Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Idealno bi bilo izabrati geografski tačnu vremensku zonu, a zatim radno vreme prilagoditi prema njoj.

Pošto je to teško izvodljivo, mislim da je pomeranje sata ipak bila najbolja opcija. A i nekako je prirodnije da se leti ustaje ranije.
Зашто је тешко изводљиво? Још када се први пут причало да ће да нам уведу клизно време, питао сам се зашто једноставно не уведу летње и зимско радно време, тако може још прецизније да се подеси према изласку сунца, што је некима овде најважније. Ако се добро сећам, била је прича да ће ранијим устајањем лети да се прва и друга смена одраде по дневном светлу и да се уштеди струја тј само светло. Мени је и тада било логичније да се зими устаје мало касније.
Каква је разлика да неко уместо у 9 почиње да ради у 8 ако остане само зимско? Померен сат и 9, непомерен и 8 ... исто ће да буде. Неко може да помери и у 7 да искористи рано свитање. Радно време није фиксно и непроменљиво, свако може себи да одреди оно које најбоље одговара. Рецимо моја Идеа почиње у 7, она у центру у 6 а ТЦ Рода (практично иста фирма) у 8. ТЦ Форум почиње у 10 и раде до 22. Шта спречава било кога да себи одреди радно време по неком основу?

Ако се остави летње, нити ће равнодневница да буде у 6/18 нити ће подне и поноћ да буду у 12/24.

Мислим, можемо ми да променимо и дане у недељи па да имамо два уторка а да месеци трају по 35 дана али нисам сигуран да неко има право да мења нешто што се користи вековима. Да уведемо америчко време, мјау мјау мјау које нам је географско??
 
Vreme treba prilagoditi tako da svitanje uvek bude u periodu od 6 do 7h ujutru , idi ti leti da kopas na njivi u 9 jutru po zimskom racunanju vremena
 
^ A kad Chlamydia/Scandinavia paori da idu u njivu, cekaju Auroru Borealis ?
 
Radi se o tome da ce u 9 sati da upece 35celzijusa sto je u mnogim skandinavskim zemljama apsolutni maksimum
 
To je mozda i dobro, sprzice chlamydiu :) ...istocna strana je kod mene, nekako mi vise lezi, da kasnije izadje sunce leti.
 
To je mozda i dobro, sprzice chlamydiu :) ...istocna strana je kod mene, nekako mi vise lezi, da kasnije izadje sunce leti.
Upravo ti ucitelj i govori. Da ce leti da ti izlazi ranije sunce, mnogo ranije ako ostane zimsko vreme.


Postace ti rutina da zatvaraš šalone pred spavanje zbog sunca koje ce prerano da izadje a ako iz kuce izadješ u 8:30h npr izlazices leti na oko 30 stepeni iz kuce a u kolima ce te cekati 55+ stepeni.
 
Po ovome ispade da je kod nas idealno kada se pomera sat a ne kada je fiksno letnje ili zimsko vreme.
Po meni idealno bi bilo da leti pomeramo sat za dva sata napred tada bi svitalo oko pola šest u Julu a sunce zalazlilo posle devet.
a355235370ba9fa8388d905a922afef5.jpg


Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Brte ovde se raspravljaju i zestoko svadjaju da li uopste da se pomera ili ne i ti uletis sa pricom da se pomeri cak 2h... mnogo je, kume
 
Upravo ti ucitelj i govori. Da ce leti da ti izlazi ranije sunce, mnogo ranije ako ostane zimsko vreme.
Postace ti rutina da zatvaraš šalone pred spavanje zbog sunca koje ce prerano da izadje a ako iz kuce izadješ u 8:30h npr izlazices leti na oko 30 stepeni iz kuce a u kolima ce te cekati 55+ stepeni.
Vi, tj. pogotovu ti, ocigledno ne shvatate uopste :D
Niko te ne tera da ustajes u 8:30, vec kad god bi inace ustajao naspram sunca. A to sto ce to po satu biti 02:00 ili 22:00 je nebitno.

Sunce ce izaci u 02:00 - ti ustajes u 02:00, obavljas poslove, radis 03:00-12:00 sa pauzom, u 14:00-16:00 gledas TV sta gledas i u 16:30 vec spavas.

Kako ste toliko vezani da mora da se ustaje u 08:00 ili koliko vec? Ispada da je mnoooogo komplikovanje nego sto sam mislio da se to uradi :)
 
Vreme treba prilagoditi tako da svitanje uvek bude u periodu od 6 do 7h ujutru , idi ti leti da kopas na njivi u 9 jutru po zimskom racunanju vremena
Немој да бринеш за оне који копају на њиви, они не устају по сату него по сунцу. Ако би се још више померило, они би устајали у подне? Мада је предлог ОК, да подесимо клизно сат и да целе године свиће у 6.
Опет понављам, исто је да се устане у 6 ако се врати зимско или у 7 ако се помери на летње. Коме је важно, устаће кад је најбоље, ко гледа у сат он нема проблема са овим. Не знам ни где је проблем да мрак лети (тј само крајем јуна) падне у 20ч. Па и по летњем ће мрак да падне у 20ч већ у августу, да стварно уведемо клизно време али по мраку а не по свитању? Септембра је равнодневница, мрак пада у 18ч (или по летњем у 19ч) и шта онда??
 
Vi, tj. pogotovu ti, ocigledno ne shvatate uopste :D
Niko te ne tera da ustajes u 8:30, vec kad god bi inace ustajao naspram sunca. A to sto ce to po satu biti 02:00 ili 22:00 je nebitno.

Sunce ce izaci u 02:00 - ti ustajes u 02:00, obavljas poslove, radis 03:00-12:00 sa pauzom, u 14:00-16:00 gledas TV sta gledas i u 16:30 vec spavas.

Kako ste toliko vezani da mora da se ustaje u 08:00 ili koliko vec? Ispada da je mnoooogo komplikovanje nego sto sam mislio da se to uradi :)

Većina ne shvata da je podela dana na 24 podeoka samo naša izmišljotina i da to što će sunce da izađe u 4 a zađe u 8 uveče ne znači ama baš ništa.... Ali uhvatili se sata kao pijani plota.
 
Pa većina ima definisano radno vreme, rutine, vrtić, školu i sl. pa im sat svakako znači i definiše kad će da ustaju i idu na spavanje. Samim tim nije svejedno u kom periodu je obdanica, žele da se bude kad svane, i da uhvate nešto dana i posle radnog vremena, ako je moguće.
 
Najbolje je da ostane kako jeste i onda svo ovo vreme koje potrosite u ovoj temi iskoristite pametnije ;)
Kod mene je letos u 9h bilo 32c u hladu na severnoj strani, da je 30c ja bi pevao.
 
Pa sta te briga, imas Fujitsu :D nema zime...ovaj leta :p
 
Pa nije dan 24h, zato se svake prestupne godine dodaje jedan dan, 29 februar. Izgubi se ceo jedan dan na 4 godine plus ima jos nekih pomeranja.
@Alister
Imam i to 4 komada :D Al kad izadjem napolju da izduvam prasinu iz nekog racunara, a u 10 ujutru 33-34c meni muka pripadne.
 
Pa nije dan 24h, zato se svake prestupne godine dodaje jedan dan, 29 februar. Izgubi se ceo jedan dan na 4 godine plus ima jos nekih pomeranja.
@Alister
Imam i to 4 komada :D Al kad izadjem napolju da izduvam prasinu iz nekog racunara, a u 10 ujutru 33-34c meni muka pripadne.

Jeste, bolje je da se duva napolju, ne ostaje nista unutra...sad, sto je vruce, procice :p
 
Pa nije dan 24h, zato se svake prestupne godine dodaje jedan dan, 29 februar.
Не баш сваке, а ово полако долази до тога да је природније да се радно време помери него сат. Једино што људи више воле да мисле да устају у 8 па им је лакше да се сат помери него да устају у 7. То некако не ваља.
Ако обданишта почињу да раде од 8 (мада не знам да ли и како раде лети) онда у време дужих дана померити радно време па нека почињу у 7.
 
Ne samo radno vreme da se pomeri. Treba da se, kao najvažnije, pomeri i TV program. :D :d :p
 
Po nastupu ne bas sitnog broja mahom novajlija na forumu zadnjih meseci, izgleda da je TV program bitniji oz zivota, sunca, a pogotovu sata ;)
 
U tom slučaju predlažem da budemo na pola sata od svih ostalih, na pola sata između letnjeg i zimskog. Kao što su imali Kimovi nedavno. [emoji16]
 
Meni ne valja kad sunce rano izadje, budi me svetlo pa kad rano svane ne naspavam se (jer kasno lezem, previse vremena provodim ovde... ne prizivam ban :p), onda umoran pa mora dremka i po danu, nabolje 14-15h pa ustanem i rucam, ako neko spremi... :)
 
Почни рано да устајеш и сунце неће да ти смета а то ће да те натера да увече раније лежеш. Скоро сам имао проблем са спавањем, устанем баш касно а онда увече нема шансе да се успавам и до 3,4,5 и онда опет касно устанем и у круг. Решење је било да једном пресечем, устанем рано и онда увече никаквих проблема.
Или можеш да навијеш свој сат колико ти одговара па нека буде 8 кад свиће и онда устанеш. Без поподневне дремке.
Једино што теве програм није померен. ;)
 
Zasto nisi samo pomerio sat i resio problem, kako predlazes ostalima, umesto sto si se maltretirao da ceo jedan dan budes nenaspavan? ;-)
 
Ravnozemljaš!!! :D (šalalala šala mala)

------------------------------------

Ima li dovoljno starih da bi se mogli setiti kako je bilo pre uvođenja pomeranja vremena?
Kako li su onda ljudi ziveli...?

Secam se ja, bio sam mali. :) Bilo je to pred kraj leta, kraj Avgusta posto u to vreme sazreva jedna vrsta grozdja. Naberemo grozdja kod babe i dede, spremimo sve u lepe korpe, i na spediter. Ujutru pre 4h krecemo od kuce, na spediteru kojeg je vukao konj. Idemo iz sela G. Tavankut do Bajmoka na pijacu da to prodamo. Isli smo precicom, preko njiva, kolskim putem. U 4h je vec pocelo da izlazi sunce. To je bilo leti. Zimi se secamtata dodje sa posla u 15:15, jedemo ( posto je mama uvek gledala da rucak bude gotov kad tata dodje), oko 16 je vec poceo da pada mrak, to je bilo zimi.
 
eto, da je bilo 2h pomereno, sunce leti ujutro u 6h, mrak zimi u 18h i divota :D
 
Nazad
Vrh Dno