Šta je novo?

XMP profil, naponi ...

Imam isti problem sa strix b450-f, hyperx predator 3200mhz sam uzeo, u biosu ocitava 2400mhz, cim stavim xmp na 3200 butuje win ali posle par minuta plav ekran sistem error i restartuje komp, stavim na 3000mhz posto imam samo da podesim na 3000 i 3200mhz igram igricu na 3000mhz tipa posle 20 min zamrzne ekran i restartuje se komp.

ram nije na QVL listi, dali treba manual podesavanja da bi radeo na 3200mhz ili..?

Imam istu plocu i memoriju kingston predator na 3200 ali moja jeste na QVL listi, ja sam jurio bas konkretnu iz razloga za svaki slucaj. Pre nego sto sam digao frekvenciju na 3200 uradio sam update bios-a i sve sljaka kako valja. Poslednja verzija 1201 ukljucuje i AGESA 1.0.0.6 pa ne bi trebalo da imas problema. Probaj svakako.
 
Kako objasniti da mi memorija nakon vađenja i čiršćenja PC neće više na B350 ploči da radi ni u kakvom XMP profilu?
Stavljam u 2. i 4. port memoriju ali čim podesim XMP u biosu na bilo koju vrednost mhz, imam 3 bootovanja sa gašenjem i četvriti boot koji znači reset tj ne postavljanje XMP profila. Onda uđem u Windows i vidim da je stock ram speed. Kako može da poludi komp sam od sebe? Probao sam da obrnem redosled rama i da bodem u 1. i 3. port ali isto se dešava.
Neka ideja?

Konfa iz opisa.
 
Probao sam i clear cmos. Probao i da spustim frekvenciju na onu 1833 ili koliko je već i isto se dešava. Samo na stock hoće da butuje. Zaglavljen sam na stock znači, neka ideja?
 
Bios update?
 
Bios poludeo, vrati na fabricki pa skini novi i probaj. A postoji i mogucnost da si nešto oštetio modul dok si čistio? Probaj sa svakim modulom ponaosob, u svakom slotu!
 
Probao sam i clear cmos. Probao i da spustim frekvenciju na onu 1833 ili koliko je već i isto se dešava. Samo na stock hoće da butuje. Zaglavljen sam na stock znači, neka ideja?

Probaj u BIOS-u da ručno podesiš IMC napon.
 
Stavio sam upravo najnoviji 5.60 bios i opet se isto dešava. Ne znam jel bitno reći da sam pre čiršćenja sve komponente povadio pa i cpu iz ploče. Jel moguće da se tu nešto oštetilo kada sam ga vraćao? Kao da se sećam da je neko imao takav slučaj Kolos kod intela da mu ne radi više dual ch memorije.
Probaću ručno ali baš mi je čudno ovo. Taman sam odustao od prodaje konfe i vratim unutra kad ono mućak.


Edit: kada stavim samo jedan modul, moze da se menja frekvencija. Ali kada stavim dva, ne može.
 
Poslednja izmena:
Moguce je da si ostetio jedan modul? Kad stavis drugi da li isto mozes da menjas frekvenciju ili ne?
 
Moduli rade kada stavim u prva dva slota a1 i b1. Ali kada sam stavljao u 2 i 4, u windowsu piše 16gb (8 usable). Neki andrag se desio sa trećim i/ili četvritim memorijskim slotom. Tj a2 ili b2. Pitam se da li da skidan cpu i vraćam, jel imaju ti pinovi veze, ili nešto drugo da činim sa portovima. Da duvam u njih? :D
 
Bilo bi lepo da nađeš od nekog druga dva modula i probaš. Ukoliko ne radi, mogao bi da se pozoveš na garanciju ako je imaš?
 
Rešio sam problem kada sam skinuo cpu kuler i ponovo stavio CPU. Izgleda da je fabrički kuler stiskao cpu previše na jednoj strani, što je pravilo probleme sa pinovima i verovatno memorijskim kontrolerom. Stavio sam noctua kuler i namučio se da opet sve prepakujem i eto, kada se potroši vreme radi sve super, dual ch i OC. Pirova pobeda posle cimanja :D
 
Super kad si našao šta je!
 
Ne znam kako si to uspeo da uradis, kad na Ryzen fabrickim kulerima imas srafove koje fizicki ne mozes da usrafis vise nego sto treba.
 
Mozda nije pretegao, vec nije zavrnuo neki od 4. Desavalo mi se sa Ryzen coolerima, ali skontam odmah manje vise, no problem je sto i nije lako skontati. Najvise volim dijagonalnu metodu - sraf 1, pa 3, 2 i na kraju 4 i to svaki po malo dok ne budem siguran da su uhvatili navoj i onda zetezem svaki istim redosledom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jeste, ima federa i vrteo sam šrafove na stok kuleru dok sam imao vere da ništa neće pući. Nisam bio siguran ni da li se stavljaju neki odstojnici, davno sam gledao manual. A škripi kao stari krevet dok se šrafi. Možda što kaže Borgof nisam samo u jednom uglu stegao i to je bilo dosta za glavobolje. Bar će neko na pretrazi imati još jedno iskustvo. Ja sam pronalazio razna, od iskrivljenih pinova do oštećenih ram modula i slotova.
 
Moze mala pomoc ako se neko susreo sa slicnim problemom. Updeit sam Bios na mb gigabyte x470 aorus ultra gaming na verziju f40 ( poslednja dostupna ). Imam Corsair Vengeance lpx 2x8 gb 3000 mhz, r5 2600 na njoj. Od kad sam nadogradio bios ne mogu da aktiviram xpm. U biosu prihvati podesavanja ali cim se reset sistem on se u windowsu vraca na 2133. Dok je bila neka starija verzija biosa, mislim da je f6, sve je radilo besprekorno par meseci pre nadogradnje od pre par dana.
 
Pogledaj bolje u windows sa CPU-Z, Aida itd. Windows često ne prepoznaju pravu brzinu nego samo osnovnu brzinu memorije koja je u ovom slučaju 2133.
 
Provereno vise puta. Jednom prihvati xpm podigne napon na 1.35 i 3000 mhz. Resetujes ili ugasis i upalis komp i on vrati na 1.2 i 2133. Iskreno sumnjam u bios. Dok je sve bilo na staroj verziji radilo je bez ikakvih problema. Jednostavno kao da se pri paljenju zamisli par sekunde pre nego sto se vrati na 2133. Interesantno je i to da kada pogledam podesavanja u biosu i dalje stoji da je ukljucen xpm ali frekvenca i latenca su na def.
 
Provereno vise puta. Jednom prihvati xpm podigne napon na 1.35 i 3000 mhz. Resetujes ili ugasis i upalis komp i on vrati na 1.2 i 2133. Iskreno sumnjam u bios. Dok je sve bilo na staroj verziji radilo je bez ikakvih problema. Jednostavno kao da se pri paljenju zamisli par sekunde pre nego sto se vrati na 2133. Interesantno je i to da kada pogledam podesavanja u biosu i dalje stoji da je ukljucen xpm ali frekvenca i latenca su na def.

Vidi da imas iskljucen fastboot u desetci.Sto updejtova kad je sve radilo?Ne meci ga u sleep mod.Uzeo si najgoru i najfetiniju x470 plocu.Neki danak se mora platiti.Ploca se ne kupuje tako sto sortiras cijenu od najnize pa najvisoj pa kupis najnizu.
 
Ili vrati neku prethodnu verziju bios-a.
 
Videcu. Probacu da ga prepodesim nesto. Nesto se desava da li je softverski ili hardverski to moram otkriti. Do sad ma kava da je ploca pokazala se veoma solidno u radu. Za rad u ne tako zahtevan 3d i poneki povremeni gejming. Kako bude bilo izvesticu. Mada je prelazak na x570 u skorije vreme vrlo izvesan. Ne znam dali je mozda uzrok m.2 ssd adata 8200 pro jer je on pratio i tu nadogradnju biosa i njegovu ugradnju.
 
Ja sam imao sličan problem i rešio sam ga tako što sam otvorio računar, izvadio memoriju iz slota, zamenio im mesta, ponovo ubacio i proradilo je. Da li je to rešilo ili nešto drugo ne znam, ali mi je posle toga radila memorija kako treba. Mislim, to što mi je pokazivalo da radi na početnim vrednostima, a sa druge strane i da je uključen XMP profi na višim vrednostima.
 
Memorije u A2 i B2 slotovima ?
 
Prvobitno ni zamenom slotova nije htela da radi kako treba. Za sada radi sve kako treba. Prolazi testove bez problema i prijave bilo kakve greske.
 
Malo su čudni ovi BIOSi za Ryzen u vezi memorije, ponekad treba isključiti struju na kratko posle promena u BIOS-u, "Memory Training" to zovu. Znači napraviš promene u BIOS-u. F10 pa kada se ponovo startuje i memorija nije kako treba onda skroz ugasiš struju.
 
Vrlo cudno se ponasao. Prosto mi je bilo nelogicno da su izbacili verziju biosa za 3 gen procesora a da su zeznuli oko samih podesavanja vezanih za memoriju. Zasad ovako radi bez greske pa cemo videti. Ostao sam bio malo zatecen sobzirom da nije prvi ubdejt na nekoj ploci i neko osnovno prepodesavanje bez nekih finih oc podesavanja.
 
DOCP/AXMP ne prate XMP doslovno, uvek nešto promene. Uporedi XMP vrednosti sa recimo Thaiphoon Burner-om i šta DOCP postavi pa ćeš videti razliku. Kao da im SPD više znači nego XMP. To i nije toliko čudno obzirom da je XMP napravljen za Intel-a.
 
Moze mala pomoc ako se neko susreo sa slicnim problemom. Updeit sam Bios na mb gigabyte x470 aorus ultra gaming na verziju f40 ( poslednja dostupna ). Imam Corsair Vengeance lpx 2x8 gb 3000 mhz, r5 2600 na njoj. Od kad sam nadogradio bios ne mogu da aktiviram xpm. U biosu prihvati podesavanja ali cim se reset sistem on se u windowsu vraca na 2133. Dok je bila neka starija verzija biosa, mislim da je f6, sve je radilo besprekorno par meseci pre nadogradnje od pre par dana.

podesis 3000mhz, uneses rucno pocetne latencije 16-16-16-36. Zatim napon 1.35v obavezno za memoriju, i to je to , mora da radi.
 
Pa zar nema tu odvojeno za biranje XMP i Memory frequency ? Namestiš XMP na 3000 pa onda i Memory frequency na 3000 pa onda F10 save .
 
Nazad
Vrh Dno