Šta je novo?

Programiranje u C#

MegaJorgovan

Poštovan
Učlanjen(a)
27.12.2017
Poruke
35
Poena
55
Nisam uspeo da nadjem temu vezanu za C#. Imam nekih pitanja, a sa engleskim nisam bas najbolji, pa ne mogu bas sve da nadjem sto me interesuje, pa ako je neko voljan da mi objasni neka se javi na temu. Pozdrav
 
iskreno bolje prvo nauci engleski jer ovako nonstop ces da se kocis....
 
Mi smo voljni ali američki je pod obavezno a drugo imaš knjige na našem serbskom, kombib.rs i mikroknjiga.rs
 
Postavi pitanje u svakom slučaju, neko će ti već odgovoriti ako se ne snađeš sa literaturom..
 
Engleski jezik je obavezan, ne samo za ucenje C# nego i kasnije za posao, ako ti je to ideja. Imas knjigu od brace Albahari, C# 7.0. Mislim da postoji i prevedena, ali cena je ozbiljnija. Website Stackoverflow je bogom dat, posebno za pocetnike. Ako se zbunis oko nekih konkretnih stvari, uvek mozes videti imena za te termine u dokumentaciji ili samom VS, pa ti ne bi trebalo biti previse tesko da nadjes odgovarajuci upit na stackoverflow-u.

Ako imas kraca pitanja, slobodno postavi.
 
Hvala svima na odgovorima. Neke knjige sam vec kupio, Programiranje na jeziku C# Jesse Liberty, C# programiranje za windows i android john Allwork i neku zbirku resenih zadataka. Neke stvari kontam a neke ne jer ima dosta termina koje ne razumem i teorije al to je druga stvar. Neku aplikacijicu sam vec napravio i hocu da je malo doteram da izgleda, sto se kaze "pismeno"... Nisam totalni duduk za engleski al neke termine ne razumem, tu bih trebao vise vremena da odvojim za citanje i proucavanje al to necemo ovde. Trajalo bi u nedogled. Trenutno me zanima kako da baratam sa formama. Konkretno, kako neku vrednost koju sam dobio u jednoj formi koristim u drugoj? Npr. u jednoj formi podizes pare u banic a u drugoj ides u kupovinu i koristis te pare koje si u prethodnoj podigao... tako nesto. Pokusavao sam da atribute na formi postavim na public ali mi tada cita samo tekst, njeno ime, tipa label1, a ne vrednost koju sam dodelio npr 2000, kao broj...
 
Tonnije problem sa formama nego sa konceptom . Prouči model view controller šablon i mnogo će ti biti jasnije.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Posto sam vise u web vodama, ne koristim windows forme ili WPF, ali generalno mozes u formi 1 pozvati konstruktor forme 2 i preko konstruktora automatski postavljas vrednosti atributa. Ne savetujem da koristis staticke atribute za takve stvari.
 
Poslednja izmena:
Trenutno me zanima kako da baratam sa formama. Konkretno, kako neku vrednost koju sam dobio u jednoj formi koristim u drugoj? Npr. u jednoj formi podizes pare u banic a u drugoj ides u kupovinu i koristis te pare koje si u prethodnoj podigao... tako nesto. Pokusavao sam da atribute na formi postavim na public ali mi tada cita samo tekst, njeno ime, tipa label1, a ne vrednost koju sam dodelio npr 2000, kao broj...

U suštini to i jeste konceptualni problem, jer forma (ili bilo koji view sloj aplikacije) ne bi trebalo ništa da računa niti da radi bilo kakve operacije osim prikaza vrednosti koju je dobila od sloja koji je zadužen za logiku (šta god da on radi).

Kada kažeš forme da li misliš na WindowsForms ili WebForms, ili nešto treće?
Ako koristiš WinForme, možeš koristeći delegate/custom event-e da proslediš vrednost jedne forme drugoj.
Ako koristiš WebForme, možeš da strpaš tu vrednost koja ti treba u neku SessionState promenljivu i ona će ti biti dostupna na svim formama u sklopu tekuće sesije.
 
Mislim da je ocigledno da prica o Windows Forms i desktopu, a ne Web ili HTML formama u Viewu, posto inace nista od toga ne bi imalo smisla? Posebno ako uci od pocetka. Objasnjavanje MVC sablona mu verovatno jos nije nigde na vidiku.

EDIT: Da ne pomisli neko da je ovo moja kritika na savete, nego generalno za pocetnike se ne ide toliko u dubinu od samog starta. U prvim koracima ucenja im uglavnom govore da sve metode (funkcije/akcije) trpaju u model na pocetku, pa se tek kasnije uvodi pojam kontrolera i tek na kraju View.
 
Poslednja izmena:
Mora prvo da savlada koncepte OOP-a.

Ne može prečicom, da zna osnovne koncepte OOP-a sigurno bi znao kako da reši to sa formama.

Softverski paterni su samo nadogradnja, a MVC je toliko jednostavan ako zna ono prethodno.

Recimo, kako je to MS objasnio. :)

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff649643.aspx
 
Poslednja izmena:
Mislim na Windows Form. Nisam bio u mogucnosti neko vreme ni da proucavam MVC niti da ucim bilo sta. Sad cu da uzmem malo da izucavam, pa ako negde zapnem, javicu se :) .
 
Na pocetku klase prve forme napisem
Form2 frm2 = new Form2();
da mi vazi za celu klasu, a kada to napisem na pocetku klase druge forme, samo za povratak na prvu formu
Form1 frm1 = new Form1();
ne prijavljuje gresku, nije podvuceno, al nece da pokrene program. Zasto se to desava?
 
Nazad
Vrh Dno