Šta je novo?

XMP profil, naponi ...

arhangel86

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2016
Poruke
47
Poena
54
Kupio sam maticnu plocu Gigabyte x370 gaming k3 sa memorijom HyperX Savage 2666 8gb (nije na listi podrzanih memorija za ovu plocu)
i imam problem da kada u BIOS-u podesim odredjeni profil XMP na frekvenciji npr. 2666, sacuvam setovanje, i racunar nece da se BOOT uje, u cemu je problem?

I drugo pitanje, u BIOS-u po deklaraciji memorije podesim na 1.35v, a Windows vidi u svim aplikacijama za monitoring 1.38...da li je to problem(apdejtovao sam poslednji BIOS)?
Tako da tek kada podesim u BIOS-u na 1.33v Windows vidi 1.35. (tako mi je trenutno podeseno).

Inace racunar radi, i prolazi sve stress testove.
 
Jesi ažurirao Bios? Vidi stavi poslednju verziju pa probaj nakom toga da učitaš xmp.
 
Uradio sam, opet isto. Prosto mi je neverovatno. Ima li uopste resenja za ovo? Da vratim na neku stariju verziju?

Da li da radim reklamaciju? Ali kada rucno podesim memoriju i XMP na Disabled sve radi ok.
 
Poslednja izmena:
Naponi, brate, naponi. Aman!
 
Digni soc na 1.1v i ram na 1.4v, pa probaj, moralo bi da se digne.
 
Ma vidi u cpuz podešavanja i napon i postavi ih ručno rešen problem. Izbegavaj taj xmp.
 
nije xmp profil kriv kad ti ram nije podrzan od strane ploce ;) naravno damora onda sve rucno da setujes
 
Kupio sam maticnu plocu Gigabyte x370 gaming k3 sa memorijom HyperX Savage 2666 8gb (nije na listi podrzanih memorija za ovu plocu)
i imam problem da kada u BIOS-u podesim odredjeni profil XMP na frekvenciji npr. 2666, sacuvam setovanje, i racunar nece da se BOOT uje, u cemu je problem?

I drugo pitanje, u BIOS-u po deklaraciji memorije podesim na 1.35v, a Windows vidi u svim aplikacijama za monitoring 1.38...da li je to problem(apdejtovao sam poslednji BIOS)?
Tako da tek kada podesim u BIOS-u na 1.33v Windows vidi 1.35. (tako mi je trenutno podeseno).

Inace racunar radi, i prolazi sve stress testove.

u biosu ucitaj default vrednosti , snimi promene i restartuj komp.
udji u bios i ucitaj xmp, trebalo bi da ti vec u biosu postavi nazivne vrednosti za xmp profil ako ti ploca podrzava.
nista ne treba da podesavas ako si na default vrednostima, jer xmp profil sluzi bas za to - overklok memare bez zezanja.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam maticnu plocu Gigabyte x370 gaming k3 sa memorijom HyperX Savage 2666 8gb (nije na listi podrzanih memorija za ovu plocu)
i imam problem da kada u BIOS-u podesim odredjeni profil XMP na frekvenciji npr. 2666, sacuvam setovanje, i racunar nece da se BOOT uje, u cemu je problem?

I drugo pitanje, u BIOS-u po deklaraciji memorije podesim na 1.35v, a Windows vidi u svim aplikacijama za monitoring 1.38...da li je to problem(apdejtovao sam poslednji BIOS)?
Tako da tek kada podesim u BIOS-u na 1.33v Windows vidi 1.35. (tako mi je trenutno podeseno).

Inace racunar radi, i prolazi sve stress testove.
XMP je samo "upustvo" BIOS-u za nameštanja mermorije i ne znači da će se BIOS slepo pridržavati toga. Varijacije su moguće pogotovo što BIOS ima više nameštanja i opcija nego što XMP određuje.
 
AMD ploce uglavnom tesko rade sa memorijom preko 2400 sa XMP.
Misliš na pre-Ryzen sisteme ? FX je naj srećniji sa 1866 i preko toga nije dobijao skoro ništa a Ryzen-u brzina znači daleko više i 3000 nije više problem nigde.
 
Mozda si u pravu da je sad to sve ispeglano. Ja licno nisam hteo da eksperimentisem, te sam uzeo Z370.
 
Ljudi da ne otvaram novu temu bzvz, ako moze pitanje. Dal je bezbedno da Hyper X Fury Black 3200mhz drzim na 1.4v? Kad preko XMP podesim na 3200mhz automatski voltazu stavi 1.2v ali tad sam imao zamrzavanja u igrama, sad kad sam podigao manualno na 1.4v sve radi dobro, ali ne znam jel to normalno za svakodnevnu upotrebu?
 
Ljudi da ne otvaram novu temu bzvz, ako moze pitanje. Dal je bezbedno da Hyper X Fury Black 3200mhz drzim na 1.4v? Kad preko XMP podesim na 3200mhz automatski voltazu stavi 1.2v ali tad sam imao zamrzavanja u igrama, sad kad sam podigao manualno na 1.4v sve radi dobro, ali ne znam jel to normalno za svakodnevnu upotrebu?

Probaj da staviš na 1.35 to bi trebalo da bude potpuno sigurna voltaža i dosta memorija je i koristi (ja imam geil i koristi 1.35 V )....mada pogledaj šta kaže spisak memorija za tvoju ploču...
 
Šta kažu SPD i XMP ? Sigurno je 1.35v na više od 2133 -2400MHz, onda je 1.4 sasvim bezbedno.
 
Xmp podesi na 1.2v
Probao sam na 1.35 i nece, u igrama bsod se desi. Vratio na 1.4 i radi sve ok. Da drzim onda 1.4?
 
Ma slobodno, dobre su i za preko.
 
Pozdrav. Imam jedan problem sa memorijom. Imam G.Skill Flare X cl14 3200, i taichi x370 plocu. Desava se sledece, ucitavanje XMP profila radi normalno do 3000mhz (to mi je maksimum), ako podesim xmp 3200 mhz sistem radi stabilno i normalno, resetujem podesavanja ostanu normalna. Medjutim kada ugasim racunar i ponovo ga upalim butuje se 3 puta i vrati memoriju na 2400mhz. Da li neko moze da me uputi kako da uradim manual podesavanja za ovu plocu i memoriju, tj odakle da krenem ako neko ima slicnog iskustva. Hvala
 
Imam istu memoriju i problem sa 3200Mhz, doduše na drugoj ploči, ali isto x370 čipset. Verovatno ti je u opcijama podešeno da 3x pokušava da podigne sistem na tim podešavanjima, pa ako ne može, onda vraća na fabrička podešavanja (2400MHz). Nekada, kao i tebi radi dugo, ali ipak se pojavi plavi ekran. Prvi put mi je dva dana radila na 3200MHz i taman kada sam se obradovao, malopre plavo ekranče. Ja sam morao ručno da postavim sledeća podešavanja:
tCl: 14T
tRCDRD:14T
tRCDWR:14T
tRP:14T
tRAS:34T
CPU NB/SOCVoltage1.1500
DRAM Voltage 1.400 do 1.450
Sve ostalo je auto
Ove latence 14-14-14-14-34 podešavaš ručno iako je i automatsko podešavanje isto
Tako mi je najbolje radilo na 3200, ali kao što rekoh, ipak je malopre bilo plavo ekranče. sada radi na 3133, pa ću da vidim dokle.
 
Hvala puno na informaciji. Moje resenje ovog problema trenutno je da nikad ne gasim komp vec ga sutnem u sleep :D selotejptraka resenje :D
 
Ok, posto nisam prelazio nikako 1.38, resio sam da stavim 1.4v ddr i soc 1.1
14-14-14-14-34-58
sve radi kako treba za sada. Jedino me brine da 1.4 nije previsoko :D
 
Ako nije izgorela do sada ondak nije visoko :d Gledaj da je dobro oladiš ladnim strujanjem vazduha.
 
Nije 1.4V previse za DDR4.

To sto si ti imao je "cold boot" problem, imao sam i ja na ploci iz potpisa. Desava se jer ploca da nizi napon memoriji nego sto je potreban, pri ukljucivanju, pa tek kasnije stabilizuje na vrednost podesenu u biosu.

Neke Asus ploce za Ryzen su ranije imale dram_boot voltage podesavanje da bi resile taj problem, ne znam da li je i dalje tako.
 
Poslednja izmena:
Imam isti problem sa strix b450-f, hyperx predator 3200mhz sam uzeo, u biosu ocitava 2400mhz, cim stavim xmp na 3200 butuje win ali posle par minuta plav ekran sistem error i restartuje komp, stavim na 3000mhz posto imam samo da podesim na 3000 i 3200mhz igram igricu na 3000mhz tipa posle 20 min zamrzne ekran i restartuje se komp.

ram nije na QVL listi, dali treba manual podesavanja da bi radeo na 3200mhz ili..?
 
Uradi bios update.
 
A pusti i MemTest preko noći da vidiš šta kaže. Meni je predator 3000MHz kloknut na 3200MHz bez problema. I obavezno bios upd.
 
Nazad
Vrh Dno