Šta je novo?

Šta će mi 4K TV ako ne igram igrice i nemam nikakav izvor 4K sadržaja?

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Ovo je pitanje na koje nemam odgovor, jer ne pratim toliko televizore, ali zato možda neko zna zašto je ipak 4K bolji bez ikakvog 4K sadržaja za njega?

Da li za te TV-e važi ono da najbolje rade u native rezoluciji (znači 4K), i da li je u tom slučaju kvalitet slike FHD sadržaja inferioran u odnosu na native FHD?

Da li u uslovima kada je jedini koliko toliko dostupan sadržaj visoke rezolucije FHD, uopšte smisleno kupovati 4K? (Znači da zanemarimo konzole, koje čak ni ne podržavaju native 4K za sve naslove, a PS4 Pro ne može ni da "svira" 4K BluRay, koji opet kod nas ne postoji kao izdanje za domaće tržište, kao i Netflix koji kolko znam ne postoji sa srpskim titlovima).
 
Juče familija kupila LG 43" 4K pa sam prvi put bio u dodiru sa 4k tv-om. Spojen je na obicni digitalni signal i garantovano ima bolji prikaz slike. Po prvi put sam se zamislio o zameni moje Panasonic plazme.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Posle korišćenja 55" 4k TV (vidi potpis) u sobi 4x4 oko dve godine imam par komentara:

- Za gledanje tv sa drugog kraja sobe 55" je malo, 65" i više bi bilo bolje.
- Sva sreća pa nisam kupio full hd na tu dijagonalu, zasebni pikseli se vide i dalje od 4m.
- Mislio sam da će na 4k ekranu sd/hd/fhd materijal izgledati loše, pogrešio sam prilično.
- Igranje u 1080p na 4k tv ne degradira užitak.
- Sa mašinom iz potpisa neke starije igre mogu da rade u 2160p sa 40-50 fps što im daje novu dimenziju.
- 55" je i dalje sweet spot što se tiče odnosa cene/ dijagonale i fičeri.
 
Posto imam slicne dileme, gledao bih tv do 49', hocete da kazete da 4K tv bolje handluje SD i ostale domace kanale od full hd?
Ja koristim D3i i LG 42 PJ 350 plazmu, slika je odlicna, ali bi mi znacio wifi i tv koji moze sam da se kaci na NAS a i podnovio bi se malo :)
 
Ja koristim D3i i LG 42 PJ 350 plazmu, slika je odlicna, ali bi mi znacio wifi i tv koji moze sam da se kaci na NAS a i podnovio bi se malo :)
Evo ja imam bas i LG 42PJ350 i nije on full HD, ali verovatno nisi mislio na njega vec na drugi FHD model

Slika na 49" LG UHD je neuporedivo bolja od slike sa LG FHD ekrana od 42" naravno pricam o SD programima.
U opste nemoj to da te brine, sve radi bez greske.
 
Evo ja imam bas i LG 42PJ350 i nije on full HD, ali verovatno nisi mislio na njega vec na drugi FHD model

Slika na 49" LG UHD je neuporedivo bolja od slike sa LG FHD ekrana od 42" naravno pricam o SD programima.
U opste nemoj to da te brine, sve radi bez greske.
Nisam ni rekao da je plazma full hd, nesto se nismo razumeli :-D Nego sam kod par ortaka gledao neke 42', LG i Samsung(rang od 400—500 evra kupljenih u zadnjih par godina), sa klasicnom Sbb, na jednoj telekomov iptv i sugavi jotel. Sve je ono meni bilo daleko gore od moje HD plazme i Sbb d3i. Vodio sam se logikom da bi 4k delovao jos gore jer je ulazni signal veoma los, pa je lakse to prikazati na full HD nego na UHD, ali ne razumem se pa bolje da pitam. hvala puno na savetu! Jel ima neki konkretan model 49 uhd za preporuku?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 
Samsung za 2018 od svih serija ima samo jednu low end, najnižu i najlošiju, koja nije 4k, pa više ovako glupih dilema neće ni biti :)

Ne shvatam zašto bi 4 puta gušći pikseli bilo čemu smetali.

I kako je terminologija zastarela, kako je nešto FULL hd, kada ima 4 puta viša hd rezolucija u upotrebi (4k) i 16 puta viša rezolicija (8k)
 
Nisam ni rekao da je plazma full hd, nesto se nismo razumeli :-D Nego sam kod par ortaka gledao neke 42', LG i Samsung(rang od 400—500 evra kupljenih u zadnjih par godina), sa klasicnom Sbb, na jednoj telekomov iptv i sugavi jotel. Sve je ono meni bilo daleko gore od moje HD plazme i Sbb d3i. Vodio sam se logikom da bi 4k delovao jos gore jer je ulazni signal veoma los, pa je lakse to prikazati na full HD nego na UHD, ali ne razumem se pa bolje da pitam. hvala puno na savetu! Jel ima neki konkretan model 49 uhd za preporuku?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Ono što 4k tv imaju a što drugi nemaju ili bar ne toliko dobro to je interpolacija- sposobnost televizora da skalira sadržaj manjeg formata i rezolucije na veliki ekran bez vidnog gubitka u kvalitetu gledanja. Dodaj na to i bolje panele koji se ugrađuju u 4k tv i onda je razlika i više nego vidljiva. Ne očekuj čuda, interpolacija od babe ne može da napravi devojku.
E sad ono što tebe zanima jeste koji TV radi interpolaciju najbolje i to verovatno niko živ ne može da ti kaže, posebno ako se uzme u obzir da to kako tebi izgleda slika između ostalog zavisi i od daljine/ugla pod kojom je gledaš. Imaš po netu taj odnos dijagonala/ udaljenost od TV-a.
Ako planiraš da gledaš filmove skinute sa neta još jedna stvar na koju treba da obratiš pažnju jeste koje video i zvučne formate tvoj TV podržava sa velikim naglaskom na DTS format kao i OS i prateći softver koji dolazi uz njega
Npr moj Panasonik odlično radi interpolaciju, slika je odlična ali ne podržava DTS, što je VEEEELIKI pain in the ass jer onda moram da konvertujem skinut film u AC3 ili AAC. Ali to je rešivo kupovinom TV boxa za 50-60 evra.
Da ti olakšam stvari, štagod da kupiš (naročito u tom cenovnom rangu i naročito ako ti je to prvi Smart TV) ranije ili kasnije skontaćeš da si se zbog nečega zeznuo i da je tamo neki skuplji/jeftiniji model bio bolja investicija.
:d

Sent from mTalk
 
Želim ti i da nikad ne nađeš zamerku. :d
LG ima najbolji OS za televizore tako da si za mnoge stvari pokriven.

Sent from mTalk
 
Želim ti i da nikad ne nađeš zamerku. :d
LG ima najbolji OS za televizore tako da si za mnoge stvari pokriven.

Nisam video mnogo drugih... ali je meni WebOS katastrofa... Npr. da ugasim sliku na televizoru, trebam da stisnem 10 digmeta... ako hoću da tada pojačam ton, slika se ponovo upali. Ulazak u podešavanja je nasumično spor... i još hiljadu stvari. U spavaćoj imam Samsung monitor/tv, koji radi 10x brže i mnoge stvari su jednostavnije.

LG aplikacija za iOS i Android je rljava... no da ne grešim dušu dosta su bagova ispravili ali je i dalje krš.
 
O čemu ti to?
Apsolutno nije tačno to što pišeš, kakvih deset dugmeta?
 
O čemu ti to?
Apsolutno nije tačno to što pišeš, kakvih deset dugmeta?

Iz glave pišem ali otprilike ovako: Settings dugme, Advanced, Picture settings, Eco Saving (tako nekako)... off... i da stvar bude gluplja onda se u 3 sekunde ne sme mrdati magic remote inače se ne ugasi.

Na samsungu: Tools, strelica dole, picture off... bam.

Ako postoji jednostavnije rešenje, pomagajte.
 
Nisam video mnogo drugih... ali je meni WebOS katastrofa... Npr. da ugasim sliku na televizoru, trebam da stisnem 10 digmeta... ako hoću da tada pojačam ton, slika se ponovo upali. Ulazak u podešavanja je nasumično spor... i još hiljadu stvari. U spavaćoj imam Samsung monitor/tv, koji radi 10x brže i mnoge stvari su jednostavnije.

LG aplikacija za iOS i Android je rljava... no da ne grešim dušu dosta su bagova ispravili ali je i dalje krš.

Taj problem nisam video ni čuo do sad.
WebOS (pored to magicmote-a) ima dosta dobar browser. Kad sam ga isprobavao šta god da sam pustio sa weba radilo je bez problema, čak i Twitch, što je misaona imenica za Firefox na mom Panasoniku.

Sent from mTalk
 
WebOS je godinama najbolji OS na tv platformama, pričam o optimizaciji, sigurnosti, grafičkom interfejsu i brzini. To što kubure sa aplikacijama je kod svih platformi problem sem na androidu mada i tu je dosta ograničeno jer nisu sve aplikacije sa app marketa optimizovane ta rad na android televizorima. Inače webOS je izvorno HP platforma koju je LG otkupio i već vieše od 6 godina razvija isključivo na televizorima. Slično se može reći i za Samsungov Tizen koji je za nijansu ispod webOS'a po mom mišljenju.
 
Zato su za WebOS misaona imenica bilo koje aplikacije sem YT i NF...

opet, ne mozes uporedjivati samsung monitor koji i nema os verovatno nego neki fabricki sa televizor os-om... Da li si se nekad zapitao zasto npr brze ulazis u menije i podesavanja na nekom telefonu od pre 10god(npr nokia 3310, se t28...) nego na nekom sadasnjem? A ne mozes ni da poredis funkcionalnost os-a po tome koliko ti klikova treba da ugasis sliku na nekom tvu, a u principu nisi ni probao na drugim televizorima to isto.
 
Poslednja izmena:
Zato su za WebOS misaona imenica bilo koje aplikacije sem YT i NF...

Mi na Panasoniku smo tek pre pola dan dobili mogućnost da ručno podešavamo rezoluciju na YT pa ti vidi.
Vimeo ne radi, Daily Motion jedva.

Sent from mTalk
 
Kako zbilja gasite sliku na LG-u a da zvuk i dalje ide, malo morgen a? :) Na Sony-u je isto kao i na Samsungu.

Sent from my P10+ using Tapatalk
 
Da u dnevnoj ide tv emisija a da klinac ne blene hipnotisano...

Da u spavaćoj npr dremamo uz neki talkshow a da nam tv ne osvetljava sobu... nama lično bitan feature.
 
Dovoljno je radio programa po ceo dan na poslu.. . I previše. Btw LG je toliko glup da ni radio kanale ne ume da pusti bez slike nego se šetka po ekranu natpis audio only do beskonačnosti... što na Samsungu dve sobe dalje, naravno, nije slučaj.
 
Koristis TV za ono cemu ne sluzi ni pod razno.

Ako ti treba samo zvuk - komp / laptop, pa radi sta hoces.
 
^
ja sam sada prvi put i saznao da uopste tv moze da ima zvuk bez slike, a da nije pokvaren :d

tv se valjda kupuje da se gleda, ko hoce da slusa onda radio/komp ce zavrsavati svakako 10 puta bolji posao nego tv ali svako ima svoje potrebe... resenje je prodaja i kupovina odgovarajuceg aparata :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno