Šta je novo?

Boot i hdd

lik7777

Cenjen
Učlanjen(a)
17.06.2011
Poruke
36
Poena
154
Valjda sam ubo kategoriju gde treba da stavim temu :)

Hocu da krenem malo na linuxu da radim ali mi se ne smara sa virtuelnim masinama i sa deljenjem particija, nego sam mislio da uzmem neki hard 200-300gb i na njega stavim linux.
1- Zaboravio sam malo ali cini mi se da samo sata port 1 moze da butuje jel tako? Ili to moze da se podesava??

2 - jel bih onda u tom slucaju bilo izvodljivo da uzmem 2 rack-a i prikljucim ih na sata 1 i 2 i samo kada mi treba linux zamenim fioke?

ovo su rack-ovi
https://goo.gl/bfeXiU
https://goo.gl/zikwhs

i jel moze neko da mi kaze sta znaci [Support UASP Protocol & 8TB HDD] ovaj protokol u zagradi :D

Ploca je stara asus p5e
 
trebalo bi da moze bilo koji port da butuje, obicno izaberes u biosu sa koga prvo.
linux instalira grub bootloader, tako da posle lako biras koji OS.
 
Zavisi od ploče i sistema, neke ploče imaju 2 SATA kontrolera od kojih je jedan brži pa se više isplati imati OS na disku priključenom na taj SATA port. Učini sebi uslugu pa isključi sve drige diskove dok stavljaš OS, specijalno ako nisi baš dobar sa Linux-om. Za rezliku od Windows-a, većina Linux-a ima "čudne" nazive za diskove i particije pa se lako pomeša.
 
imao sam cini mi se taj problem davno..izgleda da sam ga resio sa fleshovanjem biosa jos ranije, samo mi nije trebalo vise do sada...bas sam probao malo pre da izmestim diskove i boot-ovo je sa drugog sata porta...videcemo kada instaliram linux :D Tako da odlicno usteo da sam novac za sada da ne kupujem rack-ove :)

Znam za iskljucivanje hdd...pre sam instalirao linux pa sam se bas bio mucio sa tim particijama :D
 
lakse je da nam kazes koja je ploca pa ces dobiti preciznu informaciju sta da radis.ali da,najbolja varijanta je ne mesati win i inux diskove i igrati celu igru sa grub-om i koristiti boot manager sa ploce,najcesce bude f11 precica (mislim da je na svim ami v4 i v5 biosima ta precica) ali zavisi od proizvodjaca,modela ploce,dal je sistem uefi i upaljen fastboot,dal je ful MS fastboot ili ove krnjave proizvodjaceve verzije...
 
Pise gore ploca je Asus P5E :) F8 je boot meni cini mi se

Core 2 Quad q9550 3,8 ghz
8gb kingston hyperx 1066mhz
Gainwarg gtx470
 
Poslednja izmena:
izvinjavam se,nekako mi je promaklo.f8 je boot menu/manager,ploca nema svakako fastboot i trebalo bi ako se dobro secam da uvek okine boot menu/manager.svejedno je u koji sata port ide hdd,samo zbog eventualnih problema sa grub-om iskopcaj sve sem taj hdd na koji mislis da stavis linux.kad instaliras sve,prikopcaj win i ostale diskove i prilikom starta sa f8 biraj sa kojeg hdd-a ces da butujes.
 
Hvala na pomoci. Sledece nedelje se bakcem sa tim pa javljam dal sam sve zavrsio :D hvala svima jos 1!!!

Samo pitanje jos jedno. Grub ce samo da radi kada selektujem linux-ov hdd ili ce uvek grub da se pojavljuje?
 
da trebalo bi tako, samo kad butujes sa linux diska. ali svakako mozes menjati koliko dugo stoji grub ekran i koji mu je "default" izbor. nema tu nekih vecih problema ako si pazljiv.
 
ako instaliras ovako kako sam ja predlozio,dakle tokom instalacije da otkacis sve ostale diskove trebalo bi potpuno da izbegnes igranje sa grubom (on ce uvek postojati,sastavni deo linuksa) ali ce da predpostavi da je jedini izbor i nece izlaziti njegov prompt vec direktno ce butovati linux sistem.otud moj predlog da umesto vise promptova tokom boot-a zapravo imas samo taj sa ploce tj primera radi da u biosu postavis da butuje win po defaultu,a samo kad hoces u linux da tokom paljenja pritisnes f8 i kazes mu da butuje linux,ili obratno.

ako ostavis ostale diskove sa instalacijama narocito windows-a,mozes lako imati problem da taj win ce moci da dignes samo putem grub-a i to samo sa zadnjeg diska na kojem si radio instalaciju linux-a.linuksi imaju ruznu naviku da su jako agresivni tokom instalacije i prepisuju mbr svih prisutnih diskova sa grub-om.sve to posle moze dosta bezbolno da se resi ako se desi ali je prosto lakse narocito za pocetnike da se izbegne sav taj jazz i prosto se otkopcaju diskovi i nema peripetija.
 
E da javim uspeo sam nekako..sve radi full sa F8 nema grub-a.. mucio me malo sa internetom kada sam zavrsio instalaciju, nije nesto radio DHCP pa nisam imao IPv4 adresu ali sam samo restartovao ruter i modem i proradio je :)

Samo jel moze neko da mi kaze zasto me je aj da kazem mucila instalacija zbog display kabla...odnosno kad mi je bio na hdmi-ju tokom instalacije imao sam neki error i nisam mogao da pokrenem. Onda sam stavio vga kabl i sve radi normalno ??

I da jel ima neki dobar tutorial i program gde je objasnjeno kako se instalira linux na usb pa da se usb ponasa kao hdd?
 
Poslednja izmena:
za ove vece distroe ti treba jako brz usb,u sustini sve ispod 40 mb/s citanja je neizvodljivo a sem ako imas neku usb 3.0 karticu koju si budzio sa tom plocom i usb 2.0 na njoj ne mozes da postignes.ovi mali persistence distroi mislim da te nece zadovoljiti svojom funkcionalnoscu i nedostatkom prilagodjavanja pocetnicima s' obzirom da si tek poceo sa linuksom,pa ti je moj savet da za sad preskocis to i fokusiras se na full instalacije ovih par najvecih i ispeglanijih distroa.

sto se tice tog problema sa kablom,verovatno taj distro sto si probao se ne mirise sa nvidiom bez full rucne instalacije drajvera.nista neobicno za linuks,navikni se na takve problemcice.takodje,najbolje je da se prebacis na podforum o linuksu,pre ces dobiti odgovore.
 
Zaboravih da naznacim da sam to pitao za laptop...tu imam usb 3.0...i ovaj usb https://goo.gl/gJHmpe (100/15 r/w) i ovaj https://goo.gl/i3B2BE (100/10 r/w)..... to sam pitao ovako..svakako cu pogledati linux forum..
Ubuntua sam instalirao inace.
navikao sam se na te linux bagove ali me ovaj bas zacudio....imao sam pre neki pokusaj isto sa linuxom ali sam tada instalirao na latopu i wifi mi nije radio uopste...trazio kodove po netu drajve sve zivo..na kraju je imao bag ovako: upalim laptop ne radi wifi, samo zatvorim laptop da ode na sleep i otvorim i radi wifi :D

uvek me odusevi linux sa takvim novim iznenadjenjima :D

a ovo sa draverima da nadjem drajvere na netu pa ce onda raditi sa hdmi-ja?
 
Poslednja izmena:
E da javim uspeo sam nekako..sve radi full sa F8 nema grub-a.. mucio me malo sa internetom kada sam zavrsio instalaciju, nije nesto radio DHCP pa nisam imao IPv4 adresu ali sam samo restartovao ruter i modem i proradio je :)

Samo jel moze neko da mi kaze zasto me je aj da kazem mucila instalacija zbog display kabla...odnosno kad mi je bio na hdmi-ju tokom instalacije imao sam neki error i nisam mogao da pokrenem. Onda sam stavio vga kabl i sve radi normalno ??

I da jel ima neki dobar tutorial i program gde je objasnjeno kako se instalira linux na usb pa da se usb ponasa kao hdd?

Nije preporucljivo da se USB koristi kao Linux (koji nije live), jer to unistava USB flash, ne bukvalno, ali malo po malo.. Nije flash za to. Takodje, ni eksterni hdd, jer je spor zbog USB-a.
A ovaj problem zbog kabla, pretpostavljam da je problem zbog drajvera za grafiku, HDMI funkcionise drugacije u odnosu na VGA, gde je stvar jednostavnija.
 
ok... Zar ne moze da se napravi live ubuntu na usb?? i da li je onda bolje da koristim virtuelnu masinu ako hocu da ga koristim na laptopu? U sutini vise koristim laptop a ne bih da samo instaliram linux jer to ni na sta nece liciti trenutno :DD .. ovo za komp sam pitao jer u njemu imam mogucnosti sa hdd-ovima....
 
ako mene pitas resenje je linux na eksternom hdd-u.hdd moze manje vise bilo koji,a posto imas usb 3.0 na tom laptopu,ganjaj usb 3 kuciste.
 
ok... Zar ne moze da se napravi live ubuntu na usb?? i da li je onda bolje da koristim virtuelnu masinu ako hocu da ga koristim na laptopu? U sutini vise koristim laptop a ne bih da samo instaliram linux jer to ni na sta nece liciti trenutno :DD .. ovo za komp sam pitao jer u njemu imam mogucnosti sa hdd-ovima....

A zasto ne bi mogao da se napravi live ubuntu? Nisi razumeo, procitaj pazljivo post iznad. Za laptop samo live, ubuntu, ili koji god hoces, ima ih puno.
 
Sta bi mi ti onda preporucio a da nije deljenje particije na hdd-u?
 
prvo vidi kakve su brzine na toj flesci tj dal' vredi uopste se patiti sa sistemom na njoj.
 
video sam taj tutorial probacu .. sta ti mislis kako ce raditi na usb-u? valja li probati?
 
video sam taj tutorial probacu .. sta ti mislis kako ce raditi na usb-u? valja li probati?

Ja ti opet ne preporucujem da se mlatis i instaliras standalone linux na USB flash, ok je varijanta preko USB eksternog diska, ali na ustrb brzine. A sto se tice Live linuxa, svi preporucuju Ubuntu, obzirom da se meni licno ne svidja, ovo je od mene preporuka, pa probaj: https://www.slax.org/
 
mislio sam na ovako nesto

mislim isto je ko eksterni hard u sustini ...samo da li bibutovao sa njega?

https://goo.gl/SSyadV

https://goo.gl/P6hCvY

Nazalost, ne moze niko da zna da li ce tvoja ploca da ga prepozna, tj. bios, da bi mogao da butuje, trebalo bi da radi, ali nisam siguran 100%... Ipak nije pravljen za te namene. Ja imam Sony USB flash 3.0 od 64Gb koji nece da se butuje, imam takodje i jedan Kingston DLocker koji je zasticen password-om, ne moze da butuje, itd.
 
Kapiram ..znaci kocka ..moracu onda jos malo da razmilim sta mi je ciniti... jer u sustini da uzmem neki veliki eksterni hdd samo za linux je izuzetno glupo.. ovo sa eksternom kutijom je ptanje da li ce raditi.. sa usb nije bas preporucljivo :p
ostaje mi ili deljnje particija ili virtuelna masina kao pouzdani.... mada mozda ako delimicno sa particije skinem sa obicnog hdd za linux a ssd lepo ostavim na miru ili je bolje da skinem 50ak gb sa ssd?

jel steti ssd-u deljenje particija tj dua boot???...citam na netu neki kazu ne neki kazu da
 
Poslednja izmena:
Kapiram ..znaci kocka ..moracu onda jos malo da razmilim sta mi je ciniti... jer u sustini da uzmem neki veliki eksterni hdd samo za linux je izuzetno glupo.. ovo sa eksternom kutijom je ptanje da li ce raditi.. sa usb nije bas preporucljivo :p
ostaje mi ili deljnje particija ili virtuelna masina kao pouzdani.... mada mozda ako delimicno sa particije skinem sa obicnog hdd za linux a ssd lepo ostavim na miru ili je bolje da skinem 50ak gb sa ssd?

jel steti ssd-u deljenje particija tj dua boot???...citam na netu neki kazu ne neki kazu da

Pa...Da. A, mozda da potrazis caddy za tvoj laptop, za dodatni hdd? Za ssd, po meni ne bi trebalo da bude problem da bude podeljen, ali opet, ne znam kako se nosi sa 2 fajl sistema u tom slucaju... Najidealnije je da ima jedan.
 
imam vec caddy u laptopu i 750gb hard ..los mi je jedino nesto taj hard ima 70% zdravlja ali sljaka..do duse menjacu caddy uskoro za novi ovaj je sata 2 a stavicu sata 3 caddy...tako cu onda definitivno...za linux 50ak gb i to je to ....


kako bese postoji ona fora da se izvuce nova particija a da ne diram fajlove sa stare??

bice vesela instalacijasa particijama jedino :DD iskljucicu ssd pre nego sto instaliram a mozda uradim i backup
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno