Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

Ko zna sta ce odluciti. Pomeranje sata ima smisla inace bi ni bilo izmisljeno. Mislim da ideja letnjeg racunanja i pomeranja u drugu zonu ima najvise smisla. Meni licno pomeranje uopste ne smeta.
 
Po meni daleko bolje bi bilo vraćanje na SFRJ radno vreme koje je počinjalo u 06:00 nego ukidanje pomeranja sata, ali ko sam ja da se pitam :d

Pre svega zbog toga što se po trenutnom zimskom računanju vremena, u periodu kada je dan najkraći, većina populacija odlazi na posao po mraku i vraća se sa posla po mraku, što i nije baš najzdravije.
 
Poslednja izmena:
Vremenska zona je vise ekonomska stvar nego sto prati zalazak sunca, tako da ukoliko dodje do ukidanja pomjeranja, vjerovatno ostajemo tu gdje jesmo.
0601f5d12469e4789edc2f3bdab89108.jpg


Sent from my Redmi 4A using Tapatalk
 
Meni svejedno, uopšte mi ne smeta promena vremena, niti sam ikada kontao šta tu ima da smeta.

Što se tiče promene vremenske zone... Da, to bi verovatno trebalo uraditi.


Naravno da može, svaka zemlja za sebe odlučuje u koju će vremensku zonu da se ubaci. Zato imamo i one zemlje čije vreme se ne razlikuje za pun sat od susedne zone, već za 15 ili 30 minuta, npr; a zato su i razne države u Tihom okeanu menjale svoju vremensku zonu, da bi što pre dočekale novu godinu i navukle što više turista. Zbog toga danas nemamo više 24 vremenske zone, već verovatno 26 ili tako nešto (to nije zvanično, ali jeste faktičko stanje) :d
A za milijardu godina kad se mesec dovoljno udalji i uspori nam rotaciju bice i zvanicno.

OnePlus 3 A3000
 
Po meni daleko bolje bi bilo vraćanje na SFRJ radno vreme koje je počinjalo u 06:00 nego ukidanje pomeranja sata, ali ko sam ja da se pitam :d

Pre svega zbog toga što se po trenutnom zimskom računanju vremena, u periodu kada je dan najkraći, većina populacija odlazi na posao po mraku i vraća se sa posla po mraku, što i nije baš najzdravije.
To možda u nordijskim zemljama gledaju šta je zdravo za radnike.

Ovde još traje prvobitna akumulacija kapitala tako da je bitno šta je za kapitalistu dobro.
 
Pomeramo naravno,poslednji vikend u martu.
 
Ma pomeramo.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Па шта сад, неко ће да одређује да је подне када њему одговара? Ако се не варам, природно је зимско рачунање и то је једино нормално, све остало су глупости. Лети је као дужи дан и има сат времена више за радове у пољу? Ајде? Па да померимо за још 5 сати па да мрак пада после поноћи, ето 6 сати више за пољске радове. Као да неко иде у поље по радном времену па му ово нешто значи.
 
voleo bih da mrak leti pada kasnije.. i mislim da je ovo sa pomeranjem sata cisto drndanje organizma i da je to neki britanac sa hacijende izmilsio
 
Ako se vreme ne bi pomeralo, leti bi ti mrak padao ranije.
 
Па ти намести сат да ти дан траје до поноћи ако ти нешто значи. Померање времена са природног је бзвз, аргумети су танки али то увек пролази. ОК, по том новом рачунању лети дан дуже траје. Коме је то потребно? Сељаку да му рад у пољу траје сат времена дуже? Најн, они изађу кад сване и заврше кад смркне. Клинцима да могу да остану у граду дуже јер је још дан? Помало оправдано али бескорисно. Колико год увече дуже буде светло, ујутру ће касније да сване. То одговара онима који спавају до подне и свеједно им је да ли је ноћ или дан. Изађу увече, одговара им светло што дуже, дођу кући пред јутро и спавају до после подне.
Лети пада мрак већ у 8 сати? Где је проблем? Мислим, ајде да прогласимо да је дан кад нам одговара и ноћ кад хоћемо да спавамо.

Ово је некада уведено због штедње, ајде да лети сви устајемо сат раније и да искористимо светло. Могло је и лакше, лети је радно време уместо од 8 од 7, уместо од 7 од 6 и све је исто. Ипак, ако некоме кажеш да ће да устаје сат раније, он ће да се побуни. Овако сви као устају исто и нема проблема. Могло је да се реши на много природнији начин, лети буде друго радно време, ред вожње и слично и све је исто.

Дебилизам од старта, исто сам мислио и причао када су почели са овим и ништа се није променило.
 
Šta sad to znači prirodno vreme? Sunce izlazi i zalazi bez obzira da li je 03, 04, 07 odnosno 16, 17h. Ljudi su izmislili sate, minute itd. i mi treba da svoj ritam života uskladimo sa obdanicom kao i savremenim ritmom okolnih i bližih zemalja Evrope. Ako u istoj vremenskoj zoni velika većina počinje da radi od 09h, ne vidim nikakav razlog da kod nas počinje radno vreme u 07h.

Tzv. letnje računanje vremena ima mnogo prednosti tokom proleća i leta. Pre svega za ljudsku aktivnost nakon posla. Mrak koji pada vrlo brzo posle kraja radnog vremena u maju, junu, julu ili avgustu je beskoristan. Na primer, decu možeš da izvedeš u park posle posla dok je još dan i u 18h i u 19h, nekad i u 20h. Računanjem vremena po zimskom režimu sve je to pomereno za sat ranije. Uostalom, da li nikom nije glupo kad s posla dolaziš malo posle 16h a ono već mrak? Meni jeste.

A promena radnog vremena je tek glupost. Dakle leti bi trebalo da ustajemo u 03-04h i da na poslu budemo od 05h? Pa ok, kad velika većina bude radila u pekari ili na njivi. Pošto je to trenutno u zbiru i dalje manje od 5% radne snage, zaključak se sam nameće. Inače, ovi na njivi tako rade već jedno... 2000 godina.
 
Samo o radnom vremenu razmišljate :( pa nije vam samo ono dato na ovom svetu.
Niko da pomisli da dnevno svetlo koristi i za neki hobi, sport, zajebamciju, šetnju sa porodicom...
A znam, za to imate po 2-3 nedelje godišnjeg odmora i desetak neradnih dana nekakvih praznika.
 
Realno i sada sa pomeranjem sata, preko leta, ponovo bacimo 1-1.5h dnevne svetlosti. Jer se cesto razdani i pre pola 5.

A zaista ne vidim razlog da se leti razdani u 2:00, ne vidim ni kako je to prirodno, niti normalno.

Cak smatram i da smo u pogresnoj vremenskoj zoni. :)

Duzina obdanice i noci je jedino prirodno, a normalno bi bilo da covek prilagodi racunanje vreme da ima sto vise dnevnog svetla na raspolaganju?
 
Ja od kako znam za sebe leti mogu da se probudim bez budilnika oko 6:00 bez ikakvih problema, jutros je bilo 5:42, i da se rasanim čim otvorim oči. Dok zimi, i da me probudi budilnik u 7,8,9 budem mrzovoljan, sa manjkom energije i pospan.

Tako da meni lično odgovara da se leti ide na posao u 6:30, kreće s poslom u 7:30-8:00 kako je sada časovnik, a zimi bar 3 sata kasnije u odnosu na onako kako je bilo do sada.
 
... Ако се не варам, природно је зимско рачунање и то је једино нормално, све остало су глупости....

Morao sam da citiram ovo. Malo me to živcira, a to nije upućeno generalno tebi, sorry, nego uopšte informacijama koje su svuda i svima nama nametnute kao takve:
Hajde sad, nije to "prirodno" nego "astronomsko" "računanje" vremena. Ono je uzeto kao relevantno. A koliko je uopšte dobar izraz računanje, i koliko je astronomsko vreme relevantno za živi svet na našoj planeti, to je sasvim druga priča. I nikako ga ne bih nazvao "normalnim".
 
Poslednja izmena:
Niti tacno obracunavamo duzinu dana, niti postoji prirodno i neprirodno vreme.
Cela poenta je da to ustrojimo onako kako vecini odgovara, a to je ovo sto je letnje racunanje vremena, kada dan traje duze, tj Sunce zalazi kasnije. Tako je za vecinu barem.
Ako bi se vodili time, a ukine se pomeranje sata, trebali bi da pomerimo vremensku zonu.
 
Hajde sad, nije to "prirodno" nego "astronomsko" "računanje" vremena. Ono je uzeto kao relevantno. A koliko je uopšte dobar izraz računanje, i koliko je astronomsko vreme relevantno za živi svet na našoj planeti, to je sasvim druga priča. I nikako ga ne bih nazvao "normalnim".
Наравно, није природно ни да је сада 14:53 јер је и то неко смислио. Сад неко може да каже ... зашто 14:53, можда је боље да је сада подне или да је сада поноћ јер је и то неприродно као и астрономско рачунање. Али је одувек, или бар одавно, одређено по том рачунању да је подне када сунце буде ту и ту и не видим разлог да се то мења. Или је свеједно, ајде да у неком тренутку подне буде када је сунце далеко на истоку и онда ће дан као да траје дуже. Као, јер дан исто траје како год рачунамо време, није дан дужи него је сат само померен.
Ako u istoj vremenskoj zoni velika većina počinje da radi od 09h, ne vidim nikakav razlog da kod nas počinje radno vreme u 07h.
Ако већина почиње да ради у 9 а сат је померен, онда је то 8. Зашто не би било оно астрономско рачунање, радно време почиње у 8 и опет сви почињу у исто време. А коме лепше изгледа, може лети да помери за још неки сат па да му радно време почиње у подне (предлог за Црну гору) а да дневно светло буде до поноћи. Ала би се тако продужио дан.
Ако неко има редован дан, устајање сат, два, три пре почетка радног времена, спавање које траје одређени број сати, њему апсолутно ништа не значи шта пише на сату. Можда је померање добро за оне који су живот пребацили на вече и ноћ па хоће да им то дуже траје а ујутру ће да спавају ... до 5 поподне. Или онима који мисле да је ујутру 09 и да су дуже спавали а по астрономском рачунању је ипак 08.
Tako da meni lično odgovara da se leti ide na posao u 6:30, kreće s poslom u 7:30-8:00 kako je sada časovnik, a zimi bar 3 sata kasnije u odnosu na onako kako je bilo do sada.
Ја сам и даље за варијанту да време буде како је одувек а да се радно време помера према условима. Не два пута годишње него колико је потребно. Некада сам имао клизно радно време које је имало луфт од два сата па сам бирао када ћу да дођем, ако је лепо време и пробудим се, одем до почетка и после посла имам дужи дан. Ако ми се спава, онда одем касније и увек радим 8 сати.

Е да, ово је још и могло да се прихвати у она стара времена када је велика већина радила у фирмама које су почињале да раде у слично време, пример је овдашња Електронска индустрија где је радило можда и 20000 људи и радно време је било слично. Данас у Нишу вероватно и не ради толико укупно, а већина оних који раде имају радно време које нема везе са овим из приче. Неко почиње у 5, неко у 6, неко у 10 а и крај посла није у 14, 15 или 16 него већина ради до касно у ноћ. Колико год померали сат, њима ће посао да траје до мрака. Да за њих уведемо треће рачунање времена?

Да поновим, по новом рачунању времена дан није дужи, колико увече делује да дуже траје, толико ујутру касније почиње. Мене је од старта нервирало летње рачунање јер сам устајао сат раније него што бих зими. Сада ми није нешто битно, више не идем на посао и спавам док ми не досади. И уопште ми није битно колико у том тренутку сат показује. Као што ми ни увече није битно да ли је мрак пао у 19, 20, 21 или кад год.

И предлог, научите да устајете раније јер је ујутру све много лепше и боље него увече.
 
И предлог, научите да устајете раније јер је ујутру све много лепше и боље него увече.
Ovo je ziva istina, ali nazalost, ne mogu tome svi da se prilagode.

Ako ce ista da menjaju/ukidaju, bilo bi odlicno da nam narihtaju da i zimi u 6 ujutru bude dan, ali kako god da odluce, prilicno sam siguran da necemo biti najgori (barem po pitanju vremenskih zona) ;)

 
Ma i ja volim da mi je dan duži i da mogu da gha iskoristim

Nego, ja sa kim god da pričam, nailazim na čuđenje i nerazumevanje:
Da li ste primetili da položaj sunca, tj Zemlje zapravo, uopšte nije isti kao nekada. To sam još pre neku godinu primetio poredeći senke po dvorištu drveća i garaže koje su na istom mestu naravno, i nije drveće poraslo u međuvremenu. I sunce koje leti izlazi i osvetljava mi prozor spavaće sobe koja se takođe nije mnrdnula.
Trebalo bi to vreme da se koriguje, ali nešto nisam primetio da astrnomi rade svoj posao.
 
O kakvoj promeni vremenske zone se ovde prica stvarno mu nije jasno. Mereno geografskim spravama (pobijenu vertikalni stap u zemlhu) podne (Sunce u zenitu) prema letnjem vestackom vremenu pada na par minuta oko podneva, u gradu u kojem zivim u 11.35, sto je vise nego dovoljan dokaz da smo u pravo izabranoj vremenskoj zoni. Nigde vreme ne odstupa od geogeafskog više od 35 minuta.
To što su vama radna vremena usaglašena sa drugim vr. zonama nije bitno, niti utiče na izbor oficijalnog časovnika. Ne mešajte žabe i dede!

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 
Takodje je problem sto neki razmisljaju lokalno a ne globalno.
Npr u Nemackoj u sred leta kada idem na posao u 3 smenu u pola 10 uvece, meni jos uvek sija sunce u oci.
U Francuskoj jos kasnije zalazi.
 
Nazad
Vrh Dno