Šta je novo?

Garancija za OLED kod nas

Labello

Slavan
Učlanjen(a)
25.02.2017
Poruke
4,514
Poena
455
Moja oprema  
Zvuk
Samsung Q800C
Ostale periferije
LG OLED C2 55" & PS5
Mobilni telefon
iPhone 13 Mini
Zanima me da li neko zna kolika je garancija kod nas pri kupovini OLED tv-a marke LG?

I da li garancija pokriva ako se javi "BURN" problem? Da li dobijam nov tv, novac ili nikom nista?

Hvala.
 
Za 55" mozda i mozes tako da razmisljas. Za 65" malo teze, a 77" kosta tricavih 10-ak k evra, tako da... ;)


BTW, mozete i da popunite peticiju - mozda i upali :)

U softver za novu 2018. generaciju su vratili opciju "Logo Luminance Adjustment". Ako se ne varam opcija je postojala na starijim modelima, ali nije mogla da se iskljuci.
Ne bi bilo lose da to podrze i za 2017.

https://www.change.org/p/lg-electro...mpaign=share_petition&utm_term=share_petition

https://www.avforums.com/threads/lg-oled-logo-luminance-dimmer-petition.2157093/
 
Poslednja izmena:
nema od te peticije nista kao sto su i potpisivali da vrati 3d na makar jednom modelu. uglavnom sve je do njih.

Iskreno ne znam da li bih dao 10k evra za tv, i 2k je previse, a kamoli 10. uglavnom koji god da kupis imace neku manu, a burn in koji ce mozda, a mozda i nece da se desi je prihvatljiviji rizik od led-a. Mada opet kazem, taj ko gleda cnn vesti ili staticne slike 20h dnevno ne znam za sta ce mu oled. led ce tu sasvim korektno zavrsavati posao.
 
10k daje neko kome tih 10k ne znaci mnogo. Vrlo jednostavno.

Sta vise - verovatno mu tih 10k znaci daleko manje nego nama 3k :)
 
pa ako mu malo znaci 10k onda mu jos manje znaci da za 2-3god da opet :d I plazme su imale jos gori problem sa burn in-om, a opet i dan danas ih neko koristi bez problema.
 
To sto nekome 10k ne znaci mnogo (u smislu da moze lako da plati) ne znaci da bas hoce da ih baci.
I po meni vredi gledati ovakvu sliku 3 godine i onda baciti TV i uzeti drugi. Stvarno vredi tih para.
Ali bas posle godinu dana - to bas i ne :)


@shin-bojan
Garancija na burn-in ne vazi. Ni klasicna, ni osiguranje - jer preuzima klauzule iz klasicne garancije.


@MarkoZ
I ne bih se slozio da je plazma problem veci.
Tamo se tacno znao razlog (i fizika koja stoji iza toga) i kako da se izbegne.
Ovde se ne zna tacno (tj. mi ne znamo - LG sigurno zna) i vrlo moguce je da je jednostavno u pitanju "trosenje", sto znaci da problem pravi kumulativno opterecenje istog dela ekrana - nebitno da li je u "cugu" ili ravnomerno vremenski rasporedjeno. Efekat jeste jaci ako je u "cugu", ali problem je sto to nije jedini preduslov.
Isto tako ocigledno zavisi od konkretnog panela - ljudi koriste na isti nacin televizore, a mali deo njih ima problem - drugi deo nema.


Zanimljivo stivo za one koje zanima OLED tehnologija:
https://www.nature.com/articles/srep38482
 
Poslednja izmena:
pa vidis ja se bas i ne bih slozio da bacim tv posle 3godine i da uzmem drugi jer ni jedan ne vredi tih para. TV i sa burn inom moze da se gleda, tj burn in se vidi samo na specificnim scenama iliti bojama. Rekao sam kod mene burn ina nema ali ja nisam kompetentan jer televiziju ne gledam, doduse ima serija koje imaju logo ali one su sat vremena max. Takodje ima primera gde su ljudi kupovali izlozbene oled modela sa jakim burn inom i da su se javili da su resili problem posle 3 dana pustanja materijala sa puno beline (skijanje, sneg i tako to), ima onih koji ga nemaju uopste, a ima onih kod kojih je vidljiv i koji problem nisu resili. Znamo i ovde kako da se burn in izbegne, ono sto ne znamo je da li je trajan ili ce nestati posle nekog vremena, a verovatno i dosta zavisi do panela. Panasonic je rekao da uz pomoc svog iskustva koji imaju sa plazmama i burn inom da ce na svoje oled modele maximalno smanjiti rizik jer oni najbolje poznaju tehnologiju sto ne znaci da ce ga ukloniti.
 
@shin-bojan
Pratimo, naravno :)
A upravo taj test ti daje rezultat koji se delom kosi sa onim sto si napisao - i sto bi svima bilo logicno.

I sta znaci "los panel"? To je mozda i kljucno pitanje.

Week 4 (02/22/2018): New uniformity photos have been updated. Uniformity issues are clearly visible on the 200 nits CNN TV in red and magenta slides (but not in normal content). This is unusual, as we would expect the maximum brightness CNN TV to show uniformity issues before the 200 nits CNN TV. The 18% window we used in January to measure the color gamut is also becoming more visible on this TV (and the FIFA 18 TV) as the weeks progress, even though we haven't displayed that 18% test pattern since January. We have contacted LG to understand why this is happening and will update this article as we obtain more information.


@MarkoZ
Moze i posle 3 godine da se proda nekome kome to ne smeta.
Ali bas posle godinu dana - to bi bio opasan fail.

Znamo kako da sprecimo na brute-force nacin - ne gledaj nista sto ima bilo sta staticno i to je to.
To bukvalno znaci da ne moze da se gleda klasicna televizija koja ima logo, rezultat utakmice i slicno :d

Pored toga ne znamo realno (jos uvek) bas mnogo. Rezultati rtings testa upravo govore da ono sto je svima logicno i ocekivano - i nije bas tako.
 
Poslednja izmena:
BTW, pricamo samo teoretski, naravno - ako bi neko hteo bas 100% da bude safe.

Ja licno gledam OLED identicno kao sto sam gledao i plazmu i to je to. Zabole me savrseno. Sport Klub pecat mi ne gine :d
 
Ja gledam da u SDR oled light drzim ispod 40. U HDR je naravno zakucan na 100.
Stvarno ne ocekujem da ce biti IR problema - ostavio sam ukljucene opcije za pomeranje piksela i refresher, a i pridrzavam se saveta iz ove teme http://www.avsforum.com/forum/40-ol...arning-all-current-future-oled-tv-owners.html .
Javicu ako dobijem burnin :).

Nego, ova recenica je zanimljiva:
"Purchase an extended warranty that specifically covers burn-in or permanent image retention. LG's warranty does not cover burn in."

Inace, vec sam krenuo da se nerviram sto je netflix logo recimo uvek vidljiv kada pretrazujes serije :).
 
Poslednja izmena:
Kako to mislis - ostavio si refresher? :)

On je uvek aktivan - na svaka 4+ sata rada ce na prelasku u sby da odradi mali ciklus. Zato je i bitno da se ne iskljucuje totalno napajanje - timer-om, recimo.
Veliki ciklus se pokrece manuelno i on traje sat vremena.

Taj veliki ciklus, recimo Sony, upozorava da se radi samo jednom godisnje zbog trosenja panela - a LG kaze da se koristi kad god postoji bilo kakva anomalija sa slikom.
Ni tu ne mogu da se sloze :)
 
nisu problem ni utakmice, i ona traje 45min 10pauza 45 minuta (koliko se secam :d ali moguce da se nesto promenilo ne pratim ) ali je dokazano da ce problem praviti svakodnevne utakmice po vise sati dnevno. Ono sto je bitno je da sada ima dosta nas ovde koji imamo olede pa cemo pratiti situaciju sta i kako :) mada bih voleo da se jave i oni koji su oled kupili pre 2-3god ako su jos uvek ovde.
 
Uvek mozes da zumiras sliku tako da se ne vidi logo :).
Steta sto nije moguce iskljuciti logoe na setup boxovima.

Da li je neko iskljucivao ABSL u servisnom meniju?
Na 2015 modelima je tv dimmovao logoe, ali su se gejmeri bunili. Ta opcija je izbacena na novijim modelima.
 
Poslednja izmena:
Vratili su u modele za 2018. da bude konfigurabilno.
Mogli bi to lagano da ukljuce novim firmware-om i u modelima iz 2017.

Jel si uopste procitao peticiju? :)
 
Nasli i resili bug :)
Bilo bi malo previse da se tako brzo napravi problem tog tipa.


Ovo nije nikako "odlicno" i opet se svodi na "lutriju" sa panelima:

LG has also confirmed that there is variation between panels, which is why some OLED appear more prone to developing uniformity issues (as in the case with our Live CNN (200 nits) vs Live CNN (Max).)

BTW, kad su vec krenuli da rade test - mogli su da napisu i da ga rade na 55" modelima. Tek sad je to jasno.
 
Poslednja izmena:
Kakvo vam je stanje sada? :p

Da li bih ja bio sacuvan od burnina ako bih uglavnom gledao samo filmove i serije, znaci top crn bar gore i dole i film, nema logoa ni sranja, serije takodje full screen, logoa bez?

Od televizije bih bih pratio Sportklub, Discovery i jos koji kanal, ali to kad kad, nikako svaki dan po celi dan..

Sto se gaminga tice, isto nekada svaki dan po par sati, nekada po nedelju dana ne bih ni palio Sony. :D

Verujem da bih YT mozda vise nego sada na HD monitoru. :D
 
Pa kada se pusti u full screen ne bi trebalo da bude problema? :D

Imate li neki dead pixel i da li to ulazi u garanciju?
 
Koliko pratim na forumima - vrlo retka pojava na OLED-u.
 
ni ja nisam video da je neko dobio sa mrtvim pixelima, gledao bas juce, ja nemam ni traga burn inu, ne gledam televiziju ali gledam serije koje imaju logo. yt naravno fullscreen. Ne bi trebalo da te brine ni televizija ni logoi ako je to svega par sati nedeljno.
 
Dobro je onda, pregledao sam malo net, i ako se javi, mogu da se povrati nekim metodama, a nekad i ne, sve zavisi da li je previse ozbiljno..
 
Nazad
Vrh Dno