Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

U tom slučaju bi svanulo negde oko 8, a zalazilo oko 17-18. Ili se varam? Po trenutnom pomeranju, mrak pada već oko 16.

Nije idealno, ali daleko bolja opcija nego da leti krene da sviće u 3-4.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
a koji moj se digla tolka ujdurma oko tog pomeranja, jel zna neko da me uputi?

meni to uvek prodje neopazeno od kad se svi satovi pomeraju sami... stvarno primetite taj sat ili razliku ili sta vec?

Ja imam na sporetu sat, koji se ne pomera sam:D tako da ce znaciti ova uredba
 
Мени смета прелазак на летње време јер спавам сат краће. ;) А пошто видим да овде највише смета што по зимском времену лети мрак пада у 8 увече, предлажем да уведемо клизни часовник и да целе године мрак пада у 10 увече а свиће у 6 ујутру. Или како коме одговара.

Овде су многи рођени после почетка померања па не знају да је у Србији вековима лети мрак падао у 8 увече а свануло би око 4. Зими мрак пада ... ма то се зна, исто као и сада.
 
Примећују они који устају рано тј у одређено време а не кад им досади спавање. Ако је неко легао у поноћ и устао у 6, спавао је 6 сати. Када се пребацује на летње рачунање, спава 5 сати. Друга је прича за оне који легну кад сване и спавају до увече, њима је стварно свеједно. Или за оне који ујутру спавају све док се не пробуде.
 
Pa ako legneš u ponoć i ustaješ u 6 spavaš 6 sati i po letnjem i po zimskom računanju. Jedino onaj dan kad se menja sat imaš sat vremena manje ili više za spavanje.
 
Примећују они који устају рано тј у одређено време а не кад им досади спавање. Ако је неко легао у поноћ и устао у 6, спавао је 6 сати. Када се пребацује на летње рачунање, спава 5 сати. Друга је прича за оне који легну кад сване и спавају до увече, њима је стварно свеједно. Или за оне који ујутру спавају све док се не пробуде.

ja ustajem u 5 prirodno pa mi nikad nije smetalo... to je jedan dan i jedan sat, dakle sutra opet spavas od 00 do 6... ocete da mi kazete da vam jedan sat u jednom danu napravi toliku pometnju?
 
Не направи пометњу, само кажем да ми се чини да се нисам наспавао. ;)
Pa ako legneš u ponoć i ustaješ u 6 spavaš 6 sati i po letnjem i po zimskom računanju. Jedino onaj dan kad se menja sat imaš sat vremena manje ili više za spavanje.
Ја сам и написао да приметим тог дана тј ноћи када се помери сат. Тј можда и нисам написао ;) али сам то мислио. После је лакше, мада увек постоји осећај да сам устао сат раније. Постоје ваљда и неки биолошки часовници.
 
Ako propratiš svoj prirodni ritam, shvatićeš da kako se dan skraćuje, tako se tebi ranije prispava. (za ovo moraš malo vremena da provedeš u prirodi recimo, daleko od gradova, tehnike, i baveći se dosta fizičkim aktivnostima). Pod time podrazumevam i da ti više odgovara da dan duže traje.
Problem je što današnji tempo čini da mnogo štošta radimo protiv ljudske prirode.
A biološki sat se šteluje, shodno tvojim potrebama.

A zašto ova tema izaziva ovoliko polemike - kao i ostalo po forumima i u vreme današnjih komunikacija. Daj da mlatimo praznu slamu što više i zanimamo se g.l.u.postima. Svakako ne zaslužuje ovoliko pisanija.
 
Poslednja izmena:
^^ apsolutno se slazem

ljudi su adaptibilna bica, bioloski sat se steluje, sve je u konstantnom fluxu...

iskreno svi vi koji primecujete i kojima smeta, probajte da odradite eksperiment, dajte nekom od ukucana zadatak da u nekom trenutku ispomera sve satove po kuci za jedan sat pa vidite dal ste primetili...

tesko je ovo danas uraditi jer svi imamo licni telefon, etc, tako da se niko nece zamlacivati sa tim ali garant ne bi primetili, smem da stavim pare.
 
Palama :D

palma-976483_1280.jpg
 
"Pravo vreme" je nase zimsko?

Problemi ce da nastanu ako bude sareno po pitanju vremena... jedna ljetnje, druga zimsko, pa svaki cas da se menja vremenska zona...
 
Da, naše pravo vreme je zimsko.

Bzvz što ako ukinu pomeranje i ostanemo na zimskom, leti će da sviće u 4h ujutru, a smrkava se već oko 20h. :(
 
Nase pravo vreme je zimsko jer smo bili u SFRJ.
Ima ona mapa zona gde se vidi da je Grcka skoro pa u ravni sa nama, Madjarskom, Poljskom a u drugoz vremenskoj zoni su.
 
Ma ok, to sta ti mislis ...nego, ko daje zvanicno, institucija neka/parlament :) ?
 
Izabrace letnje...kako je i bolje.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Па лети су велике врућине и тек у то време буду нормалне температуре. Ко лети излази у 5-6 поподне кад је 100 степени?

БТЊ, зар нисмо у школи учили да лети свиће у 4 и сунце залази у 20ч? Бар сам ја тако учио. Или некоме одговара да свиће у 8 ујутру и смркава се у поноћ??
 
Ma da ga pomerimo mi za jos malo, da leti svice u 1:00 posle ponoci, a smrkava se u 17:00 popodne? Sta, ko ima da trazi posle 18:00 napolju.
 
Предлажем да уведемо клизно време и да целе године свиће у 6 а залази како коме одговара. Ако некоме одговара да сунце залази у поноћ, нека изабере тако. Шта има везе када је сунце у зениту?
Nase pravo vreme je zimsko jer smo bili u SFRJ.
Ima ona mapa zona gde se vidi da je Grcka skoro pa u ravni sa nama, Madjarskom, Poljskom a u drugoz vremenskoj zoni su.
Једно су жеље, друго су мапе. ;) Ми смо скоро савршено у зони где смо, можда источна граница додирује линију али ако би прешли у следећу, 95% Србије би било у погрешној. Ако погледаш мапу, можеш да видиш да су и Француска а нарочито Шпанија у погрешној а наша зона креће негде од запада Италије до границе са Бугарском. За Шпанију се зна зашто а за Француску ме не би чудило да су их пратили.
 
Sada sam u Fr. Čuo sam se sa sestrom preko vibera, video poziv. To je bilo oko 19h večeras. Ovde još dan a tamo mrak. Tačni 1h je razlika,

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Наравно да је различито, Француска је у погрешној зони и довољно западно да би било другачије. Па ја се сећам када сам некада летовао у Истри па сунце још није зашло а скоро пола десет увече. На једном крају зоне је увек различито него на другом, а нарочито ако је као Француска у погрешној. У Западној Сахари је вероватно сунце још високо када у Француској падне мрак.
 
Ja sam okolina Grenobla, u Parizu je to jos kasnije :) ne mnogo ali kasnije.
 
Značajna je razlika. Pre nekoliko godina sam bio u Parizu u julu, u 9 sati je bilo kao kod nas oko 8, mrak je pao tek između pola 10 i 10.
 
Између Париза и Београда је отприлике једна зона па је и реално да буде сат разлике.
 
Pitanje je zasto je problem biti u zoni sa Grckom , Bugarskom, ? a zeli se biti u zoni sa Madjarskom, Nemackom, Francuskom?
 
Nazad
Vrh Dno