Šta je novo?

Domace garancije i losi sektori

Rio

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2005
Poruke
971
Poena
365
Pozdrav svima,

Da li neko mozda zna kako se domaci prodavci ponasaju prema reklamaciji hard diska koji radi, ali ima lose sektore?

Moj eksterni toshiba canvio prijavljuje jednu crvenu kockicu (blok), a sentinel kaze 94% health.

Inace, razlog zbog kog sam uopste i radio skeniranje je taj sto mi je pre neki dan hdd zakucao i proradio tek nakon rekonektovanja, da bi danas komp zaglavio prilikom restarta (u shut down fazi), a momentalno postao poslusan i dovrsio restart cim sam iscupao hdd kabl.

Znaci sporadicno je poceo da pravi i realne probleme, ali to niko na servisu ne bi ulovio. Ulovili bi samo bad sector, pa me zanimaju iskustva.

U garanciji je jos vise od godinu dana.
 
Najbolje da nazoves i pitas, mislim da pravo na garanciju možeš da ostvariš kada na disku ima neki % bad sektora (3 ili 5) od ukupnog broja, ali nisam siguran. Pozovi servis, oni će ti najbolje reći da li da donosiš ili ne.
 
Koliko je HDD dugo korišćen? Nekada je dovoljno i mesec dana da sve polako počne da otkazuje. Ako je već bilo "zakljčavanja", lično bih podneo reklamciju.

Svaki noviji disk ima mogućnost za relokaciju loših sektora i koliko je već popunjeno vidi se u S.M.A.R.T podacima. Ako je sve popunjeno, nema govora da je disk ispravan.

Pojava loših sektora obično znači da će ih i u bliskoj budućnosti biti još, zbog kvaliteta materijala koji postepeno otkazuje.

Ako je i brzina odziva neke grupe sektora loša, nema prepreke da se reklamacija prizna.

Navedi sve to u zahtevu i verovatno neće biti odbijena. Ako sumnjaš, koristi ga intenzivno kao dodatni disk za neke nebitne namene (video storage, npr.) i verovatno će se stanje pogoršati vrlo brzo.
 
Poslednja izmena:
Navedi sve to u zahtevu i verovatno neće biti odbijena. Ako sumnjaš, koristi ga intenzivno kao dodatni disk za neke nebitne namene (video storage, npr.) i verovatno će se stanje pogoršati vrlo brzo.

ovo sam ja uradio jednom prilikom i s**** se do granice kad vise nije bio uoptrebljiv u 3 dana, dakle imao je bad sectore i kao sto se zna cim krenu bice ih jos 99.8% sto znaci da disk vise nije pouzdan i da u svakom trenutku moze da ode, realno neprihvatljivo

meni su tako odbili garanciju jer je bio 1% bad sektora, dobro, otisao kupio drugi disk, prekopirao sve ovaj stavio 3 dana da non stop kopira sam na sebe i eto posle tog tretmana health ode na 27%, garancija ostvarena... mogao sam i da cekicam da se to organski desi i da izgubim ko zna sta na disku, naravno da to niko ne zeli...

krastavac kad mora tako, mora, realnije bi bilo da se prihvataju garancije na bilo koji defekt ali sta da se radi...
 
I posle kupujmo ovde IT "zbog garancije" :)
Ja sam samo na jednu IT komponentu kupljenu ovde imao pozitivno iskustvo sa garancijom :(
 
Ja sam reklamirao dva loša hard diska. Jedan je imao reallocated sektore, a drugi pending. Oba puta odobrena zamena, mada sam oba puta čekao po 30 dana.
 
ne znam kako je sa novim diskovima, kod bas bas starih je bila prica da oni i fabricki imaju neke lose sektore. cak su stampali na njima lokacije. takodje su ljudi pokusavali da ih praticionisanjem izoluju. ali ako je u garanciji naravno treba se zaliti.
 
Hvala svima na odgovorima. Vecina razmislja kao i ja...taj hdd je nepouzdan, a kome takav hdd realno treba, i cemu sluzi, tako da je ocigledno da mu treba pomoci eutanazijom.

Sto se tice vremena rada, star je 7-8 meseci, i uglavnom je bio prikacen na kompjuter, ali upisa je realno imao malo. Kapacitet je 1TB, a sanse nema da je imao upisa vise od 2TB, a mislim da nije ni 1.5TB.

Kapiram da sada uzmem i ispraznim ga, i onda koristim file shreder za shredovanje slobodnog prostora, dok ne vidim kako ce se ponasati. On valjda radi na principu visestrukog upisa i brisanja da bi sprecio da se izbrisani fajlovi vrate, pa bih manje morao da se akam sa tim nego sa rucnim pisi-brisi metodama (pogotovo sto nemam vise nijedan ispravan hard od 1TB ili veci, tj svi su manji)

Ako neko zna za razlog zbog kog ovo nije pametan nacin, tj da sam u zabludi o nacinu rada tih programa za trajno brisanje, molim da javi :)
 
Meni su zamijenili HDD sa losim sektorima na racunaru koji je bio pod garancijom. Nista nisam navodio, samo odnio racunar i rekao im usmeno da se racunar koci te da prikazuje lose sektore, rekli su da je u redu i sacekao sitnih mjesec dana i to je to.
 
Ako ima osetljivih podataka na disku, obavezno prvo odradi wipe space ili sl. procese koje si naveo. Skoro trivijalno je vrati gotovo sve podatke ako se samo izbrše pomoću delete iz OS-a. Kompletan wipe se može i iz tih dijagnostičkih programa verovatno uraditi.

Uradi pre toga defragmentaciju i potom uporedi procenat loših sektora. Verovatno će čak samo posle toga biti još veći...

Ako je neko imao problema sa HDD-ovima, to sam ja (kako sam i napisao u nekoj ranijoj poruci). Pre upotrebe HDD je podvrgnut maksimalnoj ekspolataciji i obično u prvih mesec dana otkaže ako sa njim nešto nije u redu. Nekada sam za redom vraćao i po 3-4 diska svakog meseca po jedan, ako je serija koja je došla kod nas zaista loša. Ako se to desi, svaki put menjam proizvodjača, kako bi se smanjila verovatnoća ponovnog dobijanja lošeg HDD-a.

Pre vraćanja obavezno uradim wipe kompletnog diska nekoliko puta, uključujući brisanje boot i particione tabele i ponovo uradim dijagnostički proces. Uglavnom sam to radio pomoću MHDD.
 
Poslednja izmena:
Nisam sad bas siguran da li je razumljivo ono od malopre.

Naime, mislio sam da alat za trajno brisanje koristim cisto kao alat za intenzivno koriscenje diska.

Nema potreba da okusavam srecu, i pitam se hoce li prodavnica menjati, ili nece. Sam sentinel kaze da jos nije za zamenu, sto je za mene ******stina, i zato hocu da pomognem (ili "pomognem") da donesu ispravnu odluku.
 
Možeš da uradiš full format, pa onda opet surface test, jer nekad bude softverski loš sektor. Naravno to nije bitno, jer ako je S.M.A.R.T. vrednost za "realocated sector count" i "unstable sectors" (ili tako nekako) veća od nula, to je za reklamaciju.
 
Gotovo da nije bitno kako opteretiš HDD, bitno je da se utvrdi da se broj loših sektora povećava. Za to je bitno da se ceo disk popuni.

Pri intenzivnom korišćenju uglavnom će stradati sektori index tabela (FAT/NTFS) ako je materijal zaista loš, a to je i više nego dovoljno za zamenu.
 
Ok, hvala svima na savetima.

Zavrsio sam kopiranje nekih polubitnih podataka, i upravo pokrenuo full format. Ne planiram odmah nakon toga da radim surface test, jer predugo traje, a kapiram da su jako niske sanse da bi ista bilo drugacije.

Kada zavrsi format, planiram da ukljucim file shredder, pa neka drlja neko vreme, i ako prezivi (a nadam se da nece) uradicu surface test.

Inace, jos jednom mi je zakucao u medjuvremenu, u toku kopiranja, i morao sam da cupam kabl.
 
Inace, jos jednom mi je zakucao u medjuvremenu, u toku kopiranja, i morao sam da cupam kabl.

I to im obavezno navedi, to bar lako mogu da provere, samo naravno, umesto "proradio posle čupanja kablova" formuliši to kao "proradio posle restovanja računara"...

Mora svaka reč da se meri, inače mogu da odbiju po osnovu "neodgovarajućeg korišćenja".
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala svima na savetima.

Zavrsio sam kopiranje nekih polubitnih podataka, i upravo pokrenuo full format. Ne planiram odmah nakon toga da radim surface test, jer predugo traje, a kapiram da su jako niske sanse da bi ista bilo drugacije.

Kada zavrsi format, planiram da ukljucim file shredder, pa neka drlja neko vreme, i ako prezivi (a nadam se da nece) uradicu surface test.

Inace, jos jednom mi je zakucao u medjuvremenu, u toku kopiranja, i morao sam da cupam kabl.

Mislim da oko reklamacije ne moraš mnogo da se opterećuješ. U velikoj većini slučajeva se diskovi sa bed sektorima menjaju, samo pazi šta dobijaš natrag, da nije neki reparirani.
 
Možeš da uradiš full format, pa onda opet surface test, jer nekad bude softverski loš sektor. Naravno to nije bitno, jer ako je S.M.A.R.T. vrednost za "realocated sector count" i "unstable sectors" (ili tako nekako) veća od nula, to je za reklamaciju.
Nije mi delovalo uverljivo ovo za softverski los sektor, jer sam prvi put od tebe cuo da to i postoji, ali po svoj prilici si bio u pravu.

Najpre sam poslusao za full format, ali nisam za ponovni surface scan.

Odmah nakon formatiranja sentinel je promenio svoju prognozu sa 94% na 99%, ali je u onom mini izvestaju ispod i dalje pisalo 1 bad sector.

Onda sam preko dela dana i cele noci ostavio file shredder, i sledeceg dana uradio surface scan. Sve kockice zelene, a u onom izvestaju i dalje stoji 1bad sector i 99%.

Pa sam uradio extended self test, ili kako se vec zove, i op, 100% i bez bad sectora.

Posle toga sam uradio write test u sentinelu i sve je opet bilo zeleno.

Pa sam onda napunio pun disk glupostima, i uradio jos jedan read test, i opet sve zeleno.

Namucih i hdd i sebe. Cak je i ovaj post naporan, ali eto, da opisem taj postupak, za slucaj da neko u buducnosti naleti na temu, ili pak postavi novu, a neko ko ovo cita mu kaze kako ne treba :)

I dalje ne znam sta je softverski los sektor i zasto je hard zakucavao, ako je tako, ali sentinel kaze ovo sto sam napisao.
 
Napiši ovde koliko je po S.M.A.R.T podacima vrednost za "Reallocated bad sectors" ili sl.

Puno formatiranje HDD-a iz OS-a je proces kojim se svaki sektor na disku prvo testira više puta na brzinu odziva, upisuju vrednosti i ponovo uporedjuje. Ako brzina nije standardna, taj sektor će sam OS proglasiti lošim. Ali pre toga to je posao HDD-a, kada se sam sektor interno relocira ako nešto sa njim nije u redu. Ako HDD više nema slobodnih mesta za relokaciju, posao obeležavanja radi sam OS, pa se takav sektor markira kao loš u indeksnoj tabeli...

Medjutim, nije formatiranje dovoljno opterećejuće, potrebno je daleko više konstantnih čitanja i pisanja, a to upravo radi softver za dijagnostiku. Defragmentacija i konstantno snimanje i brisanje, kako je već sugerisano, je takodje jedan od načina da se disk intenzivno istestira.

Full surface test bi morao da pokaže bar isto što i ranije, kavlitet materijala se svakako ne može popraviti sam od sebe, već samo pogoršati.

Svejedno, zaključavanje HDD-a u toku rada je nešto što je siguran znak da je HDD nestabilan zbog nekog hardverskog problema. Osim ako nije neki problem sa kablovima i lošim kontaktima. Za to je validna vrednost "UDMA CRC error rates" u S.M.A.R.T podacima.
 
Poslednja izmena:
Nije bilo vise nikakvih losih sektora na surface testovima posle formatiranja. Sve kockice su bile zelene nekoliko puta za redom. Ako je bas zapelo, mogu da ostavim jos jedan preko noci, pa da okacim screenshot.

A pre formatiranja je bila najpre jedna kockica u Macrorit disk scanneru, pa sam instalirao sentinel, koji je istu stvar nasao.

Za smart kacim ss.
toshsmart.png
 
Po ovome, disk je u savršenom stanju, iako S.M.A.R.T podaci nisu baš prikazani u jasnoj formi.

Zameni ipak priključak za napajanje, moguće da on pravi problem "zakucavanja".
 
@newpc
Eksterni je disk, sa obicnim usb 3.0 kablom (nije onaj "dvokraki").

Posmatracu kako se ponasa, i ako ponovo pocne sa nekim problemima, pokusacu zamenu usb produznog kabla.

Sto se ove smart tabele tice, nisam bas upucen u to sta svi ovi brojevi znace, ali mislim da je cak i u periodu dok je sentinel pokazivao 94% health, u tabeli za svaku stavku pisalo OK, kao i sada.

Uradicu jos neki test u narednim mesecima, i izlozicu ga malo vecim naporima od ovih na koje je navikao.

Inace, setio sam se jos jedne stvari: kada sam kupio hdd odmah sam uradio surface scan u Macrorit scanneru, i nikakav problem nije postojao.

Znaci, problem se pojavio i nestao u eksploataciji, sto je verovatno i za dodatno cudjenje, ali necu da se pravim da razumem sta se desava.
 
Da, jedino to preostaje...

"Dvokraki" USB kabl upravo omogućava da se duplira struja. A trebalo bi da se pogleda specifikacija, koliko traži struje, da li je port obezbedjuje, da li je stabilna...

Mnogo sitnica, ako već nema nezavisno eksterno napajanje.
 
Ma iskreno da ti kazem, ja uopste ne mislim da je ovo problem sa kojim je izasao iz fabrike, jer je radio, npr. 6 meseci potpuno normalno, i onda ovog meseca poceo da se glupira u vise navrata.

Njihov kabl sam pomenuo cisto da bih iskljucio kao mogucnost to da se dodatni konektor otkacio, ili ostetio, ili sta vec, pa da kao glavni deo kabla radi, a dodatni ne, i da je npr. zato hdd polufunkcionalan, a nema dovoljno struje kada treba da potegne...ili nesto u tom smislu. Mogao bi mozda da bude taj moj produzni usb, ali nemam ni psa ni macku, a ni ja ne grizem kablove.

Inace, on se bas i ne koristi kao tipicno eksterni disk, jer je skoro pa non-stop prikacen na racunar, zato sto mi je glavni storage disk crkao (taj je stvarno crkao na mrtvo), pa ovaj "privremeno" popunjava njegovo mesto.

Praticu stanje, pa ako otkrijem nesto zanimljivo, javicu ovde.
 
Nazad
Vrh Dno