Šta je novo?

Baterijska lampa i baterije

Sirius9,
skidam kapu za znanje o lampama. Lepo sto nam to pojasnjavas, ali nije lepo da omalazavas one sa manjim znanjem od tebe u bilo kojoj temi.



Ja recimo volim da pročitam nešto korisno, pa ne volim kad ima više postova od tih ljudi sa manjim znanjem. Kao npr. ti što si napisao gore da su po tvom saznanju (tu si se lepo ogradio, i to je ok) najjače L2 i T6 diode. A Sirius ti je lepo argumentovano odgovorio znanjem i skrenuo ti pažnju da već drugi put imaš pogrešne informacije. Stvarno ne vidim kako te omalovažio, čak naprotiv!

Lampe bez sociva ne mogu jace svetleti od onih sa socivom. Podrazumevam ista led, isti ulozak i drajver.

A evo da pokažem dobru volju ovde ti je nekoliko njih reklo da nisi u pravu, a ja ću reći da je nesporazum u pitanju. Tj. oni misle na lumene a ti na candele tj. mislim da bi pravilno bilo reći lux-e (ne zamerite mi, ni ja nemam preterano znanje iz ove oblasti - i zato mnogo više čitam nego postujem:)) Dakle, kad kažeš jače svetli, ljudi uglavnom misle na lumene (ukupnu količinu svetlosti), a lux je svetlost kojom je osvetljena površina. Tako i ja imam neku zoom police (moja prva 18650 lampa) koju kad zumiram svetli ko laser, projektuje oblik diode na zid. Pa bez obzira što ona ima značajno manje lumena od neke druge lampe, ipak osvetljava tu malu površinu na zidu jačom svetlošću.
 
Proveri za pocetak kakvi su ti kontakti na mestu dodira elemenata tela i poklopca. Slicnu lampu je moj drugar prosle godine nosio na popravku kod TV mehanicara. I ovaj je popravio. Ne znam da li ovaj model ima neki elektrolit ali obicno sa godinama taj tip kondenzatora zna da brljavi bez ikakvog pravila.
 
Da li mi se cini ili ove brendirane retko mogu da se nadju sa socivom i uglavnom su sa kvalitetnim reflektorom dok su jeftine kineske uglavnom sa zumom i socivom?
Tačno, zato što "ugradnja" zum mehanizma ima svojih nedostataka kada je hlađenje lampe u pitanju.

Prvo malo o zum mehanizmima:
ja sam do sad video dva tipa, jedan gde na glavi lampe imaš prsten koji rotiraš i dioda se unutar lampe diže i spušta, kao na primer ova:

$_57.JPG

to je najgora moguća opcija zato što se dioda nalazi na malom prstenu/platformi koja se pomera gore-dole što znači da toplota koju dioda generiše nema baš nigde da ode tako da te lampe ne mogu da budu jake a druga stvar ta dioda mora da bude povezana žicama i svaki put kad se pomera zum te žice se pomeraju i vremenom mogu da se otkinu jer kinez sigurno neće u lampu od $3 staviti kvalitetnu slikonsku žicu koja na metar izađe skuplje od cele lampe, maltene. Kategorija: apsolutno dno.

Sledeća varijanta je sa sočivom koje se pomera a dioda je fixna kao recimo sledeća, široko poznata Sipik SK98, lampa (tu spada i X2000):

915898764_950.jpg

kao što se vidi sa slike, dioda je fixna, ne pomera se, ali preko, da tako kažem, jedne cevi (gde se nalazi prekidač, baterija, dioda) ide druga cev koja drži sočivo i koja se pomera, znači preko uže cevi sa svim delovima lampe ide druga, šira cev sa sočivom, i... da ne bi previše vremena gubio na opis svega, jasno vam je da je hlađenje kod ove lampe usko grlo, toplota iz diode ne može ni lako ni brzo da se prenese do spoljašnjosti i disipira. Dodatno, pošto zum mehanizam zahteva izradu više delova tj. više vremena za proizvodnju lampe i više operacija to znači da su one "skuplje" za izradu pa da bi ipak mogli da ponude ovu lampu po veoma niskoj ceni, kinezi štede na drugim delovima, stave delove žalosnog kvaliteta, prekidač, elektronika naročito, pill (onaj deo što drži elektroniku i diodu) ima rupu u sebi (zato što je jeftinije cilindrični deo napraviti od cevi koja je šuplja nego od šipke koja je puni materijal i ima dosta više otpada) pa dioda opet ne leži na hladnjaku nego na vazduhu.

Zato poznati proizvođači kvalitetnih lampi ne prave zum lampe, ima povremeno experimenata kao npr. Sunwayman T25C, sasvim solidna lampa i lepo radi ali sa 880 lumena jednostavno nema onaj WOW efekat koji očekuješ kad kupiš novu lampu drugačiju od ostalih. Nitecore će uskoro izbaciti jednu zum lampu koja se napaja sa 4 x AA baterije, mislim da je i Fenix imao neki experiment u ovom pulju ali generalno lampe sa klasičnim reflektorima imaju i bolje (značajno) performanse i veći dobačaj (što bi valjda trebao da bude glavni razlog kupovine zum lampe, ironično).

Jedina kvalitetna opcija koja mi trenutno pada na pamet sa zumom su LedLenser lampe ali to je totalno drugačija kategorija, njihove lampe koriste TIR optiku koja je totalno različita od sočiva i klasičnog reflektora + njihove lampe nisu 1600+lumena a nisu ni $6...

Da li neko zna kako da uopste izvadim ovaj prekidac iz metalnog dela kucista lampe, mozda treba nesto da se ocisti ili eventualno da zamenim ceo?
Taj prekidač je pres-fitovan tj. nabijen na silu tako da imaš dve opcije: da stisneš narandžastu gumu prekidača što jače možeš i nadaš se da ćeš isterati komplet prekidač napolje ili da zabušiš dve rupice u belu plastiku, zašrafiš dva duža tanka šrafa za drvo i zatim klještima izvučeš sve napolje...
 
Poslednja izmena:
Izgleda? Nemoj "izgleda" nego proveren info. Ja sam probao na par mesta, prihvate uplatu, ali ubrzo je vrate na PP. Nemojte "izgleda, možda, mislim" nego "provereno".
fasttech.com, ne šalje.
gearbest.com, ne šalje.
ru.nkon.nl, šalje, dostava 30$.
 
"šalju" i ovi, ali nakon dva dana, dear, we are sorry, ali ne možemo da pošaljemo...nema ništa od toga...

na aliju sada ima dosta onih koji šalju i za to traže neke ozbiljne cifre za poštarinu...od takvih MOŽDA stigne, ali baterija dođe đavo i po...sa free shippingom mislim da nema šanse...
 
Cudi me da ovi "nasi" Kinezi ne uvoze ove "zelenke". Ako ove ULTRA..ELFELAND... prodaju za 150 dinara (sto je jeftinije nego sa sajta) onda bi na NCR-u sigurno imali pristojnu marzu ako bi je prodavali za jedno 700 dinara.
 
Izgleda? Nemoj "izgleda" nego proveren info. Ja sam probao na par mesta, prihvate uplatu, ali ubrzo je vrate na PP. Nemojte "izgleda, možda, mislim" nego "provereno".
fasttech.com, ne šalje.
gearbest.com, ne šalje.
ru.nkon.nl, šalje, dostava 30$.

Pa, izgleda po tome, jer za shipping za Srbiju pise "Free Shipping to Serbia via Seller's Shipping Method", i ima feedback od kupca iz Srbije postavljen 7.2.2018, a svakako pre porucivanja treba kontaktirati prodavca i raspitati se za shipping.
Meni ne trebaju, pa nisam proveravao, a kome treba neka kontaktira i proveri.
 
Cudi me da ovi "nasi" Kinezi ne uvoze ove "zelenke". Ako ove ULTRA..ELFELAND... prodaju za 150 dinara (sto je jeftinije nego sa sajta) onda bi na NCR-u sigurno imali pristojnu marzu ako bi je prodavali za jedno 700 dinara.

Eh, kad bi naši prodavci automobila uvozili McLaren od 2 mil eur... imali bi zaradu... ali samo pod uslovom da ga prodaju nekome:D

Ja kad god tražim silver oxid dugmaste baterije jako, ali jako teško ih nalazim. A jednom mi je prodavac u jednom battery shopu (to bi trebala biti specijlizovana prodavnica za prodaju baterija) rekao da su imali ali niko ih nije kupovao... Ovde će ljudi pre da kupe alkalnu koja košta i do 150 din kako gde, nego silver oxid koju nisam video za preko 300 din. Ono jeste standard nizak, ali meni recimo u ciklokompjuteru silver oxid izdrži 2-3 godine a alkalna jedva godinu sastavi!
Pa kad uzmeš u obzir da ima kupaca koji su toliko zadovoljni da preporučuju i nama ovde te baterije od 150 din i 6000mAh... biće ti jasno zašto kod nas dolazi samo njjeftinije iz Kine (a kinezi imaju naravno i najkvalitetniju robu, ko što neko reče, al to košta).
 
Da jos jednom objasnimo narodu malu "kinesku prevaru" :). Levo je ULTRAFIRE od 150 dinara deklarisana na 7800 mAh !!! teska 37 grama (i ovo je prilicno nafilovano nekim gipsanim prahom ;) ) a desno Panasonikova NCR 18650B teska 48 grama i deklarisana na 3400 mAh. Dakle duplo manje. A u praksi je gotovo 4x dugotrajnija. A o amperazi koju moze da povuce u kvalitetnim lampama da i ne govorim. Pa ko hoce i dalje da veruje...neka veruje.

Baterije 18650.jpg
 
Upravo to trenutni maksimum za ovu veličinu baterija je 3600mAh i vrlo su retke. Tesla model S koristi Panasonic 18650 baterije od 3200 mAh (ima ih preko 7000 u jednoj njihovoj od 85kwh).
 
Svi znaju da kinezi pišu šta stignu. Od opisa proizvoda, preko informacija na paketu, pa do natpisa na samom proizvodu. Ako neko tome i dalje veruje to je njegov problem.
Mene samo interesuje testiran kapacitet.

@BMK11
Zamolio bih te da staviš u punjač i testiraš kapacitet.

Nije svima bitno da ima 2.000-3400mAh. Za male potrošače (i običan narod) je bitno samo da je punjiva, u suštini sve bude isto samo se češće puni.
Polazim od sebe. Za laptop bih uzeo samo proverene ćelije jer ne želim da otvaram kutiju i lemim ni dva puta a kamoli više, dok bih za lampu/sijalicu i slične manje projekte uzeo radije 5 puta jeftiniju, bez cimanja oko isporuke i punio češće (ili uzeo više njih pa samo menjao).
 
zašto uopšte nabavljati lion baterijske ako ćeš u njih da stavljaš šta stigneš? već sam rekao, onda potražite neku nimh baterijsku, ima odličnih a nimh baterija ima na svakom ćošku, bilo punjivih bilo alkalnih...te divlje kineske niti rade kako valja, nit će lampa da radi kako treba, niti su sigurne, tako da je to bacanje para na kvalitetnu baterijsku sa takvim pristupom...recimo ovo je odlična lampa a troši 1xAAA

https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_368124.html

"za male potrošače i običan narod" odličan izbor :)
 
^^
dobar pogled na stvar, lepo se vidi da jednako kostaju i fake i prave baterije, a fake baterije u proseku imaju oko 500mah a prave oko 4x toliko
Rekao bih da kad se kupuje baterija po tezini vrlo dobro mozete da procenite koja je kvalitetnija, jer one dobre su prakticno duplo teze a to se vec u ruci lako oseti.
 
@Sirius9, @BMK11
Hvala vam na pomoci, jako koristan video!
Uspeo sam da skinem narandzastu gumu preko prekidaca i srafcigerom izgurao sam prekidac napolje, lako je izaslo. Otvorio prekidac, ocistio i sada se cini da je sve u redu.

Evo mali dorinos temi, nisam proveravao, ali izgleda da salje kod nas:
https://www.aliexpress.com/item/New...PCB-For-Panasonic-Flashlight/32833789745.html

nema trackinga tako da se to ne isplati kupovati.

ko hoce da proba
https://www.aliexpress.com/item/100...21d7-4af3-a870-7f12a0a7205a&priceBeautifyAB=0

ja imam vecu kolicunu istih pa mi ne trebaju da bih probao :-devil-:
 
salje provereno i Litvanac sa ebay-a
(veoma veliki izbor razlicitih tipova baterija a pogledati i ostalu ponudu Stora :d )
> free shipping + stize za 7 do 10 dana prosecno -
 
Tesla model S koristi Panasonic 18650 baterije od 3200 mAh (ima ih preko 7000 u jednoj njihovoj od 85kwh).

Ne više.
Kako su tesla proizvodi, pre svega automobili i power "zidovi" (Power wall) postali veliki hit Panasonic nije više bio u stanju da zadovolji njihove potrbe pa su zato napravili Gigafactory (u saradnji sa Panasonikom btw), sopstvenu fabriku za proizvodnju litijum jonskih ćelija. To je najveća fabrika baterija na svetu trenutno a ne radi ni punim kapacitetom, još.
Uglavnom tu se pravi novi model pod oznakom 2170 (ili 21700) neznatno je veća u dimenzijama 21mm x 70mm ali zato ima preko 5500mAh kapacitet tako da smanjuje broj ćelija potrebnih da bi se napravio određeni batery pak za auto, povećava kapacitet tog paka... itd.
Stariji modeli i dalje koriste 18650 baterije ali kako Tesla izuzetno brzo napreduje pitanje je dana kada će svi njihovi proizvodi koristiti novi model baterije.

 
nema trackinga tako da se to ne isplati kupovati.

ko hoce da proba
https://www.aliexpress.com/item/100...21d7-4af3-a870-7f12a0a7205a&priceBeautifyAB=0

ja imam vecu kolicunu istih pa mi ne trebaju da bih probao :-devil-:

To sto pise Sellers shipping method, ne mora da znaci da nema pracenje, treba proveriti sa prodavcem, kao sto na ovom drugom linku pise da salje preko China post Registered air mail, a nece sa njom poslati 100%, jer oni ne prenose baterije sigurno.
A i cena je znatno veca...:)
 
Pa piše da nema praćenja! Ti ga slobodno pitaj ali kad piše da nema onda obično i nema [emoji41].

Skuplje jeste ali ne toliko da ti 2 meseca kinez drži pare i da tvrdi da je poslao i da čekaš da stigne. Ko voli nek izvoli [emoji14]

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Evo za Srbiju nema za Hrvatsku može da bude i isto CAM [emoji12]
4de6fcb9f7c0ae222839ed62f681f575.jpg
32dbd9112dce80125a6069b0580af74d.jpg


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
salje provereno i Litvanac sa ebay-a
(veoma veliki izbor razlicitih tipova baterija a pogledati i ostalu ponudu Stora :d )
> free shipping + stize za 7 do 10 dana prosecno -

Jesi li ti lično naručivao skoro?
Jbt jedna košta US $18.99. Za manju lovu kupim i ovde, naravno ne Nitecore, njih nisam ni video kod nas.
 
Zadnja pošiljka došla pre 15ak dana punjivi Duracell 9v - uzimam godinama one tipove koje ne mogu lako lokalno naći, nije jeftin ali ako ima u ponudi znam da mi brzo stiže.
 
Ima Litvanac veliki izbor 9v, AA i sl. a 18650 nema izbora, samo Nitecore (a ljudi ovde uglavnom pitaju 18650, na kraju krajeva li-ion su jedino problem za naručiti odakle god to bilo), a što kaže Ivan za manje pare imaš u Srbiji sličnog kvaliteta.
Ne znam da li si naručivao 18650 (ili bilo koje druge li-ion), čak i ako si naručivao možda više ne šalje. I sa nkon su slali do skoro, ali više ne (tj. šalju ako se plati poštarina 30 eur), a sve ostale tipove baterija šalju normalno kao i do sada.
A vidim da mnogi spominju slanje u Srbiju... nema veze gde se šalje - ako nije propisno upakovano avio kompanije ne primaju (osim ako im ne prodje a da ne znaju, kao meni skoro sa lampom). Bilo je priča da turska pošta prima, ali to je sve ako prodje, prodje - čisto sumnjam da imaju sopstvene avione, jednostavno se provlače još uvek sa slabijom kontrolom kao i nkon do skoro... na kraju neće niko slati dok se propisno ne upakuje, a to pakovanje sigurno košta više nego baterija.
 
Ne više.
Kako su tesla proizvodi, pre svega automobili i power "zidovi" (Power wall) postali veliki hit Panasonic nije više bio u stanju da zadovolji njihove potrbe pa su zato napravili Gigafactory (u saradnji sa Panasonikom btw), sopstvenu fabriku za proizvodnju litijum jonskih ćelija. To je najveća fabrika baterija na svetu trenutno a ne radi ni punim kapacitetom, još.
Uglavnom tu se pravi novi model pod oznakom 2170 (ili 21700) neznatno je veća u dimenzijama 21mm x 70mm ali zato ima preko 5500mAh kapacitet tako da smanjuje broj ćelija potrebnih da bi se napravio određeni batery pak za auto, povećava kapacitet tog paka... itd.
Stariji modeli i dalje koriste 18650 baterije ali kako Tesla izuzetno brzo napreduje pitanje je dana kada će svi njihovi proizvodi koristiti novi model baterije.



Lepo sam napisao Tesla model S koristi 18650 baterije. Takođe ih koriste model X i Roadster.

2170 su za model 3 koji se još uvek malo proizvodi, verovatno će biti i u Teslinom kamionu. Zbog razlike u veličini nisu komaktibilne sa postojećim modelima, eventualno će ih zameniti kad bude redizajn. https://www.google.rs/amp/s/www.tes...o-plans-use-2170-battery-cells-says-musk/amp/
 
Poslednja izmena:
Pa bitno je što je Srbija i to recimo baš za nkon.nl

Kad kod njih naručiš iste baterije za hrvatsku full tracking je 10€ a obična economic pošta 6.30€. za Cro su ipak cene sa VATom ali to je mnogo manje od cene poštarine za SRB.[emoji41] sem ako kupuješ 50ak komada

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Bilo bi lepo ako neko ima da je kupovao od nekog proverenog prodavca ili prodavnice sa interneta ove litijumske baterije da ostavi link. A ne neka neko proba pa nek javi. Uglavnom to ne prolazi, jer oni napisu da salju za Srbiju pa posle se ispostavi da ne mogu da posalju i radi se povracaj novca. Sto se tice onog litvanca one Nitecore baterije nisu nista povoljnije nego sto kod nas kostaju.


Inace da li imate neku preporuku za neku manju, dzepnu lampu, ali da ima mogucnost da moze sa njom u slucaju nuzde da se razbije staklo itd?

Meni je za oko zapala JetBeam II PRO, sad je na akciji jos nekoliko dana na GB za 24$.

https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_415473.html
 
Što narucujete baterije od preko kada već za te pare imate i ovde da kupite.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
bakara mi uze reč iz usta...mislim da bi fokus trebalo da se pomeri na pouzdane domaće prodavce lion baterija, gde god oni bili, kp, firme, prodavnice, šta god...definitivno više nema slanja za nas sa malim poštarinama...ili ga nema uopšte...

tu sad problem može biti što kad naši prodavci osete pojačanu potražnju oni odmah krenu da podižu cene....
 
Nazad
Vrh Dno