Šta je novo?

Programiranje starosna granica

I sudeći po tebi web programiranje ne spada u "ozbiljno" programiranje.

Svaka čast..

Ne pada mi na pamet da se raspravljam, sve je jasno napisano. Kako god da si razumeo to je na tebi.

Verujem da je OP-u od koristi. Na kraju, pogledaće sve trenutne konkurse, pa neka se sam lično uveri.

Zašto bi uopšte postavljao pitanje na ovakvom mestu, ako ne očekuje samo iskustva drugih, umesto vodič za ostatak svoje radne karijere?
 
Ok, onda, kapa dole, bez zezanja. Posebno ako je promena posla bila iz nekog koji nema direktne veze sa programiranjem u programiranje i to ti nije struka inače.
Ne, ne, ja sam iz matematike "presao" u IT odavno (>20 godina), a sada sam presao iz jedne sfere ITa u skroz drugi svet ITa. Osim +/- nista nema isto medju ta dva :)
 
Čovek je naveo da poznaje dobro HTML/CSS i po nešto JS i PHP. Poprilično sam siguran da mu nije bilo u planu da pravi operativne sisteme i drajvere pa da ,,ozbiljno" uči C++, već ono što danas čini praktično 99% i ,,ozbiljnog i neozbiljnog" programiranja - web programiranje.

A to web programiranje je i najslabije plaćeno jer je najveća konkurencija. Ni ja ne bih razmišljao o tome za 300€ ako bih već radio nešto za sličnu sumu, verovatno mu u poređenju, nije potrebno ni frtalj pažnje da ih zaradi...

Btw, koliko sam letimice primetio, uz web-programiranje, obično traže i guru-level u Photoshopu.
 
Nisi baš najbolje obavešten o platama u programiranju, a ni o potrebama.
 
Nisi baš najbolje obavešten o platama u programiranju, a ni o potrebama.

"Solidno HTML i CSS" je pre web-dizajn nego programiranje i jesam video (davno, istina) da traže uz to Photoshop. 300€ je neko drugi na temi pomenuo, možda sa svežijim infom o tome koliko je plaćen taj posao ovde kod nas.
 
Ozbiljno programiranje je kada radis ono sto zelis i kada to znas da uradis od nule, izprojektujes sistem bez da se konsultujes sa drugima i svakolikim internetom. Da bi to mogao moras biti senior i imati godina iskustva i rada na projektima. Kao i finansijsku potporu koja ce ti dozvoliti da radis sta zelis.

Do tada ces uglavom krpiti nakrivo nasadjene sisteme koje su radili slicni tebi pa je to tako ostalo jer se nema para/vremena za opravljanje a i kada ima to se ne radi tako cesto nego tako zbudzeni i lose projektovani sistemi se dokrpljavaju. E to je ono sto se radi kao pocetnik. Ovaj sajt, onaj sajt, ova baza ovde u ovu bazu ovde, ovakva skripta u ovom jeziku, onakva skripta u onom jeziku. Moze ovako, ne moze onako. Imas neke preduslove na koje ne mozes uticati nego se gledas uklopiti i napraviti ono sto zelis uprkos lose izgradjenom sistemu na kojem radis. Nema ono, pa ovo nista ne valja, jel to moze ispocetka da se napravi da valja da mi bude lakse. Ne moze jer em ti ne znas bolje u tom momentu a onaj ko zna ima pametnija posla za koja je bolje placen od tebe.

Ideja je sledeca, treba svasta da se zna i poznaje ali ne treba u svemu niti mozes u svemu biti ekspert. To se kristalise vremenom gde vidis sta ti odgovara, biras poslove na osnovu toga, menjas firme, timove itd. Ali u pocetku treba znati osnovno i HTML (nije programski jezik zaboga), CSS, vise skripting jezika onako ovlas da umes da se snadjes sta kopiras sa neta i sta to zapravo radi, taj SQL kojim plase decu a koji ce tebi kao (web) programeru trebati toliko da ces njim ovladati za par dana. Osim ako ne radis nesto heavy sa bazama ali logican je SQL, nije bauk kao ni baze uopste osim ako nisu ove moderne, sto nisu relacione, sto ni autorima istih nisu bas najjasnije kako rade.

Firme uglavnom rade neke usluge, niko nece da te zaposli da mu radis neki naucni rad ili istrazivanje osim ako nije fakultet u pitanju a to nije opcija. Znaci postoji firma, nesto radi, tu neku uslugu naplacuje, e sad ti mozes raditi u cisto programerskoj firmi koja radi programerski posao za firme koje nemaju svoje programere i tu se radi svasta. Ili pak da si deo firme koja nesto radi i da si programer u okviru te firme. Tu sad dolazi ona podela na backend i frontend. Backend programeri rade serverski deo koda dok frontend rade programiranje izgleda sajta (ne i dizajn ali nije iskljuceno da rade i jedno i drugo, sve zavisi). Full stack rade i jedno i drugo, opet zavisi. Negde si programer i backend i frontend i web designer i radis prezentacije i cimaju te za podrsku klijentima i povezujes racunare, razvlacis kablove, podesavas operativni sistem i umrezavas masine, podesavas servere. Od toga bi valjalo bezati jer je puno posla a to se obicno uvalja novajlijama da tako rade ali nema se uvek izbora pa nekada treba i to izdrzati.

Najveci je problem zaposliti se kao i svuda, iako programeri vaze da su na ceni i lako se zaposljavaju, to nije bas tako. Posao kao posao, da se nauciti pa makar bilo i programiranje. Sve pomenuto na gomili zvuci kao puno ali zaista nije kada se pocne raditi i posle nekog vremena se susretnes sa svim time pa vidis sta ti najbolje ide pa ako mozes radis u tome, ako ne moze radis ono sto ti kazu sefovi. Da li je to Java, JavaScript, PHP, Python, .NET tj. C#, nebitno je u sustini. Sve je to manje vise sve isto osim sto su skripting jezici bolji za rad jer se brze radi i prave prototipi dok kod kompajliranih to ide sporije. Mada mogu i skripting jezici da se kompajliraju, zavisi sta se radi i koji je jezik u pitanju.

Na webu obicno vrtis neke podatke tamo vamo, iz ove baze u onu bazu, iz excela u neki drugi format, da li je csv, json, xml, serijalizacija, deserijalizacija podataka, filtracija, tako ti neki poslovi. Sve to moze u bilo kojoj od pomenutih tehnologija da se odradi.

Sve ovo je zapravo jako zanimljivo iako deluje kao strasno. Kao kada popravljas nesto, probas ovo ne radi, zasto ne radi, a vidi typo ovde, ovaj bag ovde, onaj bag ovde, popravi, probaj ponovo, vidi sad radi ali necu tako glupo da radi hocu bolje, pa napravis poboljsanu verziju. Naravno to poboljsanje se ne moze raditi unedogled jer kosta vremena tj. firmu para.
 
Poslednja izmena:
Nisi baš najbolje obavešten o platama u programiranju, a ni o potrebama.

Meni se cini da je obavesten. U glavnom firme hoce da ti daju 300e, ali kao sto sam rekao, bar one sto imaju javne konkurse za posao. Ne znam da li postoje neke magicne firme sa skrivenim konkursima za odabrane ljude, ali ovo sto je javno i na povrsini je tako. 300-400e pocetna plata. Nemoj da zaboravis da pricamo o pocetnicima, a ne o ljudima sa iskustvom.
 
Meni se cini da je obavesten. U glavnom firme hoce da ti daju 300e, ali kao sto sam rekao, bar one sto imaju javne konkurse za posao. Ne znam da li postoje neke magicne firme sa skrivenim konkursima za odabrane ljude, ali ovo sto je javno i na povrsini je tako. 300-400e pocetna plata. Nemoj da zaboravis da pricamo o pocetnicima, a ne o ljudima sa iskustvom.

Šta ti kukaš kad si završio neki Sega Mega fakultet i kukaš kako ne možeš da nađeš posao jer svi traže FON, PMF, ETF. Pa što nisi završio neki od tih fakulteta, valjda si znao kakvo mišljenje postoji o privatnim fakultetima u našoj zemlji i to izuzetno opravdano.
Jedini privatni prigramerski fakultet koji nešto vredi je RAF.
 
Probotzor, gde to gledas oglase?
Takve firme zaobidji sirokim lukom. Ima ih dovoljno koje placaju 500+ za najobicnije pocetnike.
 
Bolje mu je da upiše master na FONu i fiktivno opere diplomu kao što rade to svi koji završe te privatne fakultete pa posle pričaju kako su završili FON :d
 
Meni samo nije jasno, kad već probotzora mladog i sa fakultetom (kakav je da je, sigurno je i sam učio kao i OP), niko neće da primi ni za 300€, što ložite ovog matorog samoukog mučenika da će negde neko da mu da 500+ i to kao matorom početniku koji zna "nešto PHP"?:d
 
Čovjek je napisao da želi DA UČI, ne misli sa trenutnim znanjem da traži posao.

Čitanje ovakve teme šteti zdravlju. Jedan piše o pisanju operativnih sistema od nule, drugi o arhitekturi, algoritmima za sortiranje i strukturama podataka, treći o ozbiljnom progrmiranju, četvrti o šaljivom, peti o privatnom fakultetu.
 
^Utoliko gore. Dok nešto nauči, biće još matoriji. Ispade da, ako si mator i bez potrebnog obrazovanja, to su perspektivnije okolnosti i daleko ćeš dogurati, nego da si mlad i sa završenom školom.:D
 
^Utoliko gore. Dok nešto nauči, biće još matoriji. Ispade da, ako si mator i bez potrebnog obrazovanja, to su perspektivnije okolnosti i daleko ćeš dogurati, nego da si mlad i sa završenom školom.:D

Šta to znači. Da kad napuniš 40 godina treba da se prevrneš i umreš ?
 
Bolje mu je da upiše master na FONu i fiktivno opere diplomu kao što rade to svi koji završe te privatne fakultete pa posle pričaju kako su završili FON :d

Vrlo ružan komentar.

Od 3 doktora nauke sa kojima sam počeo studiranje mašinski u Beogradu, 2 su od prvog dana bavila prepisivanjem i slično. Bukvalno od prvog dana, jer smo imali matematiku prvog dana, a na mašinskom na kraju prvog dana matematike ima prvi test.

I sad će neko da mi maše tim i takvim diplomama:whip:
----------------------------
Kao što su već neki rekli na ovoj temi, njemu je glavno da nauči posao, a to gde, sa kim/ili za koga i odakle će raditi je najmanje bitno.

--------------------------------
Što se tiče profitabilnosti, za nekog bez ikakvog iskustva za poslove gde je ponuda dovoljno velika, plata jeste 300e, sa 2g ide na oko 500e, sa 5g i više na 1000e.
E sad kao što sam rekao zavisi od 'retkosti' znanja koje poseduje potencijalni zaposleni i od poslodavca.

Ako ima retka znanja, čak i bez iskustva će dobija min 500e, a da posle 6m ode na 1000e+, pa posle i na par hiljada.

Linuks serveri(i uopšte mrežne tehnologije) su nešto što može da nauči a što se dosta traži, jer je relativno retko.
Objektno programiranje, modelovanje i animacija. Sa tom 'svetom trojkom' može da radi svašta.
 
Vrlo ružan komentar.

Od 3 doktora nauke sa kojima sam počeo studiranje mašinski u Beogradu, 2 su od prvog dana bavila prepisivanjem i slično. Bukvalno od prvog dana, jer smo imali matematiku prvog dana, a na mašinskom na kraju prvog dana matematike ima prvi test.

I sad će neko da mi maše tim i takvim diplomama:whip:

Vrlo istinit komentar. Dođi na FON na predavanje za master i sprovedi anketu koliko njih je završilo FON, a koliko ih je sa privatnih fakulteta pa mi reci da je komentar ružan ili nije.

A što se tiče doktora nauka, koliko je to propust sistema jeste, ali koliko je takvih doktora nauka došlo sa Megatrenda i ostalih privatnih fakulteta. Šta ćeš da radiš sa njihovim doktoratima. Ovde na tvoja 3 imaš 33 sa privatnih koju su tako stekli diplomu. E zato se ne cene privatni fakulteti jer je procenat takvih "prepisivača" mnogo veći nego ovih sa državnih.
 
Linuks serveri(i uopšte mrežne tehnologije) su nešto što može da nauči a što se dosta traži, jer je relativno retko.
Objektno programiranje, modelovanje i animacija. Sa tom 'svetom trojkom' može da radi svašta.

Voleo bih da znam gde se to toliko trazi i sta je tu zapravo retko? Zar ima servera koji nisu pod Linuksom i zasto? Instaliras Ubuntu, instaliras/podesis apache2/nginx zavisno za sta ti treba. Nije to neka nauka i svakako je daleko lakse za savladati nego bilo koja forma programiranja. Eto sad se to bas ne radi tako nego se pokrene docker pa server bude na njemu ili neka VM, sve u cilju maksimalnog iskoriscenja dostupnog hardvera. Ili kupis takvu uslugu od firme koja se specijalizovala za to.

Modelovanje i animacija nemaju veze sa programiranjem, to je za graficke dizajnere. Potpuno druge skole i diplome i znanja trebaju za taj posao. Mada su nasi ljudi skloni da to sve djuture pakuju jer se ne razumeju.

Objektno da programiras mozes u mnogim jezicima danas jer ih je vecina evoluirala u multiparadigm pravcu ili teze ka tome, cak i PHP se trudi da jednog dana postane Java haha. Ali se nekako podrazumeva da su to Java ili C# koji su maltene jedna te ista stvar samo sto je C# noviji i bolje napravljen jezik koji nema neke od Java bubica. Ali nema ni tako siroku primenu. Dobra stvar kod Jave je ekosistem pa tako na JVM mozes programirati Java, Groovy, Kotlin, Scala. Mada ne znam nijednu nasu firmu koja rabi pomenute jezike osim Jave.

Uprkos naporima starih Linux admina da predstave taj posao kao magiju, mnogo je to uprosceno u poslednje vreme bas zahvaljujuci projektima kao sto je systemd protiv kojih se digla kuka i motika bas zbog toga sto olaksava posao adminima i ne cini ih vise posebnim i nezamenljivim. Tako je i doslo do evolucije klasicnih admina u pola admine pola devove koji organizuju ceo build sistem u firmama da time ne bi morali programeri da se bave. Samo sto kod nas ima puno firmi gde programer sve radi sam kao sto rekoh, gde ne postoji jasna podela uloga i posla.
 
Admini, SQL devs/programeris, driver programmers... svi imaju + ne zbog toga sto su posebni, vec sto je iskustvo ono sto ih cini posebnim. Bez toga ne vrede.
Ja znam kako da podesim mnogo stvari oko servera, ali ne bih dao sebi posao Admina pa ne znam sta da je :)
Programirao sam skoro sve tipove softverskih drivera (sto znaci driveri koji ne kontrolisu konkretan hardver, vec rade filtriranje hardvera), pa ne bi prihvatio sebe da radim na projektu za network ili storage driver (za koji sam najvise radio filtere i koje razumem u crevca), a kamoli za nesto drugo :)

Znaci, mozes ti priuciti obe ove stvari... ali bez iskustva, da znas cake kako neke bagove brzo da zaobidjes, mozes biti veca steta i kada ti placas poslodavcu ;)
 
Modelovanje i animacija nemaju veze sa programiranjem, to je za graficke dizajnere.


Da li je onda i modelovanje procesa u atmosferi za grafičke dizajnere ?

Pogrešno si tumačio reč modelovati, ono i te kako ima veze sa programiranjem
 
Poslednja izmena:
Vrlo istinit komentar. Dođi na FON na predavanje za master i sprovedi anketu koliko njih je završilo FON, a koliko ih je sa privatnih fakulteta pa mi reci da je komentar ružan ili nije.

A što se tiče doktora nauka, koliko je to propust sistema jeste, ali koliko je takvih doktora nauka došlo sa Megatrenda i ostalih privatnih fakulteta. Šta ćeš da radiš sa njihovim doktoratima. Ovde na tvoja 3 imaš 33 sa privatnih koju su tako stekli diplomu. E zato se ne cene privatni fakulteti jer je procenat takvih "prepisivača" mnogo veći nego ovih sa državnih.

Megatrend je univerzitet i u okviru njega postoji 12 fakulteta. Od tih 12, samo 3 imaju doktorske studije, a od ta 3, samo 2 su imala doktorante, posto je taj treci planski urusen od strane vlasnika, pre nego sto su doktorske studije i pocele, posto tadasnja garnitura nije zelela i dozvoljavala da taj fakulet bude poligon za kupovinu diploma kao sto su neki fakulteti u okviru tog univerziteta, pa je nazalost zbog toga i smenjena i sada se ko zna sta desava tamo...

E sad ako cemo da poredimo doktore kulture i medija(posto to moze da se doktorira tamo) i doktore neke konkretne nauke, onda stvarno...

Sto se tice fona, odu na fon, jer je otvoren. Vecina drugih fakulteta ne dozvoljava master onima koji nisu zavrsili taj isti fakultet ili je mnogo tesko upasti na master, ako nisi sa tog fakulteta. Fon je otvoren, prima sve i skoro svi oni i zavrsavaju.

A ako ti "prepisivaci"(pisem pod navodnicima, jer ima i prepisivaca i postenih ljudi) uspeju da zavrse master na fonu, to govori o fonu, a ne o njima. Jer ako su prepisivaci, onda je i fon moguce zavrsiti tako, sto i jeste. Mada iskreno ne znam koliko to vazi za master, posto imam jednog druga na fonu na masteru koji je studirao sa mnom osnovne studije i u glavnom su sve neki projekti koji se rade kod kuce i posle brane na fakultetu, tako da nema sta da se prepisuje.
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasno, kad već probotzora mladog i sa fakultetom (kakav je da je, sigurno je i sam učio kao i OP), niko neće da primi ni za 300€, što ložite ovog matorog samoukog mučenika da će negde neko da mu da 500+ i to kao matorom početniku koji zna "nešto PHP"?:d

ma nisi me razumeo, ja trazim nesto za ios(nisam ga na fakultetu ucio sigurno niti ima fakultet za to) pa ne mogu da nadjem, jer ima malo i ugl traze iskustvo... ovo za 300e je za ove druge stvari... pocetnik frontend, bekend, ugl im daju 300-400e i bas ih dosta znam sto su poceli i rade sa tim platama u raznim firmama nazalost



@zechs

ne znam cemu potreba da me podjebavas... zavrsio sam to sto mi je bilo dostupno i to je moja stvar... niti se hvalim time, niti pricam kako je najbolje, niti trazim posao koji se uci na fakultetu... cak sam izneo u vise navrata mnogo realnih i dosta losih stvari koje sam video tamo.... nemam potrebu da "perem" diplomu kako kazes... da imam upisao bih master ove godine(tekuce skolske) sa mojim vrsnjacima
 
Poslednja izmena:
Daleko od toga da te podjebavam, već mi nije jasna tvoja kuknjava na stanje kakvo je kod nas, a sam znaš zašto i kako je to...onda je trebalo da upisuješ nešto drugo umesto tog megatrenda...dao si pare tamo koje si mogao da daš i na fonu i etf-u i gde god, a dobio si parče papira koje te automatski stavlja u nižu kategoriju i svestan si toga..uradi ekvivalneciju ispita, upiši fon redovno i završi priču sa tim..onda ćeš imati i dva fakulteta od kojih jedan državni pa ćeš i veće šanse imati za posao
 
to nece promeniti nista u mojoj potrazi za ios pozicijom, tj ako promeni onda je stvarno sve ovde poremeceno, ali nisam ja jedini sa problemom, ima problem i vecina sa drzavnih od mojih vrsnjaka... 300-400e im se nudi ako im se nudi i to je to...
 
Pa nudi se svima 300-400e i onome koji završi prava se nudi 200e, onom sa ekonomijom 300e i tako. Šta ti je tu čudno. Ima gomila ljudi bez posla, poslodavci nisu pod obavezom države da moraju imati kategorije plata i daju kako im se hoće. Kada budeš bio veliki stručnjak u svojoj oblasti sa 10 godina iskustva onda ćeš moći da pregovaraš i o svojoj plati i odmoru i svemu.
 
Tačno, a i 300 - 400e za početnika nije loše.. U maloprodaji npr. ti je to neki maksimum koji možeš da dostigneš, + bonusi ako ih ima.
 
Kao sto je alfaunits napisao, probajte da u Srbiji pronadjete neki posao u bilo kojoj drugoj struci, pa cete videti sta znaci tesko.
 
Nije problem sto se nudi 300 evra na startu ako se to pretvori u barem duplo vise za 6-9 meseci kada radnik nauci posao i pocne da zaradjuje za firmu. Nije ni volonterski rad tj. praksa tragedija ali je problem sto firme zloupotrebljavaju i zaposljavaju nove "gustere" kao na traci. Mada je to slabije izrazeno medju programerima zbog specificnog zanata kojim se bavimo, tu ili znas ili ne znas. Druzenje, medjuljudski odnosi i ostali momenti na poslu nisu toliko bitni kod ljudi koji zapravo nesto i rade za razliku od vecine drugih umnih radnika ciji je doprinos malo teze kvantifikovati. Programer je digitalni zanatlija i njegov rad i doprinos je lako izmeriti.

Mada bi valjalo da se ljudi koji cine industriju dogovore izmedju sebe i ne obaraju cenu rada. Jer programerski posao zaista nije lak. Nije fizicki posao u pitanju ali je veoma umno iscrpljujuci i moze dovesti do fizickih povreda jer se dugo sedi za racunarom i kuca od cega strada vid i krenu bolovi u vratu i ledjima kao i u zglobovima. Nije to isto kao sedenje za kucnim racunarom i igranje igrica ili kliktanje misem po ekranu zavaljen u fotelju. Pogotovo nije u redu da je isto placen neko ko radi neki trivijalan posao koji mozda negativno utice na psihu jer je zatupljujuci ali je generalno veoma jednostavan i nezahtevan po pitanju znanja i iskustva. Jer mi zivimo u dobu kada se sve indstrije sveta usporavaju nekoliko puta ako izbacimo programere i racunare iz sistema. Svaciji rad cenim ali bez programera nema modernog poslovnog sistema a ide se ka tome da jedino programer i bude potreban u sistemu od ljudskog faktora.

Zapravo, praksa bi morala biti deo obrazovnog sistema i to u pravim firmama a ne neki fiktivni rad ali to nije tako kod nas jos uvek. Mnogi praksiraju u drzavnim firmama a to je ili fiktivni ili neki besmisleni posao tipa unosenja nekih podataka rucno i tako to.

Admini, SQL devs/programeris, driver programmers... svi imaju + ne zbog toga sto su posebni, vec sto je iskustvo ono sto ih cini posebnim. Bez toga ne vrede.
Ja znam kako da podesim mnogo stvari oko servera, ali ne bih dao sebi posao Admina pa ne znam sta da je
Programirao sam skoro sve tipove softverskih drivera (sto znaci driveri koji ne kontrolisu konkretan hardver, vec rade filtriranje hardvera), pa ne bi prihvatio sebe da radim na projektu za network ili storage driver (za koji sam najvise radio filtere i koje razumem u crevca), a kamoli za nesto drugo

Znaci, mozes ti priuciti obe ove stvari... ali bez iskustva, da znas cake kako neke bagove brzo da zaobidjes, mozes biti veca steta i kada ti placas poslodavcu

Pricamo o pocetnicima a njima se po defoltu ne daje rizican i odgovoran posao da rade. Samo kazem da je lakse skontati administraciju sistema nego programiranje. Bagovi nisu problem, daju se resiti. Pravi problem je sigurnost i kako se zastiti od napada spolja. Tu je velika odgovornost na radniku i steta po firmu moze biti visestruko veca od doprinosa koji radnik daje svaki dan. Ako dodje do baga, sistem se popravi za neko razumno vreme i to kosta firmu ali nije tragedija. Curenje osetljivih podataka iz firme jeste tragedija.

Da li je onda i modelovanje procesa u atmosferi za grafičke dizajnere ?

Pogrešno si tumačio reč modelovati, ono i te kako ima veze sa programiranjem

Pretpostavka je majka svih zaheba. Kada neko spomene modelovanje pa odmah posle animaciju prva asocijacija je na 3d modelovanje. Naravno da je moguce da je u pitanju i modelovanje kompleksnih fizickih sistema ali je manje verovatno. Pritom takav posao ne mozes dobiti samo sa znanjem programiranja ili nekom CS/IT diplomom vec je potrebna strucnost iz oblasti ili nauke koja se bavi tim sto modeliras. Programski jezik je tu samo dodatni alat, ne i primarni.
 
Poslednja izmena:
Pa nudi se svima 300-400e i onome koji završi prava se nudi 200e, onom sa ekonomijom 300e i tako. Šta ti je tu čudno. Ima gomila ljudi bez posla, poslodavci nisu pod obavezom države da moraju imati kategorije plata i daju kako im se hoće. Kada budeš bio veliki stručnjak u svojoj oblasti sa 10 godina iskustva onda ćeš moći da pregovaraš i o svojoj plati i odmoru i svemu.

e, ok... tu sad dolazi ona moja tema koju sam otvorio pre neki dan...

gde steci iskustvo kada ti svi traze 2+ godine iskustva?

nemojte tako... drugo, da neko radi 10 godina za 300-400e u nadi da ce mu neko nekad povecati platu? na to je osudjen samo onaj koji nema izbora, zato sto nema vestine i sta da ponudi

to iskustvo za 300e ima i kasirka u maksiju

Tačno, a i 300 - 400e za početnika nije loše.. U maloprodaji npr. ti je to neki maksimum koji možeš da dostigneš, + bonusi ako ih ima.

za tako nesto ne da ne treba ici u skolu, nego ne treba imati ni vestine, takvih poslova ima gde oces i cesto su to poslovi koji se rade i sa pola mozga... mnogi ih biraju, jer ne moraju previse da se naprezu, a dosta im je za osnovne potrebe ili jednostavno ne umeju nista drugo... a u ovom slucaju treba imati i skolu i dobro se odrati od rada

par mojih prijatelja su sejlsmeni za amerikance i imaju plate posle 6-12 meseci o kojima mladi programeri pocetnici mogu samo da sanjaju, a za njihov posao im se nije trazio ni dan fakulteta, nikakva posebna vestina, osim pristojnog poznavanja engleskog jezika

setite se da je tema o coveku od 40g koji hoce da se upusti u programiranje

da li prilici coveku od 40g da se upusta u nesto gde ce neko da ga sa toliko godina vucara i potcenjuje?

nadam se da sada vidi da nije sve duga i secerlema kako su mu svi ovde pisali

lepo je ohrabrivati coveka da nesto radi zbog sebe, ali kada je dolmen rekao realno stanje, svi su ga napali

lepe zelje su nekada najveci protivnik ljudi kojima su upucene zato sto lepe zelje skoro nikada ne uzimaju u obzir realnost, nego ono sto bi posiljalac zelje voleo da se onom kome je upucena zelja ostvari
 
Poslednja izmena:
Nije problem sto se nudi 300 evra na startu ako se to pretvori u barem duplo vise za 6-9 meseci kada radnik nauci posao i pocne da zaradjuje za firmu.
Ne znam da se to ikome desilo i u svetu, a kamoli ovde, da se duplira bilo koja plata za manje od godinu dana?

Pricamo o pocetnicima a njima se po defoltu ne daje rizican i odgovoran posao da rade. Samo kazem da je lakse skontati administraciju sistema nego programiranje. Bagovi nisu problem, daju se resiti. Pravi problem je sigurnost i kako se zastiti od napada spolja. Tu je velika odgovornost na radniku i steta po firmu moze biti visestruko veca od doprinosa koji radnik daje svaki dan. Ako dodje do baga, sistem se popravi za neko razumno vreme i to kosta firmu ali nije tragedija. Curenje osetljivih podataka iz firme jeste tragedija.
Pa da :) Nekim nasim firmama nije tragedija da im sajt ne radi po ceo dan, i to je ono za sta drze nekog "Linuksasa". Njega ne placaju sigurno nesto, niti on ima obaveze.
Ali ako treba iole ozbiljnije nesto da odrzava, i da se pogotovu razume u azurnost sigurnosnih zakrpa, taj nece uci bez iskustva nigde.

A ovi sto nude 300-400e, verovatno jos i prijave na minimalac takve radnike, ljudi, preskocite ih! Ako u ITu ne mozete naci bolji posao, barem preko freenalcing sajtova, problem NIJE U ITu NITI U POSLODAVCIMA NITI U DRZAVI.
 
Nazad
Vrh Dno