Šta je novo?

Asus GTX 1080 Ti Strix OC Single/SLI User Test Review

PCBeast

OC Guru
Učlanjen(a)
30.11.2006
Poruke
7,071
Poena
585
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Drage kolege i postovani forumasi, i pored toga sto smo sve blizi novoj nVidia seriji Volta, zeleo bih da vam predstavim kakvi su rezultati trenutno najjace komercijalne graficke kartice na svetu,
GTX 1080 Ti i kakve su performanse kada se upare dve ovakve karte.

Rec je o Asus Strix OC modelima. Dakle fabricki overclock-ovane karte.
Dizajn je potpuno isti kao i kod GTX 1080 modela, cak su i dimenzije, odnosno duzina kartica iste stim sto je GTX 1080 Ti deblja kartica jer je masivnije telo cooler-a.

Kako izgleda kartica i kako izgleda u poredjenju sa GTX 1080 Strix mozete videti ovde:

fxfk0k.jpg

Dakle radi se o potpuno istom dizajnu. A evo razlike u zapremini cooler-a tj. pasivnog tela:

waggo7.jpg

Moji utisci o samoj kartici i njenom kvalitetu nisu razliciti od stecenog iskustva u druzenju sa GTX 1080 Strix koju sam opisao ovde :

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?388997-Asus-GTX-1080-Strix-OC-Single-SLI-User-Test-Review

Kartica je takodje hladna, tiha, u kucistu koje i nema bas neki protok vazduha temperatura se krece oko 60-65c i to sa OC vrednostima.
Ukoliko fan profil podesete na 50-60% temperatura moze da se zadrzi do 60c.
Na otvorenom, konkretno u rigu, kartica ne prelazi 50c, od 45c-50c se krecu temperature, takodje OC postavke.

Jedna interesantna stvar koju sam primetio u poredjenju Asus Strix OC modela sa Zotac Extreme jesu upravo te temperature.
I ako su fanovi kvalitetnije odradjeni od Asus modela, i pored toga sto je masivnije pasivno telo cool-era temperature su identicne.
Jeste da je mala razlika u frekvencijama ali zanemarljivo.

Jedna do druge karte : Asus Strix OC i Zotac Extreme:

2jc5vlg.jpg

11wcz9v.jpg

21e3w44.jpg


Kada smo vec kod OC potencijala, opet jos jedna interesantna stvar, gotovo preslikane mogucnosti od mladjeg brata GTX 1080.
GP102 postize slicne ili iste frekvencije kao i GP104 konkretno u ovom primeru izmedju GTX 1080 i GTX 1080 Ti kartica.
Maksimalne stabilne vrednosti su 2100 Mhz za GPU i 1576 Mhz za memoriju.

Setup koji sam koristio i frekvencije na kojima su radjeni testovi:

2ezo4js.png


Iste postavke su koriscene i za SLI konfiguraciju i tu su clock-ovi izuzetno stabilni, gotovo preko 90% ce se odrzati 2100 Mhz za obe karte,
samo u odredjenim slucajevima gde opterecenje grafickih kartica nije dovoljno ili kada se chip-ovi malo zagreju zbog boost tehnologije frekvencija pada na 2088 Mhz i to je donja maksimalna granica koju sam zaista video retko.

Kada je rec o SLI-u nisam bas 100% uspeo da vam predstavim najrealnije stanje sto zbog samih igara i kvaliteta njihovih engine-a tj. zbog optimizacije, sto zbog toga sto definitivno tehnoloski razvoj grafickih chipova i napredak ide ispred razvoja igara.

U svakom slucaju, neke igre koje su odlicno optimizovane i koje mogu u dobroj meri da iskoriste ovakav setup kroz rezultate su pokazale kakav je pravi napredak.
Tako u igri Metro Last Light Redux i ako vec "staroj" igri SLI dolazi do izrazaja u 4k rezoluciji sa skoro duplo boljim rezultatom u odnosu na jednu kartu.
Raspolagati ovolikom snagom i dobiti ovakve rezultate je zaista divan osecaj pogotovu za zahtevne korisnike koji koriste visoke rezolucije.
Takodje Crysis 3, legendarna igra, koja i dan danas nije dostignuta na skoro svim poljima pa se i u ovoj igri moze videti poprilican skok sa ovim karticama, takodje skoro duplo bolji rezultat u visokim rezolucijama.

Da se nadovezem na celu ovu pricu oko performansi. SLI sa ovakvim grafikama, sa ovim chip-ovima ima smisao ukoliko posedujete ili ste potencijalni kupac monitora sa UHD rezolucijom.
WQHD je donekle opravdan, tako da se i za tu rezoluciju *2560x1440* mogu koristiti ove kartice pogotovu ako je cilj sto veci fps sa monitorom od 144Hz-a i recimo popularnim G Sync modulom.
 
Imam GTX 1070/1070 Ti/GTX 1080 11gbps/GTX 1080 Ti modele, svi su Strix, i svi imaju istu debljinu hladnjaka sem GTX 1070. Pretpostavljam da je ta tvoja GTX 1080 ‘obicna’, pa otud i razlika u debljini kartica.
 
Drugar ti si se nesto opasno zbunio :D Ne postoji obican i neobican Strix.
GTX 1080 Ti ima 40% vecu povrsinu hladnjaka od GTX 1080. Pripada 2.5 slot konfiguraciji, ostale su sve dual slot. Pa slika koju sam postavio govori vise od hiljadu reci :)
 
Procitaj ponovo post kako si ga formulisao. Tesko da sam iz onog mogao da zakljucim na sta tacno mislis i sta ti je obican a sta neobican Strix jer su svi Strix. :)
Dakle sve kartice izuzev GTX 1080 11 GPS su dual slot. GTX 1080 Ti je standardno druga prica.
Uostalom ako si pratio znas da sam radio test i za GTX 1080 Strix, cak sam i link okacio u uvodu za ovaj test koji sam radio.
Mogao si i po tome da se vodis.

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?388997-Asus-GTX-1080-Strix-OC-Single-SLI-User-Test-Review
 
Poslednja izmena:
Obojica ste u pravu samo sto drugi ljudi ih drugacije zovu, imas one starije varijante Strix kulera koje su isle do obicne 1080. Znaci 1060, 1070, 1080, RX 480. Novi Strix kuler se pojavio sa 1080 Ti, i ide jos na 1070ti, 1080 11gbps, rx 580.
Sve je to strix, samo ih ja licno diferenciram tako sto ih zovem novi i stari.
 
Kad sam rekao ‘obicna’ mislio sam na stariji model GTX 1080, posto je 11gbps izbacen kasnije sa istim kulerom koji ima i GTX 1070 Ti, kao i GTX 1080 Ti.

GTX 1070 i GTX 1080 Strix su tanje kartice, po tome sam ih svrstao u ‘obicne’, ali naravno da sam uporedjivao i njih u Strix izvedbi.

Nadam se da smo se sada razumeli :)
 
I to ima smisla itekako.
 
Asus mama, samo GTX Strix ide u rudnik :D

Edit: Da ti ne spamujem temu mnogo, gledam ove tvoje testove u SLI 4K, primetio sam da se jako dobro drze. Sta mislite, jel su iz trenutne tacke gledista dovoljne 2x GTX 1080 Ti za lagodan gaming u 4K? Kada kazem lagodan mislim na minimum 60 FPS na max sve.

Mislio sam da skinem 2 komada 1080 Ti iz rudnika i kupim neki 4K monitor, pa da cujem neko misljenje prvo...
 
Poslednja izmena:
Zavisi koje igre preferiras i uzmi u obzir da su ovo maksimalno overklokovane karte za svaki dan. Moji afiniteti su takvi sto ne znaci da ce neko tim da se bavi.
Drugo i jako bitno, bez obzira na tako visoke rezolucije, cak i za UHD treba jaci procesor, to sam shvatio po minimalnom FPS-u koji generalno nekad bude i gori nego kod single gpu kartice.
Mnogo graficke snage ima u ovim kartama. Radio sam test 8700k (5.1 Ghz) vs 6600k (4.9 Ghz) i takodje postoje osetne razlike u snazi takodje i u igrama.
4 core CPU je usko grlo za takav setup.

Mnogo sam vremena utrosio na ove testove, ne znam vise na pamet koje sam rezultate dobio tako da uporedi malo pa izvedi neki zakljucak.

Po meni, GTX 1080 Ti su odlicne za UHD sta god da igras danas. Izuzev ovih par zahtevnih igara mislim da ces sve ostale gurati iznad 60 fps-a.
Jedino sto je greh imati monitor na 60hz-a ako grafike guraju iznad.
 
Poslednja izmena:
Odlican test.
Nego posto si mogao direktno da poredis sa zotacom koliko je tisi strix? Recimo kada su obe na ~50% fan speed.
Meni je zotac bas glasan na toj brzini, a kamoli vise. Sva sreca pa nikada iznad 55% ni ne ide :D
 
Hvala.

Hm. Moguce je da bas imas osetljiv prag tolerancije na buku. Na 50% su prakticno necujne obe.
Jedino da izmerim i jednu i drugu da uporedim, ovako bih rekao da su poprilicno jednake.
Ja drzim fiksno na 50% nije na auto. Zotac s vremena na vreme hoce malo da zarezi, cuje se kao turbina, kao kad
na sportskom autu dajes gas. Mozda ti to smeta?
 
Pa da ne cuju se sami fanovi nego veliki pritisak/izlazak vazduha, al dobro mora tako da se oladi ta zver od cipa :)
Na nekih 35% fan speed je za mene taman.
Al tada sa ~65c ode na blizu 70c sto je jos uvek OK doduse.

Svaka ti cast na testovima dodao si jos igara sto je cool, sigurno je trebalo dosta smaranja da se sve odradi :)
 
Sada sam stavio uho na kartu, jeste da je na otvorenom ali samo osecam kako topao vazduh cirkulise. Ne cuje se prakticno.
Da nisi negde blokirao dotok vazduha ili tako nesto?

Hvala. Trudim se kao i uvek i nije mi tesko ako mogu i imam vremena da odvojim za ovako nesto.
Uvek sam rad da podelim sa forumasima svoja iskustva.

Nekom ce biti od pomoci a nekom ce biti zanimiljivo da procita i informise se.
 
Nemam pojma, isto tako ljudi na netu tvrde da je tiha. A ja na 50% moram da stavim slusalice da ne cujem :)
Steta sto nemam nekog u blizini da ima slicnu kartu pa da poredimo,pa da vidimo da li su moje usi problem ili je nesto drugo u pitanju.
 
jel imaš PUBG da testiraš, bilo bi interesantno videti single/sli performance
 
Nazad
Vrh Dno