Šta je novo?

Baterijska lampa i baterije

To ok, to je svakako u planu samo sto je skupa investicija i nece se jos stavljati.
Mislio sam vise ovako nesto prakticno za svetlo. Kupio sam onih par lampi na magnet sto se ispostavilo korisnim, mislio sam neki jaci power bank da nabavim sa solarnom celijom da mi je tamo stalno,... nesto u tom fazonu trazim.
Na kakav kontroler mislis?

Neka led lampica da koristi 1aa bateriju?


P.s. zasto za led trebaju litijumske baterije?
 
Na kakav kontroler mislis?


P.s. zasto za led trebaju litijumske baterije?
Kontroler koji struju iz solarnih ploca i/ili vetrenjace drzi na potrebnom naponu i kontrolise punjenje akumulatora .
Pa ne moraju litijumske baterije ali su bolje po pitanju kapaciteta i jacine struje . Doduse i opasne ako se koriste bez zastitne elektronike.
 
Sta uopste gledati kod baterijskih lampi, po kom kriterijumu ih birati, koji proizvodjaci su preporuka?
 
1. Najpre treba da odlučiš za koju namenu bi hteo lampu, da li je to spaleologija, pecanje, kampovanje, ronjenje ...
2. Kad to definišeš znaćeš koje su glavne karakteristike koje lampa treba da ime, (da li treba da ima širok snop ili uzan, da li je 1000-1500 lumena ok ili treba 5000 lumena, da li će se koristiti na burstove po 1-2-5 minuta ili treba da radi non stop, koliko velika može da bude itd.)
3. Dalje, treba da definišeš koju bateriju želiš da koristiš tj. kakvu bateriju će lampa da koristi i koliko komada, Neke baterije je teže nabaviti kod nas, 18650 je standard ali ako hoćeš manju lampu onda ima drugih opcija, tipa 18350 ili RCR123 ali manja baterija je i manji kapacitet, veća baterija znači i veću lampu. 21700 su isto dobre baterije, malo veće od 18650 a primetan dobitak u kapacitetu. Ako ni to nije dovoljno onda imaš 26650 ili 3 ili 4 x 18650 itd.
4. Kad smo već kod baterija, treba da odlučiš kako ćeš puniti istu, da li lampa treba da ima integrisani punjač ili ćeš svaki put vaditi baterij-u/e.
5. U zavisnosti od namene i budžeta koji nameravaš da potrošiš može se pojaviti i pitanje materijala izrade lampe. Klasična opcija je aluminimum ali imaš i bakar (kompletna lampa), imaš titanijum, damaskus čelik itd.

Izbor proizvođača i nije toliko presudan, pomislio bi da poznatija imena tipa Nitecore, Olight, Acebeam ... nude "garanciju" kvaliteta ali iz prve ruke mogu da ti kažem da ako rikne elektronika na tim lampama ista ne može da se kupi tako da ti izađe povoljnije da uzmeš novu lampu neko da prepravljaš onu što imaš, nije uvek tako ali to je generalna priča.

A možeš i ovako: F-it, ova mi se sviđa, nju ću da uzmem :ROFLMAO:
 
Treba mi nesto kad nestane struje, da mogu da osvetlim ulicu, pregledam krovove :D da baterija traje sto duze eto to je jedino sto znam :D bonus: da bude kvalitena i lepa :)
 
Narucio sam Convoy S2+ lampu sa Nichia 519A diodom. Simon (vlasnik Convoy-a) mi je preko BLF (betterligth foruma) preporucio da sa ovom lampom koristim Samsung INR18650-30Q bateriju, i sada samo nju imam nameru i da nabavim.
Probao sam na nkon.nl posto je vazio za 'legit' mesto gde se mogu nabaviti originalne (NOVE) baterije, ali oni traze 30+ evra za postarinu.

Zna li neko gde se moze kod nas nabaviti originalna (i nova) Samsung INR189650-30Q baterija? Moze i narucivanje iz inostranstva ako je source legit i ako postarina nije preskupa.
Nekako mi ni jedan online shop kod nas ne uliva poverenje kada je 'origianlnost' baterije u pitanju. Neki je prodaju za 650 din, neki 700, neki 1050 a neki 1400+ dinara. Posto su svi online shop-ovi u pitanju, onda ne znam zasto je tolika razlika. Opet, to sto je cena visoka, ne garantuje da je baterija originalna, jer postoje mnoge lazne baterija ovog modela.
Pritom, pitanje je i kada je proizvedena, sto se moze proveriti 'dekodiranjem' code-ova koji se provide kroz roze omotac baterije. Kod laznih se ti code-ovi cak i ne vide (verovatno jer ih i nema) ispod omotaca. Takodje, jedan od provera baterije je i njena tezina (koja bi trebala da bude od 45-48 gr.
Sve to ne mogu proveriti porucivanjem online sa nasih sajtova. Takodje ovi ecig shop-ovi koje je neko negde savetovao kao dobar 'source' za kupovinu baterija mi takodje ne ulivaju poverenje ali ako neko moze da preporuci neki u Beogradu koji ima na stanju (originalnu i novu) Samsung INR18650-30Q bateriju, rado cu prosetati do njih i kupiti je.

Znaci gde da kupim pomenutu bateriju (a da je originalna i nova)?
 
Slanje baterija je preskupo jer važe posebna pravila za transport baterija i prevoznici koji rade takav transport udaraju po ušima. Ako ne nadješ kod nas ostaje ti da neko od familije ili prijatelja u EU kupi i pošalje po nekom ko dolazi za vikend ili sam donese kad dolazi.
 
Inhalika i Umbrela su uvozili. Ja sam kod njih uzimao. Imaju garanciju, ali proveri to za svaki slučaj. Mislim da je bilo 12 meseci ali nisam siguran. Takođe i oko uslova garancije.
Daleko od toga da su online prodaje. Imaš ih skoro svuda u većim mestima.
Ako se ne varam, ta lampa ima zaštitu od prekomernog pražnjenja pa gledaj neku High Drain tipa ako dioda vuče jaču struju.
Imaš dosta kvalitetnih firmi i po meni su Panasonic i Sony bile dosta bolje od Samsunga. Imaš i testove na Inhalika sajtu pa pogledaj.
Koristim trenutno tri komada: Sony, Panasonic i LG. Odavno su za zamenu, imam ih već dosta godina ali drže još uvek dovoljno dugo.
 
Hvala na komentaru. I ja sam nalazio googlajuci na Inhaliku, ali na njihovom sajtu pise (za sve njihove radnje) 'nema na stanju'.

Za Panasonic, Sanyo, Sony, LG i Samsung, znam da su kvalitetni proizvodjaci. I sam prodavac(vlasnik) Convoy-a (Simon Mao) je imao opciju slanja baterije uz lampu (mislim da je slao Litokala bateriju). Medjutim meni se nije dopadala opcija sa tom baterijom pa sam izabrao da kupim samo lampu 'bez baterije'.
Na poznatom sajtu, kada su lampe i baterije u pitanju, BudgetLightForum (BLF), poslao sam poruku Simon-u, i pitao ga koju kvalitetnu bateriju mi preporucuje da kupim za Convoy S2+. Secam se da sam ga pitao 'koju od Panasocnic-a, LG-a i Samsunga'. On je odgovorio da je njegova preporuka Samsung INR18650-30Q.
Sto se samog testa tice, na tom forumu je i clan (HKJ) ciji sajt cesto stavljaju kao reper za test neke baterije.

Evo testa te baterije na forumu: https://budgetlightforum.com/t/test-review-of-samsung-inr18650-30q-3000mah-pink/38884
Evo testa na njegovom sajtu: https://lygte-info.dk/review/batteries2012/Samsung INR18650-30Q 3000mAh (Pink) UK.html

Tako da...ta baterija bi trebalo da je prilicno dobra (ako je originalna i nova). Moze da izdrzi 15A continuous current drain. A posto ju je sam vlasnik Convoy-a preporucio, verujem da ima pozitivna iskustva sa ovom baterijum. Iz tog razloga sam se naostrio da bas nju i nabavim.

Videcu da pozovem likove iz Inhalike, mada po 'nema na stanju' statusu na njihovom sajtu, taj poziv ce verovatno biti uzaludan.
 
Nađi neki stari laptop. U njemu su vjerovatno 18650 i često jedna a možda i više bude u baš dobrom stanju. Bar ti moze poslužiti dok ne nađeš neku koju želiš
 
Ne pratim više forume toliko.
Meni je to ostalo iz vremena e-cigareta pa mi nije svejdeno bilo šta se prži u ruci :)
Imaš nekog Mooch-a kojeg linkuju na Inhaliki.
Imaš na stanju VTC6 baterije u obe radnje. Jedino što ne kapiram razliku u ceni i onih 30A u Umbreli a 20A u inhaliki. Ne znam da li su iste, treba proveriti šta piše na njima. Umbrela obično nije toliko detaljna :) pa ne piše sve. Recimo ona HG2 je LG baterija. VTC su Sony ili šta je već bila priča oko te Sony proizvodnje.
Imaju te firme neke periode uvoza, bilo je nekada kod njih (Inhalika sigurno) preko foruma da rezervišeš unapred.... Uvek je tako bilo sa tim potrošnim materijalom, ne bude uvek ono što želiš.
 
Ima samo u jednoj radnji u NS, za porucivanje online nije dostupna, tako da ako je iz NS moze da mu odgovara, mada covek je zainteresovan za Samsung iskljucivo, koje nema nigde na stanju u radnjama.
btw ja vejpujem i dalje, preko 10 god. vec, idem cesto u Inhaliku jer su mi blizu, te baterije nisam dugo gledao, 18650 sam batalio davno i presao na 21700, zbog kapaciteta, a i modovi noviji koriste samo te baterije, mada imaju dodatak sa kojima mogu i 18650 da se koriste, tako da imam nekoliko Samsung 21700, stvarno su dobre, Sony i LG (18650) ne toliko, imao sam problema sa njima, ne znam 21700 kakve su im ali verovatno je slicna prica.
 
U principu sve jedno je koju bateriju stavio, čak i panasonic 18650PF je dobra. Dobra je i ta 30q ali je ne bi baš držao na 15A konstant :D
VTC6 je mama i tata.
Što se kupovine tiše, poznati likovi iz Rume, da im ne reklamiram firmu, nabavljaju na veliko od Nkon-a tako da su originali 100% ali moram da
navedem da sam ja s njima 3 puta sarađivao i 3 puta imao negativno iskustvo. Vrlo su neposlovni i neprofesionalni.
 
Nađi neki stari laptop. U njemu su vjerovatno 18650 i često jedna a možda i više bude u baš dobrom stanju. Bar ti moze poslužiti dok ne nađeš neku koju želiš
Imam ja tih baterija (iz laptopvova) koje sam testirao i napunio preko Litokala Lii-500 punjaca. Medjutim to su stare baterija, koje nisu namenjene za high continues current discharge, i ne zelim da ih ubacujem u lampu, mada mi to ideja dosta puta prolazi kroz glavu jer ne mogu da nadjem nigde ovu Samsung INR18650-30Q bateriju.

Ne pratim više forume toliko.
Meni je to ostalo iz vremena e-cigareta pa mi nije svejdeno bilo šta se prži u ruci :)
Imaš nekog Mooch-a kojeg linkuju na Inhaliki.
Imaš na stanju VTC6 baterije u obe radnje. Jedino što ne kapiram razliku u ceni i onih 30A u Umbreli a 20A u inhaliki. Ne znam da li su iste, treba proveriti šta piše na njima. Umbrela obično nije toliko detaljna :) pa ne piše sve. Recimo ona HG2 je LG baterija. VTC su Sony ili šta je već bila priča oko te Sony proizvodnje.
Imaju te firme neke periode uvoza, bilo je nekada kod njih (Inhalika sigurno) preko foruma da rezervišeš unapred.... Uvek je tako bilo sa tim potrošnim materijalom, ne bude uvek ono što želiš.
Taj 'Mooch' koga linkuju (ne samo na Inhaliki) je takodje clan BLF-a (BudgetLightForum.com) a testove takodje kaci i na drugi sajt.
Evo test VTC6 baterije koji je radio HKJ: https://lygte-info.dk/review/batteries2012/Sony US18650VTC6 3000mAh (Green) UK.html
Evo test VTC6 baterije koji je radio Mooch: https://www.e-cigarette-forum.com/t...ults-a-great-battery-equaling-hg2-30q.754649/

I takodje evo uporedni test Sony VTC6, Samsung 30Q, i LG HG2 koji je radio Mooch: https://www.e-cigarette-forum.com/t...ts-which-lasts-longer-vtc6-30q-or-hg2.807131/

'Nesto' mi se kod te VTC6 ne svidja. Nisam expert pa ne mogu da definisem tacno sta. HKJ je napisao:
Very few batteries can handle high current as well as Sony VTC batteries and this cell also high capacity.
But this cell is not "draw all the current you want and stay safe" (That type of battery do not exist), to stay safe some requirements must be fulfilled!

^ to je mnogo 'mracnije' nego zakljucak koji je imao za Samsung 30Q:
This cell is very good, it can handle about 15A continuous discharge and has no problems with 20A pulses.

Takodje Mooch je u svom testu napisao:
This is an great underrated cell that I am rating at 15A/3000mAh. The datasheet lists the max continuous current at 30A but that's only if you stop the discharge when the cell reaches 80°C, way before a continuous discharge has finished. The true continuous current rating from Sony is 15A. It runs at a slightly higher voltage than both the 30Q and HG2 though.

U uporednom testu sve tri baterije (Sony VTC6, Samsung 30Q i LG HG2), Mooch je napisao:
The VTC6 starts out as the better performer, by a little, and might be the better choice if you aren't using your batteries hard. The 30Q, while not performing quite as well as the VTC6 at the start, would be the better choice if you habitually abuse your batteries, i.e., discharge and charge them hard.

30Q's won't drop in capacity as far or as fast as the VTC's over the long term, retaining about 5%-6% more capacity than the VTC6. Not a huge difference but it could be noticeable.

While the HG2 is still a great battery it's just not quite as good as the other two. It's still a good choice for regulated mods though at about 60W, or less, per battery. It didn't lose quite as much capacity as the VTC6 but its lower overall performance left it with the lowest average capacity at the end of the testing.

Bottom Line: The VTC6 started with the highest capacity but the 30Q had the smallest loss of capacity after 50 abusive charge-discharge cycles. The HG2 was the loser in these tests, having the lowest starting and finishing capacity.

Ne znam, poslao sam poruku Simon-u (vlasniku Convoy-a) na BLF pa cu sacekati sta ce mi reci za VTC6 bateriju. Ako kaze 'ok', mozda narucim od Umbrelle, posto vidim da je oni (kao) imaju.

btw. svratio juce do Inhalike u centru (u blizini Z.Venca) i 'nemaju' Samsung INR18650-30Q bateriju.

Sto se tice 'neke price' u vezi Sony-a koju @nesa69 spominje, nisam upoznat, znam samo da se spominje Sony/Murata. Moguce da je doslo do akvazicije ili spajanje dve firme pod jednim imenom (Sony). Ne znam, malo me mrzi da sada u 5 izjutra googlam o tome, a verujem, nije toliko ni bitno. :)

Ima samo u jednoj radnji u NS, za porucivanje online nije dostupna, tako da ako je iz NS moze da mu odgovara, mada covek je zainteresovan za Samsung iskljucivo, koje nema nigde na stanju u radnjama.
btw ja vejpujem i dalje, preko 10 god. vec, idem cesto u Inhaliku jer su mi blizu, te baterije nisam dugo gledao, 18650 sam batalio davno i presao na 21700, zbog kapaciteta, a i modovi noviji koriste samo te baterije, mada imaju dodatak sa kojima mogu i 18650 da se koriste, tako da imam nekoliko Samsung 21700, stvarno su dobre, Sony i LG (18650) ne toliko, imao sam problema sa njima, ne znam 21700 kakve su im ali verovatno je slicna prica.

Ne mogu da koristim 21700 baterije se ovom lampom (Convoy S2+). Postoje drugi modeli Convoy-a koji mogu da koriste 21700, ali mi za S2+ model treba 18650 baterija.

U principu sve jedno je koju bateriju stavio, čak i panasonic 18650PF je dobra. Dobra je i ta 30q ali je ne bi baš držao na 15A konstant :D
VTC6 je mama i tata.
Što se kupovine tiše, poznati likovi iz Rume, da im ne reklamiram firmu, nabavljaju na veliko od Nkon-a tako da su originali 100% ali moram da
navedem da sam ja s njima 3 puta sarađivao i 3 puta imao negativno iskustvo. Vrlo su neposlovni i neprofesionalni.

Ne znam. Nisam expert a nisam ja ni napravio ovu lampu (Convoy S2+). Pise na sajtu prodaje na AliEx-u da zahteva bateriju od 5A constant current discarge. Ako smem da nagadjam, Simon mi je preporucio Samsung 30Q bateriju jer 'garatnuje' da moze toliko da isporuci (a i vise ako treba) a pritom i Mooch-ov test pokazuje da 'dobro' podnosi 'maltretiranje', tj. najbolje se pokazala u uporednom testu tri baterije razlicith proizvodjaca (Sony, Samsung, LG) gde je najbolje zadrzala svoj kapacitet (tj. nije ga mnogo izgubila) nakon 50 ciklusa praznjenja i punjenja.

Sto se tice linkova iz Rume, pretpostavljam da su to oni cije ime sajta pocinje sa 'svet...' a zavrsava se sa '.rs' ?

Iako si ti tako napisao (kako nabavljaju 100% originalne baterije, bas im i nije preporuka kada si sa njima 3 puta saradjivao i 3 puta te razocarali, zar ne? :)
 
Ja sam u nekoj fazi da sam baš smanjio vape, i to prestajem i to lagano, pa ne pratim odavno.
Inhalika je bila, bar "centrala" u staroj piramidi na NBGD. Valjda dole lokal a gore kancelarija. Mislim da je Shaka Zuluf, ili tako nešto kao forumski nickname, bio tada vlasnik. Pa probaj tamo da se informišeš. Možda i dajem pogrešne informacije ali godinama nisam ništa pratio. Možda još uvek mogu porudžbine preko njih kod uvoza.
Ja ih takođe koristim i za neku kinesku bateriju za pecanje. Ostala mi još tri komada, drže još uvek po dan i nešto malo (što je mnogo veliki pad kapaciteta u odnosu na ranije, ali godine su u pitanju).
Baš sam proverio jedna je Panasonic, ncr18650pf. Ostale dve su VTC6 i VTC5, njima sam morao da menjam onu oblogu termo bužir tipa. Nisam ni znao da imam VTC6, stvarno se izvinjavam ali godine su prošle :)
Ako dobro pamtim, jednu sam dao u reciklažu, davno je bilo, mislim da se malo nadula pa nisam hteo da se igram sa time. Ne mogu da se setim koja je bila, valjda LG, nju sam uzeo kada i panasonic.
 
Iako si ti tako napisao (kako nabavljaju 100% originalne baterije, bas im i nije preporuka kada si sa njima 3 puta saradjivao i 3 puta te razocarali, zar ne? :)

Ti kupuješ, da kažem, golu ćeliju, tu ne mogu previše da zeznu.
Moje nezadovoljstvo se odnosi na njihovu nemogućnost praćenja jednostavnih uputstava. Rade kako oni hoće a ne kako im je rečeno da urade.

Što se tiče cele ove priče oko S2+ i baterije, to je mala lampa, ona ne može dugo da radi na max režimu i vuče 5A konstantno, sa takvom potrošnjom trebaće joj tek 1-2 minuta da se poprilično zagreje a ako je unutra drajver koji ima termistor (što znači da prati temperaturu lampe) tih 5A će već posle par minuta pasti na 4A pa 3A pa 2A.
Takođe, mala lampa ima mali reflektor, mali reflektor znači mali dobačaj odnosno u prevodu dobićeš ono što se zove "wall of light" puno svetla (4A) skoncentrisano ispred tebe tako da ti lampa neće biti ni korisna na max režimu ako ćeš je koristiti na prostoru od 10-20 metara a za 50-100m ti opet neće biti dobra jer ćeš morati da staviš na max režim u kom neće dugo raditi pre nego što se zagreje i step down-uje na režim niže.
Ova priča se odnosi na normalnu, "klasičnu" upotrebu lampe, ako planiraš da je koristiš za fotografisanje, s obzirom da si insistirao na diodi sa visokim indexom renderisanja boja, tu već ima smisla da lampa radi uvek na max režimu jer će svakako raditi u burst-ovima, uključi - slikaj - isključi i tako u krug.

Jedino što bi preporučio je da ne gubiš vreme sa laptop ćeiljama. Rasturao, testirao, pravio razne pakove i na kraju, posle par godine svi mi stoje kao nezadovoljavajuće rešenje ispod standarda. Dobri pakovi tj. pakovi sa dobrim ćelijama koštaju dosta a ako već treba da platiš onda uzmi rešenje koje će ti 100% odgovarati a ne da još moraš i da majstorišeš sa nečim u šta se ne razumeš. Jeftini pakovi nisu dobri, pogotovo ne kod nas gde se i zastarela tehnika čuva još barem 5 godina na tavanu jer možda nekad zatreba a ono što se pokvarilo se čuva godinama u nadi da će se samo od sebe popraviti, kad se to ne desi onda ide kod prijatelja Žike koji se "razume" u elektriku ne elektroniku nego baš elektriku, onda majstor/brat Žika od toga napravi sarmu i tek onda dođe do pravog majstora koji kad otvori uređaj može samo da plače kad vidi taj masakr i pokolj komponenti na ploči jer Žika nema lemilicu sa mikro tipom ali ima onu za oluke pa ono, lemilica jedno lemilica drugo, what could go wrong, right :ROFLMAO:
 
Nazad
Vrh Dno