Šta je novo?

Baterijska lampa i baterije

Možda sam se malo loše izrazio. Isplate se naravno! Pa ako se koriste 4 eneloop pro baterije, one posle manje od 100 punjenja isplate i same sebe i još plus punjač od 100 eur! Ali ljudi ipak kupuju jeftine punjače i jeftine baterije, zašto da ne kupe ako im vrše posao isto kao i one skuplje!
I to i jeste poenta moje priče, da će retko koji običan korisnik da uoči razliku! Ja recimo uočim razliku kod punjenja blica samo kad obratim pažnju, kod baterijske lampe (opet zavisi koje) razliku ne primećujem - ali nisam precizno merio trajanje ni jačinu, niti sam ih uopšte praznio ni blizu kraja. Jedinu opipljivu prednost sam video u navigaciji... ali i sa običnim parom eneloop, navigacija radi preko 2 dana - što je mnogo više od mojih zahteva. Naravno, onaj kome ta razlika znači treba da ih kupi, ili onaj ko jednostavno to želi - jer kao što rekoh isplate se svakako. Samo hoću da kažem da nije uvek više (veća struja, veći kapacitet) i bolje!
 
Par pitanja...

Planiram da kupim jednu džepnu lampu, trebala bi mi za posao. Voleo bih da je kompaktna (do 90-100mm), dovoljno robusna da preživi pad iz džepa, dustproof (koliko može)...nije mi previše bitno da baca što dalje i ne treba mi nešto fancy, ne bih voleo da dam 50€ za lampu koju lako mogu da izgubim ili skrljam na poslu. Verovatno ću da naručim i neki LiitoKala punjač...

Opcije koje razmatram su:

1. Sofirn SP10A V2.0: mala i jeftina, ima dobre modove svetla, no brainer
2. Astrolux S1/BLF A6 sa 18350 dodatkom: dobra lampa i mogu da šaltam između duže i kraće varijante
3. Convoy S2+ sa 18350 dodatkom (kao prethodna opcija)

Najviše se dvoumim između Astroluxa i Convoya. Kažu da Astrolux ima malo bolje modove i da je svetlija ali Convoy ima varijantu sa Nichia 219C emiterom (malo prirodnije svetlo) i Biscotti firmwareom koji popravlja stvari sa modovima. Naginjao sam Convoy varijanti samo zbog Nichie ali sam onda naleteo na komentare da taj Biscotti firmver ima bag sa memory modom koji još nije potpuno eliminisan, pa postoji šansa da mi zapadne jedan takav, što mi se ne sviđa.
Onda mi dođe da lepo pazarim Sofirn i ne razmišljam...i tu se upetljam, heh.

Drugo pitanje je u vezi baterija. 18650 se lako nađu ali gde kod nas ima ljudskih 14500 (za SP10) i 18350 (za kraći Astrolux/Convoy) baterija?
Da li je još uvek lutrija sa naručivanjem baterija iz Kine?
 
Sta ga znam uzeo sam Sofrin po preporuci sa foruma bas taj model za istu namenu i razocarao sam se u kvalitet. Zeznuo mu se prekidac, nosio sam je u torbici. Sada ne mogu da je upalim prekida konstantno, neki kontakt se zeznuo u prekidacu od nosenja u torbici. A generalno nije lupkano, treskano sa njom itd. Tako da zaobidji Sofrin.
 
Par pitanja...

Planiram da kupim jednu džepnu lampu, trebala bi mi za posao. Voleo bih da je kompaktna (do 90-100mm), dovoljno robusna da preživi pad iz džepa, dustproof (koliko može)...nije mi previše bitno da baca što dalje i ne treba mi nešto fancy, ne bih voleo da dam 50€ za lampu koju lako mogu da izgubim ili skrljam na poslu. Verovatno ću da naručim i neki LiitoKala punjač...

Ja sam za bas takve potrebe kupio xiaomi lampu, i odlicna je, svetli jako, zgodna je, i ne treba punjac.
Sad vidim ima nekih novih modela...

Cena im je negde oko 15$ zavisi kako gde nabodes.
 
Par pitanja...

Planiram da kupim jednu džepnu lampu, trebala bi mi za posao. Voleo bih da je kompaktna (do 90-100mm), dovoljno robusna da preživi pad iz džepa, dustproof (koliko može)...nije mi previše bitno da baca što dalje i ne treba mi nešto fancy, ne bih voleo da dam 50€ za lampu koju lako mogu da izgubim ili skrljam na poslu. Verovatno ću da naručim i neki LiitoKala punjač...

Opcije koje razmatram su:

1. Sofirn SP10A V2.0: mala i jeftina, ima dobre modove svetla, no brainer
2. Astrolux S1/BLF A6 sa 18350 dodatkom: dobra lampa i mogu da šaltam između duže i kraće varijante
3. Convoy S2+ sa 18350 dodatkom (kao prethodna opcija)

Najviše se dvoumim između Astroluxa i Convoya. Kažu da Astrolux ima malo bolje modove i da je svetlija ali Convoy ima varijantu sa Nichia 219C emiterom (malo prirodnije svetlo) i Biscotti firmwareom koji popravlja stvari sa modovima. Naginjao sam Convoy varijanti samo zbog Nichie ali sam onda naleteo na komentare da taj Biscotti firmver ima bag sa memory modom koji još nije potpuno eliminisan, pa postoji šansa da mi zapadne jedan takav, što mi se ne sviđa.
Onda mi dođe da lepo pazarim Sofirn i ne razmišljam...i tu se upetljam, heh.

Nisi razmatrao Astrolux S43, 4 x Nichia, ima 18350 dodatak, Narsil firmware, usb punjenje?
Imaš i povoljniji Astrolux S42, ali firmware poprilično loš.
Obe varijante su nešto skuplje, ali u oba slučaja po 4 emitera i 1600 (Nichia), odnosno 2100 lumena.
 
Nisi razmatrao Astrolux S43, 4 x Nichia, ima 18350 dodatak, Narsil firmware, usb punjenje?
Imaš i povoljniji Astrolux S42, ali firmware poprilično loš.
Obe varijante su nešto skuplje, ali u oba slučaja po 4 emitera i 1600 (Nichia), odnosno 2100 lumena.

Nisam ni znao za nju...deluje super ali je duplo skuplja od onog što sa planirao da izdvojim, avaj. Ako je izgubim, neću moći da je prežalim :)
Ne znam, videću...hvala na predlogu. Sviđa mi se.
 
S43 mislim da može da se nađe sa kuponom za 25$ (sa 18350 dodatkom). S2+ mislim da je oko 15-ak sa dodatkom, ali jedna dioda i bez usb punjenja.
 
@stolex - ako te interesuje popravka te lampe javi se na pp.

ja imam jedno 10-tak S2+eva, planirao sam da pravim triplove od njih i prodajem online jer im je cena u usa 60-80$, imam i custom made bakarne hladnjake, i mali milion ledica i drajvere, triple mcpcb-iove, tir optiku, biscoti imam negde na kompu a narsil mogu da nađem pa spržim i njega na mcu. Jedino što mi fali je slobodno vreme da se tome malo i posvetim...
E da, imam i kratku cev i 14500 i 18350 bakterije.
Ne prodajem, samo se hvalim :d
Ja bi uzeo Zanflare F1, zapravo ne bi jer ih već imam :eyebrows:nego da sam na jurodivi-nom mestu uzeo bi i nju u razmatranje.
 
S43 mislim da može da se nađe sa kuponom za 25$ (sa 18350 dodatkom)

Gde, kako? Ako ima, odmah uzimam...

EDIT: Nevermind, našao sam, Banggood za 26$. Međutim, sa kuponom Astrolux S1 u 18350 verziji izlazi na svega 12$, što je mnogo povoljnije. S43 jeste dobar ali...mogu da uzmem i S1 i punjač i 18650 telo i bateriju za cenu S43. Takođe, svi testovi koje sam video kažu da se S43 dosta greje i vrlo brzo obara jačinu svetla u dva najsvetlija moda (Turbo i High). Videću...ima još hrpe lampi na dobrim popustima, još gledam.
Hvala za tip! :)

@Sirius9:

Znam za Zanflare F1 ali je predugačka...
 
Poslednja izmena:
Imam i ja Zanflafe F1 lampa je odlicna. Jeste malo mozda duza, ali zato sija za sve pare. Kvalitet izrade je na zavidnom nivou. Koristim je za bicikl a i ovako, ludacku jacinu ima. Pogledaj takodje modele Jetbeam, isto su dosta kvalitetni.

@Sirous9
Zainteresovan sam svakako za popravku. Hvala. ;-)
 
Prelomio sam i naručio sa Alija sivi Convoy S2+ sa Nichia 219C i 5700 temperaturom u 7135x6 Biscotti verziji. Naručio sam i hrpicu sitnica sa Bangooda (Lii-100 punjač, , 18350 telo, klip, magnetni prsten za lampu, traku za oko glave/šlem, futrolicu za pojas)...sad još da nađem i ljudske baterije. Za 18650 nije problem ali za 18350 je očajan izbor kod nas, moram da jurim po inostranstvu...
 
Prelomio sam i naručio sa Alija sivi Convoy S2+ sa Nichia 219C i 5700 temperaturom u 7135x6 Biscotti verziji. Naručio sam i hrpicu sitnica sa Bangooda (Lii-100 punjač, , 18350 telo, klip, magnetni prsten za lampu, traku za oko glave/šlem, futrolicu za pojas)...sad još da nađem i ljudske baterije. Za 18650 nije problem ali za 18350 je očajan izbor kod nas, moram da jurim po inostranstvu...

Vec sam pisao u ovoj temi al opet da ponovim. Zbog potrebe posla koji obavljam treba mi lampa cesto. Koristili smo razne kineske i punjive i sa izmenjivim baterijama dok nismo poceli Maglite da koristimo one najskuplje. Prvi modeli pre 10ak godina su imali problem sa prekidacem a sa ovim novim led nema nikakvih problema. Baterija je padala sa 2 metra visine, bila u vodi milion puta, ostajala bez baterije pa na silu koriscena, u blatu i dalje radi. Ovo pricam na 20ak baterijskih lampi Maglite jesu skuplje ali isplati se onom kome treba.
 
Koji model?
 
Ove najskuplje full size led ima vise varijanti. A ako ne smeta sto je velika ima na KP da se nadju polovne (ali naglasavam LED nikako obicne) i ima rezervnih delova.
 
Čim kažeš da je Maglite skup pretpostavljam da si koristio neke baš jeftine kineske, da si koristio kineske koje koštaju kao Maglite ili malo jeftinije od Maglite, siguran sam da bi bio zadovoljan... a ima i skupljih kineskih od Maglite... Svejedno mislim da su za posao (osim ako se ne koristi pride i u samoodbrani - fizički, ne strobe) bolje male, lagane sa li-ion baterijama. Ali svakako one skuplje svejedno da li američke (recimo zebra, surefire) ili kineske (npr. olight, fenix), nisam poredio cene ali mislim da su u proseku skuplje od najskuplje Maglite. Imam ja 3D Maglite i Mini 2AA, LED naravno, kupio ih na nekoj akciji nostalgije radi:), odlične su to lampe, nekad davno neprikosnovene, ali danas ima boljih (osim za tuču, tu nemaju konkurenciju:))

jurodivi je svejedno napisao da bi voleo što bolju a jeftiniju (a ko ne bi:)) i da ne želi da da više novca za lampu koju može da izgubi... Mada teško da će izgubiti 6D Maglite:). Tako da mislim da je dobro uradio što je naručio S2+... Mada pošto je napisao lokaciju Copper city, nadam se da mu ne treba za rudnik:zgran:
 
jurodivi je svejedno napisao da bi voleo što bolju a jeftiniju (a ko ne bi) i da ne želi da da više novca za lampu koju može da izgubi... Mada teško da će izgubiti 6D Maglite. Tako da mislim da je dobro uradio što je naručio S2+... Mada pošto je napisao lokaciju Copper city, nadam se da mu ne treba za rudnik

Kao što rekoh, treba mi nešto kompaktno, da mogu da nosam okolo u džepu a da ne osećam, da mogu da držim u zubima ili zadenem za nešto kako bih imao slobodne ruke, da je jeftino kako ne bih žalio mnogo ako je izgubim ili skršim, Li-ion baterija jer mi je lakše za odršavanje i trajnije od drugih tipova...mislim da se 18350 S2+ fino uklapa u to.

