Šta je novo?

Baterijska lampa i baterije

Meni procurela durasel baterija i progrizla mi celicno kuciste na magu, ne mogu da izvadim baterije :d
Inace je ispravna. Ne treba mi cak ni kao palica ali smem da kazem da ono stvarno moze svasta da trpi.

Tapatalk
 
Kako se skine jos 3$? Nisam video da si u proslom postu objasnio. :) Ovi bas muski naplacuju slanje. :)

Ovde sam napisao ukratko, u aplikaciji se sakupljaju novcici(coins) u sekciji Coins&Coupons, i onda oni mogu da se zamene za odredjene kupone u pojedinim prodavnicama. Pregledaj malo...:)


@Dejan

Prvo sto mi je palo na pamet, a sta ako su obe original, ali mozda iz razlicite serije, jer imaju na sebi drugacije oznake MH12210 i MH12383 i na Google sam pronasao ovo:
https://www.reddit.com/r/flashlight/comments/4cgcif/question_about_panasonic_ncr18650b_cells/

Prosudite sami, inace Google prikazuje mnogo vise rezultata za ove MH12210, tj.Panasonic/Liitokala.
 
Šteta što ne šalju za Srb, naleteh na odličan dil na GB, Samsung 18650 3000mAh:
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    97 KB · Pregleda: 121
Džaba vam je i gledati sve te odlične dilove, a ima ih svake nedelje maltene, na bilo kom sajtu, niko ne šalje ovamo, možda poneka koverta sa alija prođe zato što ih ima na milione (koverata) pa ne pregledaju baš svaku ali to je srećna okolnost a ne pravilo.
Meni procurela durasel baterija i progrizla mi celicno kuciste na magu, ne mogu da izvadim baterije :d
Koji je konkretno model u pitanju?
Probaj da izvadiš plastične delove, sve ono što drži prekidač i lampu, isprazni bateriju koliko možeš, uzmeš šilo ili nešto tanko i izbiješ jezgro baterije, onda izvčeš unutrašnji deo baterije, sve što može da se izvuče, moguće je da će izaći i metalno kućište baterije ako ne, potopiš u sirće preko noći...

P.S. neko je pitao kako prepoznati fejk maglajtove, koliko znam nema fejkova, barem ja nisam video, ako nađete nešto što liči na maglajt na aliju onda verovatno nije original ali kažem, ja još nisam video ni sličnu lampu na aliju. Ako se neko dvoumi nek pošalje ovde link ili na pm pa ću proveriti. Sa stanovišta outputa magljat zapravo nije ništa posebno, osrednje svetlo po relativno visokoj ceni u poređenju sa dobrim led lampama, čak i Nitecore P15 je jača, manja, sa većim dometom, dužim runtajmom ... a košta kao mala 2AA maglajt lampica.
 
Ko uopste kupuje maglajt danas pored ovih savremenih lampi?
 
Ovo je moja kolekcija, i vec neko vreme mislim da sam se zaustavio :)
Neke sam modovao, menjao driver, soft, reflektor, led (toplija bela boja bolje svetli) ...
Najvise koristim Roche F6 sa promenjenim driverom i softom, tako da imam bukvalno mogucnost podesavanja jacine svetla kao sa dimerom kada drzim duze pritisnuto dugme, sa memorijom. Takodje ima i led indikator stanje baterije (zeleno/crveni). A druga je Tank 007, jako mala ali veoma jako svetli.
 

Prilozi

  • DSC_5000.jpg
    DSC_5000.jpg
    760.9 KB · Pregleda: 177
  • DSC_4991.jpg
    DSC_4991.jpg
    755.7 KB · Pregleda: 128
Poslednja izmena:
Imam ovu cetvrtu sa leva. Odlicna baterija.
 
pojavila mi se kao neka maglica na staklu jedne baterijske koju uglavnom nosim sa sobom...kako vi štitite baterijsku koju nosite okolo? mislim, ne znam šta drugo da radim osim ono što i sad, lampa stoji u futroli a futrola ide u ranac, ali očito je da toplo hladno ostavlja posledice na staklu...pretpostavljam da to staklo ne mogu drugačije da očistim osim iznutra, ali rasklapanje glave mi ne deluje baš lako?

ili da kupim neki anti fog sprej za farove kola? :)
 
Poslednja izmena:
Koja lampa je u pitanju? Ja jedino tank007 nosim stalno sa sobom a ne štitim je nikako, visi na privesku (doduše limarija je prilično oguljena, ova priest-ova je kao nova u odnosu na moju, ali staklo se dobro drži)

Ko uopste kupuje maglajt danas pored ovih savremenih lampi?
Hej, pa ja sam se toliko ložio na nju da sam zbog nje hteo da postanem pandur:D:D:D
Šalim se malo, ali to je klasika (znaš kako kažu prodavci, "samo za kolekcionare":D, valjda im je i cena visoka upravo zbog toga, pošto kvalitet ni blizu ne opravdava cenu.
Samo da dodam, upravo gledam seriju (Dark), i lik koristi mag (radnja je 2019):), a pošto je jelte dark, koriste se i razne druge lampe;). Ulažu i u reklamu (mada ih nešto i ne viđam, osim u filmovima), pa i to treba neko da plati:)
Ja sam pre par godina kupio 3d u kompletu sa mini AA (led varijante), bilo na nekom popustu. Što kaže Sirius ima manjih a efikasnijih, ali nije ova ni toliko loša kao što bi se reklo gledajući poređenja na fonarevka.ru. Doduše, tamo ima više verzija, neznam baš da li ima ove moje. Ove sam uzeo čisto kolekcionarski (da sam naleteo na neku sa incandescent sijalicom, uzeo bih nju), a moram da pohvalim XL200. Nepopularna kombinacija 3xAAA, ali meni se lično extra svidja. Najviše to što je dimmabilna! Ajde ako neko zna za neku jeftiniju kinesku da je dimabilna neka napiše. Ja bih mnogo više voleo da mogu potenciometrom da regulišem jačinu od 500 lumena, nego da imam 2000 lumena sa par modova.
 
ma lampa je neka no name kineska, koristi jednu AA bateriju...pitam generalno, kupicu neku bolju pa rekoh da li postoji neka preventiva za magljenje stakla i slicno...pretpostavljam da staklo sokira to sto se seta iz hladnog u toplo
 
Ko uopste kupuje maglajt danas pored ovih savremenih lampi?
Maglajt je kultna american-made lampa, kupuju je dosta čak i danas. To je kao recimo Plazma kod nas, za taj keks znaju i naše bake a godinama se nije menjao pa je i dalje popularan ili recimo Sloboda usisivači, zamisli da nije bilo onog s**** kojeg je bilo na ovim prostorima i da je Sloboda malo ulagala u dizajn i novije modele, ljudi bi ih i danas kupovali... Takav status Maglite ima u americi samo duži i više izražen jer im ništa nije prekidalo proizvodnju i prisustvo na tržištu, čak i onaj ko ne zna da postoje neke tamo LED lampe sa X hiljada lumena zna za Maglite. U americi one zapravo i nisu ni skupe, često ih ima po akcijama u supermarketima pa npr. 2AA može da se nađe za 9.99$ (evo ja bi prvi uzeo 10 komada da ih ima ovde po toj ceni novih a ne amer kojem je 10$ paklica cigara ili jedna kafa) oni jači/veći modeli tipa 2D, su oko 20-tak, 30 dolara što opet nije skupo za njih, prodaju se svugde, po trgovinskim lancima, pumpama, prodavnicama oružja, hardware storovima... Dodatno to je "American made" proizvod koje kupuju sve nacional patriote koji podržavaju samo domaću ekonomiju i koji će radije platiti i više za domaći inferiorniji proizvod nego jači/bolji uvozni proizvod.

Maglite je imao tu sreću ili peh, zavisi kako gledaš, da se američka milicija opredelila za njih tako da su godinama (a verujem da ih i dan danas koriste) oni imali stabilnog velikog kupca, zbog toga su mislili da nema potrebe da inoviraju i unose neke veće promene, decenijama su pravili iste lampe, stajali u mestu sa razvojem, dok su kinezi gazili napred, to im je bio veoma hladan šamar od kog ne mogu da se oporave, jednostavno su izgubili veliki deo tržišta, sad imaju i novih modela, sa jačim emiterima, boljim opcijama ali su se kasno setili, tržište je već puno izuzetno kvalitetnih modela sa znatno boljim opcijama, jačim emiterima, lepšim dizajnom a opet prihvatljivom cenom, sve iz kine, pogledajte samo šta sve ima GoinGear.

Inače Izbor Maglajtica je daleko veći od onoga što smo mi ovde videli, pogledaj samo ove dve kolekcije, ja bi radio posedovao minimum 20 lampi sa ove dve slike, koliko su interesantne i privlačne a na ove dve slike imaš samo jednu ili dve modovane lampe, sve ostalo je stock tj. fabrička varijanta, to nisu custom bojene lampe.
1782d1501267787-lets-see-your-collections-collection6.jpg lights.jpg
Baci pogled i ovde.


ma lampa je neka no name kineska, koristi jednu AA bateriju...pitam generalno, kupicu neku bolju pa rekoh da li postoji neka preventiva za magljenje stakla i slicno...pretpostavljam da staklo sokira to sto se seta iz hladnog u toplo

Slikaj pa postavi sliku da vidimo, ako je neka jeftina onda ju je verovatno veoma lako rastaviti i očistiti.
 
Najcrnje je da sve su sve do jedne apsolutno iste lampe :d
To su kolekcionari, dijabole [emoji14]
Mag je u svoje vreme bila bruka lampa ali pojavom ledova jednostavno su prevazidjene. C8 convoy sije onu najvecu Mag, dalja prica je suvisna.
Malo mi je krivo sto je progorela kiselina ali sta da radim.

Baterija se bukvalno zavarila unutra. Nisam hteo ni da gubim vreme s njom, da je vadim. Sluzila bi kao batina i svetlela ili ne. A baterije svejedno nikada vise ne bih kupio [emoji14]

Tapatalk
 
To ti je kolekcionarstvo, sve su to sličice samo nije ista životinja na njima (životinjsko carstvo) ili sve su to značkice, ali nisu baš identične.
U stok formi maglampe su baš samo za displej ali zato su gušt za modovanje :D

Inače kad se lampa ostavlja na duže staze bez upotrebe, makar to bio i mesec dana samo, uvek treba izvaditi baterije i staviti ih uz lampu, bez obzira na tip baterije.
 
Poslednja izmena:
Ma jeeeeste. I onda ksd mi treba lampa ja po mraku treba da trazim 6 baterija i da je corav punim kao sotku? :D
Posle 10 godina koriscenja duracell me je izdao, procurele su i to je to. Zavrsena prica. Mag je odsluzio svoje, uvek cu ga se secati.

Tapatalk
 
Pa imaš telefon, sa njim osvetli dok ne napuniš:) Nego jesi ti to mislio da su baterije iscurele posle 10 godina? To je fenomenalan rezultat, meni iscure posle 2-3 godine, (čast izuzecima), rešio sam da više ne koristim alkalne čak ni u daljinskim koliko cure (duracell, energizer, varta... sve cure). Ima onih adaptera 2 ili 3 AA naprave jednu D. Mada to nije taj kapacitet a sigurno ni težina:), ali može da posluži za dokazivanje da lampa, eksponat radi:)
 
Meni danas najzad stigla Zanflare F1 lampa. Uzeo sam je po preporuci od kolege @Ivan I. Stvarno lampa kida kako sija, bas daleko dobacuje i svidja mi se sto malo sire baca svetlost. Sama izrade lampe je na vrhunskom nivou. Taman ce mi dovro dodji za zamenu ove moje trenutne na biciklu solarstorm. :)

Sad jos hocu neku manju dzepnu da uzmem lampu i jednu za glavu i da stavim tacku za sad na lampe. :D
 
Je li nekom jasna ova fora. Covek rasklopio bateriju za laptop u kojoj se nalazi 6 komada 18650 baterija. Deklarisani kapacitet celog sklopa je 4400 mAh. A ispod u komentarima jedan potencijalni "bombas" :D se hvali kako je nalazio baterije 18650 iz laptopa kapaciteta 2000-3000 mAh (ponaosob). Nisam bas neki strucnjak za elektroniku ali osnove matematike znam 4400/6=733.3. Ako bi stvarno ove baterije imale preko 2000 mAh onda bi se isplatilo kupiti cak i novu bateriju za laptop i "ortacki" podeliti ove 18650 baterije koje se nalaze unutra cija bi cena ispala cca 5 EUR!

What is the Best Place to Get Quality 18650 Li-ion Batteries? Harvesting Laptop & Drill Battery

...I went to my local library and there were a ton of these old laptop batteries in the recycling bin. After spending weeks testing each 18650 battery with a Foxnovo 4S smart charger, I now have over 100 of these batteries. I bought a bunch of empty USB power banks on ebay (you can get them for a few dollars each) and have been giving them to family and friends. I wrote the mah capacity on each battery after I was done testing and determining the capacity on each (almost all were in the 2000-3000mah range). Generally, I found that if you just look at the battery, if it looks clean and not ruptured, it will work and hold a decent charge 95% of the time (I had about 5 batteries out of the 100+ that were bad despite looking good). Every single battery I tested that looked ruptured or crudded up ended up being bad. The cheap no-name chinese 18650s on ebay are complete crap, I tested a bunch of them at around 600-900mah each....
 
Pa nisu svi laptopovi isti, tako ni sve 18650 nisu sve iste imaju raznih kapaciteta i raznih proizvodjaca. A i ako pise 2-3000 to ne znaci i da jeste toliko

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
I sta te buni? Te baterije su 2200mA. Spakovanje su u 2x3 konfiguraciji. 2 paralelno x 3 redno. Tako se dobije potreban napon i 4400mA. Neke baterije su jace, neke slabije. Ima ih i po 3000. Ja pre petnaestak dana rasturio neki compaq i izvadio 6 komada sony 2200.

Tapatalk
 
Posto nismo svi elektrotehnicke struke mozes li da nam das kratko objasnjenje (formulu) kako se racuna zbirni kapacitet baterija u zavisnosti od nacina vezivanja (redno-paralelno). Do sada sam licno imao predstavu da se kapacitet sklopa baterija racuna prostim sabiranjem kapaciteta svake baterije (za razliku od napona).
 
Pa malo i napon tu igra ulogu nije samo kapacitet u pitanju [emoji41]. Ne rade laptopovi na 3.6v pa zato idu u paralelu da podignu kapacitet a u redno da podignu napon. Ni ja nisam elektro struke ali ovo je elementarno znanje iz fizike [emoji12]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Potreban napon baterije je 10.8V. Zato se stavljaju paralerno po 3 baterije. Onda bi dobio bateriju od 10.8V i 2200mA. Da bi se povecao kapacitet dodaju se jos 3 baterije redno iza prvih 3 i kapacitet se duplira na 4400mA.
Stariji lapovi su radili na 14.4V i imali su po 9 baterija (3x3).
Bukvalno kad vidim napon i kapacitet mogu da pretpostavim koje su baterije unutra.
Ako hoces da radis reparaciju bateriju mozes kupiti 6 panasonic-a (po 3350mA) naprimer i imaces 6700mA umesto fabrickih 4400.
Jako je jednostavno.

Tapatalk
 
Evo i slikovito, iste baterije povezane redno i paralelno. Redno sabiraš napon a kapacitet ostaje isti, a paralelno sabiraš kapacitet a napon ostaje isti.

series battery connection.jpg
parallel battery connection.jpg

Inače, kapacitet izražen u Ah je vrlo tricky podatak. Neko ko ne zna ništa o struji gleda taj podatak nevezano za napon, a on je povezan sa naponom. Nije isto 4400 mAh na 3,7V i 4400 mAh na 11,1V. Zato je mnogo preciznije u Wh, tu će svako odmah videti razliku (Wh = Ah x V). Na kraju i plaćamo struju u Wh tj. kWh. Često sam video da ljudi porede mAh između 1,5V i 3,7V baterija. Naravno Ah nije nikakav marketinški trik, jer u suštini korisniku je i najbitnije koliko dugo može vući određenu jačinu struje iz baterije. A za taj podatak bi teoretski bilo dobro znati Ah, ali u praksi taj podatak i nije nešto koristan, tj. jeste ako znamo pri kojoj jačini struje je dobijen! Jer baterija recimo ima 4400 mAh pri struji od 1,1A u vremenu 4h. Ali ako smanjimo struju na 0,55A baterija neće raditi 8h, već i više, tj. kapacitet će biti veći od 4400 i obratno ako povećamo struju na 2,2A biće manji kapacitet od 4400 mAh. Često ljudi i za auto akumulator od recimo 50Ah kažu da može davati 50A 1h što je nemoguće, ili da će se pri struji od 20-30mA potpuno isprazniti za lupam 2-3 meseca (on je naravno sasvim druga priča, više će se isprazniti od stajanja, a za start motora mora biti skoro pun pa naravno da neće moći da startuje). E zbog toga je Ah podatak prilično nebitan (osim ako nepiše kao na nekim auto akumulatorima 50Ah/20h, što bi značilo da je testiran 20h sa 2,5A)
A kad sam kod toga jel neko probao ove power bank-ove sa kojima se može startovati auto? Čini mi se da i na njima piše da se auto može startovati samo ako su puni preko 80%. Ja sam tek skoro saznao za njih...
 
Blagodarim :) Bio sam u zabludi da je mAh merilo energetskog kapaciteta ali postoji i faktor napona od koga zavisi energetski kapacitet. U svakom slucaju ove baterije iz laptopa mogu biti dobra alternativa za jeftine kineske (pod uslovom da su odradjene prema deklaraciji)
 
Ja sam pre par godina na preporuku Vladimira Srbinovica iz Polarotora nabavio ovaj NOCO GB30. Nije bas nekog velikog kapaciteta za punjenje vise portabl uredjaja ali je nekoliko puta bez problema palio manje benzice (1100-1400 ccm). Kazu da moze da pokrene i manje dizelase ali nemam iskustvo sa tim. Kvalitet izrade je vrhunski i ne moram cesto da se cimam sa punjenjem.

NOCO Genius Boost GB30 12V UltraSafe Lithium Jump Starter

NOCGB30-2.jpg
 
Samo jedna stvar koju treba uzeti u obzir pre nabavljana gomile laptop baterija.
Negde tamo u belom svetu gde 40-50-60€ za novu bateriju nije neki izdatak ljudi se češće opredele za zamenu baterije kojoj je opao kapacitet, kod nas nije tako, ovde se laptop baterije koriste dok god mogu barem da podignu OS znači sa značajnim padom performanis, nakon toga se još malo drže u laptopu koji se napaja sa adaptera, pa onda stoje negde u kutiji još par godina nakon čega se "bacaju", onda kreće lutanje u uslovima kao što je temperatura ispod nule, kiša, vlaga... dok ne završe negde na buvljaku ili limundu uz opis "ne znam kako da je isprobam, izgleda kao nova" ili "radila je do juče, danas neće da podigne OS, dobio sam novu pa ovu prodajem." isl.

Nevertheless, ove baterije/ćelije mogu da posluže za manje zahtevne lampe ili još bolje za manje zahtevne lampe koje koriste 2S (dve baterije u seriji) ali ipak je malo previše očekivati da će moći da napajaju savremenu led lampu baziranu na, recimo, XPL emiteru koja vuče prosečno 3A na max a da ne pričamo o modovima koji vuku 4-5A za jednu diodu, dodate tome još jednu, dve diode i evo nas na 9A (to je 30W) koje treba baterija da izdrži što one iz laptopova definitivno ne mogu (isprobao :d). I da ne bude zabune ja ovde pričam o lampama koje koriste jednu bateriju, ako imate lampu koja koristi npr. 3 baterije paralelno situacija je bolja jer onda 3 baterije dele opterećenje pa ako vam treba 6A svaka baterija će da bude opterećena sa 2A (predpostavljamo da su sve baterije u vrlo sličnom stanju, interni otpor itd. tj. da pod istim opterećenjem imaju iste karakteristike). AKo imate lampu koja koristi 2 baterije (ili više) u seriji to je opet OK situacija jer manje opterećuje svaku pojedinačnu ćeliju (sem ako se ne koriste emiteri koji rade na 6V ili 12V), no da skratim, ako ste kupili kvalitetnu lampu, kupite joj kvalitetnu bateriju, biće srećnija :d imaće duži runtime, jače će da sija a vi ćete biti zadovoljniji performansama, ako imate lampu od 5$ onda su laptop ćelije za nju sasvim dobre.
I naravno, ako baterija krene da se zagreva nešto niste uradili kako treba :D
 
Nazad
Vrh Dno