Šta je novo?

Šta će mi 4K TV ako ne igram igrice i nemam nikakav izvor 4K sadržaja?

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Ovo je pitanje na koje nemam odgovor, jer ne pratim toliko televizore, ali zato možda neko zna zašto je ipak 4K bolji bez ikakvog 4K sadržaja za njega?

Da li za te TV-e važi ono da najbolje rade u native rezoluciji (znači 4K), i da li je u tom slučaju kvalitet slike FHD sadržaja inferioran u odnosu na native FHD?

Da li u uslovima kada je jedini koliko toliko dostupan sadržaj visoke rezolucije FHD, uopšte smisleno kupovati 4K? (Znači da zanemarimo konzole, koje čak ni ne podržavaju native 4K za sve naslove, a PS4 Pro ne može ni da "svira" 4K BluRay, koji opet kod nas ne postoji kao izdanje za domaće tržište, kao i Netflix koji kolko znam ne postoji sa srpskim titlovima).
 
Imas filmove u 4k rezoluciji koje mozes da skines i uzivas u slici.

Ja isto gledam da uzmem neki 4k televizor samo zbog filmova. Kablovsku jako jako retko gledam, a igrice ne igram.
 
Gde je dobar 4k, to su igre i delimično filmovi (čitaj dalje doduše). Postoje određeni prenosi raznih dešavanja, ali je retko koji zaista sa 4k detaljima, postoje Netflix 4k serije, ali retko koja ima 4k detalja, postoje BluRay 4k izdanja, ali opet i oni retko gde imaju 4k detalja. Ono što 4k izdvaja jeste HDR/10bit i tu se najveća razlika u slici pravi u odnosu na fullhd izdanja (koja su sdr). Obično su to BluRay filmovi, igre sa podrškom za HDR, Netflix 4k stream-ovi...

Tako da najveću prednost ćeš videti u HDR-u, za ostalo i ne baš. Osim ko ne želi veću radnu površinu, ali kupovati tv koji nije jeftin (samo zbog toga) pored dobrih monitora (doduše manjih u dijagonali) je diskutabilno.

Odgovori na pitanja...

1. Ako imaš para za 4k i imaš pristup HDR sadržaju, bolji je. U suprotnom ne.
2. Zavisi od upscaler-a tv i detalja originalnog fhd izvora. Krš je krš i neće ga upscaler niti jedan poboljšati (osim donekle madvr sa nnedi-jem za računar, ali to zna baš da optereti i jake grafike).
3. Kao i kod prvog odgovora, ako imaš pristup 4k BluRay-evima, Netflix 4k stream-u, ps4-ci sa HDR opcijama... isplati se.
 
Poslednja izmena:
Imas filmove u 4k rezoluciji koje mozes da skines i uzivas u slici.

Ja isto gledam da uzmem neki 4k televizor samo zbog filmova. Kablovsku jako jako retko gledam, a igrice ne igram.

Nisam baš siguran da bih skidao 40-50GB da bih odgledao jedan film, nisam siguran da li podržavaju H.264 plejbek, ali čak i tada je 20-ak GB najmanje. Vrlo je malo filmova koji bi opravdali toliko cimanje i ulaganje u 4KTV.

Imaj na umu da je smaranje oko biranja modela ogromno, da je maltene teže izabrati TV nego laptop (meni bi teže bilo TV, jer se u ovo drugo bar razumem), da je kalibracija umobolan proces i to sve da bi šta, skinuo par 4K filmova i odgledao? I don't think so, a ti samo izvoli.
 
ja razmisljam ovako.... tehnologija nezadrzivo napreduje... a nas standard je takav da recimo na desetogodisnjem nivou obnavljamo tehnicke uredjaje. Sada ako kupim 4K TV bicu spreman da prihvatim sve kvalitetnije promene u blizoj buducnosti sto se tice izvora slike. Recimo kupio sam medju prvim 3G mobilnim telefonima na trzistu kada se kod nasih operatera nije ni znalo sta je 3G,ali posle dok sam ja stagnirao,operatori su me sustigli i kada su poceli promociju 3G usluge vec sam bio spreman za koriscenje,dok je ekipa koja je rezonovala "sta ce mi 3G opcija na telefonu,kada ju je nemoguce koristiti" imala relativno nove telefone bez 3Ga i onda su imali dodatni trosak za kupovinu novih uredjaja.... eto,nacin na koji ja razmisljam.
 
Poslednja izmena:
AeEC9TT.png


True story. :)
 
ja razmisljam ovako.... tehnologija nezadrzivo napreduje...
Pogrešno razmišljaš. 4KTV su trenutno big pain in the ass i što se tiče haosa sa standardima (HDR, paneli) i što se tiče izbora i što se tiče kalibracije, a nemaš nikakav sadržaj da opravdaš kupovinu osim ako ne igraš igrice i to ti je jako bitno. Kod nas je i FHD sadržaj još uvek "WOW".

Ako kupiš sada 4KTV kupićeš veliki pain in the ass i kasnije ako se malo dozovu pameti i srede sa standardima i opštim user-unfriendly iskustvom kupovanja i podešavanja, ti ćeš biti stuck sa zastarelim modelom.

BTW. 3D nikada nije bio "thing", uvek je bio sam gimmick za one koji razmišljaju svojom glavom i znaju da od tog 3D nema ništa.
 
Poslednja izmena:
'De nije bio thing. Do pre pojave 4k tv-ova, svaki drugi je bio 3d i svaka moguća reklama je potencirala 3d tv-ove. Seti se samo pitanja na forumu pre par godina oko tv-ova. Brdo je bilo koji 3d tv da kupim i slično... Čak je bilo i sistema razmišljanja "zlu ne trebalo, bolje da ima 3d nego da nema".
 
Da li si ti ikada verovao da ako odeš i kupiš neki TV iz izloga, da ćeš od tog trenutka pa nadalje u svom životu gledati 3D televiziju? Ja nikad nisam u to verovao, zato nikad nisam ni postavio pitanje "koji 3D TV da kupim?".

4K s druge strane nije gimmick, ali postoji problem sa sadržajem. I tako će uvek i biti, za 5 godina će prodavati 8K ili whateverK TV-e, a sadržaj će uvek kaskati za rezolucijom.
 
Poslednja izmena:
Baš se poklopila tema s mojim trenutnim problemom.

Gotovo isti problemi i mene "muče", a oznake i modeli koji se nude, uz preporuke koje ovde na forumu čitam mi stvaraju nerešivu enigmu.

Kako mogu još uvek da sačekam sa kupovinom, valjda će biti i nekih popusta pred svetsko prvenstvo u fudbalu, pokušavam da za to vreme dokučim da li da za neki uređaj platim 80-100k dinara (to je "plafon" za mene) i da se posle češkam po glavi zašta mu on treba i zbog čega sam toliki novac dao.

Gledam pomalo TV, kablovsku, kad može HD ja to gledam jer inače ne plaćam dodatne servise, u suprotnom sve je valjda u SD formatu. Najviše se gledaju dečiji kanali, u 80% TV radi u tom "modu". :D

Sad se dvoumim baš oko kupovine FHD televizora, ne iz klase top brenova (Grudinng) jer ga nahvališe da je dobar, međutim i on ima svoje mane (valjda mu je smart sistem spor ili loš).

Baš su ga zakomplikovali s ovim, pre 10-15 god odeš kupiš TV i ne boli te glava da li će to da radi ili ne, da li ga gledam pod 90, 30 ili 45 stepeni, da li je crna stvarno crna ili ne, IPS vs VA paneli, rezolucija, skaliranje slike, ... Nema šanse da se "za****m" prilikom kupovine.

Meni treba TV zbog TV-a, ni za šta drugo. :)
 
Poslednja izmena:
Problem je i što ako hoćeš neku veću dijagonalu (50>) na modelima od 2016 i novijim nemaš izbor osim 4K, ako se i pojavi u ponudi neki sa fhd panelom to je uglavnom najniža kategorija koja pored toga vuče i lošiju elektroniku/procesore slike i niži kvalitet korišćenog panela.
 
Da li neko može da potvrdi da bi FHD, HD i SD sadržaj izgledao isto na 4K TV-u (ako zanemarimo HDR), kao i na “običnom FHD”?

Znači ja nemam nameru da utrošim pola godine na istraživanje kako koji TV “upscale”-uje i da se smaram sa svim mogućim specifikacijama (input lag, response time, kontrast, motion blur, HDR ovaj ili onaj, Dolby Vision (ili kako već), HDMI2.0, LED, OLED, QLED, itd, itd).

Znači ja hoću da odem i kupim televizor i ne mislim a ne da studiram rocket science da bih kupio TV.

Znam ja da kad ne znaš šta da kupiš - kupi najskuplje, ali to nije opcija naravno.

Meni ne treba ogroman TV, 40” mi je sasvim dovoljno, FHD. I šta bi sad ja trebalo da radim, a da mi ne uvale neki krš?
 
Problem je i što ako hoćeš neku veću dijagonalu (50>) na modelima od 2016 i novijim nemaš izbor osim 4K, ako se i pojavi u ponudi neki sa fhd panelom to je uglavnom najniža kategorija koja pored toga vuče i lošiju elektroniku/procesore slike i niži kvalitet korišćenog panela.

Da, to me i muči poprilično, jer onda "upadam" u najnižu kategoriju 4K modela. :S:

Dvoumim se između 49" i 55", s tim što naginjem na 55".

Znači ja hoću da odem i kupim televizor i ne mislim a ne da studiram rocket science da bih kupio TV.

To bih i ja želeo ali koliko vidim ako se ne posvetiš dubokom istraživanju i proučavanju zajebaćeš se 100%. Čak i nakon tog istraživanja i izučavanja nećeš biti 100% siguran u svoju odluku (makar je to slučaj kod mene).

Još malo i nećeš moći ni običan frižider da kupiš jer ćeš morati da obraćaš pažnju na "smart" opcije. :D
 
Poslednja izmena:
Da, to me i muči poprilično, jer onda "upadam" u najnižu kategoriju 4K modela. :S:

Dvoumim se između 49" i 55", s tim što naginjem na 55".
За то што теби треба и за новац који си помену да можеш да потрошиш то упадање у најнижу (мада није најнижа) ти неће представљати никакав проблем. Идеш брате на 55" изабереш неки Самсунг, ЛГ, Сони за 800-1000е и не размишљаш превише. Пошто ће доста да се врте цртани филмови онда узмеш ипс јер претпостављам да се не гледа само фронтално и завршио си посао. Наравно после ћеш да кукаш зашто си дао 1000е за ТВ. [emoji3][emoji3]

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Пошто ће доста да се врте цртани филмови онда узмеш ипс јер претпостављам да се не гледа само фронтално и завршио си посао. Наравно после ћеш да кукаш зашто си дао 1000е за ТВ. [emoji3][emoji3]

Kako god okrenem biće kuknjave. Bitno mi je samo da to što kupim može lepo da radi, tj. da prikazuje kablovski program kako treba. Kao što reče @kriket da FHD, HD i SD sadržaj izgleda kako treba. Ja bih uglavnom gledao sport, poneki film i nac. Geo, Disc., History, pa čak i 24 Kitch. :D
 
Da li neko može da potvrdi da bi FHD, HD i SD sadržaj izgledao isto na 4K TV-u (ako zanemarimo HDR), kao i na “običnom FHD”?
Ne isto, izgledaće bolje.
Stalno se ponavljaju ista pitanja, eno ja sam na onoj temi postavljao i slike SD programa i poredio sa FHD televizorom i jasno se vidi gde je slika bolja.

Takodje ako gleda neki malo bolji TV tu i nema više FHD modela tako da ne znam šta vas brine.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Kako god okrenem biće kuknjave. Bitno mi je samo da to što kupim može lepo da radi, tj. da prikazuje kablovski program kako treba. Kao što reče @kriket da FHD, HD i SD sadržaj izgleda kako treba. Ja bih uglavnom gledao sport, poneki film i nac. Geo, Disc., History, pa čak i 24 Kitch. :D
Све то можеш да гледаш са овим о чему ти причам. Колико видим ниси неко ко обраћа толико пажњу на детаље слике тако да нећеш ни да примијетиш. А немој ни да се трудиш. Боље тако, вјеруј ми. [emoji6]
Ја сам купио Samsung 55MU6100. Све то што теби треба (а и мени) он завршава солидно. Не сигурно толико добро али после неког времена престанеш да обраћаш пажњу на детаље и онда стварно гледаш ТВ. [emoji4]


Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Pitanja se ponavljaju zato što nisu nikad do kraja razjašnjena. Ne znam gde si postavljao slike (čitanje postova spada u smaranje oko izbora TV-a koje se većini ljudi ne da, niti se toliko razumeju).

Te slike se svakako odnose samo na ta dva modela koja si poredio, a onda se postavlja pitanje kalibracije, podešavanja i ostalog. Zatim, preko slike ne možeš da stekneš utisak o TV-u, inače bi svako mogao da kupi TV iz fotelje - samo pregleda screenshotove i izabere koji mu se najviše sviđa. Samo što to ne ide baš tako.

Šta ćemo sa pokretom, motion blurom, input lagom, odzivom, i svim ostalim parametrima koji određuju kvalitet prikaza? Da li su oba TV-a bila kalibrisana na optimalna podešavanja za uslove u kojima su radili? To mi nikako ne možemo da znamo sa slika.

Shvatam da su pitanja te vrste na forumu skoro pa besmislena, jer će se uvek dobiti subjektivno mišljenje onog koji daje odgovor, sa nejasnim parametrima pod kojima je formirao to mišljenje.

Tako da je svaka rasprava na tu temu u principu akademska.
 
Ја сам купио Samsung 55MU6100. Све то што теби треба (а и мени) он завршава солидно. Не сигурно толико добро али после неког времена престанеш да обраћаш пажњу на детаље и онда стварно гледаш ТВ.

Za sve što si napisao si u pravu i ja se vodim tom logikom, navićiću se. :)

Međutim, taman pročitam za neki TV da ga hvale, a kada ga tražiš po prodavnicama nema ga na stanju. Da ne pričam da gde god da sam otišao da pogledam TV uživo, naravno "NEMA GA", čak sam samo jedan i slovima JEDAN u KG-u, od 55" video uživo.

Vodio sam ženu da joj pokažem razliku nakon nedelju dana između 49" i 55" (čisto da opravdam investiciju :D) ali ne uspesmo da vidimo ništa veće od 49".

Tako da, meni se kupovina TV-a svodi na komentare i naručivanje online, pa št bude i kako ispadne. :S:

Evo, tog pomenutog Samsunga trenutno ima samo u Tehnomaniji, a njih napljuvaše samo tako u onoj temi. Njima i kada platiš avansno nije sigurno kada ćeš i da li ćeš da dobije robu (doduše, ljudi su se žalili na frižidere, da im ne isporučuju). O reklamaciji da ne pričam.
 
Poslednja izmena:
Da li UHD vredi gledati na 43 inca?

Treba da kupim tv, ne treba mi veci od 43 inca...gledao sam cene na KP i razlika u ceni izmedju full hd smart i uhd smart je oko 100 e. Da li uopste vredi gledatri UHD rezoluciju sa sbb kablovskom posto ce oni to uvesti verovatno za jedno 10 godina! Igre ne igram na tv nego na monitoru, a filmove skidam u full hd rezoluciji.
 
Da li neko može da potvrdi da bi FHD, HD i SD sadržaj izgledao isto na 4K TV-u (ako zanemarimo HDR), kao i na “običnom FHD”?

Kod mene nema razlike sto se tice sadrzaja, uglavnom zavisi od izvora. Ono sto mi je bilo krs na FHD TV (vecina nasih kablovskih kanala) ostalo je krs i na 4k (oni Pinkovi kanali posebno "briljiraju" tu). 1080p sadrzaj nema razlike, osim sto sada imam i vecu dijagonalu u odnosu na ono sto sam imao ranije. Ali sada imam jednu dodatnu opciju a to su 4K filmovi, evo zadnjih par dana rupu napravih u kaucu od gledanja :).
 
Kod mene nema razlike sto se tice sadrzaja, uglavnom zavisi od izvora. Ono sto mi je bilo krs na FHD TV (vecina nasih kablovskih kanala) ostalo je krs i na 4k (oni Pinkovi kanali posebno "briljiraju" tu). 1080p sadrzaj nema razlike, osim sto sada imam i vecu dijagonalu u odnosu na ono sto sam imao ranije. Ali sada imam jednu dodatnu opciju a to su 4K filmovi, evo zadnjih par dana rupu napravih u kaucu od gledanja :).
Aj pusti link na pp odakle skidas 4k filmove.
Negde sam video Blue Planet 4k 126Gb. [emoji4]
 
Da li UHD vredi gledati na 43 inca?

Treba da kupim tv, ne treba mi veci od 43 inca...gledao sam cene na KP i razlika u ceni izmedju full hd smart i uhd smart je oko 100 e. Da li uopste vredi gledatri UHD rezoluciju sa sbb kablovskom posto ce oni to uvesti verovatno za jedno 10 godina! Igre ne igram na tv nego na monitoru, a filmove skidam u full hd rezoluciji.

Objektivno ne vredi, FHD će završiti posao. Problem je što se u UHD obično ugrađuju kvalitetnije komponente nego u FHD. Ako će se gledati samo SBB, koji i HD kanale emituje u 720p, FHD je po mom mišljenju sasvim dovoljan
 
Evo i eurospor od večeras krenuo u 4K
4786cf7cf159e7c5c48595a432ffe095.jpg
 
HD+ paket na Astri 1
 
bitno da može da se gleda, uz mala ulaganja, ko je zainteresovan za takve stvari, naravno
 
Suština je da standardnu televiziju sa živim programom nećete nigde gledati u svetu u 4k rezoluciji, pošto ovde vlada uverenje kako smo mi u svemu najgori i da UHD TV treba kupiti tek kad dodje takav TV signal (znaci nikad)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno