv i zdrav, znas li koliko je Windows Update-a bilo samo za time zone changes?
Pa i za nas je bila jednom :) Ne secam se zasto, nesto tipa nedelju ranije/kasnije valjda. Takvih promena cesto ima.

Nije poenta sto je lako update-ovati Windows, vec koliko je bilo desync-a, tj. neplaniranih promena u DST.
 
Poslednja izmena:
Nije problem windows, niti telefoni. Oni se lako update-uju. Problem će biti gomila drugih uređaja gde update nije piece of cake.
 
Ma tako su palamudili i za "milenijumsku bubu" (ko se seca) pa nista od toga nije bilo na kraju.Ni jedan avion nije pao!:D
 
Ne kažem da će nešto da se desi. Već ja moram na bar jedno 150-200 uređaja, peške da nameštam da više nema DST.
 
Ovo je sad idealno vreme za one kojima radno vreme počinje u 8h. A leti bi trebalo da se pomeri još 1 sat unapred :)
 
Poslednja izmena:
А за оне којима почиње у 7? У 6? А шта да кажу они којима посао почиње у 10, да и они траже да се за њих посебно помери још два сата?
 
Bio je odličan predlog u jutarnjem programu za vikend, da ostanemo na našem originalnom, zimskom vremenu, a da se radno vreme pomeri jedan sat ranije.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Bio je odličan predlog u jutarnjem programu za vikend, da ostanemo na našem originalnom, zimskom vremenu, a da se radno vreme pomeri jedan sat ranije.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka

I meni je ovo o.k.
 
Ја то одувек причам, време географско а радно време по потреби. Онда може још прецизније да се прати излазак сунца па они којима смета кад сунце рано изађе да радно време почне у 4, таман су у подне слободни. Онда можда и продавнице у мом комшилуку неће да почну да раде тек у 7 него и раније.
 
Bio je odličan predlog u jutarnjem programu za vikend, da ostanemo na našem originalnom, zimskom vremenu, a da se radno vreme pomeri jedan sat ranije.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
To ne bi bilo baš praktično, pošto se ljudi orijentišu prema satu, pa bi nastala zbrka dok se svi ne naviknu.
A i zimi bi se ustajalo po mraku, ako radno vreme počinje u 7h.

Po mom mišljenju, pomeranje sata je najprirodnije, iako sam do skoro bio protiv toga. Primorava te da leti ustaješ ranije, kao što je i logično.

I kao što sam rekao u prošloj poruci, treba pomeriti još sat vremena početkom leta [emoji3]
Razlika između zimskog i letnjeg svitanja je 3 sata ako se ne varam
 
Ја то одувек причам, време географско а радно време по потреби. Онда може још прецизније да се прати излазак сунца па они којима смета кад сунце рано изађе да радно време почне у 4, таман су у подне слободни. Онда можда и продавнице у мом комшилуку неће да почну да раде тек у 7 него и раније.

I onda prodavnice treba da rade od 4h do 21?
 
Mislim da se pre mislilo da se radi od 7 do 3, umesto 9 do 5 kao sada, na primer.
 
Pisao sam već, ako ostanemo na zimskom, idealno vreme bi čak bilo od 6 do 2, kao što je bilo u SFRJ. Problem je taj što to nije moguće, jer su finansijski sektor, IT sektor, pa i onaj "birokratski" sektor vezani za radno vreme centrala u zapadnoj Evropi, a oni svakako ostaju sa radnim vremenom 9 do 5.

Mi smo postepeno i pomerali naše radno vreme da bi se prilagodili njima, a kako se puževim korakom bliži integracija u EU, neće to ići u drugom smeru.
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno zasto je toliko vazno biti uskladjen sa IT i Finansijskim sektorom u Evropi?
Kako kod nas frilanceri rade za USA kompanije? pocinju od 16h pa do ponoci skoro.
Ili kako to nije problem npr za ona koji su u drugoj zoni npr ( Grcka, Bugarska,..)
 
Бирократе могу да раде кад год им одговара и пазе да се не повежу са америчким или кинеским централама јер би било тешко да се прилагођава радно време. ;) А где је проблем ако почнемо да радимо у 6 а запад у 9? Па онда ће наши да буду спремни за сарадњу када они почну а не верујем да ће све да се остави баш за последња два-три сата. А увођење друге смене? Дежурство? Због неког малог броја оваквих фирми да се свима помера сат?
I onda prodavnice treba da rade od 4h do 21?
Не него према потреби. Као што сам писао, моја Идеа ради од 7, она у центру од 6 и онда ако морам да идем негде раније, углавном и не могу да пазарим овде. Некада су поједине продавнице радиле од 5 и онда се рано оде и купи шта је потребно па се после спрема за на посао.
Све би било ОК да сви имају исти почетак и завршетак радног времена. Данас свака не фирма него радња има другачије радно време и онда би свако бирао оно које највише одговара. Не запосленима него за посао. Ако нека продавница сматра да им одговара да раде од 10-11, нека тако и раде.

Смета вам ранији мрак лети? Па већ од почетка лета се дан још више скраћује, да уведемо клизно време? Не ваља што ће крајем јуна да мрак падне у 20ч али не смета што и по летњем рачунању мрак пада у 20ч већ крајем јула? А средином септембра, још увек је лето, мрак и по летњем пада у 19ч. Да уведемо клизни сат који ће да се управља према сунцу и онда мрак пада увек тачно у 21?

едит: е да, ако ми задржимо летње а запад зимско, да ли ћемо да померамо радно време на 10-18? Углавном је овде предлог да користимо летње јер смо географски на источној граници географске зоне док је запад на западној па и далеко западније.
 
Poslednja izmena:
Letnje vreme je u (severo)zapadnoj Evropi potpuno nepotrebno, Sunce već večeras zalazi u 20:20, samo ću se cele nedelje mrcvariti sa ustajanjem po mraku, sat vremena ranije nego inače.
 
Претпостављам да ће запад да остави зимско па ће и ови наши који се усклађују са њима да ураде исто. Мислим на тему, не на власту.
 
Letnje vreme je u (severo)zapadnoj Evropi potpuno nepotrebno, Sunce već večeras zalazi u 20:20, samo ću se cele nedelje mrcvariti sa ustajanjem po mraku, sat vremena ranije nego inače.

pa to je zato što su ned, bel, lux, fra, esp u pogrešnoj vremenskoj zoni, umesto sa britancima oni su iz nekog razloga odlučili da budu u istoj zoni sa švabama, i kod nas bi padao mrak u to vreme kada bi prešli na istočno evr. vreme :D
 
Бирократе могу да раде кад год им одговара и пазе да се не повежу са америчким или кинеским централама јер би било тешко да се прилагођава радно време. ;) А где је проблем ако почнемо да радимо у 6 а запад у 9? Па онда ће наши да буду спремни за сарадњу када они почну а не верујем да ће све да се остави баш за последња два-три сата. А увођење друге смене? Дежурство? Због неког малог броја оваквих фирми да се свима помера сат?него према потреби. Као што сам писао, моја Идеа ради од 7, она у центру од 6 и онда ако морам да идем негде раније, углавном и не могу да пазарим овде. Некада су поједине продавнице радиле од 5 и онда се рано оде и купи шта је потребно па се после спрема за на посао.

Mislim da sada ta uskladjivanja vremena sa centralama u Zapadnoj Evropi vise ne igra takvu ulogu kao ranije. Verovatno da su zato i odlucili da se vise ne pomera vreme, tj da bude zimsko i letnje, vec jedno i da svako odabere koje hoce.

Sto se tice prodavnica. Npr u Zenevi pondeljkom prodavnice zatvorene, radile su nedeljom, tj one koje rade nedeljom ne rade ponedeljkom.
 
Ta Zeneva kao nas buvljak na NBG... :)

Evo nekad davno sta sam bulaznio na ovu temu...

I dalje mislim da smo geografski izmedju dve vremenske zone, i da je i zimsko i letnje ako se geometrijski gleda greska (il podbacujemo pola sata il prebaujemo pola sata ponoc i podne) a kad je vec tako bolje sebi ugoditi i ostaviti LETNJE racunanje vremena inace ce nam leti sunce izlaziti u 3:50 ujutru a zalaziti u 19:30 ako se ostavi zimsko, verujem da je svima bolje 4:50-20:30. Zimi je ionako mrak veci deo dana, a i vecini je radno vreme otislo sa 6-14 na 8-16 ili 9-17 pa ce svakako suncan deo dana provesti na poslu (deca mozda malo profitiraju sa vremenom za igru)...
Evo ko hoce da se igra sa grafikonima izlaska i zalaska sunca....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno