Šta je novo?

Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Pala odluka u EP o ukidanju pomeranja kazaljki na satu

cheers

Što se mene tiče, isključivo treba da ostane letnje vreme tokom cele godine. Ili da bude vremenska zona zajedno sa Grčkom, Rumunijom, Bugarskom. Šta god, od ta dva.

Nemam baš opcije za poll ili ja ne vidim, tj, ne mogu da nađem. Pa, molim administraciju da postavi. :)
 
Ako se to ukine pre 25 marta kada se okrece sat unapred onda ce nam na leto padati mrak u 20 casova umesto ranije u 21 cas.
 
I sunce u pola tri ujutru. Dobro, ajde, svaniva tada. :)
 
Poslednja izmena:
Tako je, padaće u 20h kad god da ukinu jer je zimsko računanje vremena ono ispravno. Rusija je u prvom pokušaju ukidanja pomeranja časovnika ostala na letnjem računanju ali su posle par godina ispravili grešku.
 
Vremenska zona kod nas treba da se promeni. Ta opcija jedino ima smisla. +1 za odluku EP inace.
 
Takođe mislim da smo u pogrešnoj vremenskoj zoni tj. da bi trebalo da budemo zajedno sa Grčkom, Rumunijom, Bugarskom.
 
Da, mi smo na krajnjem istoku vremenske zone kojoj pripadamo, pa jeste malo čudno zimi, suvise rano je mrak. I meni se čini da bi nam grčka vremenska zona više prijala.
 
O tome dali da bude ovo vreme tokom cele godine ili letnje ......glave još uvek melju,al stime šta se to uvelo pre 40+ godina,zaradi štednje električne energije,kontam da će ostat zimsko vreme tokom cele godine

Sad kobojagi ,ne vide uštedu,kao na jednoj strani uštede(sijalice) na drugoj potroše(grejanje),al kontam da je sve zbog vetrenjača i solarnih ćelija....netreba više štedit,jer si te dve stvari može i običan čovek priuštit

Ko je bio u Z.Evropu zna o čemu pričam,a država šta proizvodi ili subvincoiše,mora da dobije pare nazad.....sad je jedino problem okolina i uticaj potrošnje EE,u budućnosti,a to niko nije napravio studiju
 
Pa kome još treba dan u 6 ujutru a mrak u 20 uveče, to je praistorijski sistem, dok su ljudi još radili od 7 do 15 po fabrikama :D

Neko reče da treba da budemo kao Grčka, podržavam ;)
 
Treba da budemo u vremenskoj zoni kao Bugarska i Grcka. Da nije bilo SFRJ verujem da bi i bili u toj zoni. Sto se tice ovog novog, treba da se racuna samo letnje vreme.
 
Verovatno da bi trebalo da budemo u drugoj vremenskoj zoni, ali mislim da zbog geopolitičkih interesa to i nije baš tako pametno :)
Što se tiče pomeranja kazaljki, nadam se da nećemo puno kasniti sa tom odlukom
 
Promena vremena je uvedena ne tako davnih 80tih godina(cini mi se '86)
Normalno, prirodno je ovo sada, tzv. Zimsko racunanje vremena.
Inače, uvedeno je zbog uštede el.energije ali su vrlo brzo uvideli da je čist promašaj.

O promeni vremenskih zona nije bilo reči, niti će. Samo letnje/zimsko racunanje vremena...

Js sam za, da se ne menja više.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Ja sam protiv. Ako ostanemo u zimskom računanju vremena a u istoj vremenskoj zoni gotovo ceo jul će nam izlazak sunca biti oko pola tri posle ponoći. Slažem se da se nekako, ako uopšte može, ubacimo u vremensku zonu gde su Grčka i Bugarska i onda bi sve bilo ok.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Šta znači da je zimsko računanje vremena prirodno? Dakle, prirodno je da od maja do avgusta sunce izlazi u 03h?
Nema tu sta prirodno ili ne. Merenje vremena je veštačka tvorevina. Treba je prilagoditi navikama i tempu života kakav je kod nas. Ako se ukida pomeranje napred nazad, treba ozbiljno razmisliti šta su zdravstveni, društveni i privredni problemi koje bi imali u zavisnosti od mogućih opcija.
Prema sadašnjem načinu života i satnici dnevnih obaveza stanovništva, sumanuto je da se držimo vremenske zone u kojoj bi leti svitalo pre 04h a smrkavalo se oko 19h.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
biće kako vjerski službenici kažu, jel loše ili nikakvo, a biće bogami i komisije od strane vlasti i izučavanja o tome kad je srbin navikao da ustane i legne, nakon toga ide objava u službenim novinama :smash:
 
Meni svejedno, uopšte mi ne smeta promena vremena, niti sam ikada kontao šta tu ima da smeta.

Što se tiče promene vremenske zone... Da, to bi verovatno trebalo uraditi.

da se nekako, ako uopšte može, ubacimo u vremensku zonu gde su Grčka i Bugarska
Naravno da može, svaka zemlja za sebe odlučuje u koju će vremensku zonu da se ubaci. Zato imamo i one zemlje čije vreme se ne razlikuje za pun sat od susedne zone, već za 15 ili 30 minuta, npr; a zato su i razne države u Tihom okeanu menjale svoju vremensku zonu, da bi što pre dočekale novu godinu i navukle što više turista. Zbog toga danas nemamo više 24 vremenske zone, već verovatno 26 ili tako nešto (to nije zvanično, ali jeste faktičko stanje) :d
 
Poslednja izmena:
Ni meni se ne sviđa da leti sunce izlazi pre 4 ali nije tačno da smo mi u pogrešnoj zoni. Najveći deo naše zemlje je u ispravnoj zoni.

Šta nam onda ostaje ako ukinu pomeranje časovnika? Recimo, pomeranje radnog vremena.
 
...ali nije tačno da smo mi u pogrešnoj zoni. Najveći deo naše zemlje je u ispravnoj zoni.

Ne slažem se sa ovim. Bez da pokrećem raspravu, ali primeti se, mi smo na krajnjem istoku zone. Veliku razliku vidite kada odete u sredinu naše vremenske zone, Francusku npr. Zimi se mnogo, baš mnogo kasnije smrkava. Ko je skijao u Francuskoj, sigurno je primetio. Leti je još izraženije. Kod nas je dan već u 4:00 izjutra, ali je i mrak brži nego kod njih. I samo pomeranje vremena mnogo više svrhe ima u sredini vremenske zone nego nama, na rubu.

A zamislite kako je tek Španiji, koja je geografski gledano, skoro cela u "pogrešnoj" vremenskoj zoni u odnosu na onu koju su usvojili. Kod njih na zapadu, leti je zalazak Sunca oko 22:15h, što znači da im je mrak tek posle 22:30. Kod nas, u isto doba goodine, Sunce zalazi (i izlazi) čak 2 sata ranije. Ali drže se vremenske zone većine EU, jer je mnogo lakše poslovati sa partnerima koji su ista vrmenska zona.

Bla.bla.bla... Kod nas se i ovde hype-uje teranje kontre, tamo neko, "nametnuli nam promenu vremena", bez realne analize prednosti i mane jednog i drugog sistema, jedne i druge zone.
 
Ovo je jos uvek samo predlog, nije usvojeno. A mi nismo deo Evrope (jos) tako da opet zavisi od volova na vlasti.

I ja sam pročitao da je samo predlog. Bot je počeo da piše senzacionalističke vesti. Možda će da menja posao :D
 
Kako god bilo, kod nas ce sigurno udabrati vec najgoru opciju :)
 
Ne slažem se sa ovim. Bez da pokrećem raspravu, ali primeti se, mi smo na krajnjem istoku zone. Veliku razliku vidite kada odete u sredinu naše vremenske zone, Francusku npr. Zimi se mnogo, baš mnogo kasnije smrkava. Ko je skijao u Francuskoj, sigurno je primetio. Leti je još izraženije. Kod nas je dan već u 4:00 izjutra, ali je i mrak brži nego kod njih. I samo pomeranje vremena mnogo više svrhe ima u sredini vremenske zone nego nama, na rubu.

A zamislite kako je tek Španiji, koja je geografski gledano, skoro cela u "pogrešnoj" vremenskoj zoni u odnosu na onu koju su usvojili. Kod njih na zapadu, leti je zalazak Sunca oko 22:15h, što znači da im je mrak tek posle 22:30. Kod nas, u isto doba goodine, Sunce zalazi (i izlazi) čak 2 sata ranije. Ali drže se vremenske zone većine EU, jer je mnogo lakše poslovati sa partnerima koji su ista vrmenska zona.

Bla.bla.bla... Kod nas se i ovde hype-uje teranje kontre, tamo neko, "nametnuli nam promenu vremena", bez realne analize prednosti i mane jednog i drugog sistema, jedne i druge zone.

Porediš nas koji smo u ispravnoj zoni sa Francuskom koja je skoro cela u pogrešnoj zoni, a onda i sa Španijom koja je totalno promašila zonu. Drugo je šta se tebi lično sviđa (i meni) ali samo je stvar pogleda na vreme i navika. Niko ne zabranjuje da recimo radno vreme bude od 7-15 ili da izlasci u grad počnu u 22h, kao što je i bilo nekad. Uostalom pogledaj mapu:

europe-time-zone-map.jpg
 
Nije nista bolje, najbolje je da se pomeri vremenska zona.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Porediš nas koji smo u ispravnoj zoni sa Francuskom koja je skoro cela u pogrešnoj zoni, a onda i sa Španijom koja je totalno promašila zonu. Drugo je šta se tebi lično sviđa (i meni) ali samo je stvar pogleda na vreme i navika. Niko ne zabranjuje da recimo radno vreme bude od 7-15 ili da izlasci u grad počnu u 22h, kao što je i bilo nekad. Uostalom pogledaj mapu:

Pogledajte prilog 246099

Tja, geografska granica zone seče Srbiju po sred srede. Ok, Francuska jeste zapadnije, a ajd recimo Nemačka, Italija, Austrija su gde treba. Ali baš na primeru Francuske b' ja rek'o da je bolje biti na zapadu neke zone, nego na istoku. Današnji ritam života je aktivnosti pomerio tako da smo aktivniji do par sati pre ponoći, nego isto toliko sati posle. Do 21-22h uveče aktivnost je i dalje velika. Sa druge strane, malo je aktivnosti koje kreću pre 6-7-8 ujutru.

Mi bi mogli da biramo jedno li drugo. Dok smo bili SFRJ, logično je bilo da smo tu gde smo. Sada, možemo još malo da pametujemo. :p

Bitna stavka je i sa kime najviše poslujemo. To je sada naravno EU, pa onda možda ima smisla da se držimo sadašnje zone.
 
Poslednja izmena:
Do 21-22h uveče aktivnost je i dalje velika. Sa druge strane, malo je aktivnosti koje kreću pre 6-7-8 ujutru.

Aktivnost je velika i posle 21-22h, ovo nažalost nema veze sa vremenskim zonama, već sa ostalim društvenim poremećajima.
 
Meni ovde nisu jasne rečenice:
Ja/mi bi voleli...
Meni se vise svidja...

Zar mislite da ce se raspisati referendum pa će svaka zemlja glasadi za zonu koja joj se svidi?

Dakle, samo predlog da se ne menja satnica zimsko/letnje računanje vremena...

"Zimsko" računanje vremena(ovo sad) je bilo oduvek, pa su se dogovorili da veštački pomeraju sat unapred zbog, tadašnjeg, razmišljanja o uštedi el.energije.
Naravno da se sve promenilo za ovih 30tak godina...
Al sumljam da će nas pitati šta nam se svidja i kad binda se skijamo mi u Srb... :)



Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Ako bi ostalo ovo zimsko...na leto bi noc padala u 20h...sto je totalno glupo.
 
^ A krastavac, tako je bilo do '86.

Ako ukinu pomeranje vremena i ostanemo ova zona koja jesmo, leti će se smrkavati oko 20h, a svitaće oko 04h ujutru. Jeste bzvz... :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno