Šta je novo?

Kućna mreža - podela internet brzine, ali ne preko IP/Mac adrese - dd-wrt ili...?

AleksandarAA

Cenjen
Učlanjen(a)
06.12.2013
Poruke
18
Poena
154
Unapred se zahvaljujem na odgovorima i izvinjavam ako sam ovom temom ponovio priču, ali nisam uspeo nigde da nađem kompletan odgovor na ono što je predmet ove teme (a što me mori...)

Dakle, situacija je ovakva:
Imam optički internet 35/5 koji mi u stan dolazi LAN kablom do rutera koji naravno ima Wi-fi. I sad na taj ruter imam 2 uređaja (desktop PC i Android box) koja su povezana kablom i više uređaja (tablet, par mobilnih telefona+gosti sa svojim telefonima, tabletima i ostalim čudima), ali i jedan lap-top koji je takođe bitan kao i prva 2 uređaja koja sam naveo.

Ono što želim da uradim je da podelim pristup internetu i da ograničim brzinu.
Uobičajeni QoS i Bandwith control sa filterisanjem IP ili Mac adrese mi ne vrše posao i ne rešavaju problem.
Moja ideja je da prvo razdvojim uredjaje koji pristupaju preko LAN-a od uređaja koji pristupaju bežično, a zatim da limitiram maksimalnu brzinu za sve uređaje koji pristupaju ruteru bežično. Kada bih to uradio, onda bi određivanje prioriteta imalo smisla. U tom slučaju bi imalo efekta da odredim da u Wireless delu lap-top ima prioritet, a u žičanom delu da desktop ima prioritet.

Naravno, znam da bi mi neki mikrotik uređaj ili neki upravljivi switch rešio problem, jer bih tako lepo mogao da izdelim i limitiran internet brzinu kako god mi odgovoara. Ali, nisam u situaciji da kupujem i mikrotik/switch i wi-fi ruter, mogu samo jedno. A i mikrotik/upravljivi switch-evi nisu baš jeftini ni sami po sebi.

Kako predlažete da se ova situacija reši?

Moje neko potencijalno rešenje je možda korišćenjem dd-wrt firmware-a...
Da li da se uzme neki običan ruter tipa TL-WR740N i instalira dd-wrt firmware?
Ili neki malo jači tipa TL-WR841ND pa da se proba sa njegovim softverom koji omogućava pravljenje ''guest network''?
 
Tp link ruter oko 2400 dinara u maloprodaji,Mikrotik Hap Lite oko 3400 dinara u maloprodaji.Pod uslovom da dodatnih 1000 dinara za Mikrotik ne predstavlja problem moje misljenje je da Hap Lite moze da zadovolji tvoje zahteve.
 
Hvala na odgovoru i na odličnoj ideji!
Nije problem dati 3400 dinara, ako mi Hap Lite omogućava da postignem ono što mi je potrebno. Samo sada pregledavam tutorijale za setup Mikrotikovog rutera i nisam baš siguran da mogu sam da podesim osnovni setup. Ali nešto ću već smisliti... nadam se.
Najbitnije mi je da mogu postići to što želim, a pride sam čak našao i malo jeftiniju cenu...

Dodato:
Setup dd-wrt-a mi deluje jednostavnije nego podešavanje Mikrotik rutera...
 
Poslednja izmena:
Ako vec uzimas mikrotik, odgledaj za PCQ (mozes naci na youtube tutorijal), tako ces ravnomerno rasporediti bandwith.
 
Mikrotik ti je sigurno bolje resenje sto se tice funkcionalnosti, osim sto mikrotik ima kilav wifi.
Meni na primer na telefonu ne ide nikako preko 20mbit-a sta god podesavao, tablet ide do 35mbit-a recimo, dok ako se nakacim na ovaj glupavi technicolor ruter od provajdera, telefon ide preko 40mbit a tablet na 50 sto je maksimum.
Mikrotik ima nesto bolji domet, ali eto, ako su ti wifi brzine bitne, da znas otprilike sta da ocekujes.
 
Hvala na odgovoru i na odličnoj ideji!
Nije problem dati 3400 dinara, ako mi Hap Lite omogućava da postignem ono što mi je potrebno. Samo sada pregledavam tutorijale za setup Mikrotikovog rutera i nisam baš siguran da mogu sam da podesim osnovni setup. Ali nešto ću već smisliti... nadam se.
Najbitnije mi je da mogu postići to što želim, a pride sam čak našao i malo jeftiniju cenu...

Dodato:
Setup dd-wrt-a mi deluje jednostavnije nego podešavanje Mikrotik rutera...

Evo linka koji pokriva deo oko podesavanja Mikrotika za kucnu upotrebu
http://www.zlmedia.hr/konfiguracija-kucnog-uredskog-rutera/

Kad se zavrsi podesavanje onda preko Q pravila kao sto je stefkev naveo ide ogranicavanje bandwitha po raznima interfejsima,adresama....
 
Evo linka koji pokriva deo oko podesavanja Mikrotika za kucnu upotrebu
http://www.zlmedia.hr/konfiguracija-kucnog-uredskog-rutera/

Kad se zavrsi podesavanje onda preko Q pravila kao sto je stefkev naveo ide ogranicavanje bandwitha po raznima interfejsima,adresama....

Da se covek ne zbuni - svaki mikrotik dolazi uz pocetnu konfiguraciju, tako da je potrebno samo da ubodes net u port 1, ostalo u resto portove.
Cak i da ne dolazi - obavezno uradi update mikrotik routerboard software-a, kao i paketa, sigurno su ostavili tu inicijalnu skriptu.
 
