Šta je novo?

Komp se gasi ili nstane slika, ne reaguje ni restart ni gašenje

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,227
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ryzen 1400 I b350 prime plus. Klokovan na 3.7. Radi normalno barem 2 meseca, temp nikad nije prešla 71, 72 u full loadu.

Večeras mi se samo ugasio. Ja ga upalim, ništa bip, ugasi se posle 15ak sekundi, ne baca nikakvu sliku. Jedino što mi padne napamet, izvadim vratim bateriju, i uspem da uđem u bios. Namestim clock minimalan, 3.6 I nešto malo voltage, f10 I ništa.. Muk. Gasi pali ništa, na reset ne reaguje.

Pišem ovde jer je proradio kada sam prvi put resetovao bios, al meni smrdi napajanje, pogotovu jer se čuje neko zujanje.. Minimalno ali se čuje, a i ima sigurno 4, 5 godina, lc power 600w...

Update:

Upalio sam ga pošto se malo ohladio, ušao u win na default podešavanju bez clocka, pokrenuo stress test, pa je posle nekog vremena nestala slika i nije radio ni reset ni power. Temperatura maksimalna bila 51c. Sad sam pustio opet stress test.

Meni nekako vuče na napajanje...
 
...smrdi napajanje, pogotovu jer se čuje neko zujanje.. Minimalno ali se čuje, a i ima sigurno 4, 5 godina, lc power 600w...

Smrdi bukvalno ili figurativno? Ako je bukvalno - najverovatnije su kondenzatori otkazali (neki od glavnih elektrilita iscureli, drugi se najverovatnije isušili). A tada je filtracija nestabilna. Jedino da se napajanje otvori i pogleda kako izgledaju. Ako su "naduvani" pri vrhu ili je iz njih nešto izašlo, to je suguran znak da više ne vrše svoju funkciju. Zujanje može da bude od toga, ali i od trafoa.

Ne koristiti ga više, pošto tako nefiltritan napon može da bude fatalan po ostale komponente u računaru.
 
Poslednja izmena:
Figurativno smrdi :)

Odradio stress test celu noć radi i dalje i sve ok.. Pa sad ti budi pametan šta je bilo. I nema više tog zujanja.

Hawaii Mate 9
 
Ipak, savet je i dalje da se otvori napajanje i pregledaju vizuelno kondenzatori. Tih 4-5 godina su za napajanja koja imaju specifikaciju do oko 50 000 radnih sati, a to je uglavnom vezano za filtracijski deo sa elektrolitčkim kondenzatorima.

Tako da je najbolje da se odnese u neki servis da ih zamene odgovarajućim Low/Ultra low ESR kondenzatorima i testiraju detaljno samo napajanje. Ostalo što može da otkaže su MOSFET-i.

Ja bih lično kupio novo kvalitetno napajanje.
 
Poslednja izmena:
Ipak, savet je i dalje da se otvori napajanje i pregledaju vizuelno kondenzatori. Tih 4-5 godina su za napajanja koja imaju specifikaciju do oko 50 000 radnih sati, a to je uglavnom vezano za filtracijski deo sa elektrolitčkim kondenzatorima.

Tako da je najbolje da se odnese u neki servis da ih zamene odgovarajućim Low/Ultra low ESR kondenzatorima i testiraju detaljno samo napajanje. Ostalo što može da otkaže su MOSFET-i.

Ja bih lično kupio novo kvalitetno napajanje.
I ja sam jako blizu toj odluci.

Da li ima šanse da je možda bio neko problem sa strujom, promene u naponu i sl?

Hawaii Mate 9
 
Poslednja izmena:
Sve je moguće, gradski napon varira izmedju 200-240V. Na toliko je i napajanje projektovano da radi, ali ako otkazuju vitalne komponente, moguće je to što se i dešava u takvim ekstremima.
 
Treba ti neki UPS za napon. Kod mene ima običaj da struja nestane na po sekundu i kada uhvati po ceo dan tako sve do upsa sada nema više sigrancije sa naponom.
 
Pa ne znam, nikad mi se nije desilo ništa ni blizu isto, nisam pre imao problema sa strujom (ako je ovo do toga).

Kupiću neki kvalitetniji produžni i napajanje za početak. Mada su mi dešavanja i dalje misteriozna..
 
Evo zašto se gasio... Produžni za CPU rikno. Ne znam kako je uopšte radio komp...
 

Prilozi

  • 80410f1a-e553-45cd-8648-0886847726f5.jpg
    80410f1a-e553-45cd-8648-0886847726f5.jpg
    166.5 KB · Pregleda: 71
Poznata prica za jeftine produzne kablove. Pravac Mixer PC kablovi [emoji4]
 
Srećom, novi cheaftec nema tih problema, dovoljno je dugačak kabl.

Al kao što rekoh, stvarno mi nije jasno kako je radio komp posle spaljivanja.. Valjda kada su se osušile žice, sprovodile su dovoljno struje za normalan rad...
 
Nazad
Vrh Dno