Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Bzvz što ako ukinu pomeranje i ostanemo na zimskom, leti će da sviće u 4h ujutru, a smrkava se već oko 20h. :(

Ako ostanemo na zimskom, prve jutarnje zrake u junu bi već imao negde oko 03:20, a sunce bi izlazilo u 03:50. S obzirom na to da radno vreme za najveći procenat populacije počinje u 08-09h, to automatski znači gubitak 3-4 sata dnevnog svetla u snu/stanu. Apsolutna besmislica.

Vidim neki pominju SFRJ vreme, radno vreme u SFRJ je počinjalo u 06:00. Zimsko vreme bi bilo idealno da nam radni dan počinje u 06:00, ali to nije moguće jer je većina grana povezana sa radnim vremenom u zapadnoj Evropi. Ja bih prvi glasao za zimsko vreme i radno vreme od 06:00, ali to nije moguće, globalizacija to ne omogućava.
 
Poslednja izmena:
Pravo pitanje je zašto bi neko želeo da mu mrak pada ranije? Da leti mrak bude već pre 20h ali zato da sviće pre 04h. Kome to treba?

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk
 
Па зоне су одређене географски, не бира се и не испуњавају се жеље. ;) Једино је Франко тражио да буде у истој зони са Немачком да буде све као и у трећем рајху. Погледај мапу и видећеш да је Француска у погрешној зони а тек Шпанија. Онда би Бугари кукали како код њих на Црном мору рано пада мрак док на Златибору још сија сунце.
Мислим, можемо ми да тражимо да будемо у истој зони као Кина или Аљаска, ако је некоме битно.

Нико не жели да му мрак пада раније него да сунце буде у зениту у подне а не да подне буде кад сунце излази. А ако једном радно време буде почињало у 11 ујутру, да још мало померимо па да тада сунце изађе а да залази мало после поноћи.
 
Poslednja izmena:
. А ако једном радно време буде почињало у 11 ујутру, да још мало померимо па да тада сунце изађе а да залази мало после поноћи.

Nije ti bitno šta piše na sajtu, to je samo imagionarna brojka, bitno ti je da radno vreme i odlazak na posao za većinski deo populacije budu što je moguće usklađeniji sa izlaskom sunca, jer je to najprirodinje za organizam i bioritam, a ne da zabarikidiraš jutarnje sunce roletnama. Koja brojka ti piše na satu je najmanje bitna, može da piše i 23:00, ne znači ti to ništa.

Letnje računanje je idealno ako za većinu radno vreme počinje između tih 08-09h. Kada je najduži dan svićaće im 04:50, kada je najkraći oko 08:20, ali u proseku na godišnjem nivou to je idealno za to radno vreme. Kritični bi bili samo druga polovina decembra i prva polovina januara.
 
Poslednja izmena:
"Zemlje koje planiraju da zauvek ostanu na letnjem računanju vremena trebalo bi da pomere kazaljke poslednji put u martu 2021, a one koje odaberu zimsko računanje vremena podešavaće svoje satove poslednji put u oktobru 2021. godine.."

Sve je jasno..izbor je na drzavama. Logicno je da Hrvatska, Crna Gora, Bugarska, Grcka i sl zadrze letnje vreme zbog sezone, niko nije toliko retardiran da to zrtvuje. S obzirom da smo tu i mi...odgovor se sam namece.

A i dan je najduzi tokom juna i jula, avgust vec pada, pa bi po zimskom vremenu mrak vec padao u 7-7:30..smesno.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Idealno bi bilo izabrati geografski tačnu vremensku zonu, a zatim radno vreme prilagoditi prema njoj.

Pošto je to teško izvodljivo, mislim da je pomeranje sata ipak bila najbolja opcija. A i nekako je prirodnije da se leti ustaje ranije.
 
Зимско време је тачно и било би неприродно мењати то. Сунце у подне треба да је у зениту и ћао :)

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
 
Tja, sredina noćnog odmora nam nije u ponoć, niti nam je sredina dnevnih delatnosti u podne. Teško je biti pametan. Zato je i uvedeno DST.

Ukidanje je bzvz.
 
Niti je podne u zenitu svima isto. :)
 
Da Sunce u podne bude u zenitu, bitno je ako imate sunčani časovnik, i ako koristite sekstant da utvrdite gde se nalazite. Inače nije neophodno.

:p
 
Svi komentari pokušavaju da reše problem nastao ukidanjem pomeranja sata.
Jedino logično rešenje je da zadržimo pomeranje, letnje vreme je idealno leti, zimsko zimi.
 
A da ukinemo osvetljenje i ostale nacine da budemo aktivni nakon zalaska sunca?
Ima delova da li bese Rusije, Kine, Indije, neke vece zemlje uglavnom, da su vremenske zone spojene ili nepostojece. Koga briga da li je 4 "ujutru" ili 8 "popodne"?
Pustis ceo svet da koristi jedno isto vreme, trebace koji dan da se ostali (verovatno non-Americans :)) malo uhodaju da ustaju u 02:00 i 22:00 i da im tada izlazi sunce i cao.

Kao da maltene pola ljudi uopste gleda da li ima sunca kao reper za to da li ce biti budno i raditi. Norvezani, Finci i Sibirci bi spavali po 6 meseci.
 
Poenta je i u privredi, kako lokalnoj tako i regionalnoj saradnji i razmeni.

Treba uskladiti seljaka i sudiju,policajca.

Ne mogu jedni da ustaju 5 sati ranije (sa prvim zracima sunca zbog stoke ili radova u polju npr), a drugi po najvecoj vrucini npr leti jer im radno vreme kaze u 9h dodji na posao.

Iz tog razloga je nemoguce da ostanemo na zimskom racunanju.

Npr, ako ostane zimsko vreme u Srbiji,srpski seljak ce u ponoć praktično ustajati da bi se spremio i na vreme izašao u voćnjak da bere breskve. Sa prvim zracima sunca, da ne radi po najvećoj vrućini. Što znači da će tih dana biti potpuno nefunkcionalan društveno,ekonomski.

Tako isto i onaj sto ima stoku.
 
Poslednja izmena:
Сунце у подне треба да је у зениту и ћао :)

E, tu postoji jedan PROBLEM. Osim očigledno geografskog.
Već sam par puta pisao u nekim drugim situacijama i ponoviću opet - zemljina putanja(osa/nagib) u odnosu na sunce više nije ista. Mislim u odnosu na period od pre 15, 20 god i više.
Nije mi jasno zašto se o tome ćuti, i nijedan astronom ili ko već ne pominje ništa o tome. Nemoguće je da nije primećeno/detektovano.
Ne bi trebalo da ima nekog većeg uticaja na naš svet, ali opet...
Ja to znam jer imam poveće dvorište i statične objekte koliko hoćeš (drveće, stubići, garaža...) i primećujem godinama unazad da mi njihova osvetljenost/senke nisu iste kao ranije.
Isto tako i primećujem da mi sunce osvetljava prozor rano ujutru (na severnoj! strani), što nikada nije bio slučaj do relativno skoro.

Da sam samo ja to primetio, pomislio bih da sam izlapeo sa svojih kahm40 i kusur. Međutim, ovo su primetili i još neki moji prijatelji/rođaci sa kojima sam diskutovao o tome.
 
Poslednja izmena:
Da nisi na klizistu?[emoji16]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ma kakvi. Ravno i čvrsto.
Uostalom, rekoh, to su primetili i neki drugi, ne samo iz mog grada.

Makar kao zanimljivost, očekivao bih da na globalnom nivou neko negde napiše nešto o tome. Naučnici, astronomi, novinari... A ono, ni avaza.
 
Poslednja izmena:
Poenta je i u privredi, kako lokalnoj tako i regionalnoj saradnji i razmeni.

Treba uskladiti seljaka i sudiju,policajca.

Ne mogu jedni da ustaju 5 sati ranije (sa prvim zracima sunca zbog stoke ili radova u polju npr), a drugi po najvecoj vrucini npr leti jer im radno vreme kaze u 9h dodji na posao.

Iz tog razloga je nemoguce da ostanemo na zimskom racunanju.

Npr, ako ostane zimsko vreme u Srbiji,srpski seljak ce u ponoć praktično ustajati da bi se spremio i na vreme izašao u voćnjak da bere breskve. Sa prvim zracima sunca, da ne radi po najvećoj vrućini. Što znači da će tih dana biti potpuno nefunkcionalan društveno,ekonomski.

Tako isto i onaj sto ima stoku.
Pa i nece... oba ce ustati u "ponoc" i raditi tako. To sto ce biti sunce u to vreme je nebitno.

Mada, mnogo bitnije bi bilo da recimo drzavna uprava i banke rade VAN "radnog vremena", kako bi ljudi koji rade mogli stici da ista postignu posle posla, a ne ovako.
 
Ne verujem da ce banke ili poste da promene radno vreme pa da leti otvaraju u 4 ujutru da bi se uskladile sa poljoprivrednicima. Pre će se uskladjivati sa maticama u Austriji, Grčkoj.


Ili da imaju jedno letnje, a drugo zimsko radno vreme pa mu dodje na isto kao da menjamo svi zajedno vreme 2x godisnje.
 
Значи сунце више никад није у зениту у подне? :)

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
 
E, tu postoji jedan PROBLEM. Osim očigledno geografskog.
Već sam par puta pisao u nekim drugim situacijama i ponoviću opet - zemljina putanja(osa/nagib) u odnosu na sunce više nije ista. Mislim u odnosu na period od pre 15, 20 god i više.
Nije mi jasno zašto se o tome ćuti, i nijedan astronom ili ko već ne pominje ništa o tome. Nemoguće je da nije primećeno/detektovano.
Ne bi trebalo da ima nekog većeg uticaja na naš svet, ali opet...
Ja to znam jer imam poveće dvorište i statične objekte koliko hoćeš (drveće, stubići, garaža...) i primećujem godinama unazad da mi njihova osvetljenost/senke nisu iste kao ranije.
Isto tako i primećujem da mi sunce osvetljava prozor rano ujutru (na severnoj! strani), što nikada nije bio slučaj do relativno skoro.

Da sam samo ja to primetio, pomislio bih da sam izlapeo sa svojih kahm40 i kusur. Međutim, ovo su primetili i još neki moji prijatelji/rođaci sa kojima sam diskutovao o tome.

Ja se pomalo bavim astronomijom, i mogu ti reći da tripuješ.


Значи сунце више никад није у зениту у подне? :)

Pa, Sunce je baš u zenitu samo na ekvatoru, u podne, i to samo u dane ekvinocija (ravnodnevnice).

Severno i južno od ekvatora, Sunce može biti u zenitu na nebu samo u zonama između severnog i južnog povratnika, i to samo 2x godišnje.
A još svernije od toga (gde smo i mi) Sunce je najvišlje na nebu (ali nikada u zenitu), baš u podne, samo na geografskoj sredini časovne zone. Čim nismo na toj sredini, ni Sunce nije tačno u podne u tački najbližoj zenitu.

Bla.bla.bla... ma prosto je to, samo kada se malo razmisli.

.
.
.

On-topic, ukidanje DST je bljak. :(
 
Ne verujem da ce banke ili poste da promene radno vreme pa da leti otvaraju u 4 ujutru da bi se uskladile sa poljoprivrednicima. Pre će se uskladjivati sa maticama u Austriji, Grčkoj.
Ne, bas je fora da treba u svim zemljama da se prilagode radnom vremenu drugih ljudi. Jer retko gde vise moze neko ko radi da ikada ode u banku, mora uzeti slobodan dan. Mi smo prilicno dobro cak po tom pitanju.
Ali nema tu "uskladjivanja sa poljoprivrednicima", vec sa privredom. Poljoprivrednicima bas to i nije problem, oni su mnogo ranije vani, problem je onima koji rade isto radno vreme kao i banke.
Ili da imaju jedno letnje, a drugo zimsko radno vreme pa mu dodje na isto kao da menjamo svi zajedno vreme 2x godisnje.
Ti si se nesto utripovao ili se ne razumemo :)
 
Da, razumem sada sta si hteo da kazes. Banke su nekada kod nas radile od 8-19h u 2 smene i subotom. I bilo je mnogo komotnije za koriscenje usluga stanovnistvu. Zbog ustede plata, smanjile su broj zaposlenih i radno vreme ostavile za jednu smenu sredinom dana i ukinuli subotu najcesce.


S'obzirom na sve veci udeo elektronskog poslovanja, ne vidim to kao preveliki problem.

Od radnog vremena van tradicionalnih sati verujem da je mnogo bolje i efikasnije razvijati regulativu u smeru razvoja e-uprave nego na tako drasticne i nazadne promene da fizicki salteri rade od 17-22h npr.
 
Salter je NEOPHODAN. Pod salter mislim na fizicku expozituru. Da li ce ona biti potrebna kao danas ili milion puta manje je nebitno.
Nepotrebno je da banke rade 9-17, kao i >80% radnog sveta, umesto da rade recimo 17-20 cak, ili samo subotom. Zasto uopste rade u expoziturama? Zbog penzionera?:) Jer niko drugo nema vremena da inace ode u banku maltene.

Pravna lica takodje imaju vise potrebe da nesto urade u banci i moraju tokom radnog vremena da izlaze. eBanking sada radi i sve za privredu, ali ima i dalje potrebe da neke stvari se rade u filijali.
A i da predjemo preko toga, ako banke rade stvari (koje nisu automatizovane, a provera identiteta nece biti, kao ni urucivanje kartica, a dostava nikada nece zameniti "then and there") tokom radnog vremena vecine stanovnistva, onda opet svako mora uzeti odmor/rucak da zavrsi i elektronski. Ne moze van radnog vremena.


Nisu samo banke tu, mnogo vise su drzavni organi, ali su banke prostiji primer. Digitalizacija ne moze za zameni sve.
 
Nije moguće nikako to što pominješ, i sve to korelira sa željama ravnozemljaša iz teme da se kod nas koristi zimsko vreme.


Nije banka smo ekspozitura, nego čitav sistem podrške iza ekspoziture, a koji zavisi od matične banke u inostranstvu, radnog vremena korespodentskih banaka, državnih organa, NBS,kurirskih sluzbi, internet provajdera, partnerskih firmi,sluzbi odrzavanja itd.

Da bi filijala radila u tom periodu, potrebni su svi ostali organi u nizu da rade u tom periodu a ti ljudi koji bi tamo radili nisu roboti, vec i oni imaju potrebe za odmorom,rekreacijom,i uslugama institucija koje rade kada i oni.


Iz tvog ugla mozda je ok,iz ugla drustva kao celine tako nesto nije moguce.
 
Poslednja izmena:
Nisi skapirao ocigledno :)

SVE banke u Evropi bi trebalo da idu ka tome, pa bi se sve filijale kod nas samo usaglasile sa maticnim.
A i ne mogu sve filijale da se usaglase. Ima mnogo banaka "Gde sunce ne zalazi". Znaci to nema smisla.

To sto korespondentske banke ne rade je takodje nebitno. Kada prorade, tada ce proci ono sto treba proci.
Bitno je da rad sa strankama, za stvari za koje je neophodan kontakt sa osobljem, bude u vremenu kada je to pogodno vecini.
Imace ti radnici odmor, oni nece raditi prepodne, tj. nece raditi tokom tipicnog radnog vremena, nego uvece. Ili bas rano ujutru. Ili subotom... bice to mnogo efikasnije i korisnije.

To jeste da sve moze vremenom da se zameni digitalizacijom, ali opet neke stvari mora ljudsko bice da uradi, pa i dostavu dokumenata/kartica mora da odradi ljudsko bice. A to ce usporiti otvaranje racuna recimo.
TB je cool kad otvoris racun - ali zato se nacekas za otvaranje ako ne odes u filijalu. Drugde odmah otvoris racun.


Mnogo bitnije je da drzavne ustanove se prebace na takvo radno vreme. Jer nikada nece sve to moci da bude digitalizovano, a i trebace stvari hitno, ne moze da se ceka da neko tako odradi.

Plus imas vecu kontrolu da li rade ili zevaju, ovako bi svi bili backoffice, i korisnik nema pojma da li je guzva ili ne ;)
 
Ja se pomalo bavim astronomijom, i mogu ti reći da tripuješ.




Pa, Sunce je baš u zenitu samo na ekvatoru, u podne, i to samo u dane ekvinocija (ravnodnevnice).

Severno i južno od ekvatora, Sunce može biti u zenitu na nebu samo u zonama između severnog i južnog povratnika, i to samo 2x godišnje.
A još svernije od toga (gde smo i mi) Sunce je najvišlje na nebu (ali nikada u zenitu), baš u podne, samo na geografskoj sredini časovne zone. Čim nismo na toj sredini, ni Sunce nije tačno u podne u tački najbližoj zenitu.

Bla.bla.bla... ma prosto je to, samo kada se malo razmisli.

.
.
.

On-topic, ukidanje DST je bljak. :(

Aha. Pa dobro, najviše na nebu onda. Sigurno ima razlike ako se sat pomera.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
 
... Ravno i čvrsto...
Uostalom, rekoh, to su primetili i neki drugi, ne samo iz mog grada.

Makar kao zanimljivost, očekivao bih da na globalnom nivou neko negde napiše nešto o tome. Naučnici, astronomi, novinari... A ono, ni avaza.

Ravnozemljaš!!! :D (šalalala šala mala)

------------------------------------

Ima li dovoljno starih da bi se mogli setiti kako je bilo pre uvođenja pomeranja vremena?
Kako li su onda ljudi ziveli...?
 
Poslednja izmena:
Da da. Ima ljudi koji se tripuju o ravnoj zemlji. Kao da su leteli na mesec pa sve videli šta je i kako je :) Sva ostala nebeska tela su u obliku lopte ali zemlja ne :) Lava izbija iz svemira [emoji23]

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
 
Ja se pomalo bavim astronomijom, i mogu ti reći da tripuješ.
,,,(

Onda se nedovoljno "baviš", pošto sam se svojevremeno i ja dosta studiozno "bavio" njome. Barem teorijski. A kada me nešto stvarno zainteresuje ulazim u sitna crevca u tematiku.
Hajde, kolika je oscilacija zemljine elipse (i/ili nagiba ose) dovoljna da dođe do ovakvih (i primetno većih) promena. U procentima, ili bolje reći u promilima? I zašto misliš da se to već ne dešava? Smenjivanje ledenih doba i paklenih vrućina nastaje tek tako?
Ne tripujem jer ne niti duvam niti pušim, a tablete ne koristim. I važim za izuzetno trezvenu ličnost.
Voleo bih da mogu malo da dođem do prave opreme, da utvrdim (ili demantujem, što da ne) još neke činjenice...

Da da. Ima ljudi koji se tripuju o ravnoj zemlji. Kao da su leteli na mesec pa sve videli šta je i kako je :) Sva ostala nebeska tela su u obliku lopte ali zemlja ne :) Lava izbija iz svemira [emoji23]

Ovakve izjave neću da komentarišem.
Očigledno da i ovoj temi počinje da nedostaje malo čišćenja.

...Ima li dovoljno starih da bi se mogli setiti kako je bilo pre uvođenja pomeranja vremena?
Kako li su onda ljudi ziveli...?

Ima nas :D
Doduše, bili smo klinci. Ne znam kako je bilo radnom narodu (ali ima ovde i starijih od mene)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno