Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

U SFRJ je standardno radno vreme bilo 06-14h, tu se priča o SFRJ završava :)
Prirodno što napisa bobi, najpraktičnije se iskoristi prirodna obdanica. Ja kad sam slobodan gledam da radim od 7-14:30, a rado bih se navikao i na ranije ustajanje kad bi se sve pomerilo ranije. Nažalost vrtić radi tek od pola 8, pa mi to uslovljava dnevni program.
 
Vremenske zone su arbitarna odluka.
Mogu da nameste i da je obdanica od 12 do 8 uveče zimi.

Pogledaj Španiju. Zapadnije je od Londona, ali je u CET. (Franko odlučio da bude u istoj VZ sa Nemačkom, pa im ostalo)

Ili Tursku koja je cela jedna VZ. Na istoku leti svanjava u pola 3 ujutru.

Inače
Moji su radili od 6 do 14.
Nas budili u 5. Vodili u vrtić u 15 do 6.
Mi bili u krevetu u 7 i 20 (crtani i krevet).
Ali sve se pomerilo na kasnije.
 
To je vec prerano, morao si u proseku da ustajes u 5h i kreces na posao, a neki i malo ranije koji su bili udaljeni od fabrike vise.

8-16h je po mom misljenju sasvim ok.
Ne bi bilo rano, već bi bilo normalno i prirodno. Ostajao bi ti ceo dan za tebe, a u krevet bi se išlo u normalno prirodno vreme :)
 
Da se ja pitam cele godine bi se istajalo u zoru sa dizanjem sinca a radilo 45min kasnije... pošto vidim da svako misli da treba po njegovoj ideji, pa da se javim i ja.
 
I kam problem?Od 19te ustajem za posao u pola 4-4 i nisam jedini,e sad sto bi neko spavao do podne i onda na posao,to je vec za diskusiju[emoji16]

Nisam znao da podne pocinje u 8h ujutru :)

Ne bi bilo rano, već bi bilo normalno i prirodno. Ostajao bi ti ceo dan za tebe, a u krevet bi se išlo u normalno prirodno vreme :)

Dobro, to ima smisla.
Al to (nam) se poremetilo odavno, npr da lezemo u krevet kad padne mrak leti :)
 
Poslednja izmena:
Strogo astronomski gledano, i zimsko i letnje racunanje vremena je pogresno za Srbiju, s tim sto je zimsko "manje pogresno" za oko 9 minuta.
u slucaju letnjeg racunanja u toku godine je solarno podne izmedju 12:19 i 12:50 (max devijacija 50min)
u slucaju zimskog racunanja u toku godine je solarno podne izmedju 11:19 i 11:50 (max devijacija 41min)

Evo pa se igrajte sa grafikonima i sami... KG izabran posto je geografski centar Srbije...

edit:
devijacija u odnosu na vreme na casovniku.
 
Poslednja izmena:
Kako kome. Posle posla je moje slobodno vreme, i više mi odgovara poslepodne duži dan, nego ujutru ranije svitanje. Tada se mogu i sa decom do parka prošetati.
Zimi je obdanica kratka pa je kratka. Jedan deo aktivnosti nam mora biti po mraku. Jutarnji ili poslepodnevni, tešk ćemo se usaglasiti.

apsolutno se slazem, ceo zivot mi nije bilo jasno zasto zimi skracuju dan. Bilo je mozda smisla dok se radilo od 6 do 14, ali sada sa radnim vremenom od 8 i 9 nema apsolutno nikakvog smisla, neko radi i do 18h. Barem meni, i nama slicnima, je bitniji dan posle radnog vremena. Leti mi je takodje totalno nebitno da li se smrkava u 20 ili 21h kada je dan vec dugacak. Al opet to je samo moje misljenje :)
 
Moji su radili od 6 do 14.
Nas budili u 5. Vodili u vrtić u 15 do 6.
Mi bili u krevetu u 7 i 20 (crtani i krevet).

Sećam se toga, bilo je brutalno kad me probude ujutru u pet.

Letnje računanje vremena je uvedeno u vreme iranske naftne krize kako bi se uštedela energija. Ne kraju se ispostavilo da su uštede mizerne, a problemi za ljudski bioritam poveliki. Grčka je sada zadnji put pomerila sat, trebalo bi da zauvek ostanemo na sadašnjem računanju vremena. Problem je što evropska komisija nema mehanizam da natera sve države članice kada i kako da prestanu sa pomeranjem satova, bojim se da ćemo ovde imati tumbanja povelikog dok stvari ne dođu na mesto.
 
apsolutno se slazem, ceo zivot mi nije bilo jasno zasto zimi skracuju dan. Bilo je mozda smisla dok se radilo od 6 do 14, ali sada sa radnim vremenom od 8 i 9 nema apsolutno nikakvog smisla, neko radi i do 18h. Barem meni, i nama slicnima, je bitniji dan posle radnog vremena. Leti mi je takodje totalno nebitno da li se smrkava u 20 ili 21h kada je dan vec dugacak. Al opet to je samo moje misljenje :)

Upravo to, i sad zamisli da u slučaju da ostanemo na zimskom računanju vremena, leti prve zrake sunca počneš da viđaš oko 3:30, a radno vreme ti počinje od 9h. Spavanje sa spuštenim roletnama i propuštenih 3-4 sata dnevnog svetla bili bi standard :)
 
Treba da se pomera kao i do sad, ocigledno to funkcionise vec decenijama i nije bilo masovnih samoubistava zbog toga.
Covek se prilagodjava situaciji tako da sta god odluce, to nam je ;)
 
Leti bi trebalo i 2 sata unapred, prerano sviće u odnosu na uobičajeno radno vreme
 
To bi bila idealna odluka. Zimi bi neki ustajali po mraku ali bi se svo dnevno svetlo maksimalno koristilo tokom cele godine.

Ako ostane zimsko vreme, voćari će da zamene dan za noć u julu. U berbu voća će kretati u ponoć....
 
Poslednja izmena:
I ja se slazem sa ovim u toku leta +2 ove godine sam isao u berbu grska negde oko 15 juna vec u 4.15 se razdanilo
 
Ne treba +2, nego je Srbija u pogrešnoj vremenskoj zoni. Treba da bude GMT + 2 kao Rumunija. Onda može i zimsko da ostane.
 
I kam problem?Od 19te ustajem za posao u pola 4-4 i nisam jedini,e sad sto bi neko spavao do podne i onda na posao,to je vec za diskusiju[emoji16]

Послато са SM-G980F помоћу Тапатока

Ja bih da diskutujem o tome :D Ja hocu da idem na posao od 12-16h za punu platu :) ionako efektivno se i radi 4 sata na poslovima :p
 
U moje vreme su "kompjuteraši" bili noćne ptice, niko nije ustajao pre 12h.
Koliko se to promenilo, vidim po postovima u ovoj temi, ranoranioci su većina.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
U moje vreme su "kompjuteraši" bili noćne ptice, niko nije ustajao pre 12h.
Koliko se to promenilo, vidim po postovima u ovoj temi, ranoranioci su većina.

Gledajući kod mene u firmi gde imamo klizno radno vreme i možemo da dođemo na posao bilo kad između 8 i 11, kompjuteraši su i dalje velikom većinom noćne ptice. Oni koji dolaze rano verujem većinom to rade zbog izbegavanja gužve, parkinga ili obaveza oko porodice.
 
Nazad
Vrh Dno