Šta je novo?

Zamena/popravka tastature na Lenovo laptopu

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,114
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Drug ima ovaj laptop.

Prosuo je koka kolu po njemu, pre odredjenog vremena, i od tada brljavi tastatura, ponekad pri kucanju dodatno izlaze slova koja nisu pritisnuta, neki dugmici su ulepljeni.

Jel se ovo da popraviti, ili je neophodna zamena tastature, ili treba da se otvori i pogleda da li tecnost je dosla drugde?

Gde uzeti tastaturu/slati na servis, bitno je da se brzo resi, ne moze ni dva dana da bude bez racunara, neophodan mu je za posao.
 
Poslednja izmena:
Popravka je skoro nemoguća jer se tečnost zavuče među folije i reeetko kada se to može isprati.

Definitivno se treba otvoriti i pregledati dokle je tečnost doprla, ali ako laptop radi, nije došla do kritičnih delova. Cena nove tastature kod uvoznika ti nije ispod 5k dinara (ako imaju uopšte), dok na oglasima možeš naći polovnu/novu za 2-3k dinara (pogledaj kupujemprodajem).

Sama zamena nije komplikovana i mogao bi i ti da je odradiš (makar tako cenim) - https://www.ifixit.com/Guide/Lenovo+IdeaPad+G50-45+Keyboard+Replacement/53139
 
Ima tastatura za 1.500-2.000 dinara, ocekivao sam da budu i skuplje.
Zamena ne deluje tesko, nisam radio tako nesto, mada deluje da nema gde da se pogresi, citavih 8 koraka i mali broj srafova.

Rekao bih da se isplati popravka ovoga i dodavanje jos 4GB rama, da nije jos za bacanje.
Eventualno i SSD da se doda.
 
Poslednja izmena:
Upravo. Samo vodi računa kada dižeš tastaturu, da je polako izdigneš, pa otkačiš flet. Nemoj k'o sivonja da vučeš. Ne kažem da si ti sivonja, ali sam viđao sivonje šta rade i koji problem nastane posle. :D

Dodavanje rama mu se možda i ne isplati, ako ne koristi nešto što zna da povuče ram, dok ssd definitivno da i to po sistemu (ako ne koristi dvd-rw) da se umesto njega drugi disk ubaci pomoći caddy-ja. Hard disk u taj novokupljeni caddy (ima ih isto po kp-u, samo vodi računa koja debljina caddy-ja je potrebna), a ssd na mesto hdd-a.

Kako to izgleda... Samo sa postojećeg rezača prepakuješ plastiku na novi caddy.

iPAshsL.png
 
Poslednja izmena:
Mislim da koristi dvd-rw, videcu vec. U tom slucaju bi uzeo enclosure, pa bi hdd sluzio kao eksterni.
Sto se tice ram memorije, on drzi browser sa 10+ tabova, 4-5 word dokumenta i isto toliko excel dokumenta, mislim da bi 8GB rama dosta znacilo.

Hvala na pomoci.
Upustamo se u egzibiciju zamene tastature u toku sledece nedelje, ako ga ne uhvati neka manija pa ode i kupi nov laptop, ja se borim za opravku ovog :D
 
Poslednja izmena:
posto ima usb 3.0 definitvno treba ici na eksterni hdd,zgodan u bezbroj scenarija.
 
Ima vec 2 eksterna :D
 
Te tastature od 1500 dinara su masne i izlizane vecinom , malo ocuvanije su oko 2.000 dinara.
 
Iznad slova videces ove kao ,,zubice" koji se razdvajaju na svakih hajmo reci nekih 6cm-16mm to moras odvijacem odvojiti od plastike laptopa i flet provodnik mora biti DOBRO ubacen u port jer se nekada moze dogoditi da ne radi pola tastatura ili cak uopste.
 
Update situacije, tastatura ociscena alkoholom, samo od spolja, dosta bolje radi.

Kad budemo otvarali da ubacimo memoriju i SSD, bice dodatno ocisceno i mislim da nece imati potrebe za zamenom.
 
@dzonihsv

Uspesno odradjena operacija zamene tastature. Kupili smo novu na KP, sa postarinom ukupno 2,600 izaslo. Daju "garanciju" 6 meseci, imam i neki kvazi-garantni list(na kome pise da nisu u sistemu pdv-a :D), mada smo uzeli zato sto je nova. Polovne su bile od 1,700 pa navise, neisplativo pored nove za 2,450.

Hvala na pomoci. Sto se memorije i SSD-a tice, pregovaram sa njim, tesko mu pada da izdvoji novac da bi nadogradio laptop :D
 
Poslednja izmena:
Dodat i Transcend SSD 220 240GB u laptop, prodisao. Uskoro jos 4GB ram i bice preporodjena masina [emoji4]
 
Da li ce univerzalni HDD caddy posluziti, ili moram da trazim specificno za ovaj model? Debljina je 9.5mm, izmerili smo.
 
Najs, hvala na update-u. :)

Poslužiće i univerzalni caddy, samo debljina da odgovara i to je to.
 
Uzet adapter na KP, medjutim ni u biosu, ni u windowsu se ne vidi HDD..
 
Možda nije ispravan caddy?

Imaš mogućnost da ga probaš na drugom laptopu možda?

Brzim guglanjem sam našao info da izgasiš ili upališ virtuelizaciju (zavisi šta je sada postavljeno) unutar BIOS-a i vidiš prepoznaje li disk.
 
Poslednja izmena:
Nije bilo gurnuto do kraja :D :D :D :D
 
Jos samo da se doda 4GB ram i to je to, posto covek drzi 16-17 tabova u browseru plus nekoliko word/excel/spss dokumenata u isto vreme sa 3.5gb ram memorije :d
 
Nazad
Vrh Dno