Ljudi, najlepše se svima zahvaljujem! Puno ste mi pomogli, a nadam se da će ovo pomoći još nekom ko ima sličan problem/situaciju.
Našao sam ovaj mikrotikov ruter veoma povoljno (tačnije 2.908,00 dinara) i naručio sam ga. Ne znam da li smem da ostavim link (iako sam davno registrovan na ovom forumu, slabo se snalazim još uvek) gde sam ga našao, ali samo guglajte ''Mikrotik Hap Lite''...
Kada ruter bude stigao, krenuću da se igram sa njim pa javljam ovde šta sam napravio.
 
Stigao pre par dana!!!

Detaljno sam pratio uputstva sa: http://www.zlmedia.hr/konfiguracija-kucnog-uredskog-rutera/
Međutim, nikako nisam uspeo. Uz nezaobilaznu pomoć drugara i uputstava sa:
https://pedja.supurovic.net/category/umrezavanje/mikrotik/
http://www.umrezen.in.rs/networking/podesavanje-mikrotik-rutera-za-pocetnike/

uspeli smo da podesimo i radi neverovatno!

Ne samo da sam rešio problem, već mi pruža mogućnosti koje nisam ni slutio. Svima se zahvaljujem, pomogli ste mi neverovatno. Od mene više nego preporuka.
Tek sam počeo da ga provaljujem i da se igram sa njim, a evidentno je da je moje poznavanje mikrotika više nego oskudno.
 
Jeste da je Mikrotik malo tezi za podesavanje za kucne korisnike u pocetku ali uz malo googlanja se to resi a ostaje jedan kvalitetan uredjaj sa dosta mogucnosti da "drzi" lokalnu mrezu.
Drago mi je da si uspeo sve da podesis i da je nasa preporuka bila prava ;)
 
Meni je još draže, veruj mi i još jednom se zahvaljujem!
Sada pokušavam da napravim wi fi mrežu za goste sa hotspot loginom. Zapravo sam uspeo da je napravim, ali nije moglo preko nje na net. Napravio novu mrežu, bridge i konekciju preko vana, ali konekciju nisam dobio. Pretpostavljam da sam pogrešno namestio adresiranje, tako da mi preostaje da ponovo pokušam...
U odnosu na sve rutere koje sam uspevao da rešim bez nekih većih problema (kućnih par TP-Linkova, neki Netiks, ili recimo odsednem u nekom hotelu i podesim QoS tako da moj uređaj ima prioritet...), MikroTik je 2 svetlosne dimenzije iznad. Dosta je znanja potrebno, a ja sam tek možda na 0.

Potrudiću se da okačim neke tutorijale za podešavanje kućne mreže koje budem isprobao da se tema ne završi sa mojim ''hvala svima, rešio sam problem'' nego da bude korisno još nekom.
 
Da, to je odlična plejlista, kao i kanal.
Međutim, nekoliko puta sam ispratio tutorijal za guest wifi
https://www.youtube.com/watch?v=1ZJ-pM89N7o&index=40&list=PLCvN_Pl1Blxh2ejJCGI4T-xzL3VrYtsKS

i bez ikakvih problema sam napravio kako stoji u uputstvu. I uspevam da udjem na mrežu, međutim ne dobijam izlaz na internet. Pretpostavljam da je do određivanja IP adresa. Koristio sam IP adrese koje je on dao u uputstvu
https://youtu.be/1ZJ-pM89N7o?t=4m17s
Probao sam, dakle 192.168.25.1/24 i to nije radilo.
Moj format adresa na bridge interface-u (LAN+WiFi) je 192.168.10.1/24. Probao sam da postavim da bridge daje od 192.168.10.10/24 (a to sam stvarno lupio), ali ni to ne ide. Tako da sad ne znam koju adresu da stavim da bude na bridge interface-u... Tu sam već totalna 0.
 
Moguce da sam prevideo u ovom YT tutorijalu ali ja nisam video da je dodao nat pravila u firewall-u sto je obavezno da bi radio net preko novokreiranog virtual AP-a.
 
Da, to je odlična plejlista, kao i kanal.
Međutim, nekoliko puta sam ispratio tutorijal za guest wifi
https://www.youtube.com/watch?v=1ZJ-pM89N7o&index=40&list=PLCvN_Pl1Blxh2ejJCGI4T-xzL3VrYtsKS

i bez ikakvih problema sam napravio kako stoji u uputstvu. I uspevam da udjem na mrežu, međutim ne dobijam izlaz na internet. Pretpostavljam da je do određivanja IP adresa. Koristio sam IP adrese koje je on dao u uputstvu
https://youtu.be/1ZJ-pM89N7o?t=4m17s
Probao sam, dakle 192.168.25.1/24 i to nije radilo.
Moj format adresa na bridge interface-u (LAN+WiFi) je 192.168.10.1/24. Probao sam da postavim da bridge daje od 192.168.10.10/24 (a to sam stvarno lupio), ali ni to ne ide. Tako da sad ne znam koju adresu da stavim da bude na bridge interface-u... Tu sam već totalna 0.
Ja sam se malo zezao sa time i imao sam isti problem. Sad se i ne sećam kako sam sredio. Ukoliko nisi rešio, mogu da ti pošaljem screenshot ili očitam neki drugi info iz uređaja. Bolje ne bih umeo jer sam početnik za Mikrotik.
 
Poslednja izmena:
@desp, ako ti nije problem okači screenshot, a okačiću i ja kada ponovo budem napravio mrežu (obrisao sam sve!). Unapred hvala.
 
Mislim da sam obuhvatio sve prozore, ako sam nešto propustio, javi :)

mikrotik1.jpg mikrotik 2.jpg

Da malo pojasnim; wlan1 je za 2.4GHz, a wlan2 za 5GHz.
Da bi u Queue list mogao da limitiraš brzine, prethodno u firewall mora da se isključi opcija "fasttrack connection"
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno