Šta je novo?

harfbuzz treba li to u Manjaru ili Arch

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Uradio sam update Manjara i sve lepo radilo i doslo vreme da zakjuca ekran. Zakljuco ekran al kaze e sad vise ne mozes da ga otkljucas uradi to i to. Uradim sta je pisalo ali nista od GUI. Dignem Manjaro bez GUI u terminalu i startx kad kaze ne moze jer je libharfbuzz falican. Ok, dignem drugi linux, izguglam Arch help da treba uraditi downgrade harfbuzz, instaliram prvo downgrade, odradim to i sve ponovo radi. Sad me interesuje treba li taj harfbuzz za normalan radi ili sam to ja nekom kombinaijom ubacio na masinu u Manjaro. :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Uradio sam update Manjara i sve lepo radilo i doslo vreme da zakjuca ekran. Zakljuco ekran al kaze e sad vise ne mozes da ga otkljucas uradi to i to. Uradim sta je pisalo ali nista od GUI. Dignem Manjaro bez GUI u terminalu i startx kad kaze ne moze jer je libharfbuzz falican. Ok, dignem drugi linux, izguglam Arch help da treba uraditi downgrade harfbuzz, instaliram prvo downgrade, odradim to i sve ponovo radi. Sad me interesuje treba li taj harfbuzz za normalan radi ili sam to ja nekom kombinaijom ubacio na masinu u Manjaro. :D

Mogao bi da vidiš šta ti sve instalirano zavisi od biblioteke sa:

Kod:
expac %N harfbuzz

ovo što reče enterthevoid a i Infinality bundle je koriste.
 
Poslednja izmena:
Hvala, juce je bio update ali to je testna grana tako da sam vratio prethodnu verziju. Nesto sam stavljao u Manjaro neke fontove o kojima se ovde pisalo ali zaboravio sam kako se uopste zove (freetype2-infinality-ultimate).
Kod:
expac %N harfbuzz
chromium  freetype2-infinality-ultimate  harfbuzz-icu  lib32-harfbuzz  libass  pango  texlive-bin
Ovo sve zavisi od harfbuzz tako da ne pipam dugmice, nek stoji ova verzija koju sam vratio dok se ne pojavi ispravljena harfbuzz verzija. Bitno je da sam ga vratio, Arch help preko google stvarno ima sve sto trazim. :)

harfbuzz 1.7.5-1 mi je prso neki djavo mu ne odgovara tako da sam vratio na harfbuzz 1.7.4-1

freetype2-infinality-ultimate Flagged out-of-date (2018-02-01) dal ovo deinstalirati ili ne a nema noviji
 
Poslednja izmena od urednika:
Uf krenuo sam po ovom uputstvu https://www.ostechnix.com/fix-harfbuzz-infinality-issue-arch-linux/ da maknem freetype2-infinality-ultimate zbog harfbuzz i zaglavi na ovome yaourt -S fonts-meta-extended-lt fali nesto od fontova. Da li je to potrebno ili da ja to obrisem, pogotovo onaj sudo nano /etc/fonts/local.conf koji je kod mene bio prazan
 
Poslednja izmena od urednika:
Moglo bi se desiti da sad skršiš Mandžara ili barem Chromium. Da jede veliki prostor pa i ajde de, ovako, leave it be... možda ga i poprave za 2-3 nedelje, nije smrt za vrat.
 
Kasno video poruku i krenuo da ukljanjam i sad se zakopo, sad nit mogu napred nit znam nazad
 
Poslednja izmena od urednika:
Popravljanje haosa koji napravi brisanje infinality paketa je sizifov posao. Trebao si prvo da sacekas da napisemo nesto o tome pre nego sto si uradio. Zapravo je preporuka da se infinality vise ne koristi jer sada freetype2 poseduje te zakrpe integrisane u sebe a ne pravi haos po sistemu kao infinality patch.
 
Popravljanje haosa koji napravi brisanje infinality paketa je sizifov posao. Trebao si prvo da sacekas da napisemo nesto o tome pre nego sto si uradio. Zapravo je preporuka da se infinality vise ne koristi jer sada freetype2 poseduje te zakrpe integrisane u sebe a ne pravi haos po sistemu kao infinality patch.
Nije to bilo popravljje nego sklanjanje tog paketa. Koce ga znati do pre par meseci (mrzi me da trazim) preporucivali su taj paket, sad je oznacen kao zastareo...Ja sam ga obrisao-deinstalirao i nema njegovih tragova to je prvi deo onog uputstva sa linka. Ko ce ga znati da li je neko pored kompa ili ne i da li ima neki predlog. Upravo taj paket je ubio harfbuzz i sad sam uradio upgrade harfbuzz paketa kako je i bio i Manjaro nije puko.
 
lega99 je napisao(la):
феб 05 10:59:04 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: SMBus Timeout!
феб 05 10:59:04 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed reset at end of transaction (01)
феб 05 10:59:04 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:04 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:04 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: SMBus Timeout!
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed reset at end of transaction (01)
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-1: Failed! (01)
феб 05 10:59:05 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: SMBus Timeout!
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed reset at end of transaction (01)
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:10 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:15 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: SMBus Timeout!
феб 05 10:59:15 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed reset at end of transaction (01)
феб 05 10:59:15 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-2: Failed! (01)
феб 05 10:59:15 Manjaro-1608 kernel: i2c i2c-3: Failed! (01)

Kako ovo da sredim, koliko sam nasao zavisi od lm_sensors ali nema nista drugo osim te verzije koju imam, doduse postoji nesto slicno (patchovan lm_sensors) u AUR-u ali nema nijednog kometara
 
Nije to bilo popravljje nego sklanjanje tog paketa. Koce ga znati do pre par meseci (mrzi me da trazim) preporucivali su taj paket, sad je oznacen kao zastareo...Ja sam ga obrisao-deinstalirao i nema njegovih tragova to je prvi deo onog uputstva sa linka. Ko ce ga znati da li je neko pored kompa ili ne i da li ima neki predlog. Upravo taj paket je ubio harfbuzz i sad sam uradio upgrade harfbuzz paketa kako je i bio i Manjaro nije puko.

Odlično!:D Sad videh da na Manjarovom sajtu predlažu guide sa githuba kako da se postigne sličan rendering fontova samo pomoću freetype2. Ne znam vredi li tj. kako to izgleda kad se uradi.
 
Odlično!:D Sad videh da na Manjarovom sajtu predlažu guide sa githuba kako da se postigne sličan rendering fontova samo pomoću freetype2. Ne znam vredi li tj. kako to izgleda kad se uradi.
To je ono istio uputsvo sa linka koji sam dao. Nemoj pokusavati jer je falicno, local.conf je kod mene bio prazan a citam na linku da ima problema sa tim sadrzajem sto se ubacuje u local.conf. Plus ona instalacija fontova ne prolazi jer ne moze da dovuce to sto mu treba, upravo sam tu zaglavio, postoji meta fajl u AUR-u ali kad krene da instalira nema nekih fajlova i automatski ne moze da odradi. Suvise je to komplikovano a pogotovo to je sa pocetka 2017 godine i pitanje je da li je to validno pogotovo kod Manjara i plasme 5. To sa Manjaro sajta na onom mom linku je uputsvo za Arch a sadrzaj je isti ili je razlika sto je nesto opsirnije objasnjno ili sto je veci font na tom mom linku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala, na prvu sam i ja bio skeptičan jer šotovi koje je okačio za primer, ne izgledaju nešto ubedljivo mada, naćorav sam a možda je i kompresija na imgur, ako je ima, uradila svoje.
 
ttf-impallari-cantora ovog fonta nema, sve je to na klimavim nogama, za Arch je uputsvo iz 2017 a za Manjaro iz 2018, sve isto a godinu dana razlike. Taj font treba za fonts-meta-extended-lt a pitanje je da li u sledecim koracima jos nesto fali.
 
Popravljanje haosa koji napravi brisanje infinality paketa je sizifov posao. Trebao si prvo da sacekas da napisemo nesto o tome pre nego sto si uradio. Zapravo je preporuka da se infinality vise ne koristi jer sada freetype2 poseduje te zakrpe integrisane u sebe a ne pravi haos po sistemu kao infinality patch.

Covece ti mi delujes kao veliki izluzionista, sve neki saveti a nista konkretno. Preporuka je da se infinality vise ne koristi a on u repozitorijumu i jos ga reklamirali-pisali. Sad kad treba da se makne Sizifov posao? Postavim gresku koji mi javlja iskljucivo Manjaro i to povremeno oko i2c-1 i2c-2 i2c-3 nidje saveta sta uraiti, ignorisati, konkretno nesto negde setovati...
 
^Probaj neki stariji/noviji kernel.

Edit: konkrenije, imam isto MSI mobo (doduše ne i model) i meni sa 4.13 i instaliranim lm_sensors ne baca tu grešku ni povremeno.
 
Poslednja izmena:
^Probaj neki stariji/noviji kernel.

Edit: konkrenije, imam isto MSI mobo (doduše ne i model) i meni sa 4.13 i instaliranim lm_sensors ne baca tu grešku ni povremeno.
Imam celu kolekciju kernela od 4.9.x pa do 4.15.1, ta greska se pojavi pa onda sa nekim kernelom nestane, sad treba utrefiti koji mu kernel odgovara. Sad cu da probam 4.13.
Nemere 4.13 nema ga u ponudi kod mene u repozitorijumima za Manajro, probaci 4.14 i 4.14RT
 
Poslednja izmena od urednika:
Konkretan savet za resavanje problema sa Manjaro i Infinality patchem je da obrises Manjaro i instaliras Arch Linux ukoliko postoje uslovi za tako nesto a fontove podesis na drugi nacin, kroz freetype2 conf, stavis hinting na slight, ukljucis antialiasing i podesis rgb uz neki dobar sistemski font po zelji (DejaVu, Noto, Roboto, San Francisco). Treba manje vremena za to nego za opravljanje haosa koji napravi brisanje infinality patcha.
 
Konkretan savet za resavanje problema sa Manjaro i Infinality patchem je da obrises Manjaro i instaliras Arch Linux ukoliko postoje uslovi za tako nesto a fontove podesis na drugi nacin, kroz freetype2 conf, stavis hinting na slight, ukljucis antialiasing i podesis rgb uz neki dobar sistemski font po zelji (DejaVu, Noto, Roboto, San Francisco). Treba manje vremena za to nego za opravljanje haosa koji napravi brisanje infinality patcha.
Covece pa nije to windows 98 pa svaki cas install, da brisem distro i instaliram Arch i nabavim drugi komp sa kojeg cu citati uputsva za instalaciju, e fala ti na savetu ;) :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam celu kolekciju kernela od 4.9.x pa do 4.15.1, ta greska se pojavi pa onda sa nekim kernelom nestane, sad treba utrefiti koji mu kernel odgovara. Sad cu da probam 4.13

Probaj... S druge strane, ako je bilo grešaka ili ne prijavljuju temp/RPM vrednosti, ima smisla razmišljati o tome a ukoliko ti sve radi(ne mislim tu samo na senzore) i sa trenutnim kernelom, i jedino što povremeno vidiš to u logu, možeš i da zanemariš.
 
Poslednja izmena:
Probaj... S druge strane, ako je bilo grešaka ili ne prijavljuju temp/RPM vrednosti, ima smisla razmišljati o tome a ukoliko ti sve radi(ne mislim tu samo na senzore) i sa trenutnim kernelom, i jedino što povremeno vidiš to u logu, možeš i da zanemariš.
Sve radi, to sto imam od programa, jedino Kodi nece uvek da se vrati na prethodnu opciju ali ostali programi rade tako da cu da zanemarim to sto ispisuje. koristim lm_sensors jer ocitavam temeprature GPU, CPU i svih diskova i prikazujem ih u panelu preko plasma vidzeta. Graficka mi se malo vise greje jer treba da se skine i ocisti ali ja se ne usudim da je rastavljam i menjam pastu, koristim readeon profile prog i nabijem ventilatore na veci broj ortaja i drzim graficku na 45C.
 
Ništa onda, nemoj da se uzbuđuješ. Kod mene stalno javlja


HTML:
EXT4-fs (sda1): re-mounted. Opts: errors=remount-ro

al to ne znači da ga ne mauntuje, pa tako i sa tim timeout porukama. A Kodi ima toliko starih/bagovitih addonova da nije čudno kad mu nešto ne radi.:D. Mislio sam na ozbiljnije problema...
 
Kodi sam sam pogledao sve distroe koje imam svuda zeza, dodaci su zastareli. Kad pogledam i koji ce mi djavo imam EON jer sam sad na SBB 90% TV kanala nisam ni pogledao, gledam najvise Fox HD ali ubija sa reklamama. Ako nesto propustim na TV jer me mrzi da spajam UTP kabl sa ruterom onda premotam na PC preko EON-a i to ima za 7 dana a na TV bi trebalo da vraca 3 dana al nisam spojio a stoji mi kabl na stolu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Covece pa nije to windows 98 pa svaki cas install, da brisem distro i instaliram Arch i nabavim drugi komp sa kojeg cu citati uputsva za instalaciju, e fala ti na savetu ;) :D

Upustvo za instalaciju dolaze uz ISO fajl, ulogujes se kao root na drugom virtuelnom terminalu i tu otvoris upustvo preko nano editora. Virtuelni terminal menjas sa ALT + strelice, prvi ti sluzi za instalaciju a drugi za citanje koraka iz upustva. Kada to zavrsis valja podici mrezni servis (systemctl start/enable NetworkManager), instalirati xorg (pacman -S xorg), graficki drajver (pacman -S xf86-video-*), neko okruzenje, recimo xfce4 ili plasma i firefox. Eto te u grafickom okruzenju odakle se lako dodaju ostali potrebni programi. Jeste malo cimanje ali je svakako manje nego ganjanje sta je to obrisao infinality sa sobom, koji tacno config odakle i koji font ili biblioteku pa vracanje svega toga itd. Jer infinality nije briga sta ce biti sa sistemom kada ga obrises, poprilicno je destruktivan patch.

Edit: Jasno mi je da je bolje popraviti pokvaren sistem nego reinstalirati ali kada su u pitanju svinjarije kao infinality ne bi se ja cimao sa tim.
 
Poslednja izmena:
Opcija je i da se instalira ArchMergeD (mada ima i drugih). U pitanju je full grafički installer za Arch, prost kao pasulj. Nakon instalacije te dočeka komandni prompt. Na tebi je da instaliraš display manager, desktop okruženje i željene aplikacije.
 
Edit: Jasno mi je da je bolje popraviti pokvaren sistem nego reinstalirati ali kada su u pitanju svinjarije kao infinality ne bi se ja cimao sa tim.

Covece zar mislis da ja sa preko 60 godina mogu da se bakcem sa tim stvarima i da imam zivaca za to, to sam radio kad sam morao sve komade na mainframe racunarima, nije moranje. Tu svinjariju kako ti pises upravo su hvalili ovde a i drugde. Ja sam sredio Manjaro i on radi, za sad sve radi i ne bakcem se sa nikakvim instalacijama, mislim da je dosta i previse, u svom zivotu nisam toliko instalirao winXP i w2k server ( mislim 3 ili 4 puta). Dok god bude radio ne diram ga ali cu sad pre svake takve instalacije za navodno bolje prvo videti sta sve to radi a pogotovo ovi fontovi koji su proglaseni za zastarele a uputsva na internetu se vuku ko zna dokle, svako uputsvo ako moze gledam datum kad je pisano. Za sad ne diram nista, jednostavno ako bi i radio instalaciju opet bi stavio Manjaro ali dosta mi je vise, sad cekam da vidim kako ce ispasti plasma 5.12 i sta ce biti sa famoznim waylandom, Ubuntu i klonovi ostaju na xorgu a za ostale videcemo. Inace Neon je vec stavio 5.12 plasmu na svoj distro, normalno jer je oni i prave, sad ih cekam prelaz sa osnove Ubuntu 16.04 LTS na 18.04 LTS.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvalili su ljudi po internetu infinality, ali pre nekih pet godina kada freetype2 nije sadrzao vecinu stvari koje omogucuje infinality patch. Patenti za ClearType su istekli. Nekada je Archlinux po defaultu imao jako los font rendering, sada je bolje ali za prave rezultate se treba malo poigrati sa fontconfig i Xresources.

Da ne bi vise dolazio u takve situacije ne bi bilo zgoreg da pogledas u pravcu btrfs, zfs ili lvm, da pocnes koristiti snapshote da mozes vratiti sistem u prethodno stanje kada dodje do kvara bez puno "majstorisanja" po ununtrasnjim delovima sistema. Takodje za automatizaciju intalacionog i konfiguracionog procesa celog sistema postoje alati.

Ja sam isto nekada koristio Manjaro kao i taj KDE koji ti preferiras ali ne vise, a razlog je upravo zbog manjka stabilnosti kako Manjaro-a kao distribucije tako i KDE 5 Plasme kao grafickog okruzenja. Ko zeli foolproof okruzenje koje radi bez puno cimanja, jedino resenje u ovom momentu je xfce4. Sve ostalo je sklono lomovima i greskama koje iskacu po sistemu iz verzije u verziju. Mozda je Ubuntu Unity drugi po redu u tom smislu, iako je odbacen DE. MATE posto je u procesu trancizije je takodje sklon lomovima jednako kao i Plasma 5. Gnome 3 koji se ne odrzava postaje grozan, u kombinaciji sa Ubuntu non LTS koji se redovno ne apdejtuje jos grozniji u sta sam licno imao prilike da se uverim u solidnom broju slucajeva. Pucanje shella, pucanje ekstenzija, sistem koji se vise ne moze nadograditi. Canonical bi stvarno trebao da non LTS verzije oznaci sa beta i da LTS bude jedini proizvod koji oni nude kako krajnjim korisnicima tako i firmama. Ubuntu bez LTS oznake je trazenje nevolje.

Mislim da problemi sa kojima se ti susreces imaju velike veze sa distribucijama i paketima koje biras a ne toliko sa tvojim manjkom znanja oko instalacije i konfigurisanja sistema. Moras razumeti da su mnogi projekti koji se ticu krajnjih korisnika zapravo hobisticke prirode, skloni promenama koje dovode do rusenja kompatibilnosti. Cak i oni koji imaju finansijsku potporu su cesto vise R&D tipa nego sto se ozbiljno koriste u produkcijske svrhe. Red Hat sponzorise Gnome ali se oni ne sale tako sa projektima koji su im zaista od znacaja kao sto je recimo systemd i sve sto ga okruzuje ili recimo Ansible. To je zato sto je graficko okruzenje manje bitno od systemd jer ti mozes koristiti distro u mnoge svrhe bez X servera i grafickog okruzenja ali ne mozes bez systemd.
 
Nazad
Vrh Dno