Podzemlje sam davno napustio, sad mi treba za loše osvetljena postrojenja i mračne prolaze, heh...
 
Čim kažeš da je Maglite skup pretpostavljam da si koristio neke baš jeftine kineske, da si koristio kineske koje koštaju kao Maglite ili malo jeftinije od Maglite, siguran sam da bi bio zadovoljan... a ima i skupljih kineskih od Maglite... Svejedno mislim da su za posao (osim ako se ne koristi pride i u samoodbrani - fizički, ne strobe) bolje male, lagane sa li-ion baterijama. Ali svakako one skuplje svejedno da li američke (recimo zebra, surefire) ili kineske (npr. olight, fenix), nisam poredio cene ali mislim da su u proseku skuplje od najskuplje Maglite. Imam ja 3D Maglite i Mini 2AA, LED naravno, kupio ih na nekoj akciji nostalgije radi:), odlične su to lampe, nekad davno neprikosnovene, ali danas ima boljih (osim za tuču, tu nemaju konkurenciju:))

jurodivi je svejedno napisao da bi voleo što bolju a jeftiniju (a ko ne bi:)) i da ne želi da da više novca za lampu koju može da izgubi... Mada teško da će izgubiti 6D Maglite:). Tako da mislim da je dobro uradio što je naručio S2+... Mada pošto je napisao lokaciju Copper city, nadam se da mu ne treba za rudnik:zgran:

Trenutno imamo kineske koje su teze od maglita i placene su dosta a dugme za paljenje se zaglavilo od prasine posle 2 meseca koriscenja. Ja sam samo dao predlog za nesto sto valja ako nekom treba u najtezim uslovima, to da li bolje svetli i koliko dugo ne ulazim samo izdrzljivost gledam....
 
Ima Olight par dobrih modela sa senzorom. Meni lično senzor smeta pa koristim Olight HS2, definitivno bi je uvrstio u top 5 lampi za na glavu.

Verujem da je dobra, al' nema šanse da dam više od 15-20€ za lampu. Do sada sam tri izgubio/razbio.
 
Verujem da je dobra, al' nema šanse da dam više od 15-20€ za lampu. Do sada sam tri izgubio/razbio.

Ne znam koja od ovih jeftinijih lami bi mogla biti dobra, imam ja i, mislim da se zove Boruit, ako se ne varam koštala je oko 8$, ima senzor, lepo to funkcioniše, mislim sa senzorom, međutim izuzetno je neefikasna, bateriju pojede dok si rekao keks, nema regulaciju pa svetlost polako opada dok ne primetiš da se teško radi jer nema doboljno svetla i ono što meni ne odgovara: ako mahneš nećim sjajnim na 20-tak cm od lampe ona se ugasi tj. senzor odreaguje... Takođe ja kod naglavnih lampi ne volim da imaju traku koja ide preko glave, to rešenje mi se jednostavno nije pokazalo dobrim. Takođe imam i Crelant headlamp, popravljao sam je jedno 5 puta, interni dizajn je katastrofa, elektronika je bože sačuvaj, jedino što izgleda ok a imao sam i JetBeam HC20, sasvim ok lampa ali ima onu traku preko glave i kad sam uzeo HS2 prodao sam HC20.

Apropo priče o Maglite-u
Maglajt je nekad davno bio pojam u americi, nisu imali konkurencije za proizvode koje su nudili, napravili su od sebe nacionalni brend, dobili ugovore sa policijom (što nužno prati i secureti sektor) i bili su ime, međutim malo ih je to zaslepilo, nisu gledali gde inovacije u svetu idu i ostali su tamo podalje iza svih ostalih. Pre oko 2 godine su shvatili da ih je LED tehnologija pregazila i krenuli da izbacuju lampe sa LED diodama i danas imaju relativno široku ponudu ali tržište se okrenulo novim stvarima. Danas Olight recimo na američkom tržištu diluje više nego Maglite.
Maglite se danas prevashodno prodaje zbog stare slave, kao kod nas recimo Gorenje, slično, kupuju ih iz nostalgije, kupuju ih stariji ljudi koji ne znaju za bolje, kupuju ih zato što su izuzetno jeftine lampe, kolekcionari isl. Kome trebaju performanse uzima nešto drugo jer je Lithium-Ion tehnologija omogućila mnooooooogo naprednije performanse lampama.
Kvalitet Maglite lampi nije sporan oni to i dalje imaju međutim vreme ih je pregazilo, kao kad bi uzeo neki samsung telefon, nov ali model od pre 5 godina, i dalje je to dobar uređaj međutim, u međuvremenu je izašlo 5 novih generacija a svi vole novo....

Siguran sam da bi i pominjana S2+ podjednako dobro izdržala test maltretiranja kao i Maglite lampa a za nekih 20-tak $ koliko košta S2+ sa baterijom i punjačem ona nudi mnoooogo više nego duplo jeftinija Mini Maglite lampa sa dve AA baterije, osim tradicije naravno.

Na našem tržištu Maglite nema šta da traži posebno ne sa tom cenom koja je kod nas. Da možemo da ih nabavimo sa amazora recimo, gde se povremeno nađu akcije pa npr MiniMaglite koja je meni najinteresantnija izađe oko 10$ ja bi uzeo par komada za kolekciju i modifikovanje ali mi ne pada na pamet da dajem 25€ za nešto što amer plati tipa 8$.
Da su modeli koje sad imaju u ponudi bili na tržištu, recimo, 2010 godine, Maglite bi imao šanse.
 
Slažem se za Maglite da imaju kvalitet izrade,ali daleko od toga da su mehanički tako dobre. Ako se progugla imali su problema sa prekidačima (u nekim većim modelima, što je i doggmania rekao - nije to pre 10-ak godina bila nova kompanija pa da pričamo o dečjim bolestima) ili kontaktom u poklopcu (solitaire)... nije da ih pljujem, već kažem da nemaju tako neprikosnoveni kvalitet, desi im se loš QC, izbace lošu seriju... Tako da to što su te kineske lampe teške i plaćene dosta ne znači ništa (pogotovo za srpsku firmu - ako je firma kupila, gde se nabavke nameštaju), koji je to tačno brend? Ja i dalje tvrdim da su recimo Olight i Fenix bolje od Maglite i kad pričamo o fizičkom kvalitetu (prekidačima, poklopcu...). Ima lepih iskustava sa Maglite, ali ima i loših.
Maglite je što kaže Sirius potpisao ugovor sa vladom '70-'80-ih, snabdevao policiju, imao dobru propagandu (a 99% ljudi ne čita po netu koju lampu da uzmu, već jednostavno kupe onu koja je na polici, koju nosi policija, koju su videli na tv...). Čitao sam po nekim američkim forumima da ih pljuju i iz tog vremena i govore kako je i tada bilo boljih a ove su samo izreklamirane... na kraju krajeva već odavno policija u USA ne koristi njihove proizvode (da je Srbija u pitanju koristili bi ih još uvek:)) ali su definitivno američki nacionalni brend (čak se i dan danas hvale da se njihove lampe 100% proizvode u USA), mada je Maglite zapravo Hrvatski brend, osnivač je Hrvat:)

Opet moram da ponovim, ne pljujem ja njih, samo kažem da nemaju tako neprikosnoven kvalitet izrade i kinezi su im rame uz rame ako ne i bolji. Ja sam kao što rekoh i kupio 2 njihove lampe... ustvari sad se setih da poodavno imam i XL200 (i za nju sam čitao da je bilo dosta kvarova, doduše ima žiroskop pa se na vrlo intesantan način kontroliše intezitet svetla ili frekvencija stroba... ali se verovatno lako i pokvari pri padu), interesantna lampica svakako... no svejedno, oni su jednostavno istorija u svakom pogledu
 
Pre dva dana kupio sam Olight i1R EOS, odavno se nisam oduševio nečim toliko. Neverovatno da tolika svetlost izlazi iz dva cm lampe.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Može li neko da mi preporuči lampu sa Aliexpressa, cena do 20-ak dolara, veličina mi nije bitna. Poželjne karakteristike su mi da ima dobar domet, nemam neku specijalnu namenu ali želim da kupim iole kvalitetnu lampu da se ne patim više sa ovim no-name kineskim. Unapred hvala.

Poslato sa AGS-W09 uz pomoć Tapatoka
 
Neka me neko ispravi ako grešim, ali mislim da za do 20 usd komplet sa baterijom (i punjačem ako je potreban) teško da ćeš naći a da nije što kažeš no-name kinez. Hoću reći, ne znam šta sada imaš i da li ti se uopšte isplati da menjaš. Jedino neka tipa Zanflare F1 (ili neka slična što ima integrisan punjač u sebi) a da šalju u kompletu sa baterijom (nisam viđao), jer baterija zasebno teško da će ti stići iz kine.
Ili neku koja ide na AA ili AAA baterije (sve su one dovoljnog dometa za po kući, podrumu, garaži, kampovanje...) imaš recimo Sofirn SP10A zajedno sa li-ion baterijom i punjačem. A u nju možeš da staviš i jednu AA bateriju. Neko je na prethodnoj strani napisao da mu se pokvario prekidač na njoj. Ali mislim da mu ne stoji da "treba zaobići Sofirn". I toyota, honda, vw se pokvari, pa niko ne kaže da ih treba zaobići. Dobro Sofirn nije baš ta klasa;), ali je odličan proizvođač, tj. za tu cenu.
 
Gledao sam cene i video da moram da doplatim za bateriju i punjač, pa onda menjam cenovni kriterijum, dakle 20-ak dolara sa samu "klot" lampu plus baterija i punjač.
Pročitao sam ovde celu temu i našao na Ali-ju pomenuti Zanflare F1, Convoy C8 i još poneke Convoy modele i dosta nekih modela marke Sofirn.
Sada trenutno nemam ništa, odnosno imam jednu iz Wobyhausa koja ne radi ništa specijalno, a imao sam par onih kineskih sa zumom i nisu nešto potrajale.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Ako je tako, onda ti je izbor mnogo veći. Ako već nemaš neku specijalnu namenu već ti treba za all around nemoj preterano gledati koliko baca u daljinu, širinu (ne treba ići u krajnosti naravno). Kod većine tih lampi su to više nijanse, meni recimo su mnogo bitniji modovi rada (recimo da je strobo skriven i sl.). Moj neki savet ti je Sofirn SP32A (i nju možeš naručiti sa baterijom i punjačem). Ima indikator stanja baterije, odlične modove, zapravo sam biraš koji ćeš da koristiš, u jednom od njih možeš prilično precizno da odrediš koliko jako želiš da sija... vidi i sam na linku ako već nisi gledao.
 
Namena lampe će biti za korišćenje u selu, otac često ide u selo busem i neosvetljenim putem i ponekad za lov. Naravno i ovako zq svakodnevno korišćenje kad god zatreba.
Nisam gledao ovaj model, baciću pogled.

Poslato sa AGS-W09 uz pomoć Tapatoka
 
Ja imam SP31, sasvim korektna lampa, Zanflare F1, iako mi nije posebno omiljena, i ona je OK, možeš čak pogledati i Nitecore TIP kao all around rešenje, vrlo je dobra za to. Mislim da je, kad je budžet baš ograničen, bolje gdedati integrisana rešenja sa baterijom i punjačem, jer kad se sabere odvojeno, lampa + iole kvalitetnija baterija i iole kvalitetan punjač uvek izađe skuplje od integrisane opcije.
 
Nazad
Vrh Dno