Šta je novo?

DVB-T2 sobne antene

el_patron

Slavan
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruke
3,361
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 + Arctic Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI Tomahawk MAX
RAM
Kingston Fury Beast RGB 2x16GB
GPU
Sapphire 6650XT Nitro+
Storage
Kingston A2000/Transcend 230s/HDD 500GB
Zvuk
Microlab M660BT + Steel Series Arctis 7+ Wireless
PSU
Asus Rog Strix Gold 750w
Kućište
Be Quiet Pure Base 500FX
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710S
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless+ HyperX Alloy Origins Red Linear
Mobilni telefon
iPhone 13 mini 128gb
Pametni uređaji
Xiaomi 3C
Pristup internetu
  1. Optički internet
U potrazi sam za antenom koja prima digitalni signal i gledam sad nesto po ovim nasim radnjama, nigde ne vidim da podrzavaju DVB-T2 pa me zanima kako da nadjem antenu koja mi treba?

Kacila bi se na onaj stari tv, a mozda uskoro i na neki "tanki", pa bih da uzmem neku koja podrzava i jedno i drugo.

TV ima SCART i onaj drugi prikljucak, kao za sony 1(ona 3 prikljucka u razlicitim bojama, valjda znate na sta mislim).

Da li mi pored antene treba jos nesto ili je to to? Ako tema nije u odgovarajucem pod forumu, neka je moderator prebaci u Gde Kupiti.
 
U potrazi sam za antenom koja prima digitalni signal i gledam sad nesto po ovim nasim radnjama, nigde ne vidim da podrzavaju DVB-T2 pa me zanima kako da nadjem antenu koja mi treba?

Kacila bi se na onaj stari tv, a mozda uskoro i na neki "tanki", pa bih da uzmem neku koja podrzava i jedno i drugo.

TV ima SCART i onaj drugi prikljucak, kao za sony 1(ona 3 prikljucka u razlicitim bojama, valjda znate na sta mislim).

Da li mi pored antene treba jos nesto ili je to to? Ako tema nije u odgovarajucem pod forumu, neka je moderator prebaci u Gde Kupiti.
Antena ti nije bitna koliko je bitno da imaš resiver ili tv koji ima t2 tuner, ja od antene imam običnu žicumada sam u grad i blizu je predajnika.

Poslano sa mog MHA-L29 koristeći Tapatalk
 
Izbor antene zavisi od lokacije, a ne toga da li je analogni ili digitalni signal. Ako si negde gde je slab signal, onda kupi panel antenu sa pojačavačem. Recimo ovakvu
56a49dd8eda4f45c627bb2b2429f66d4.jpg

Ako si na mestu sa dobrim prijemim (direktno vidiš predajnik), onda kupi bez pojačavača, neku Logu, na primer
c294803d2d312ec875fe18bf00c4c263.jpg

Ako je antena daleko od televizora, kupi kvalitetniji koaksijalni kabl (deblja centralna žica i gušća pletenica u omotaču).
Kao što kolega gore reče, treba ti DVB-T2 prijemnik. Noviji televizori uglavnom imaju ugrađen (proveri prilikom kupovine), a za taj stari kupi bilo koji sa SCART izlazom. Uglavnom ga svi imaju. Svi imaju i HDMI izlaz, koji bi koristio ako LCD televizor nema T2 prijemnik.

Edit: Sad primetih da se traži sobna antena. Najbolje bi bilo da uzmeš neku da probaš. Ne znam šta da preporučim.
 
Poslednja izmena:
Bilo koja antena koja se i ranije koristila može da se koristi i danas za digitalni signal, pa tako i sobna. Bitno je da je signal u sobi dovoljano jak i kvalitetan, što zavisi od toga kako je kuća odnosno zgrada pravljena, okolnih zgrada i raznih drugih prepreka i udaljenosti predajnika.

Druga važna stvar je kvalitetan DVB-T2 tuner. Pojačanje signala u sklopu sobne/spoljne antene takodje može biti veoma važan faktor.

Zbog toga jedino preostaje da se testira i odredi da li je signal koji stiže do sobne antene dovoljno jak i kvalitetan za DVB-T2 tuner TV-a ili STB-a. Tako da ćeš u jednoj sobi možda imati kakav-takav signal, dok već u susednoj nećeš imati nikakav.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li se gleda direktno na prijenik, lokacija je u blokovima, medju soliterima. Ranije, pre kablovske je signal hvatala bas ta antena sa druge slike.

Nije mi jasna jedna stvar. Da li moram da imam DVB-T2 tuner da bih mogao da gledam tv? Znaci, nevezano za digitalnu televiziju, da li mogu da kupim samo antenu ili mora da ide i DVB-T2? Pitam jer je u pitanju tv star ko zna koliko godina i na njemu mi digitalna slika ne znaci nista, a secam se da je bila prica da se signal prebacuje na digitalni i da nece vise moci samo antena da se koristi, vec ce morati da se kupi taj tuner ukoliko TV automatski ne podrzava. Kupio bih za sad neku dobru antenu i kasnije, kada se ubaci neki LCD TV, samo bih dokupio DVB-T2 tuner ili bi se jednostavno uvela kablovska.

Razmisljam da narucim online, pa ako mi ne odgovara, da jednostavno zamenim za drugu.
 
Poslednja izmena:
Ako signal hvataš antenom, onda ti je neophodan T2 prijemnik. Za kablovsku ti ne treba ništa dodatno, jer skoro svi operatori emituju i analogni signal.
 
Stari analogni signal više ne postoji u etru. Kupi se neki SetTop Box (STB), na primer STRONG 8202 koji od svih jeftiniijih DVB-T2 prijemnika ima najosetljiviji tuner.

Taj stari televizor mora imati bar SCART za STRONG 8202 ili bar činčeve + SCART to Cinch adapter. Ukoliko nema, mora se kupiti neki drugi sa RF modulatorom, kao što je npr. HORIZONS S RF. Cena STB uredjaja je ispod 4000 dinara + kablovi par stotina dinara.

Kako tvoj TV ima SCART, ja bih ti preporučio da kupiš STRONG 8202. Ako ti odgovara online kupovina, možeš da ga kupiš i probaš, pa ako ne radi, možeš da vratiš bez ikakvog objašnjavanja u roku od 14 dana.
 
Poslednja izmena:
i ja imam muke sa antenom. u svakom slučaju, ako nemaš t2 tuner moraćeš da kupiš uređaj, a antena će raditi bilo koja...

ali, tu nastaje igranka...kupio sam neku navodno dobru u tehnomaniji, ali kilavo hvata signal. što je najgore, signal je još gori kad se uključi strujni pojačivač signala...a to sa pojačivačem mi je skoru uvek isto iskustvo, uvek je bolje bez njega...na kraju mi je najbolje rešenje bilo neke dve teleskopske antene koje mogu da raširim levo desno, ali i tu ponekad gubim signale na t2 programima...sad sam naručio neku sa alija od dolar više od muke jer me nerviraju ove teleskopske uši iza televizora, ali ni od nje ne očekujem bogzna šta...

rešenje je zaista probati, ali to sad mora da se pregovara u radnji da možeš da vratiš ako ti ne odgovara...ili da probaš od nekoga pa uzmeš istu takvu...
 
Nemoj bacati novac na te preterano skupe antene, pitanje je da li je uopšte u tvojim uslovima upotrebljiva.

Prvo probaj sa onom koju imaš, verovatno će biti dovoljna. Znam ljude koji su ih kupovali i posle videli da nije ništa bolja od neke jeftine kineske.
 
Nemam antenu, imam samo STB.

Ova mi deluje lepo ali me iskreno zabole za to, bitno mi je da hvata signal. Bice udaljean 3m od prozora pa ne znam koliko mogu da ocekujem
 
uzeo sam skoro AntenaPlus box (za Arene) te mi je trebala i antena
imao sam ovu malu od pre sa ebaya 1,5$
s-l1600.jpg
mana joj je sto je signal/hvatanje dosta slabo (tipa po par puta pokrenem pretragu kako bi nakacio Mux)
te sam sa na buvljaku za 300 din (cenkanje trazio prvo 500) uzeo bubamara antenu i radi ok - testirano i kod ortaka kod Univerexporta u blokovima i vata odlicno
VHF-i-UHF-Sobna-antena.jpg
 
Bilo koja antena koja se i ranije koristila može da se koristi i danas za digitalni signal, pa tako i sobna. Bitno je da je signal u sobi dovoljano jak i kvalitetan, što zavisi od toga kako je kuća odnosno zgrada pravljena, okolnih zgrada i raznih drugih prepreka i udaljenosti predajnika.

Druga važna stvar je kvalitetan DVB-T2 tuner. Pojačanje signala u sklopu sobne/spoljne antene takodje može biti veoma važan faktor.

Zbog toga jedino preostaje da se testira i odredi da li je signal koji stiže do sobne antene dovoljno jak i kvalitetan za DVB-T2 tuner TV-a ili STB-a. Tako da ćeš u jednoj sobi možda imati kakav-takav signal, dok već u susednoj nećeš imati nikakav.
Problem su mobilna telefonija i 4G. Hoće i stare antene ali ako imaju pojačivač svaki poziv ili kačenje na net pravi problem sa slikom tj gubi se signal. Zato ove nove navodno imaju filtere za 4G i sl.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Nisam zadovoljan sa ovom malom od dolar i nešto... Naročito je loš signal otkako se razvedrilo, što mi je malo paradoks al ajde...ima li neko provereno rešenje za sobnu antenu a da je koliko toliko diskretna iza TV? Ova mala prečesto gubi signal, reaguje na kretanje po kući, nije neko rešenje...
 
res_1329d6af77a52fcf1a06d29ee836a79b_full.jpg

Meni je skoro otkazala roto krovna antena koju sam imao 14 godina,verovatno je adapter otišao ili se kabal negde popucao, nisam hteo da se penjem po krovu više i uzmem od komšije novu sobnu koju je uzeo pre neki dan i dao mi da testiram pa ako bude dobra uzeću sebi i takvu i bio sam veoma iznenađen jer hvata odlično a malih je dimenzija i laka kao perce (debljina samo 1mm) DVB T2 Indoor antena FZ 52,košta oko 2000 dinara. Antenu sam stavio otprilike na istom mestu gde je bila krovna samo što je u sobi nekoliko metara niže,ali kad sam je premestio nekoliko metara dalje na drugi tv,tamo nije hvatala HR kanale kao kod mene,znači ipak se mora naći pogodno mesto u kući gde će staviti antena i tv.Dok je naše kanale hvatala odlično gde god da je okrenem. https://www.elementa.rs/proizvod/55940/dvb-t-t2-antena-sa-pojacalom
 
Да ли се исплати тј. да ли хвата сигнал собна антена до 20 километара удаљености од предајника?
 
moje iskustvo je sa sobnim antenama je jako loše. na kraju sam kod prijatelja gde donosim risiver kad je liga šampiona, ostavio najmanju logu koju položim ispod televizora
 
Nema pravila, dok ne probas neces znati, kod mene komsija probao sa sobnom i ne radi, avala mozda na 10 km prilicno otvoreno.
 
Nema pravila, dok ne probas neces znati, kod mene komsija probao sa sobnom i ne radi, avala mozda na 10 km prilicno otvoreno.

Истина. Па пробаћу. Ја сам 20 километара удаљен, равница је, нема зграда, солитера, ништа, равна Војводина. :)
Нашао сам "DVB-T2 FLAT MAXI AXIL 48dB LTE", па ћу видети како ради, мислим да јаче нема за ове паре.
Мада и једна OFA ми се свиђа од 52dB, али нема екстерни појачивач како је наведено у огласу, да ли много он значи или може без њега?
 
Нашао сам сад још једну од 52dB за 2000 динара.
Home FZ52 је у питању.
Слика:

1.jpg
 
Мали update: Узео сам ову антену.
Два дана је тестирам и ради перфектно!
Сигнал је 95, 96/100 преко дана и увече.
Ето коме треба одлична антена од мене топла препорука.
Антена, РФ кабл и адаптер коштају око 1800 динара + достава = 2000 динара.
 
Nazad
Vrh Dno