Šta je novo?

Backup cele particije na kojoj je sistem i sto laksi restore

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Drugaru je crkao HDD i otisli svi podaci sto me je navelo da shvatim da ni ja nemam nikakvu backup strategiju i da sam totalno ispao iz price na tu temu, ne znam ni sta je aktuelno od softvera danas ni kakva je najbolja praksa. Pre 10+ godina sam koristio Norton Ghost i on je dobro vrsio posao ali od neke verzije Windowsa je prestao da radi pa kako tada nisam nasao dobru alternativu prosto se nisam bavio time (i na srecu nisam imao posledice).

Sada koristim Windows 10 i hteo bih da backupujem celu sistemsku particiju jednom nedeljno ili mesecno i po potrebi je restorujem ako mi nesto crkne (hard disk ili se desi neki unrecoverable softverski problem).

Da li moze neko da mi objasni koja je najbolja praksa danas da se radi sledece:
- povremeni backup cele sistemske particije
- sto laksi restore

Backup bih radio na eksterni HDD koji se kaci preko USB.
Sto se tice restora, kad kazem "sto laksi" mislim na sto manje petljancije sa nekim boot cd-ovima kao sto su se ranije pravili i slicno posto mi DVD drajv ne cita dobro pa bih da ga izbacim iz price. Ne znam kakva je danas praksa, da li se umesto toga sada koristi USB stick ili? Ako da, koliki kapacitet sticka mi treba? Kupicu jedan samo za tu svrhu samo ne znam da li je dovoljno npr 4gb?
Znaci restore mora da ima mogucnost da pristupi eksternom hard disku preko USB i da sa njega radi restore, to je jako bitno jer samo na eksternom disku imam dovoljno prostora da pravim backupe.

Imam jos neka dodatna pitanja:
- Posto koristim laptop, da li mogu da backup napravljen na jednom laptopu restorujem na neki drugi laptop (u slucaju da mi na prvom laptopu crkne npr ploca i ne moze da se popravi), znaci da li taj Windows 10 koji je instaliran na jedan laptop (sa jednim hardverom) moze da se prebaci na drugi laptop (sa drugim hardverom) i da Windows 10 odradi vecinu posla sam oko te tranzicije (updatuje sistem za novi laptop itd...)?
- Da li je moguce pristupiti fajlovima/folderima u backp image-u bez da se radi ceo restore? Ovo bi mi dobro doslo.

Na kraju treba mi preporuka za softver koji moze ove zahteve da ispuni, da li sve ovo raditi direktno iz Windows-a ili je praksa pokazala da su bolje neke druge aplikacije? Po mogucnosti koristio bih besplatnu aplikaciju ali nije neophodno. Ne trebaju mi nikakve napredne opcije, mozda eventualno neka kompresija image-a dok se pravi.
 
Pogledaj Macrium reflect. Odličan program, mali, ne opterećuje cpu, i dosta je brz. Home use je free.
Restore medium se može napraviti i na USB u direktno iz aplikacije. Image file se može mountovati i browse -vati tj mozes lako da pristupis beckup fajlovima. Aplikacija ne zauzima mnogo, apropo veličine usba, mada ako treba da dodas neki specifičan driver za restore, npr za raid kontroler, može da naraste. 1 ili 2gb je dovoljno.
Što se tiče vraćanja backup sa jednog na drugi laptop, mislim da to ne bi prošlo zbog oem win licenci.
 
Acronis ima opciju Universal Restore, pa uz pomoć nje može da se odradi restore na drugom laptopu. Radio sam to jednom, samo sam po ulasku u Windows obrisao drajvere sa starog i instalirao drajvere za novi laptop.

Evo ovde ima objašnjenje kako se to radi:

https://kb.acronis.com/ati2018/aur
 
Poslednja izmena:
Macrium ima problem da ako si napravio backup sa jedne particije samo na tu istu možeš da restoruješ:eyebrows: dok sa Acronisom možeš da image particije prebaciš na koji hoćeš disk i u bilo koji računar i proći će. :,,:Jedan image za dva sistema na dva različita diska u dual boot varijanti ja koristim. Jedino se program plaća. Možeš jedino preko boot diska ako ga nabaviš. Moji savet ti je da bolje drži aplikacije i filmove slike muziku ili šta već oćeš na buckup disku dok sa Macriumom ili Acronisom praviš image sistema za ako hoćeš da "reinstaliraš" sistem. Lično bih zaobišao te usb externe imaju običaj da zveknu bez ikakvog razloga :crash:,iskustvo nikada više externi disk, :wall:i odoše podaci bolje ubaci klasičan disk, fleške velikog kapaciteta ili režeš na dvd
 
macrium takodje ne pise mbr,pa posle restore-a mora ili rucno ili da se koristi startup recovery od verzije koja se vraca (probano sa 10tkom i sedmicom).
 
Sa Macrium-om sam prebacivao sistem sa jednog harda na drugi (da probam radi li windows na drugoj ploči bez reinstalacije) i sve je odradio kako treba. Ranije sam koristio Acronis, ali ovo je besplatno, a odlično rešenje.
 
macrium takodje ne pise mbr,pa posle restore-a mora ili rucno ili da se koristi startup recovery od verzije koja se vraca (probano sa 10tkom i sedmicom).
Ako se bekapuju sve particije potrebne za OS, onda nema nikakvog problema sa "ne piše MBR". Čak i u slučaju da se ne prebaci sve, MR ima "Fix BOOT" u Startup/restore disku/USB-u.
 
moguce da je problem u tome sto ja koristim verzije sa streleca.
 
Zašto kada ima perfektno legalna i besplatna verzija kod Makriuma ??
 
Na kraju treba mi preporuka za softver koji moze ove zahteve da ispuni, da li sve ovo raditi direktno iz Windows-a ili je praksa pokazala da su bolje neke druge aplikacije? Po mogucnosti koristio bih besplatnu aplikaciju ali nije neophodno. Ne trebaju mi nikakve napredne opcije, mozda eventualno neka kompresija image-a dok se pravi.

Active@ Disk Image


Sent from mTalk
 
Moja preporuka je za EaseUS Todo Backup Free. Kod njega mi je super što možeš da ga jednim klikom podesiš da napravi boot meni (enable preOS). Po defaultu ulaziš u Windows, a kada ti treba backup onda izabereš tu opciju i ulaziš u njegov mini operativni sistem, odakle dalje radiš šta ti je volja. Ne treba ti nikakav butabilni USB ni DVD/CD da bi uradio restore ili bekap.
Isprobao sam ga na poslu silom prilika. Odradio je sve kako treba, jedino je bio malo sporiji, ali to zavisi od veličine particija.
 
Poslednja izmena:
Malo stara tema, ali uvek aktuelna :)
Ja sam podesio Easeus sa onim njegovim podsystemom, tako da se gubi potreba za pravljnjem usb boot-abilnog diska. Za sad deluje vrlo dobro uklopljeno. Jedino nisam siguran da li pri bekapovanju C particije treba da se ukljuce i one male particije sto ih windows napravi prilikom instaliranja (2-3 particije) ili je dovoljno samo da se odradi backup C particije ?
 
Treba da se ubaci i mala sistemska (stotinjak MB) u backup. Super je što kućnom korisniku nisu više potrebne boot-abilne aplikacije.
 
Treba da se ubaci i mala sistemska (stotinjak MB) u backup. Super je što kućnom korisniku nisu više potrebne boot-abilne aplikacije.

Ja sam na easeus stavio ceo disk koji uključuje i te male particije. Vala tih 500mb neće napraviti razliku, a ne treba mi da mi propadne backup zbog toga.
Sviđa mi se što ima i diferencijalni backup pa mogu da radim svake nedelje, a da nisam upropastio skladišni prostor. Nedeljni diferencijalni zauzima po par giga svake nedelje.
 
Ako pričate o "EaseUS Todo Backup Home 8.9" to je užasno sporo prema Macrium Reflect-u. Dobio sam neku promotivnu licencu ali je do zla boga spor. Plaćeni MR je još brži od free. Ima i opciju da još ubrza sa differential restore.
 
Do sada 1na1 najbolje mi se pokazao Symantec Ghost, ali nezgodno je ko nije ranije koristio i tesko ga je naci, ali program koji me nikad nije izdao, sa opcijom disk-to-disk. Radi i sa UEFI particijama, ali samo disk-to-disk.

Drugi, dosta brz i napredniji program je Miray HDclone, free verzija moze da se koristi i iz Windows-a, ali ja preferiram boot.
Preporuka za ova 2 programa, Acronis je isto odlican.

Na poslu koristim Clonezilla-u, ali on zahteva server, jer radi preko mreze. Lokalno je nezgodno i ne preporucujem ga za to.
 
Posle sam video da postoji system backup, koji pokupi sve sto mu treba. Na kom principu radi "diferencijalni backup". Npr. na particiji d:\ snimas samo muziku. I za nedelju dana snimis na tu particiju jos 500mb pesama. Kako odradi backup ?
 
Pa kao što sama reč kaže, samo razlike prepisuje.
 
Prebacivanje sistema sa HDD-a na SSD je najlakse sa MiniTool Partition Wizard, ima opciju migrate OS i seli samo particije koje su neophodne za rad sistema, moze sve, UEFI, GPT, MBR.
 
Macrium Reflect workstation ja koristim, kako je brz. Backup cele c particiji uradi za 4 minuta, a za isto toliko minuta povrati sistem. Ako se radi backup samo promena sistema onda to traje nekada samo 1 minut, tako mi radi svakog dana automatski.
Dobro je što ima i virtualno da se ubaci backup, dobije se novo slovo kao hard disk pa neki fajl ili folder možete da izvadite bez povratka celog sistema.

Može da se uradi restore preko cd-a, preko usb-a, ali može i direktno iz programa ako možete da podignete Windows.
Odličan program.

Postoji i besplatna verzija koja je uskraćena za neke mogućnosti i malo je sporija jer nema opciju da povrati samo promene c particije koja bi trajala minut nego mora celu particiju da vraća.
Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Macrium Reflect workstation ja koristim, kako je brz. Backup cele c particiji uradi za 4 minuta, a za isto toliko minuta povrati sistem. Ako se radi backup samo promena sistema onda to traje nekada samo 1 minut, tako mi radi svakog dana automatski.
Dobro je što ima i virtualno da se ubaci backup, dobije se novo slovo kao hard disk pa neki fajl ili folder možete da izvadite bez povratka celog sistema.

Može da se uradi restore preko cd-a, preko usb-a, ali može i direktno iz programa ako možete da podignete Windows.
Odličan program.

Postoji i besplatna verzija koja je uskraćena za neke mogućnosti i malo je sporija jer nema opciju da povrati samo promene c particije koja bi trajala minut nego mora celu particiju da vraća.
Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
Odličan opis, samo da dodam još.
Kada uradi backup, napravi jedan file .mrimg, koji može da se kopira gde god hoćeš, ja držim još jednu kopiju na offline hard disku. Dupli backup.
Backup(.mrimg) file može da se mountuje (izvinte na odraz)kao virtual disk i da se iz njega vade ili dodaju fajlovi u njega.
Može i backup preko mreže.
Može da doda i svoj menu u Start menu i da se i odatle butuje i Recovery Enviroment.
Na slabijim mašinama može da se namesti Low Priority da ne smeta u drugom radu.
Može da se uradi i zaštita backup fajla da ne može da se pokvari ili obriše.
Ima još caka ali ne mogu da se setim koje su samo za plaćenu verziju. Meni je dosta i free.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno