Šta je novo?

HDD problem - vadjenje podataka

ksLazy

Cenjen
Učlanjen(a)
14.07.2012
Poruke
947
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5600 & eSports 34
Matična ploča
AsRock X470 Taichi
RAM
Kingston HyperX Beast 32GB @3600MHz
GPU
MSI RTX 3080 10GB Gaming Z
Storage
m2 Samsung 970 EVO Plus 250GB + m2 Netac NV3000 1TB + SSD Samsung 870 EVO 1TB
Zvuk
Integrated
PSU
Corsair RM750x
Kućište
MS Titan PRO II
Monitor
Gigabyte M27Q-EK
Miš & tastatura
CIY X77 Pudding (Krytox lubed) & Razer DeathAdder V3 Pro
Laptop
HP 255 G8 (3V5F3EA)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo,

Prijateljici je riknuo HDD, a ima par projekata koji su joj jako bitni na njemu. Po zvuku (prilozeni snimci) bih rekao da je glava dislocirana, ali nemam preterano mnogo iskustava sa hard diskovima.

Moze li mi neko od iskusnijih kolega po ovom pitanju reci sta je zapravo problem? Ukoliko je dislocirana glava, ko/gde ima alat i mirnu ruku za vracanje iste na mesto? Novcana nadoknada se ne dovodi u pitanje, samo da nije peofesionalno "laboratorijsko" cupanje podataka gde je 1GB - 1 euro ukoliko me pamcenje dobro sluzi. :)

VIDEO1 i VIDEO2
 
Svako otvaranje HDD-a u uslovima koji nisu sterilni znači još veći problem...

Najbolje mesto su upravo specijalizovane "laboratorije". U BG ih ima nekoliko, a cena zamena glava i spasavanje podataka je oko 30000 din.
 
Poslednja izmena:
Vracanje glave je posao od bukvalno minut-dva, u cistoj sobi ne bi trebalo da predstavlja problem.

Sam dalji rad HDD-a je u ovom slucaju nebitan, bitno je samo <1MB podataka na njemu, par word fajlova.
 
Poslednja izmena:
Brateeee i nijesi naučio tvoju "prijateljicu" da takve bitne stvari drži i na fleški ???:smackbum:
 
Okej, ne prijateljica vec poznanica, ako vam je tako lakse.
 
Flash je bas odlican izbor za backup. Neki Cloud backup je danas obavezan pogotovu sto ima free varijante od 50GB kao sto je mega.co.nz. A i jedan DVD od 50din da je narezala bar. Imas profesionalno vadjenje podataka u BG-u na par mesta pa nosi na dijagnostiku.
 
Mislim da je suvisno pricati o bekapu sada kada nista nije bekapovano. Ona nije pretpostavila da ce da crkne, niko joj nije rekao da je pozeljno da bekapuje podatke i dosla je do ove situacije.

Ima li neko ko na osnovu snimaka moze da dijagnostikuje problem, eventualno i resi uz novcanu nadoknadu? Kao sto vec rekoh, ne bi da se stavlja na veliki trosak po "laboratorijama", ali je svekako spremna da korektno plati uslugu.
 
Nazad
Vrh Dno