Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Да поновим, по новом рачунању времена дан није дужи, колико увече делује да дуже траје, толико ујутру касније почиње. Мене је од старта нервирало летње рачунање јер сам устајао сат раније него што бих зими.

Letnje računanje vremena daleko više odgovara našoj zoni od zimskog.

Ako bi doneli odluku o ukidanju pomeranja sata uz zadržavanje zimskog računanja vremena, nama bi u junu svitalo u 3:50. 99% naše populacije bi u tom slučaju gubilo minimum 2-3 sata dnevnog svetla.

Čak i da ustaneš za svitanje, ne bi imao uslova bilo šta proaktivno da odradiš sa tim vremenom. Niti rade prodavnice, pa da možeš u nabavku, niti možeš bilo šta da odradiš po kući, a da ne uznemiravaš komšije.

U slučaju ukidanja pomeranja sata za nas smisla jedino ima ako ostanemo u letnjem računanju vremena.

Bilo bi nezgodno u januaru, jer bi svitalo u 8:15, mada to i nije strašno jer većina radi od 8-9.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
voleo bih da mrak leti pada kasnije.. i mislim da je ovo sa pomeranjem sata cisto drndanje organizma i da je to neki britanac sa hacijende izmilsio

Zapravo su ga izmislili italiani,zaradi uštede električne energije....kako fod da su računali zaebali su se,tj šta su uštedeli preko zime poleti su potrošili :p
 
Takodje je problem sto neki razmisljaju lokalno a ne globalno.
Npr u Nemackoj u sred leta kada idem na posao u 3 smenu u pola 10 uvece, meni jos uvek sija sunce u oci.
U Francuskoj jos kasnije zalazi.

A šta da kažu ovi na zapadu Španije, onaj deo Španije iznad Portugalije. Ista su vremenska zona k'o i mi. Njima se leti smrkava oko 23h. :p
 
Super je kad uopšte ima noći tokom leta, i obdanice tokom zime. ;)
 
A šta da kažu ovi na zapadu Španije, onaj deo Španije iznad Portugalije. Ista su vremenska zona k'o i mi. Njima se leti smrkava oko 23h. :p
Аха, зато они боље живе од нас, лети смркава у 23ч а свиће око 7 ујутру. Зато им зими сване око поднева и онда је разумљиво да им радно време тада и почне. Права ствар за црногорце. ;) Мјау мјау, у клипу је објашњено да је ваљда још франко пребацио у ту временску зону да буде ближи хићиној швапској, срећа да нису негде у јужној америци па би им подне било у сред мрака а поноћ кад је сунце најјаче. Али ионако је астрономско рачунање наметнуто, свако себи одређује кад му је подне и да ли ће мрак да падне у 20ч или у поноћ. Хм, ајде да ми мало променимо све, нека мрак увек падне у поноћ (што би многи из ове теме волели, да им дан траје што дуже) па да се тако помера свакодневно, нема везе што би зими свануло касно поподне.

Иначе је то некад давно уведено да се као од пролећа, када раније сване, на посао оде мало раније и да се искористи дужи дан ујутру, тако се уштеди мало струје по фабрикама. Уопште није било размишљања о томе да ће дан дуже да траје и да ће лети мрак да падне у 21 или 22ч. То је ионако било време за спавање. Још тада сам мислио да би било боље да су зими померили часовник на супротну страну па да они који раде од 8 или раније оду на посао по дану, мада би онда крај посла дочекали у мраку.
А да уведемо да се зими ради 4 сата а лети по 12 сати, онда би у просеку било по 8 и сви би радили по дану?
Свакакве идеје падају после прочитаних коментара да је важно да дан траје увече дуже.
 
Zapad Španije je ekstrem, ne jedini u svetu. Ali ne preterujmo, ne sviće u podne. Njima, letnji solsticij, sviće u 06:57 a smrkava se u 22:15. Zimski, sviće u 9:00 a smrkava se u 18:00. Obrtni okreni, i nije toliko loše. :p
 
I mi vrlo lako možemo postati ekstrem, ako se uzme zimsko vreme leti, tada će dan biti odmah posle dva ujutru. :)
 
Da, po zimskom vremenu, letnja dugodnevnica, Sunce bi nam izlazilo oko 4h ujutru (što znači da bi se razdanjivalo pre 4h), a zalazilo u 19:30 (znači mrak negde oko 20h). Tako je i bilo tamo negde do prve polovine '80-ih, kada smo uveli pomeranje vremena.
 
Poslednja izmena:
Da se ne lažemo, navedeno je bilo isključivo zbog Jugoslavije.

Nešto kao što je Kina jedna vremenska zona.
 
Zapad Španije je ekstrem, ne jedini u svetu. Ali ne preterujmo, ne sviće u podne. Njima, letnji solsticij, sviće u 06:57 a smrkava se u 22:15. Zimski, sviće u 9:00 a smrkava se u 18:00. Obrtni okreni, i nije toliko loše. :p
Осим ако није због географске ширине, тешко да им зими сунце излази само два сата касније. Мада, ако је ово тачно, онда њима лети дан траје 15 а зими (солстициј) 9 сати, а ја сам некада учио да је 16:8 и 8:16. Вероватно у теорији пошто сад понегде читам да и код нас буде 15:9 па кад се дода летње рачунање ...
Неко је помињао извођење деце по дану, а кад мало размислим, лети сви чекају крај дана и малтене изводе децу пред мрак. Прођите парковима поподне и проверите колико је родитеља са децом у 17 а колико у 19ч.
I mi vrlo lako možemo postati ekstrem, ako se uzme zimsko vreme leti, tada će dan biti odmah posle dva ujutru. :)
Код нас се вековима живело уз тај распоред, зимско време је било целе године и ништа нам није фалило. Неки одавде су преживели много година уз тај распоред. Наравно, лети дан није почињао у два, обично је то било око 4 и тада би вредни људи (они који нису легли пола сата пре тога) већ били пред устајањем. Не помињем оне на селу који би већ били спремни за рад у пољу јер је свакако лепше да се ради у 5 ујутру него у 5 поподне.
Сад сам се сетио, повремено у 7-8 ујутру сретнем клинце из комшилука који се враћају из ноћног провода и скоро увек од њих чујем ... добро вече комшија. А сунце увелико пржи. Е таквима није битно кад сване него кад смркава.
 
Ajd sad, pa svi smo nekad bili klinci i tako "rano" dolazili iz provoda :) Moj rekord je 36 sati ne spavanja, mladost ludost. Tad i ne znas koji je dan a kamoli noc :)
Mi bi trebali da budemo znaci +2 vremenska zona kao Grci a da ostanemo na zimskom racunjanju. Postoji i ekonomski faktor, zemlja odlucuje u kojoj ce zoni biti zbog zemalja sa kojim najvise saradjuje u ekonomiji (primer zasto je Spanija i dalje u istoj zoni sa Nemackom, Francuskom, najjace zemlje EU). Verovatno i druge oblasti saradnje uticu.
 
Vremenske zone su predviđene na 15° geografske dužine (24 vremenske zone x 15°= 360° tj pun krug) . S obzirom da je vreme utvrđeno prema Grinicu (GMT - Greenwich Mean Time) ta vremenska zona se prostire po 7,5° sa obe strane, a GMT +1 je od 7,5 do 22,5° IGD, a Beograd je 20° IGD. Znaci mi smo u okviru naše vremenske zone, nema potrebe da je menjamo.
 
Мислио сам да је за њих небитно кад свиће јер ионако живе у другом периоду. А ипак, у моје време се није остајало до јутра, поноћ, мало после и ајде кући, ујутру се иде у школу, на факс или на посао. Нисмо излазили после поноћи и враћали се ујутру.

Ако почнемо да сарађујемо са америма или кинезима, могли би да будемо у истој зони са њима.
 
Vremenske zone su predviđene na 15° geografske dužine (24 vremenske zone x 15°= 360° tj pun krug) . S obzirom da je vreme utvrđeno prema Grinicu (GMT - Greenwich Mean Time) ta vremenska zona se prostire po 7,5° sa obe strane, a GMT +1 je od 7,5 do 22,5° IGD, a Beograd je 20° IGD. Znaci mi smo u okviru naše vremenske zone, nema potrebe da je menjamo.

:)

Problem je, što se ovde razmišlja pravolinijiski, da ne pišem "vertikalno", takoreći.

To ne ide tako, već:

0601f5d12469e4789edc2f3bdab89108.jpg

Kao što se može lepo videti, recimo na primeru Poljske.

Gotovo je tačno "iznad" nas, ali opet ima sat-dva više dnevne svetlosti.
 
Poslednja izmena:
To tvoje razmišljanje je jedino ispravno ako je leto jedino godišnje doba, ali nažalost nije.
Znaci leti sve što ideš severnije obdanica duže traje, na krajnjem severu uopšte i nema noći. Dočim zimi je obrnuto i imaju manje svetla nego mi.
 
Poslednja izmena:
:)

Problem je, što se ovde razmišlja pravolinijiski, da ne pišem "vertikalno", takoreći.

To ne ide tako, već:



Kao što se može lepo videti, recimo na primeru Poljske.

Gotovo je tačno "iznad" nas, ali opet ima sat-dva više dnevne svetlosti.


Nije to toliko bitno što je tačno "iznad" nas.
Zemljina osa je zakošena za 23.5 stepena ili ti 90-23.5=66.5, ovo 0.5 je decimalno.
https://earthobservatory.nasa.gov/Features/Milankovitch/milankovitch_2.php
Zbog toga i postoji ova kosina u zalasku sunca.
Da nema zakošenja, bilo bi isto sunce kod nas i u Poljskoj.
Ovo sve pod uslovom, naravno, da zemlja nije ravna ploča!
Ali i u tom slučaju, bi potpuno drugačiji geometrijski model, dao istovetno vreme zalaska sunca, tj u ovom slučaju "odlaska" sunca....
ZAKLJUČAK:
Dakle vremenska podela ne bi trebala da prati geografske podnevnike, već pravu senku zalaska sunca, a to nije isto.

https://www.quora.com/Can-the-sun-cast-a-perfectly-vertical-shadow-at-32*N-latitude
 
To tvoje razmišljanje je jedino ispravno ako je leto jedino godišnje doba, ali nažalost nije.
Znaci leti sve što ideš severnije obdanica duže traje, na krajnjem severu uopšte i nema noći. Dočim zimi je obrnuto i imaju manje svetla nego mi.

Nije to toliko bitno što je tačno "iznad" nas.
Zemljina osa je zakošena za 23.5 stepena ili ti 90-23.5=66.5, ovo 0.5 je decimalno.
https://earthobservatory.nasa.gov/Features/Milankovitch/milankovitch_2.php
Zbog toga i postoji ova kosina u zalasku sunca.
Da nema zakošenja, bilo bi isto sunce kod nas i u Poljskoj.
Ovo sve pod uslovom, naravno, da zemlja nije ravna ploča!
Ali i u tom slučaju, bi potpuno drugačiji geometrijski model, dao istovetno vreme zalaska sunca, tj u ovom slučaju "odlaska" sunca....
ZAKLJUČAK:
Dakle vremenska podela ne bi trebala da prati geografske podnevnike, već pravu senku zalaska sunca, a to nije isto.

https://www.quora.com/Can-the-sun-cast-a-perfectly-vertical-shadow-at-32*N-latitude

Sve je to ok. Kao što se može gledati "mrak" uživo ovde: (i kad grmljavinsko nevreme preti)

http://sr.blitzortung.org/live_lightning_maps.php

I opet se tu vraćamo na Srbiju. Ako se za CET uzme zimsko vreme, u Vranju će leti biti dan u dva ujutru, noć u sedam uveče.

Da li je to prihvatljivo?

Da budemo "crna ovca"? :D
 
Poslednja izmena:
Па већ је писало да ћемо да усклађујемо време са њима. Ако они укину, укидамо и ми.
 
Važno je biti poslušan.
 
Па већ је писало да ћемо да усклађујемо време са њима. Ако они укину, укидамо и ми.

Jel si siguran?

Inače, Vlada Srbije 28. avgusta je usvojila Predlog zakona o računanju vremena, što je obrazloženo potrebom da naša zemlja donese svoj zakon koji će regulisati tu oblast i definisati računanje vremena.

Time će se obezbediti jedinstveno računanje vremena na teritoriji Srbije usklađeno sa vremenom koje koriste evropske zemlje.
 
Па пише да усклађујемо са њима, ваљда у случају да они промене, мењамо и ми.
 
Državama članicama ostavljeno da same odluče hoće li ostaviti letnje ili zimsko računanje vremena.

Ovo će biti zanimljivo. :d

Nama ostaje da se nadamo da ćemo ostati u letnjem računanju.
 
Trebalo bi da ostanemo na letnjem računanju onda. Zimi bi sunce kasnije izlazilo, ali bi i kasnije zalazilo.

U tom slučaju bi svanulo negde oko 8, a zalazilo oko 17-18. Ili se varam? Po trenutnom pomeranju, mrak pada već oko 16.
 
a koji moj se digla tolka ujdurma oko tog pomeranja, jel zna neko da me uputi?

meni to uvek prodje neopazeno od kad se svi satovi pomeraju sami... stvarno primetite taj sat ili razliku ili sta vec?
 
Nazad
Vrh Dno