Šta je novo?

Baterijska lampa i baterije

Hahaha, paljba :D

Napomena za merenje kapaciteta: za ovo vam treba punjač koji može da prazni baterije i da pri tome meri koliko je mAh ispraznio. Napunite li-jon bateriju do 4.2V tj. dok punjač ne pokaže da je puna (poželjno je da punite na kvalitetnom punjaču, recimo onom što će raditi i pražnjenje), onda tu bateriju stavite na pražnjenje i kad punjač završi sa discharge procesom prikazaće vam koliko mAh je ispraznio iz baterije što će vam reći njen upotrebni kapacitet.
Prilikom odabira pražnjenja punjač (u zavisnosti od opcija) bi trebao da vam dozvoli da izaberete kojim naponom ćete opteretiti bateriju, ako izaberete recimo 200mA dobićete najbolje rezultate/najveći kapacitet ali će ti rezultati biti nerealni jer 200mA je malo i u realnoj upotrebi lampa će vući znatno više tako da bi preporuka bila testirati sa opterećenjem od 1A - 2A, dobićete rezultate bliže realnoj upotrebi baterije u lampi.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto sam povredio vasa osecanja. Nisam do sada ucestvovao u takmicenju ,,moj je najbolji '', pa neznam pravila.um
Crkao mi je instrument, pa bas sada gledam da nabavim jedan jeftin iz Kine. Meni su ljudi sapnuli, jos pre vise od 10 godina, da se LG, Panasonic itd. prave u Kini. Izgleda sam neobavesten da su ponovo otvorili fabrike u svojim zemljama. Mislim da sam malo merodavan kad pricamo o baterijama i bateriskim uloscima. imam preko 100 baterija, sto za bicikle, za glavu, za ruku itd. Upotrebljavao sam sve moguce uloske i kao sto sam naveo, ostao sam pri punjivim kineskim baterijama. Ovo je oznaka 18650. Duza je nego recimo AA i nemoze da stane u svaki punjac. U zadnje vreme sam nabavljao baterije iskljucivo za dimenziju 18650, jer su neuporedivo jace od bilo kojih, koje sam ja koristio. Njih Kinezi najcesce upotrebljavaju za punjace mobilnih i tableta. Za par dolara se kupi putni punnjac, a unutra se naredjaju ove baterije, zavisi od punjaca. Ima ih od 1 do 6 baterija. Imam u fiksnom telefonu 2 x AAA kineske i traju vec godinu dana. Nisam nijedne do sada merio i gledacu negde da izmerim, pa se javljam.
 
Zaboravili su da ti šapnu da u Kini imaš proizvode vrhunskog kvaliteta i proizvode koji se jedino mogu nazvati smećem i naravno gomilu varijateta između ove dve klase. Koju kategoriju ćeš uzeti zavisi jedino od tebe kao kupca. Panasonic ili LG fabrike u proizvodnim pogonima imaju sisteme filtriranja vazduha koji prevazilaze mnoge operacione sale, radnici, pre no što uđu u proizvodni pogon prođu kroz nekoliko sistema za otklanjanje čestica prašine i nose posebna odela, maske itd. Ono što Panasonic, Sanyo itd. bace kao smeće iz procesa prerade sirovina to uzima UltraFire, UranusFire, FandyFire, Bailong i slični, malo sipaju brašna, malo peska, malo litijuma i naprave bateriju od 8800mAh :D Sve to utiče na kvalitet a naravno i cenu.
U Kini se proizvodi Olight, Nitecore, ThruNite, JETbeam, Klarus, Niwalker, Armytec, Fenix, Acebeam, Sunwayman, Xtar, Nextorch i mnogi drugi svetski poznati brendovi ali i oni sa dna: UltraFire, Police, UranusFire i još puno njih.
 
Ovo je oznaka 18650. Duza je nego recimo AA i nemoze da stane u svaki punjac. U zadnje vreme sam nabavljao baterije iskljucivo za dimenziju 18650, jer su neuporedivo jace od bilo kojih, koje sam ja koristio. Njih Kinezi najcesce upotrebljavaju za punjace mobilnih i tableta. Za par dolara se kupi putni punnjac, a unutra se naredjaju ove baterije, zavisi od punjaca. Ima ih od 1 do 6 baterija. Imam u fiksnom telefonu 2 x AAA kineske i traju vec godinu dana. Nisam nijedne do sada merio i gledacu negde da izmerim, pa se javljam.
Nemoj ih stavljati u svaki punjač, jer nije ista voltaza a ni namena. Punjive baterije AA i AAA su 1,2v (Nimh) , dok su 18650 3,7v (lion ili lipo baterije).
@Nemanja nije taj punjač za litijumske baterije
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto sam povredio vasa osecanja. Nisam do sada ucestvovao u takmicenju ,,moj je najbolji '', pa neznam pravila.um
Crkao mi je instrument, pa bas sada gledam da nabavim jedan jeftin iz Kine. Meni su ljudi sapnuli, jos pre vise od 10 godina, da se LG, Panasonic itd. prave u Kini. Izgleda sam neobavesten da su ponovo otvorili fabrike u svojim zemljama. Mislim da sam malo merodavan kad pricamo o baterijama i bateriskim uloscima. imam preko 100 baterija, sto za bicikle, za glavu, za ruku itd. Upotrebljavao sam sve moguce uloske i kao sto sam naveo, ostao sam pri punjivim kineskim baterijama. Ovo je oznaka 18650. Duza je nego recimo AA i nemoze da stane u svaki punjac. U zadnje vreme sam nabavljao baterije iskljucivo za dimenziju 18650, jer su neuporedivo jace od bilo kojih, koje sam ja koristio. Njih Kinezi najcesce upotrebljavaju za punjace mobilnih i tableta. Za par dolara se kupi putni punnjac, a unutra se naredjaju ove baterije, zavisi od punjaca. Ima ih od 1 do 6 baterija. Imam u fiksnom telefonu 2 x AAA kineske i traju vec godinu dana. Nisam nijedne do sada merio i gledacu negde da izmerim, pa se javljam.

Nisi nam povredio osecanja nego inteligenciju :d
Meni je zao sto nikada nisi probao pravu bateriju nego te krseve. Nemoj bzvz pisati u temi i pricati ljudima o tim ciframa posto to jednostavno nije istina. Lepo kazemo koliko imaju top proizvodjaci i koliko to kosta. Ti no name kinezi nemaju ni deo kapaciteta. Ja pre koristim stare baterije iz laptopova nego te ali imam i nove Panasonic-e.

Tapatalk
 
Jel može taj Optus da zameni pomenuti BC-4001 jer vidim da puni i litijumske i NiMh?

Stavio sam na listu 4001,ali ako ovaj može obe stvari jednako dobro onda da ubijem dve muve jednim udarcem.
 
Punjive baterije AA i AAA su 1,2v (Nimh) , dok su 18650 3,7v (lion ili lipo baterije).

18650 su 4.2V kad su pune/napunjene, preporuka je prazniti ih do 3V, proizvođači uglavnom kažu da je donja granica 2.5V i da ispod toga ne treba ići da se ne bi oštetile.
Generalno za li-jon baterije važi da duže traju ako se nejde do granica tj. ako se puna do recimo 4V a ne 4.2V i prazne do recimo 3.5V ali se time koristi samo deo kapaciteta tako da je vlasnika da odliči šta mu više odgovara, bolje karakteristike lampe ili duži radni vek baterije.

Punjive NiMH baterije se, u zavisnosti od punjača, obično pune do ~ 1.4V a prazne su na oko 0.9V ali ovo zavisi i od potrošača.
 
Poslednja izmena:
Jel može taj Optus da zameni pomenuti BC-4001 jer vidim da puni i litijumske i NiMh?

Stavio sam na listu 4001,ali ako ovaj može obe stvari jednako dobro onda da ubijem dve muve jednim udarcem.

moze, naravno, odlican je...gledaj samo da bude opus bt-c3100 v 2.2 cini mi se...
 
Poslednja izmena:
Onda da uzimam njega. Dodatnih 15€ nije strašno kad radi obe stvari. Hvala ti puno :)
 
nije, neces pogresiti sa njim...samo vodi racuna da bude v 2.2

ja sam krenuo da njega narucim pa sam odustao i narucio japcell...malo me smorilo to sa narucivanjem lion baterija, a onda sam ukapirao da baterijske nosim samo po gradu i da mi je za to dovoljan nimh...ako se budem resio da ipak trosim lion uzecu za tih 15 evra razlike neki opus sa dva kanala i to ce mi biti dovoljno za lion potrebe...

P.S samo da znas da opus bt-c3100 ima ventilator i da se mnogi zale da im je bucan [emoji2] ako te to tangira...
 
Poslednja izmena:
Izuzetan sajt posvećen baterijama i punjačima. http://lygte-info.dk/

Ima ogroman broj izuzetno detaljnih opisa punjača - Sanyo, Nitecore, XTAR, GyrFalcon (nema čega nema), kao i baterija, Samsung, Panasonic, Sony i između ostalog i fušerskih Li-Ion baterija sa gigantskim kapacitetima tipa UltraFire i druga boranija.
 
Poslednja izmena:
nije, neces pogresiti sa njim...samo vodi racuna da bude v 2.2

ja sam krenuo da njega narucim pa sam odustao i narucio japcell...malo me smorilo to sa narucivanjem lion baterija, a onda sam ukapirao da baterijske nosim samo po gradu i da mi je za to dovoljan nimh...ako se budem resio da ipak trosim lion uzecu za tih 15 evra razlike neki opus sa dva kanala i to ce mi biti dovoljno za lion potrebe...

P.S samo da znas da opus bt-c3100 ima ventilator i da se mnogi zale da im je bucan [emoji2] ako te to tangira...
Kad ništa ne može da prođe savršeno [emoji14]
 
18650 su 4.2V kad su pune/napunjene, preporuka je prazniti ih do 3V, proizvođači uglavnom kažu da je donja granica 2.5V i da ispod toga ne treba ići da se ne bi oštetile.

Sve je to ok, ali ja sam rekao nominalnu snagu 18650 tj 3,7v ili 3,6v zavisno od hemije.
Sve ispod 3v je duboko pražnjenje i trajno oštećuje bateriju. Npr većina mobilnih telefona je isprogramirana da se gasi na 3,15v da bi se sačuvala baterija
 
Kad ništa ne može da prođe savršeno [emoji14]

a tako je za sve, nesto odrade dobro a nesto uprskaju....

opus bt-c3100 je dobro all round resenje, minus malo ume da bude bucan...

litokala lii-500 je takodje dobar, nema ventilator, ali nije idealan za nimh baterije...

postoji i treca varijanta, uzmes japcell bc-4001, koji je odlican za nimh, a za lion uzmes neki punjac za jednu ili dve baterije...ne znam kolike ce ti biti potrebe za lion ali verovatno neces trositi gomile lion baterija pa mi to deluje i kao najbolje resenje...opus nije bas mali punjac i mozda ce ti biti overkill da punis s vremena na vreme jednu lion bateriju u punjacu koji je i glomazniji i bucniji itd...a cifra za ta dva ce ti biti tu negde, mozda cak i manja...

cisto kao tema za razmisljanje i tebi i ostalima kojima treba punjac...
 
Sve je to ok, ali ja sam rekao nominalnu snagu 18650 tj 3,7v ili 3,6v zavisno od hemije.
Sve ispod 3v je duboko pražnjenje i trajno oštećuje bateriju. Npr većina mobilnih telefona je isprogramirana da se gasi na 3,15v da bi se sačuvala baterija

Nominalna voltaža, tačno, znaš ti, ja i još dvoje troje na temi, možda, nisi napomenuo...
Uglavnom nominalna voltaža nema neku upotrebnu vrednost, kad kupiš novu bateriju dobiješ je sa nominalnom voltažom i kad hoćeš da uskladištiš bateriju na duže staze (par meseci) trebalo bi da je napiniš na nominalnu voltažu.
Max i min voltaža je mnogo korisniji podatak za korisnika, recimo hoćeš nešto da napraviš, prikačiš neki svoj uređaj i misliš, ok, ovo radi na 3.5V baterija je na 3.6V, hmm, biće to OK, napuniš bateriju, prikačiš i puffff, pobeže ti beli dim (sastavni element svake elektronske komponente :D).

Ne znam gde si pročitao ono da pražnjenje ispod 3V trajno oštećuje bateriju ali ne bi rekao da je tačno. Pogledaj testove baterija ili još bolje datašitove, evo recimo za nove panasonik NCR20700B baterije cut-off voltaža je 2.5V, znači zvanično merenje kapaciteta baterije se radi do cut-off voltaže od 2.5V, samsungovi modeli recimo imaju cut-off na 2.65V itd. Da to trajno oštećuje bateriju neko bi veš napao proizvođače za lažno predstavljanje kapaciteta baterija...
Glavno je zapravo pitanje da li korisnik dobija neku upotrebnu vrednost pražnjenjem baterije ispod određene voltaže.
Recimo kod Tesle model S cut off voltaža po ćeliji je 3.3V iz razloga što na toj voltaži baterije "uslovno rečeno" nisu u mogućnosti da podržavaju zahteve za performansama koje je propisao proizvođač + auto mora da ima zalihu jer ne sme da se totalno isprazni ako ga ostaviš na parkingu isl.
Led dioda radi na 3.4V i dok god je baterija u mogućnosti da obezbedi traženu amperažu bez pada ispod 3.4V lampa će raditi u tzv. regulaciji čim baterija padne ispod 3.4V lampa izlazi iz regulacije i performanse počinju da padaju (zato je bitno imati kvalitetnu bateriju u lampi koja koristi samo jednu bateriju, da bi što duže izvukla maximalne performanse), malo je drugačije ako imaš buck-bust drajver ali nećemo da komplikujemo priču.
Ali ako imaš uređaj koji za svoj rad traži recimo 2.7V postoji opravdani razlog prazniti bateriju do te voltaže jer dobijaš duže upotrebno vreme uređaja a baterija to svakako može da podnese...

P.S. u mobilnim telefonima su litijum Polimer baterije, one su osetljivije od litijum jonskih baterija + ta baterija se puni svaki 2-3 dan a neko puni i svaki dan tako da je cilj maximizirati njen radni vek, naročito kod telefona koji nemaju zamenjivu bateriju (mada kod svih može baterija da se zameni samo je pitanje koliko lako)...
 
Poslednja izmena:
Japcell BC-4001, puni 18650? Piše za Ni-MH and Nicad. Opus BT - C3100 V2.2 - $29.99, radi i sa Li-ion NiCd NiMh. Bacio sam oko na Nitecore i2, on nema pražnjenje, nisam ni računao da mogu koristiti nekad NiCd NiMh, nije loše uzeti kombo.



PS.
Opus BT - C3100 V2.2 Smart Battery Charger - EU PLUG PURPLISH BLUE
https://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?wid=91
Kod: POBTC
punjač.JPG
 
Poslednja izmena:
a tako je za sve, nesto odrade dobro a nesto uprskaju....

opus bt-c3100 je dobro all round resenje, minus malo ume da bude bucan...

litokala lii-500 je takodje dobar, nema ventilator, ali nije idealan za nimh baterije...

postoji i treca varijanta, uzmes japcell bc-4001, koji je odlican za nimh, a za lion uzmes neki punjac za jednu ili dve baterije...ne znam kolike ce ti biti potrebe za lion ali verovatno neces trositi gomile lion baterija pa mi to deluje i kao najbolje resenje...opus nije bas mali punjac i mozda ce ti biti overkill da punis s vremena na vreme jednu lion bateriju u punjacu koji je i glomazniji i bucniji itd...a cifra za ta dva ce ti biti tu negde, mozda cak i manja...

cisto kao tema za razmisljanje i tebi i ostalima kojima treba punjac...
Jel imate onda predlog za punjač samo za Litijumske baterije?
Japcell BC-4001, puni 18650? Piše za Ni-MH and Nicad. Opus BT - C3100 V2.2 - $29.99, radi i sa Li-ion NiCd NiMh. Bacio sam oko na Nitecore i2, on nema pražnjenje, nisam ni računao da mogu koristiti nekad NiCd NiMh, nije loše uzeti kombo.



PS.
Opus BT - C3100 V2.2 Smart Battery Charger - EU PLUG PURPLISH BLUE
https://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?wid=91
Kod: POBTC
Pogledajte prilog 246035
Do kada važi kod?

P.S. Odakle više vadiš te kodove [emoji14]
 
Nominalna voltaža, tačno, znaš ti, ja i još dvoje troje na temi, možda, nisi napomenuo...
[URL="

Pa svi znaju nominalnu voltazu, samo ona i piše na svakoj bateriji.
Što se tiče oštećenja zavisi dosta od hemije, nijedna baterija ne voli nisku voltazu. Preporuka je da se pune na 3,5v ako želiš dugovečnost baterije.
 
Na većini ovih mojih nezaštićenih ne piše, NCR18650B, NCR18650BD, NCR18650PF NCR18650GA, INR18650-35E, INR18650-30Q, LGHG2...
No nije to ni bitno, pitanje je samo šta je kome više bitno, sačuvati bateriju ili koristiti proizvod (lampu) sa maximalnim performansama, lično sam u drugoj kategoriji, baterije svakako neće trajati 10 godina a za 2-3 godine (koliko će trajati uz max upotrebu) 20700 standard će biti znatno popularniji, biće i više lampi i više baterija u tom formatu, nudiće veći kapacitet, bolje radno vreme, tako da nema potrebe suzdržavati se i čuvati baterije.
 
Poslednja izmena:
Japcell BC-4001, puni 18650? Piše za Ni-MH and Nicad. Opus BT - C3100 V2.2 - $29.99, radi i sa Li-ion NiCd NiMh. Bacio sam oko na Nitecore i2, on nema pražnjenje, nisam ni računao da mogu koristiti nekad NiCd NiMh, nije loše uzeti kombo.


Vidi da ga zaobidjes. Imam taj punjac, dobro puni samo sto je sklon bagovima. Meni je npr. odjednom prestala da puni leva strana punjaca, dok desna normalno puni. A imas i na YT dosta klipova generalno sa problemima Nitecore punjaca.
 
Misliš na Nitecore, ne Japacell?
 
Diskusija me zagolicala da i ja nabavim par lampi. Za početak sam naručio 4 LG HG2 18650 baterije od kuma iz Nemačke. Uz punjač koji već imam https://www.amazon.de/ThruNite-Inte...WKAKR8XB7XF&pf_rd_r=P9HQWDMC9ZFWZN86TDHP&th=1

Treba mi pomoć oko lampi. Po savetu si mi se svidele convoy c8 i s2+.

Convoy c8 svakako planiram da uzmem. Postoji li nešto bolje od s2+?

Postoji li neka lampa kojoj može da se podešava snop a da je za preporuku ili je to nepotrebno?

Nisam lovac niti neko ko često boravi u prirodi.
 
Poslednja izmena:
mislim da c8 nije bas za nosenje svaki dan, ali s2+ vec jeste...zavisi sta ces sa njima, trebaju ti za nosenje svaki dan, za kola, za po kuci...

a boljih ima, ali po boljim cenama...u toj klasi cena s2+ je odlican izbor...
 
Zato i hoću da uzmem oba.

Ima li smisla sad naručivati od Kineza zbog Nove godine? Ili do marta ne šalju?
 
Nazad
Vrh Dno