Šta je novo?

Veoma cudan problem sa memorijom

  • Začetnik teme Precise
  • Datum pokretanja
P

Precise

Guest
Imam 4 X 2GB DDR3 memorije, koja je besprekorno ispravna, tako je radila godinama.
Medjutim, juce kad sam ugasio komp, izvadio sam jedan stick memorije samo da procitam na njenoj etiketi na kojoj voltazi radi, procitao i vratio je nazad u slot i otisao na posao.
Veceras kad sam se vratio, upalim komp, kad ono krene zvuk da titce TI TI TI TI TI, pa se ugasi, pa opet sam pokusa da se upali, ali bios jednostavno nece da krene, tako tri puta i ja ga iskljucim iz struje.
Izvadim memoriju koju sam vec vadio, probam komp da ukljucim bez nje, radi, podize se windows, sve normalno radi. Iskljucim komp, ubacim je nazad, nece da radi, opet krene da titce komp i nece da se dize.
Zaista mislim da nije ostecena, jer je danas i kolko vec godina radila besprekorno, kao sve ostale, a i slot na maticnoj je cist i neostecen, siguran sam da ni tu nije problem.
Probao sam BIOS sve na default, ne pomaze, vadio sam CMOS bateriju na par minuta da se sve restartuje, ni to ne pomaze.
Sutra cu pokusati da menjam slotove i da kombinujem da vidim dal cu doci do nekog novog saznanja, a ako neko ima neki predlog sta bih mogao da uradim ili su po poznati simptomi, zna o cemu se radi, bio bih mu veoma zahvalan da mi pomogne.
 
Očisti kontakte na memoriji i izduvaj prašinu iz slota.
 
Uradio sam vec to, cisto je ko suza.
Mislim da mi maticna ploca tripuje.
 
Pregledaj ponovo konektore u socketu za memoriju i očisti ih i produvaj ponovo detaljno...

Kada se vadi i stavlja memorija, ranije se uvek preporučivalo da se napajanje isključi iz struje i sačeka neko vreme da se kondenzatori na ploči isprazne...

Druga stvar je da se uvek stavi antistatic narukvica i uzemlji ili da se prvo bar isprazni telo od statičkog elektriciteta tako što se dodirne vodovodna cev, pre nego se radi nešto sa osetljivim komponentama...

Pokušaj još da izvadiš bateriju iz ploče i sačekaš neko vreme pre nego je vratiš, možda će i da proradi...
 
Kada se vadi i stavlja memorija, ranije se uvek preporučivalo da se napajanje isključi iz struje i sačeka neko vreme da se kondenzatori na ploči isprazne...

Druga stvar je da se uvek stavi antistatic narukvica i uzemlji ili da se prvo bar isprazni telo od statičkog elektriciteta tako što se dodirne vodovodna cev, pre nego se radi nešto sa osetljivim komponentama...

E vidis, to nisam znao, ali sam malopre izguglao to za uzemljenje, i hvala za taj prvi savet da se napajanje iskljuci iz stuje, to isto nisam znao, mislio sam da je dovoljno samo da ugasim komp, upamticu to.
Nadam se da je tako nisam trajno ostetio, nema mi logike da je ram zbog toga ostecen, mozda jedino slot na maticnoj da se zablentavio da tako kazem, zbog kolko vidim sad nasilnog vadjenja i vracanja, jer nisam totalno ispostovao proceduru, vec samo ugasio komp.

Pokušaj još da izvadiš bateriju iz ploče i sačekaš neko vreme pre nego je vratiš, možda će i da proradi...

Bila je nekoliko minuta van, probacu sutra pola sata da je ostavim van, da izvadim i sve kablove iz maticne i vratim ih nazad, mozda se negde struja nakupila, pa da je razmagnetisem, zatim dok je iskljucen komp, da drzim power dugme 30 sekundi iz istog razloga itd, izguglao sam par resenja, nadam se da ce nesto pomoci...
 
Update situacije - Izvadio sam cmos bateriju na ceo dan, drzao power dugme 60 sekundi, izvadio svu memoriju i izmenio joj mesta, i propevala je ova sto je zezala, tako da je sad sve uredu :)
 
Obavezno ga pusti i jedno par sati da odradi memtest (osim ako već nisi) da budeš apsolutno siguran i to bi bilo to. :)
 
Jesam i sve je uredu, jedino sto me zbunjuje jeste to da mi je voltaza memorije u biosu stavljena na auto, na vrednost 1.55v, i radi tako bez problema vec godinama, dok na samoj memoriji pise da je deklarisana da radi na 1.65v, pa se pitam da li da dignem voltazu, mada ne vidim zasto bih to radio, kad radi bez problema, a samo bi se bez potrebe vise grejala...
 
Na srpskom se kaže napon, a ne voltaža. Taj napon od 1.65V je verovatno potreban ako memorija radi na max deklarisanoj frekvenciji (ili većoj).
 
Sada me već vučeš za jezik, treba bre veća voltaža za veću hercažu :D
 
Nazad
Vrh Dno